Choré neonky



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Choré neonky

Odoslaťod Miriam1106 » 14 Nov 2018 16:45 pm

Dobrý deň. Potrebujem pomôcť identifikovať chorobu neoniek a ako ju liečiť.
Ďakujem
Miriam1106
 
Príspevky: 8
Založený: 14 Nov 2018 16:40 pm

Reklama

Re: Choré neonky

Odoslaťod Miriam1106 » 14 Nov 2018 17:28 pm

Obrázok


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Miriam1106
 
Príspevky: 8
Založený: 14 Nov 2018 16:40 pm

Re: Choré neonky

Odoslaťod marko65 » 14 Nov 2018 17:46 pm

Miriam, myslis ze tu na tomto fore su vestci? Najprv napis vsetky informacie o akva ( objem, kedy zalozene, aka technika, ake rastliny a dekoracie, aka udrzba, osadenstvo, ako krmis ) a potom sa mozno sa bude dat vydedukovat, co mas za problem. Podla mna mas zvysene no2, no3, ryby maju pravdepodobne ochorenie plynoveho mechura, tymto rybam uz nepomoze nic.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Choré neonky

Odoslaťod matus.galan » 15 Nov 2018 00:25 am

Uz teraz tam vidim tusim tie vapencove kamene.
Ako bolo napisane, treba dat vsetky info o akva a hlavne ako dlho je to akva zalozene a ako dlho tam tie ryby su. Zatial nemame vsestecku gulu a niekedy je problem choroba ktora moze vzniknut zo zlych podmienok v akva a vtedy je jedno ci pouzijes nejaky liek alebo nie.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Choré neonky

Odoslaťod Miriam1106 » 15 Nov 2018 06:57 am

Aha. Sa ospravedlňujem , neviem čo mám písať , myslela som že stačí fotka. Som úplný začiatočník.
Akvarko má 540 litrov. Pól roka. Ryby sú v ňom asi 3 mesiace. Tie dusičnany má v Norme. PH je 7,2. Odkalujem každý týždeň a dopĺňam reverznu osmozu. V akváriu sú živé rastliny korene vápencová skala, prisavnici ( čo majú stále mladé) neonky a mrenky nádherne. Pripravujem akvarko postupne na discusy. Teda ak sa mi to podarí.
Pošlem ešte fotky trosku neskôr.



Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Miriam1106
 
Príspevky: 8
Založený: 14 Nov 2018 16:40 pm

Re: Choré neonky

Odoslaťod Robo1 » 15 Nov 2018 08:08 am

Ufff myslím, že kombinácia úplný začiatočník a discusy moc nejde dokopy. Sú to náročné ryby hlavne na kvalitu vody.
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Choré neonky

Odoslaťod Miriam1106 » 15 Nov 2018 08:11 am

No snažím sa tu vodu prispôsobiť. Nejdem ich tam dávať hneď. Sledujem chovateľov a učím sa.
Ale chcela by som ich raz keď bude v akváriu dlhšiu dobu všetko fungovať ako ma.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Miriam1106
 
Príspevky: 8
Založený: 14 Nov 2018 16:40 pm

Re: Choré neonky

Odoslaťod marko65 » 15 Nov 2018 09:01 am

To mas pekny objem a dobre robis, ze nejdes do toho hrrrr. Tercovce nie su az tak narocne ryby, treba len poznat ich spravanie a potreby. Ak im zabezpecis vhodne podmienky, tak ti budu urcite prosperovat. Najprv ale musis vyriesit problem co mas a hlavne pricinu. Bez hlbsieho rozboru vody to asi nepojde. Treba zainvestovat a kupit si tekute testy a zistit vsetky parametre. Neonky su podla mojich skusenosti nenarocne ryby, nikdy som nemal s nimi problem, takze je treba zistit, co im sposobuje tento stav

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Choré neonky

Odoslaťod matus.galan » 15 Nov 2018 11:57 am

No su tam 3mesiace takze oze byt, ze su chore od toho ako dosli. Otazka je ci vsetky alebo len niektore. Ak len zopar dal by som ich prec a neriesil preliecova ie tak velkeho akva aby nenastal problem u zdravych ryb.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Choré neonky

Odoslaťod Miriam1106 » 15 Nov 2018 12:00 pm

Aj som ich dala preč tie choré. Dostávajú všetky raz do týždňa medvedí cesnak a ešte vitamíny , stále. Predtým mali krupicku. Aj mrenky. Asi pred 1,5 mesiacom. Kúpili sme asi nakazené rybky. To sa vyliečilo. Teraz ich dosť pozorujem lebo sa bojím už každej choroby. Bola by som nerada keby umrú koli spatnej starostlivosti.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Miriam1106
 
Príspevky: 8
Založený: 14 Nov 2018 16:40 pm

Re: Choré neonky

Odoslaťod lubosmihula » 15 Nov 2018 14:14 pm

Podobá sa to na bakteriálny rozpad plutiev, ale može to byť čokoľvek iné.
Odporúčam konať rýchlo a to:
vymeň 1/3 vody,
vypni osvetlenie,(môžeš aj zatemniť akvárium napr. čiernou fóliou),
zaveď vzduchovanie vody
a aplikuj do akvária liečivo Costapur od firmy sera (presne podľa návodu). Poprípade môžeš použiť aj iné liečivo napr. FMC od firmy HUben, ale tam mi poškodilo cryptocoryny, zhodili všetky listy a šli nanovo.
NEKŔMIŤ!
Toto mi zabralo na 1. šup
Po vyliečení znova výmena 1/3 vody a filtrovať 3 dni cez aktívne uhlie.
Potom odstrániť aktívne uhlie z filtra a otestovať vodu na Cu, NO2, No3, a NH3/NH4,
a samozrejme hľadať príčinu.
Ak nevieš dať aktívne uhlie, že máš iný filter, tak musíš vymeniť väčší objem vody v akváriu. V takom prípade pozor na kolísanie teploty vody a chlór.
Pravdepodobne prišli ryby s chorobou už z predajne, pomerne často sa to stáva.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Choré neonky

Odoslaťod BoneheadNR » 15 Máj 2019 19:43 pm

Zdravim mam akvarko asi 3 mesiace objem 85 litrov filter Eheim ohrievač proste vsetko co treba. Osadka su bojovnice, panciernickovia, prisavnici, gupky, mecune, zivorodky.. Mam tam zive rastliny a doteraz vsetko fungovalo bez problémov.. Dnes som priniesol neonky do akvarka ktore ma 25-26 stupnov a do pol hodiny umreli.. Otazka znie preco tak rýchlo zdochli keď ostatným rybam nic neni?
BoneheadNR
 
Príspevky: 4
Založený: 15 Máj 2019 19:21 pm

Re: Choré neonky

Odoslaťod matus.galan » 16 Máj 2019 00:16 am

BoneheadNR napísal:Zdravim mam akvarko asi 3 mesiace objem 85 litrov filter Eheim ohrievač proste vsetko co treba. Osadka su bojovnice, panciernickovia, prisavnici, gupky, mecune, zivorodky.. Mam tam zive rastliny a doteraz vsetko fungovalo bez problémov.. Dnes som priniesol neonky do akvarka ktore ma 25-26 stupnov a do pol hodiny umreli.. Otazka znie preco tak rýchlo zdochli keď ostatným rybam nic neni?


Ahoj, spytaj sa toho od koho si ich kupoval, za dalsie ako si ich prevazal a ako posledne ako si ich aklimatizoval na nove akva.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Choré neonky

Odoslaťod Hora » 16 Máj 2019 10:06 am

BoneheadNR napísal:Dnes som priniesol neonky do akvarka ktore ma 25-26 stupnov a do pol hodiny umreli.. Otazka znie preco tak rýchlo zdochli keď ostatným rybam nic neni?

Šok,stres,určite si ich rýchlo,ak vôbec privykol na tvoju teplotu a chemizmus vody.
Pri tej zostave častejšie obmieňaj časť vody,lebo pri zvyšovaní počtov živorodiek je pravdepodobnosť zvyšovania dusíkatých látok,čo bude mať následky aj na život Pancierníkov a chorôb Bojovníc.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Choré neonky

Odoslaťod BoneheadNR » 16 Máj 2019 14:48 pm

Rybky boli v akváriu v sáčku pol hodinu čiže v tom problem nevidim.. Zivorodky som priniesol s neonkami cize voda nemohla byt nijak závažne znečistená a taktiež bola menena pred pár dňami väčšia časť vody. Mohli sa udusit prevozom a čakaním na aklimatizaciu?
BoneheadNR
 
Príspevky: 4
Založený: 15 Máj 2019 19:21 pm

Re: Choré neonky

Odoslaťod matte » 16 Máj 2019 16:47 pm

pre lepsiu predstavu by bodla fotka akvarka a pocty jednotlivych druhov fauny
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Choré neonky

Odoslaťod Hora » 16 Máj 2019 17:33 pm

Ponorenim si vyrovnal akurat teplotu,ale kolko vody si prilieval z akvaria je podstatne.IPolhodinova umrtnost ma niekde tam chybu.Zivorodka je odolnejsia.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Choré neonky

Odoslaťod BoneheadNR » 16 Máj 2019 18:28 pm

No tak uz viem kde bude ten problem.. Ako pises ze kolko vody som prilial ja.. Ja som neprilial ziadnu
BoneheadNR
 
Príspevky: 4
Založený: 15 Máj 2019 19:21 pm

Re: Choré neonky

Odoslaťod matus.galan » 16 Máj 2019 23:15 pm

Prave si si odpovedal, neprilial si ziadnu vodu.
Ryby si nijako neaklimatizoval a ako bolo napisane max si vyrovnal teplotu.

Je to rovnake ako ked by si sa teraz teleportoval do egypta, tak asi nebudes dva krat vysmiaty kedze tam je uplne ine pocasie, vlhkost, teplota, vzduch atd.

Ryby musis postupne aklimatizovat na uplne inu vodu o ktorej samozrejme nevieme kedze nemame vysledky testov z tvojho akva.

Takze podla vsetkeho si ich tym,ze si ich tam rovno po 30min pustil sposobyl sok a papa. Taktiez nevieme ako dlho boli v tom sacku.

Takze odporucam skusit nastudovat ako aklimatizovat nove ryby do zabehnuteho akva a potom by to mohlo byt OK.

Ryby v tomto pripade problem neboli.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Choré neonky

Odoslaťod BoneheadNR » 17 Máj 2019 06:24 am

Ale aby umrelo vsetkych 6 naraz do pol hodiny? To mi zas nepride taj jednoduche.. Mam tam 15rybiek a zrovna 6 neoniek dostane sok a papa? Nerobil som zatiaľ testy na vodu a urobim lebo sa mi to niak nezda
BoneheadNR
 
Príspevky: 4
Založený: 15 Máj 2019 19:21 pm

Re: Choré neonky

Odoslaťod Hora » 17 Máj 2019 08:10 am

BoneheadNR napísal:.. Mam tam 15rybiek a zrovna 6 neoniek dostane sok a papa?

No bratu, je to sila,čo robíš :arrow:
BoneheadNR napísal:Osadka su bojovnice, panciernickovia, prisavnici, gupky, mecune, zivorodky.. Dnes som priniesol neonky

Už podľa zoznamu rýb si prestrelil a dokupuješ ďalšie v nevhodných počtoch alebo tu ťaháš za nos.
Základ akvaristiky je neprerybniť a drvivá väčšina z nás to porušila,no aspoň sa snaž dať dohromady druhy,ktoré si nebudú prekážať ničím .
Je lepšie sa zaujímať o veci,ktoré plánuješ,ako sa to robí a testy Ti nebude treba.
Z výsledkov testov nebudeš múdrejší,keď robíš hrubé chyby.
O znečistenej vode máš inú predstavu,ale aj číra voda zabíja pri nedostatočnej údržbe a výmene.
Taktiež výmena väčšej časti vody je zlý postup.
Osobne by som Neonky k živorodkám nestrčil,to isté Pancierníkov kvôli spomínaným N látkam,na ktoré sú tieto ryby citlivé.Bojovnica je háklivá na BRP v zanedbanom akva.
6ks Neoniek je hriech :!: proti prírode,buď nekúp žiadnu alebo kúp aspoň 20.
Takto si to ryby v akváriu len vytrpia a budeš rád,ak nechytia chorobu,no aj tvoj objem je na Neonku nedostatočný.

Vedieť ryby pripraviť na nové akvárium nie je nič zložité,ale tvoj postup je totálne nevhodný.
Obchytaný sáčok x ľuďmi sa nedáva nikdy do akvária,lebo si môžeš zaniesť do vody zbytočne niečo.Vylej ich do misky a postupne ,čo 5 min. prilej trochu vody z akvária.Takto sa vyrovná aj teplota aj si zvyknú na rozdielne zloženie vody.U niektorých rýb je aj polhodina málo.

Založ tému ,,Vaše akvária,,,daj popis,fotku a napravuj :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.