"krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod snajprik » 11 Jan 2018 17:19 pm

Ajajajajaj, tak mi to nedalo dal som plachtu dole a zasvietil skontrolovať aký stav. Tak že 18/22 neóniek krupička, osypané až nepekne pozerať a dokonca i tetry čierne i tetry žhave. Okamžite pridane 3 lyžice soli a termostat na 31°C. 12 dni som pozeral že 1 až 4 neónky po jednej bodke na sebe a teraz toto. Druha nadrž s prelovenými rybami bez viditeľnej nakazí
Neviem či s toho šoku či čo, včera som odkaľovaním vypustil akva na 1/3 dolial vlažnej vody na 2/3 aby som znížil obsah soli a zbitky predchádzajúceho Exit. Liečivo costapur nalial v predpísanej dávke a ono za 24h toto...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Reklama

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod newsted » 11 Jan 2018 18:41 pm

Otestoval si si vodu na amoniak, NO2? Ryby mas vystresovane (teplota, sol, dusikate latky, kolisanie chemizmu vody castymi vymenami, alebo iny faktor). Nikdy som nepridaval sol, nezvysoval teplotu, len pridal odporucane liecivo a po par dnoch krupicky nebolo a vacsina rastlin prezila. S krevetkami by som zelen nepridaval, ale ty budes mat este iny problem, ktorym oslabujes imunitu ryb.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod snajprik » 11 Jan 2018 20:43 pm

Tak niečo tam bude, ale fakt netuším čo, NO2 aj NO3 na nule, testy tvrdosti my stúpli kvôli soli. Čo som tam nechal japonica krevetky s neocaridinami, tak tie žijú, malachitka ich neodrovnala, vo filtri je len špongia a externý je odstavený, nemá čo znižovať účinok.
Som kupoval 12 neóniek červených a od vtedy prúser. Či som dostal nejaký imúnny kmeň, ktorý vznikol od slabo preliečených rýb netuším. Proste to dávam na 31°C zo soľou.
Ale pri pohľade na rybky vôbec sa netvária, že im niečo chyba sú vitálne ako keby nič, žiaden úhyn až na tie krevetky čo som prelovil a čo mi zblajzli parmičky...
https://www.imgup.cz/image/LxMe
https://www.imgup.cz/image/LxMN
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 11 Jan 2018 22:14 pm

Ako píše newsted, ty máš problémov viac, teplota a soľ to nespasí. Ak ešte tam máš vnútorný filter, tak to je miesto, kde to všetko sídli
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod snajprik » 11 Jan 2018 23:00 pm

Filter som čistil cca 4 dni naspať, ale ako nie je problém ho namáčať do 72°C vody na 30 sekund aby bol sterilný. Ta teplota nad 28°C zástavy vývoj krupičky vraj, zo Sera costapurom pokračujem ďalej. Len som čakal že jeho efekt bude silnejší... Zajtra večer dávam druhu dávku. Jediná zmena je ta teplota s 26°C na 31°C a dosypanie soli. Množstvo soli je len také, ktoré by mali ešte rastlinky dať a v kútiku duše dúfam, že to japoniky tých 31°C dajú tiež, aj keď majú 3,5 roka od vtedy čo som ich kúpil, už presluhujú, ale ešte nejaký pol roka by mohli vydržať.
Fotka dvoch neóniek zasiahnutých krupičkou.
https://postimg.org/image/ms35kn6at/
https://postimg.org/image/rqqnz6hth/
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod newsted » 12 Jan 2018 02:57 am

Pozri chorobu oodinium (velvet disease) a porovnaj. Toto nevyzerá ako krupica, ale som na fone, tie fotky nevidím veľmi dobre
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Hora » 12 Jan 2018 09:02 am

na porovnanie https://www.aquaexotic.sk/blog/nie-je-k ... -krupicka/

a stiahni si aj Akvárium č.34
http://e-akvarium.cz/casopis/akvarium34.pdf

Udáva sa,že prvé obsypanie bodkami sa považuje už za pokročilé štádium vývoja a ešte je liečiteľné pravdepodobne so žiadnými alebo do 10% stratami v prípade skorého zásahu a vhodného liečenia.
Máš 13,14? deň,čo si niečo začal robiť a to je dosť dlhé pre tie ryby.Teplota parazita zničí,no ryby majú narušený vonkajší obal tela,osolená voda bude dráždiť v miestach,kde už sa parazit uvolnil.Je to cezhraničná teplota pre tvoje druhy a majú za sebou za posledné dni veľa stresu,ak toto prežijú bez výsledku alebo,že sa krupička vráti,už na nich neskúšaj žiadnu chémiu.
Niektoré prípravky ako spomínané obidve Eshy aj čo čítam na iných stránkach začínajú strácať na účinnosti,akoby parazit začal byť odolný terajším produktom a treba siahať po silnejších,ktoré ale narušujú nitrifikáciu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod snajprik » 12 Jan 2018 09:14 am

Newsted tak za tuto radu veľmi veľmi veľmi pekne ďakujem. Aj keď ma skoro porazilo, keď som zistil že liečim 13 dni inú chorobu, ale aspoň viem konečne prečo nič nezaberá u mňa...
https://www.aquaexotic.sk/blog/nie-je-k ... -krupicka/
Tento popis oodimolu presne sedí na to čo mam. Len ešte nájsť prípravok čo to lieči... Dúfam že ešte nieje neskoro. Zatiaľ bez úhynu dúfam že to vydrží.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Hora » 12 Jan 2018 11:31 am

snajprik napísal:ma skoro porazilo, keď som zistil že liečim 13 dni inú chorobu, ale aspoň viem konečne prečo nič nezaberá u mňa....

:mrgreen: teoreticky si dal aj správne liečivo a dokonca kombináciu exit s 2000,čo by malo zrýchliť účinok....len to navýšenie teploty :? po takej dobe.Hlavne nedávaj skokovo dole teplotu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod snajprik » 12 Jan 2018 13:12 pm

Som rad že rybičky nevedia vyliezť s akva, lebo by mi dali takú po hube.... Ráno po prečítaní príspevku, keď som šiel do prace som znížil s 31 na 29°C Tak že 2-3 dni budem znižovať.
Kúpil som oodinopur, takže večer sa ide liať do akva liečivo číslo 5...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod snajprik » 12 Jan 2018 16:47 pm

S toho oodinia som jeleň každý píše iný postup liečby, niekto 25°C v tme, druhy 30°C vzduchovať a svietiť skoro nonstop.
Na sera oodinopure píšu prdlajs, jedine 1ml na 20L a keď klesne obsah medi pod 0,3ml tak navýšiť. Sranda je v tom že vo vedľajšom akva čo nie je v karanténe svietim 26°C a hnojím s tenso, ktoré obsahuje 0,5% medi, možno preto sa v ňom ten oodinium neukázal.
Zatiaľ vzduchujem a teplotu držim na 29°C a svietim, oodinopur nakapany podľa objemu vody. Očividne výšia teplota zo soľou obmedzuje šírenie tej potvory bodkastej.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod snajprik » 15 Jan 2018 09:57 am

Tak že choroba vyliečená! Po zistení, že to nie je krupička, ale oodinium a po aplikácii oodinopuru ktorý zvyšuje obsah medi v akva čo tie parazity citlivé na meď nerozchodia, ale ryby rastlinky a na moje počudovanie i krevetky vydržia, do 48h od aplikácii ani bodka!
Do budúcna si treba poriadne pozrieť aká vlastne nemoc v akváriu je, či krupička či ta múčka (oodinium) aby ste nedopadli ako ja čo som dva týždne liečil inú chorobu akú som mal.
Esha Exit či Esha 2000 oodinium obmedzuje, ale nelieči, to iste malachitka a produkty na nej, pomáha zvýšenie teploty a soľ, ale tiež nelieči. Ten parazit je veľmi citliví na meď i malej koncentrácii, ktorú čuduj sa svete i krevetky vydržali.
Uhyň napočudovanie žiaden to sa týka všetkého, teplota pomalí klesá momentálne 26°C, večer plánovaná výmena vody. Konečne sa môžem venovať dekoráciám v novom akváriu a nielen čumieť smutne na choré rybky :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod MaceKx » 27 Feb 2018 18:46 pm

Mozem pouzit malachinovu zelenu pri krupicke v nadrzi kde su aj krevetky ? Potrebujem preliecit celu osadku, mam dost napadlich jedincou a odlovenie nepripada do uvahu.

Postup ako je uvedeny na flasticke treba dodrzat ? Nesvietit, nefiltrovat ale viac vzduchovat ? S tym nefiltrovanim niesom stotozneny. Jedna sao produkt od DAJANA davkovanie je 1 ml na 100l.

Nerad by som odpravil krevetky. Teplota 26.5 °C je OK ? Zvysena z 24°C. Dakujem za pomoc.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 27 Feb 2018 22:32 pm

Iste i sám tušíš, že malachytová zelená je lotéria ak nie istá smrť. Pozri po výrobkoch od EsHA
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod MaceKx » 27 Feb 2018 23:03 pm

Prave ze to tusim ale mozeram sa po nete a kde tam citam ze to dopadlo pre krevetky dobre. Aj v tom EsHA na krupicku je malachitová zelen.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod MaceKx » 01 Mar 2018 21:51 pm

Do odpovedi ste sa nehrnuli, tak som si to zobral na triko ja. Do akvaria putovalo 1.5 ml malachitovej zelenej dufam ze rano budu krevetky este medzi nami. Krupicka velmi expandovala vsetky neonky cierne su postihnute.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod matte » 06 Apr 2019 22:56 pm

ako to dopadlo?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod I.P. Pavlov » 07 Apr 2019 17:54 pm

Po roku už to hádam bude dobré :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Pavligin66 » 23 Máj 2019 10:31 am

Tak sa aj ja pridavám moje tetry červenoúste su napadnuté. :( postupne budem zvyšovať teplotu vody a uvidím či to pomôže :|
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod matte » 24 Máj 2019 11:28 am

uff drzim palce, ja by som to skusil tkto ako pisu na rybicky.net
Esha Exit a Esha 2000:
Esha Exit okamžitě účinkuje, není třeba dělat nic, jen ho nakapat do nádrže dle návodu (tudíž neměníme ani nezvyšujeme teplotu vody). Esha 2000 se používá současně proto, že parazit naruší kožní sekret a kůži ryb, vznikají drobné ranky, které jsou náchylné na zaplísnění. Při včasném zahájení léčby, jeho použití s Exitem není nutné. Při silném napadení je použití žádoucí, přežije tak více ryb. Btw. při použití Exitu včas, tedy na začátku onemocnění přežívá 100% ryb (léčbu přežije i velká část potěru!).
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod Pavligin66 » 24 Máj 2019 14:13 pm

matte napísal:uff drzim palce, ja by som to skusil tkto ako pisu na rybicky.net
Esha Exit a Esha 2000:
Esha Exit okamžitě účinkuje, není třeba dělat nic, jen ho nakapat do nádrže dle návodu (tudíž neměníme ani nezvyšujeme teplotu vody). Esha 2000 se používá současně proto, že parazit naruší kožní sekret a kůži ryb, vznikají drobné ranky, které jsou náchylné na zaplísnění. Při včasném zahájení léčby, jeho použití s Exitem není nutné. Při silném napadení je použití žádoucí, přežije tak více ryb. Btw. při použití Exitu včas, tedy na začátku onemocnění přežívá 100% ryb (léčbu přežije i velká část potěru!).

A da sa použiť v nádrži s krevetkami?
Pavligin66
 
Príspevky: 573
Založený: 06 Júl 2016 15:00 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod matte » 24 Máj 2019 16:49 pm

a co tak ujo GOOGLE :) co som cital, tak to moze mat vplyv negativny na rastliny, ale nemusi ani to
Tento dotaz byl položen u produktu: ESHa Exit 20 ml 21.12.2017 06:23
Dobrý den chci se zeptat zda esha exit a esha 2000 nejsou nebezpečné pro bezobratlé ,krevetky i Cerdinie .Dekuji
INVITAL
Rostlinna-akvaria.cz píše:
Dobrý den,
ano, je možno použít i v akváriu s krevetkami. Doporučuji se však držet doporučeného dávkování a rozhodně nepřekračovat doporučené dávky.
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod urgy » 18 Mar 2020 22:27 pm

Tak po 12 rokoch akvaristiky sa aj ku mne dostala krupička. Do malého akva som doniesol razborky bez karantény a bum ho. Dá sa im ešte nejako pomôcť? Zvýšil som teplotu na 29 stupňov a dal som lyžicu soli na 50 litrov. Po dvoch dňoch 4 mŕtve, inak nič. Akvaristiky sú momentálne zavreté, čo by som mohol ešte skúsiť?
urgy
 
Príspevky: 150
Založený: 04 Jan 2011 22:13 pm

Re: "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)

Odoslaťod urgy » 18 Mar 2020 22:29 pm

Ukážka 1
IMG_20200318_204641.jpg
urgy
 
Príspevky: 150
Založený: 04 Jan 2011 22:13 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Google [Bot] a 2 hostí.