Keramicka dekoracia znova vo vode



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Keramicka dekoracia znova vo vode

Odoslaťod Astrid » 26 Jún 2003 16:59 pm

Dnes som potrebovala znova zriadit karantenne akvarium, a tak som zobrala z balkona to male 10 litrove. Preplachla som ho vodou a dala donho jeden keramicky koren, ktory bol predtym v akvariu a bol porasteny riasami. Avsak odvtedy bol uz dost dlho na suchu. Chcela som ho tam dat, aby mala rybka aj miesto na ukryt. Akvarium s vodou a s umelym korenom som nechala asi hodinu stat, aby sa z vody vyparil chlor. avsak po tej hodine som si vsimla, ze na hladine je nejaka pena a to aj pri okrajoch akvaria. Teda bol to skor nejaky taky povlak alebo co. A voda pachla takym zvlastnym sposobom. Takym akoby mineralnym, neviem.

Myslela som si, ze to bolo sposobene akvariom, ktore bolo predtym na balkone a ze som ho teda nedostatocne preplachla. Tak som vyliala vodu, cele akvarko preplachla teplou vodou a aj ten umely koren som umyla. Smrdel ale aj ten, tak som ho na skusku dala do vedierka s vodou. V akvariu po naliati vody na hladine nic nebolo a vo vedierku s korenom bol opät povlak a dali sa chvilu pozorovat male bublinky vychadzajuce z jeho povrchu.

Tak som skusila inu dekoraciu: keramicka skalka. Po vlozeni do vody sa konalo to iste, pricom ked bola sucha, nepachla nijako. Tazko sa mi opisuje ten mierny zapach, ktory to malo po vlozeni do vody.

Akvarium som teda zriadila bez toho, dala som tam len plavajuce rastlinky. Este by ma zaujimalo, ci tam treba privadzat aj vzduchovanie, kedze je tam jedna samicka gupky, cca7-8 litrov vody a na hladine Riccia a Ceratophyllum demersum.

A este by ma samozrejme zaujimalo, co asi mohlo byt s tymi keramickymi kamenmi. Pretoze sa mi zda, ze predtym som tu skalu pouzivala do akvaria, aj ked bola predtym dlho na suchu a nic podobne som nespozorovala. Alebo som si to jednoducho nevsimla, neviem...
Naposledy upravil Astrid dňa 30 Jún 2003 22:04 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Reklama

Re: Keramicka dekorcia znova vo vode

Odoslaťod salik » 26 Jún 2003 20:26 pm

akty X..... :)
- pravdepodobne len sa uvolnuju "usadeniny", v "najhorsom" ho prevar, ale inak ho tam kludne vloz
- vzduchovanie tam podla mna nepotrebuje, rastliny stacia
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Keramicka dekorcia znova vo vode

Odoslaťod canart » 27 Jún 2003 09:19 am

K tomu korenu...pravdepodobne Ti vo vode hniju zbytky rias a inych organickych latok, ktore boli na koreni (v nom ?), preto ten smrad. Nikdy som podobne veci v akva nepouzival, preto neviem, ako to vlastne vyzera, ale ak chces uplne zbavit koren bakterii, preplachni ho v slabom roztoku Sava a PORIADNE ho olachni v cistej vode, pripadne ho nechaj stat este v cistej vode, aby sa chlor zo Sava uvolnil.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Keramicka dekorcia znova vo vode

Odoslaťod barky » 27 Jún 2003 11:31 am

ale nie, normalna keramika je porezna, cize ak sa z nej po namoceni do vody uvolnuju male bublinky, tak je to normalny vzduch, to iste spravi aj obycajny kvetinac, takze nemusis mat ziadne obavy
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Keramicka dekorcia znova vo vode

Odoslaťod skala » 30 Jún 2003 11:32 am

to karantennej nadrze rastliny velmi nedavaj. leda tak to co spominas - plavajuce. lieciva im skodia. vzduchovat pre 1 ani pre 3 gupky nemusis, ale ak pouzijes liecivo je to vhodne - rychlejsie prenikne a rozptyli sa. vela lieciv totiz funguje pri prvom kontakte. potom uz je nevyuzitelne - je viazane.

Ten koren chce nieco vacsie, tam ho kludne mozes nechat trochu vyhnit, tam neublizi nicomu - ak mas aku taku cirkulaciu - tak v 50 l nadrzi to bude fajn.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Keramicka dekorcia znova vo vode

Odoslaťod barky » 30 Jún 2003 13:29 pm

Sorry ale bud citam zle ja alebo vy, astrid stale pise o keramickom koreni a vy tu furt vytahujete nieco s hnitim??? Ako moze keramicky koren hnit???
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Keramicka dekorcia znova vo vode

Odoslaťod skala » 30 Jún 2003 13:42 pm

barky, viac kludu to chce. unikaju ti suvislosti. ale to nic.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Keramicka dekorcia znova vo vode

Odoslaťod canart » 30 Jún 2003 14:13 pm

barky, normalne, ak je este k tomu ta vec porezna, tak, ked to mala predtym v akva, tak sa tam dostalo vselico mozne (zvysky krmiva, vykaly, mikroorganizmy...) a k tomu riasy...Vsetko to tam zaschlo a po ponoreni do vody sa to zacne rozkladat. Nie?
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Keramicka dekorcia znova vo vode

Odoslaťod jacik » 30 Jún 2003 21:41 pm

barky, normalne, ak je este k tomu ta vec porezna, tak, ked to mala predtym v akva, tak sa tam dostalo vselico mozne (zvysky krmiva, vykaly, mikroorganizmy...) a k tomu riasy...Vsetko to tam zaschlo a po ponoreni do vody sa to zacne rozkladat. Nie?

raz (iba raz :? ) som problem riasou na koreni riesil dost razantne. koren som vybral a nechal aj s riasou vyschnut na balkone. schol asi mesiac. po mesiaci bol koren suchy a na nom boli vlakna rias, ako dlhe zelene uplne vyschnute vlasy. nedalo sa to ocistit - respektive som sa o to nejako zvlast nepokusal. proste som ten koren dal zasa do akva. aj s tymi vyschnutymi riasami. prve dni som ich este na koreni videl ale potom zmizli. alebo ich obzrali prisavnici alebo slimaci alebo tie malilinke bakterie ;) v akvariu. to naozaj neviem. chcem tym povedat ze som tam vlozil naozaj velky koren 20x20x30 dost velmi obrasteny suchymi riasami a v stredne velkom akvarku 75L bolo vsetko uplne v pohode.

Akvarium s vodou a s umelym korenom som nechala asi hodinu stat, aby sa z vody vyparil chlor.

ked zakladas nove akvarium (hoci aj karantenne) tak ak pouzijes vodu z 'zabehnuteho' akva na prve naplnenie noveho akva tak sa ti nove akva 'rozbehne' prakticky okamzite. lebo dat choru rybku do 'novej vodovodnej' vody ju moze aj 'dorazit'. hm.

ahojte
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Keramicka dekorcia znova vo vode

Odoslaťod Astrid » 30 Jún 2003 21:44 pm

jacik napísal:ked zakladas nove akvarium (hoci aj karantenne) tak ak pouzijes vodu z 'zabehnuteho' akva na prve naplnenie noveho akva tak sa ti nove akva 'rozbehne' prakticky okamzite. lebo dat choru rybku do 'novej vodovodnej' vody ju moze aj 'dorazit'. hm.

Ano, vdaka ze si mi to pripomenul. Predtym som to tak robila, tentoraz som zabudla.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Keramicka dekoracia znova vo vode

Odoslaťod Atilla » 01 Júl 2003 09:03 am

nikdy ma nenapadlo davat do karantenneho akvarka vodu z akvarka vacsinou tam isla cista odstata voda + liecivo
zda sa mi to OK napad ale co ak v tej vode su neziaduce bakterie ktore sposobili chorobu ?
dajme tomu ze ostatne rybky su odolnejsie ale tych par kuskou co ide do karanteny nie
otazka :)) : davate do karantenneho cistu vodu alebo tu zabehnutu ?
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Keramicka dekoracia znova vo vode

Odoslaťod skala » 01 Júl 2003 09:13 am

Atilla, to uz je na skusenostiach chovatela. Na to sa neda jednoznacne odpovedat. Ja to robim tak, ze nadrze, coby karantennu mam stale napustenu, cistim podla potreby, no a ked tam potrebujem dat rybu, tak niekedy vymenim vodu, inokedy nie. Ako uznam. Potom ked uz je tam, menim castejsie, aj 2 x za tyzden.

Treba pre spravny obraz povedat, ze ja nemam spravnu karantennu nadrz, ona ma iba 16 litrov (tusim), a to je este predelena prieckou.
Ja ju skor vyuzivam ako klud pre gravidne samice a cerstvo vyplavanu mlad.

A potom, ak mam 2 ryby v nej behom roka, tak je to vela.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.