Zalozenie 30l akvaria pre dieta



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod Katarina » 16 Máj 2019 23:55 pm

Dobry den,

prosim pomozte mi so zalozenim akvaria pre male dieta (starat sa budem ja, dieta iba pozerat na rybky). Som uplny zaciatocnik a potrebujem poradit cez techniku, rastlinky az po vyber rybiek.

Poziadavky:
- objem cca 30l
- bez hlucnosti - bude v detskej izbe, aby decka mohli vklude spat
- chcem nejake zaujmave rybky, aby bolo na co pozerat. Rozmyslam nad bojovnicou, ale neviem, ci do tak maleho akvarka bude vhodne nieco ku nej, nechcem aby rybky trpeli.

Dakujem.
Katarina
 
Príspevky: 51
Založený: 16 Máj 2019 22:15 pm

Reklama

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod Jirka Scobak » 17 Máj 2019 00:02 am

Přečti si https://dennikn.sk/blog/1408219/jake-pl ... -rostliny/

Bojovnice tě bude stát peníze a nakonec s ní stejně bude jen trápení. Vysvětlím.
Pokud nemáš v bytě v zimě stabilně teplotu nad 24°C, bude kvůli e jen kvůli bojovnici potřebovat topítko. Většina ostatních ryb a rostlin je v pohodě při teplotách 20-23 a topítko není absolutně třeba. Ne všemu naopak teplota nad 24 vyhovuje.
Bojovnici, kterou běžný akvarista získá, chovali ve flašce 1,5l a jakkoli větší akvárium je změna, kterou může a nemusí přežít. V praxi větší části lidí přežije bojovnice jen pár měsíců. Bez ohledu na to, jak se dotyčný snaží. Menšina ji udrží rok nebo dva.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod Katarina » 17 Máj 2019 00:37 am

Dakujem za radu Jirka. Nevedela som, ze bojovnice preziju vo vacsine pripadov, tak kratko :(

Mas nejake odporucenie na nieco ine? Co sa velmi nembozi? Nemam to komu dat potom.
Katarina
 
Príspevky: 51
Založený: 16 Máj 2019 22:15 pm

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod matte » 17 Máj 2019 08:42 am

Ahoj Katarina, poriadne si to este premysli, zalozit prosperujuce akvarium nie je uplne jednoduche. Byt tebou zvazujem vacsi objem a zobral by som set kde uz mas osvetlenie aj fiter a zatvaraci kryt, aby deti nemali do akvaria pristup, napr. 45l.
Na zaciatok neries rybky, najprv ho poriadne zaloz, daj strk, kamene, drevo, posad vela nenarocnych rastlin, daj nejake slimaky, neskor mozno krevetky, nechaj ho cele zarast a po 5-6 tyzdnoch zacni rozmyslat nad rybkami.
Vsetko vratane zariadenia a rastlin si poriadne prezisti, co presne ides kupovat, ja som napr. podcenil aj vyber dreva aj rastlin.
Idealne si najdi nejaku zaciatocnicku temu, je tu toho vela.
K bojovnici, ja ako zaciatocnik, mam samca betty nejakych 15 mesiacov, je skvely, zabavny krasny, ale aj agresivny a moj mava problem s jednym okom, ale inak je super.
narychlo som pozeral sety tak mozno toto, aj ked to je drahsie, ale znackove EHEIM https://www..akvariumonline.sk/nano-akva ... 40098.html
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod Seraph » 17 Máj 2019 09:01 am

hmmm ak 30 litrov, tak kludne toto, mam doma a je to aj s kvalitnym LED svetlom
https://akvaria.heureka.sk/aquael-shrim ... e/#section
tie peniaze co usetris a nekupis co pisal matte, budu na rastlinky :D
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod Jirka Scobak » 17 Máj 2019 09:11 am

Doopravdy teď ryby neřeš. Přemýšlej nad nimi, až budeš mít plno uchycených rostlin. Pak sem dej fotku a nech si poradit.

Klidně gupky. Ony se nepřemnoží nad kapacitu nádrže a jejich hejnko je stále stejně velké.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod matte » 17 Máj 2019 09:55 am

alebo toto je 45l vo vacsom sa ti lahsie udrzi rovnovaha a ma dekel https://www.rajkrmiv.sk/akvarium-aquael ... l-p170822/
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod Katarina » 17 Máj 2019 11:06 am

Ďakujem vám za všetky tipy. Včera som asi do druhej čítala diskusiu jarkybarky o akvarku pre deti. Zial tak velke ako ma ona nemam absolutne kam dat, no velmi sa mi paci, ako si ho vybudovala. A pochopila som, ako je dolezite najskor riesit prostredie az potom rybky.

Pozrela som si tie sety a priklanam sa k 54l https://www..akvariumonline.sk/eheim-aqu ... 18351.html. Je vacsie ako som povodne planovala, ale podla toho co som citala, by malo byt jednoduchsie ako 30l a este ho snad zmestim do detskej izby.

Viete mi niekto povedat ako su tieto sety hlucne? Nechcem, aby to deti v noci rusilo.
Katarina
 
Príspevky: 51
Založený: 16 Máj 2019 22:15 pm

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod matte » 17 Máj 2019 11:36 am

ja mam 60l juwel set, je takmer nepocutelny, ked je odstavene vzduchovanie
inak si myslim, ze dobry vyber, skoda, ze tam nie je vacsi pick up, mozno ak budes objednavat, sa ich skus opytat, ci by ti ho nemohli vymenit za pick up 160, ma vacsi objem filtracnych medii
pripadne este tento set ma aj nocne svetlo https://akvaland.sk/3406-tetra-aquaart- ... d-60l.html
mas velmi racionalny pristup, to je dolezity predpoklad sa dopracovat k super fungujucemu akvariu!
video https://www.youtube.com/watch?v=LN793wJFuio
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod Katarina » 17 Máj 2019 11:50 am

A to vzduchovanie sa moze na noc vypnut?

Neviem co je to pick up. Prepac, som naozaj zaciatocnik, ale idem si to najst.

Ten set s nocnym svetlom sa mi paci a nie je velky. Mozno blba otazka, ale ryby to nocne svetlo nerusi?
Katarina
 
Príspevky: 51
Založený: 16 Máj 2019 22:15 pm

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod Jirka Scobak » 17 Máj 2019 12:10 pm

Vzduchování ani filtr nepotřebuješ pro akvárium tohoto typu vůbec. Pro představu, toto je krátké video pětilitrové elementky bez filtru, bez vzduchování a bez přidaného světla (!), ve které si vykrmuji už třetí skupinku mláďat divokých živorodek https://www.facebook.com/groups/9779830 ... 185550979/

Stručně: Ryba v nepřerybené nádrži budou žít v pohodě bez filtru a vzduchování, pokud je to zaběhnuté a rostliny nehnijí, nýbrž rostou.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod Hora » 17 Máj 2019 12:21 pm

Ak chceš naozaj len Bojovnicu,tak 30l bude pre ňu prepych,čo samozrejme nie je zlé.Pri vysadení dostatku rastlín,by si vedela fungovať bez tých smiešných malých filtrov,čo sú v setoch.Ak chceš ešte nejaké rybky k nej,tak malé druhy v pohode,ale tu už treba rozumne zarybniť + filtrovanie.
Ak uvažuješ aj nad inými rybkami do 5cm ,tak jednoznačne väčšie akva,no aj to budeš obmedzená počtom 10-15ks pri 54l + Bojovnica a filter už je nutný,keďže si začiatočník.

matte Ty vzduchuješ? sklamal si :?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod Katarina » 17 Máj 2019 12:30 pm

Ja by som bola najradsej, ak by bojovnica mala aj spoločnosť a bolo by sa teda na čo pozerať a aby nebola smutna, ze tam je sama :D ale to teda len v pripade, ze bude akvarko vacsie ako 30l. Uz pozeram po tych setoch 50-60l.

10 rybiek k bojovnici je viac, ako som si predstavovala, takze ja som spokojna. Kludne aj menej.

A s tym vzduchovanim ste ma potesili, pri najhorsom to na noc budem vypynat. Nevyspate deti = nevyspati rodicia...
Katarina
 
Príspevky: 51
Založený: 16 Máj 2019 22:15 pm

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod matte » 17 Máj 2019 12:56 pm

Hora napísal:matte Ty vzduchuješ? sklamal si :?

preboha nie, ved to ste mi tu vysvetlili hned na zaciatku, to by som si uz nikdy nedovolil :mrgreen:
cize este raz po lopate nie nevzduchujem, to len tak zle vyznelo, myslel som tym to, ze uplne na zaciatku ked som par tyzdnov (ja blbec) vzduchoval, tak bolo pocut zblnkot vody a zene to liezlo na nervy
Katarina vzduchovanie v rastlinom akvariu je neziaduce!
inak ak sa chces pobavit a mas cas tak si moje vlakno precitaj :o
juwel-primo-60-led-t17401.html?hilit=juwel
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod Jirka Scobak » 17 Máj 2019 13:07 pm

K bojovnici žádnou společnost je nejlepší. To jsou jen lidské představy, že ji potřebuje.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod Pavligin66 » 17 Máj 2019 14:31 pm

Jirka Scobak napísal:K bojovnici žádnou společnost je nejlepší. To jsou jen lidské představy, že ji potřebuje.

Nutné ju nepotrebuje. Ale určite potrebuje vzhľadom na jej inteligenciu podnety ktoré jej môžu poskytnúť ostatné živočíchy v nádrži.
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod matte » 17 Máj 2019 14:48 pm

hmm no moj bojovnik ma rad spolocnost, priam sa vyziva v terorizovani ostatnych
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod Jirka Scobak » 17 Máj 2019 16:30 pm

Je trochu smůla, že lidé, kteří chtějí akvárium, mají tak často před očima zrovna bojovnici, která ideální ryba do společenského akvária není (a naopak nemají představu, jak moc rostlinami zahuštěné akvárium bojovnice žádá).

P.S. Ona je to taková ryba: "koupím, chcípne, koupím, chcípne". Na odchov je dost náročná hlavně proto, protože je třeba jednu nádrž na samce, druhou na samici a následně mrňavou nádržku pro každé mládě zvlášť. A to vše při teplotě alespoň 24°C.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod matte » 17 Máj 2019 23:16 pm

ale zase na druhej strane je najkrasia a mozno aj najmudrejsia 8)
a samozrejme najzabavnejsia
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod Pavligin66 » 18 Máj 2019 06:15 am

matte napísal:ale zase na druhej strane je najkrasia a mozno aj najmudrejsia 8)
a samozrejme najzabavnejsia

Pod to sa podpíšem :) !
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Máj 2019 10:09 am

Ta moudrost je diskutabilní. Je ale sólový živočich, který se pohybuje docela pomalu a to v lidech vyvolává zdání moudrosti. Na druhou stranu jako sólový živočich potřebuje rozvinuté jiné vzorce chování, než ryba fungující v hejnu, potřebuje větší míru samostatnosti. To se ale přímo vylučuje s tím, že by potřebovala společnost. Ona nehledá společnost, ona hledá žrádlo.

Málokdo z lidí, kteří říkají, že chtějí pro svoji bojovnici dobře a chtějí jí dát společnost, jí poskytnou tak hustě zarostlé akvárium, jaké má bojovnice ráda. Smutný paradox.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod Katarina » 18 Máj 2019 12:19 pm

Tak dva dni som citala a citala. Dokonca aj tvoju diskusiu Matte a myslim, ze budem velmi podobny pripad hlavne v tom, ze panom akvaria je moja dcera :D

Vzhladom na to, ze manzel akvarko nechce, musim ist nakoniec do toho maleho 30l, s ktorym ma snad nevyhodi z bytu :D Keby bolo na mne, idem do velkeho a dam ho kludne do obyvacky miesto telky :D

Ryba je dana dcerou a teda to je betta.

Mozem k nej dat aj jedneho slimaka a krevetu? Ze by mi pomohli s udrzbou a bolo by sa na co pozerat, kedze ziadna ina ryba tam nebude? Ci to v tak malom akva nie je dobry napad?

Nasla som este jeden set, ktory je o 5l vacsi a to https://abc-zoo.sk/14092-nano-akvarium- ... e-35l.html ale nema vyhrievatko a doma mame v zime 22C to betta asi nerozchodi, pravda? V takom pripade budem musiet kupit uz tu spominane 30l s vyhrievatkom.
Katarina
 
Príspevky: 51
Založený: 16 Máj 2019 22:15 pm

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod matte » 18 Máj 2019 14:00 pm

35 je lepsie ako 30, ohrievac si mozes prikupit, to nie je problem, dolezitejsie je kde je lepsi (vacsi) filter
ten set eheim vyzera podla mna super, ale zase mne vyhovuje mat dekel na akvariu, jednak tam deti nic nemozu hodit, rybky, ani krevetky nevyskocia, udrzi aj teplo s osvetlenia a nevidis ciaru z vodneho kamena pri hladine
inak s tym kurenim pre betty, viacero chovatelov neprikuruje a tvrdi, ze aj 22-23 staci, ked mas v izbe 22 v akva bude 23 ked budes svietit, pripadne ved kupis teplomer a pocas zabehu akvaria uvidis ake mas teploty, ja napriklad v lete idem ohrievac definitivne zrusit, radsej dam viac spongie do filtra
aspon 40l snad manzel prezije tu maju fakt slusny vyber, ale linky neviem preco nejdu https://www..akvariumonline.sk/28-akvarium-a-stoliky
AQUATLANTIS ATLANTIS 50 BIELE
TETRA STARTER LINE LED 30L
TETRA AQUAART LED 30 L
doporucujem 2 slimaky clithony a japonske krevetky 4
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zalozenie 30l akvaria pre dieta

Odoslaťod Katarina » 18 Máj 2019 14:20 pm

Ano, dekel urcite chcem, kvoli deckam. Najmladsia ma 1,5 roka a to by tam plavali vsetky hracky :D Uvadzaju, ze aj ten eheim ma nejaky poklop, taky priesvitny. To nestaci? Mne sa ten masivny dekel na ostatnych setoch nepaci :/

Vidiiis, vobec ma nenapadlo, ze osvetlenie prida teplotu trosku, mozno by sa to teda dalo uhrat aj bez ohrievatka, skusim merat v zabehu a pripadne dokupit.
Katarina
 
Príspevky: 51
Založený: 16 Máj 2019 22:15 pm

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.