Nové akvarium, rybičky + korytnačka



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod Lucius » 06 Jún 2019 12:19 pm

Zdravím, práve začínam opäť s chovom rybiek, no tentokrát aj s korytnačkou zihana (ešte je celkom maličká). Bola prvým obyvateľom 25 litrového, niekoľko uholnikoveho akvária. Pred tým ako sme ju tam dali, pripravili sme jej vhodné prostredie, piesok sme vyvarili a umyli, takysto väčšie kamene slúžiace ako plošinky. Použili sme umelé rastlinky. Voda sa začala rýchlo zakalovat, tak sme pridali filter, okyslicovac a ohrievač. Korytnačke sa výborne darí, vyzerá byť spokojná. Vzhľadom na veľkosť akvária a potrebné vybavenie sme sa rozhodli nasadiť rybky. Konkrétne samca a samicku bojovnice, malého panciernicka, tri mrenky (malé sú a majú zlaté sfarbenie), jedného prisavnicka a mrenku smaragdovu. Po nasadení rybiek do akvária mrenka smaragdova uhynula ale ostatné rybky vyzerali byť v poriadku. Starosti mi robí sfarbenie ostatných mreniek ktoré chytili sedasty nádych a veľké množstvo peny tvoriace sa na hladine akvária. Je možné že by to ohrozilo zdravie korytnačky? Alebo nesprávne Ph vody? Aké rybky by som mohla ešte dosadiť do akvária?
Obrázok používateľa
Lucius
 
Príspevky: 8
Založený: 06 Jún 2019 11:58 am

Reklama

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod matte » 06 Jún 2019 13:05 pm

uff, daj prosim ta aj fotku
do 25l akvaria s korytnackou, kde je predpokladam nizsia hladina nepatria rybicky vobec a uz vobec nie take zlozenie a taky pocet, umele rastliny su vhodne akurat tak na poranenie, pena na hladine je penove hniezdo, ktore postavil samcek bojovnice
chces dobru radu? kup si nove akvarium, asi pre teba idealne nejaky 60l set, vysad tam kopu rastlin, daj startovacie bakterie a po 3-4 tyzdnoch tam prelov rybicky
pre tvoju informaciu pocet ryb sa urcuje ako 1cm velkosti dospelej rybky na 1l cisteho objemu vody v akvariu, cize na tvoju sucasnu osadku by si mala mat minimalne 50l akvarium zarastene zivymi rastlinami
je mi uprimne luto vsetkych obyvatelov tvojej nadrzky
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod Lucius » 06 Jún 2019 13:28 pm

matte napísal:uff, daj prosim ta aj fotku
do 25l akvaria s korytnackou, kde je predpokladam nizsia hladina nepatria rybicky vobec a uz vobec nie take zlozenie a taky pocet, umele rastliny su vhodne akurat tak na poranenie, pena na hladine je penove hniezdo, ktore postavil samcek bojovnice
chces dobru radu? kup si nove akvarium, asi pre teba idealne nejaky 60l set, vysad tam kopu rastlin, daj startovacie bakterie a po 3-4 tyzdnoch tam prelov rybicky
pre tvoju informaciu pocet ryb sa urcuje ako 1cm velkosti dospelej rybky na 1l cisteho objemu vody v akvariu, cize na tvoju sucasnu osadku by si mala mat minimalne 50l akvarium zarastene zivymi rastlinami
je mi uprimne luto vsetkych obyvatelov tvojej nadrzky
Ďakujem za odpoveď a za radu, niečo s tým spravím, človek sa učí

Odoslané z FRD-L02 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
Lucius
 
Príspevky: 8
Založený: 06 Jún 2019 11:58 am

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod matte » 06 Jún 2019 13:41 pm

Lucius napísal:Ďakujem za odpoveď a za radu, niečo s tým spravím, človek sa učí

drzim palce, inak aj bojovnice sa doporucuje chovat 1ks, alebo vo vacsich zarastenych akvariach 1 samec a 2 samice
mozno najlepsie by bolo ryby niekomu darovat, kto ma zabehnute akvarium vacsie a miesto, alebo vratit do predajne, v tom malom akva s korytnackou a umelymi rastlinami nemaju sancu
a ak sa chce rybkam venovat zodpovednejsie, tak treba vela vela studovat hlavne o zakladni akvaria, vhodnych nenarocnych rastlinach, rybkach, doporucenych poctoch..
toto je pre mna (tiez zaciatocnika) vyborny zdroj info, okrem tohto fora http://www.rybicky.net
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod Lucius » 06 Jún 2019 14:23 pm

matte napísal:
Lucius napísal:Ďakujem za odpoveď a za radu, niečo s tým spravím, človek sa učí

drzim palce, inak aj bojovnice sa doporucuje chovat 1ks, alebo vo vacsich zarastenych akvariach 1 samec a 2 samice
mozno najlepsie by bolo ryby niekomu darovat, kto ma zabehnute akvarium vacsie a miesto, alebo vratit do predajne, v tom malom akva s korytnackou a umelymi rastlinami nemaju sancu
a ak sa chce rybkam venovat zodpovednejsie, tak treba vela vela studovat hlavne o zakladni akvaria, vhodnych nenarocnych rastlinach, rybkach, doporucenych poctoch..
toto je pre mna (tiez zaciatocnika) vyborny zdroj info, okrem tohto fora http://www.rybicky.net
ďakujem pekne, v akvaristike kde sme kupovali rybky atď nám poradili asi nesprávne, snažili sme za informovať a pytali sme sa aj na tie rybky akvarko a korytnačku a že vraj hej všetko v poriadku môže fungovať, ale nezdalo sa mi to tak som sa radšej opýtala, .. Ešte raz ďakujem pekne za odpoveď :)

Odoslané z FRD-L02 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
Lucius
 
Príspevky: 8
Založený: 06 Jún 2019 11:58 am

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod DrSlamastika » 06 Jún 2019 17:10 pm

Co je prosimta korytnacka žihana?
Obrázok používateľa
DrSlamastika
 
Príspevky: 302
Založený: 11 Okt 2018 12:54 pm

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod Lucius » 06 Jún 2019 17:15 pm

DrSlamastika napísal:Co je prosimta korytnacka žihana?
Toto je ona Obrázok

Odoslané z FRD-L02 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
Lucius
 
Príspevky: 8
Založený: 06 Jún 2019 11:58 am

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod matte » 06 Jún 2019 17:21 pm

to je pismenkova a poriadne vyrastie, to akva jej bude aj tak male zachvilu, ja som kedysi 2 choval a po 2 rokoch som bol rad, ze som ich predal, ale taka mala je zlatunka, uz ziju u nas aj volne v prirode, kedze ich ludia vypustaju, ked narastu
http://www.vivarista.sk/menu/print.php?clanok=114
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod Lucius » 06 Jún 2019 17:27 pm

matte napísal:to je pismenkova a poriadne vyrastie, to akva jej bude aj tak male zachvilu, ja som kedysi 2 choval a po 2 rokoch som bol rad, ze som ich predal, ale taka mala je zlatunka, uz ziju u nas aj volne v prirode, kedze ich ludia vypustaju, ked narastu
http://www.vivarista.sk/menu/print.php?clanok=114
Pismenkova ma taky cerveny fliacik pri hlave ci? Ale moze byt vsade som tento druh videla pod inym názvom. Zatial je v takomto akvarkuObrázok

Odoslané z FRD-L02 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
Lucius
 
Príspevky: 8
Založený: 06 Jún 2019 11:58 am

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod matte » 06 Jún 2019 17:36 pm

tak sorry je to zihana po cesky https://terarka.net/zelvy/atlas/zelva_zihana a len 38cm narastie :)
hmm nie som odbornik na korytnacky, ale ja som ich mal tusim v akvariu bez substratu iba zopar kamenov, aby sa lahsie cistilo
tu je nieco post330991.html?hilit=korytnacka#p330991
a prosim ta to v tomto mas tych 10 ryb???
pre korytnacku zatial dostatocne, len treba vediet udrzat cistu vodu, mozno krmit mimo a nech sa tam aj vykadi a na spolocny chov s rybickami zabudnut
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod Lucius » 06 Jún 2019 17:43 pm

matte napísal:tak sorry je to zihana po cesky https://terarka.net/zelvy/atlas/zelva_zihana a len 38cm narastie :)
hmm nie som odbornik na korytnacky, ale ja som ich mal tusim v akvariu bez substratu iba zopar kamenov, aby sa lahsie cistilo
tu je nieco post330991.html?hilit=korytnacka#p330991
a prosim ta to v tomto mas tych 10 ryb???
pre korytnacku zatial dostatocne, len treba vediet udrzat cistu vodu, mozno krmit mimo a nech sa tam aj vykadi a na spolocny chov s rybickami zabudnut
Ďakujem za odporučenie, akurat pre rybky riesime nové akvarko a korytnačku nechame asi v tomto, s filtrom je voda pekna a hej krmime ju pomimo aj ju tam chvilku nechame aby spravila co treba, momentalne je tam 7 rybiek :)

Odoslané z FRD-L02 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
Lucius
 
Príspevky: 8
Založený: 06 Jún 2019 11:58 am

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod Lucius » 06 Jún 2019 17:44 pm

matte napísal:tak sorry je to zihana po cesky https://terarka.net/zelvy/atlas/zelva_zihana a len 38cm narastie :)
hmm nie som odbornik na korytnacky, ale ja som ich mal tusim v akvariu bez substratu iba zopar kamenov, aby sa lahsie cistilo
tu je nieco post330991.html?hilit=korytnacka#p330991
a prosim ta to v tomto mas tych 10 ryb???
pre korytnacku zatial dostatocne, len treba vediet udrzat cistu vodu, mozno krmit mimo a nech sa tam aj vykadi a na spolocny chov s rybickami zabudnut
Tiez som mala pochybnosti o ich spolocnom chove, no v predajni nam dali asi mylné info

Odoslané z FRD-L02 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
Lucius
 
Príspevky: 8
Založený: 06 Jún 2019 11:58 am

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod I.P. Pavlov » 08 Jún 2019 13:36 pm

Nikdy sa neriaď tým, čo ti povedia v predajni, je to to isté čo hovoria reklamy. Korytnačka s rybkami nejde dohromady. Takže nech je sama a rybky čím ďalej od nej.
Rada, že 1cm rybky=1 liter vody je nepravdivá a mylná. Sú rybky, ktoré, potrebujú viac priestoru, kvôli plávaniu a rýchlemu pohybu .
Takže toho sa vôbec nedrž a korytnačka naozaj vyrastie a to teda riadne
https://zoobojnice.sk/zvierata/korytnacka-pismenkova/
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod matte » 08 Jún 2019 21:52 pm

I.P. Pavlov napísal:Rada, že 1cm rybky=1 liter vody je nepravdivá a mylná. Sú rybky, ktoré, potrebujú viac priestoru, kvôli plávaniu a rýchlemu pohybu .
Takže toho sa vôbec nedrž

a ako inak si ma zaciatocnik aspon cca. prepocitat pocet ryb?, vsade sa to pise ako zakladny prepocet, samozrejme, ze okrem toho si pozrie minimalne poziadavky kazdeho druhu na velkost nadrze a ostatne poziadavky
ked nieco znegujes, tak by si mal napisat ako je to teda spravne podla teba, ja som jej to napisal, aby pochopila, ake velke akva by potrebovali jej rybky, ze to ma brutal prerybnene, nehovoriac o korytnacke a to este chcela pridat, takze pardon pane, ja myslim, ze som jej to v kontexte dobre napisal :!:
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod snajprik » 09 Jún 2019 12:45 pm

To čo napísal Pavol by mal ovládať každý akvarista o počte rýb/rozmer, ale konkrétne vysvetlím, 1cm=1l neplatí vždy napríklad 2x 15cm terčovce nemôžeš dať do 30L akva, neonky aj keď dorastajú do 4 cm =4L ale potrebujú pohyb minimálne 80cm, lebo potom sa s nich stanu statické ryby čo stoja niekde schovane v kúte bez pohybu čo je veľká škoda. Niektoré ryby (živorodky) či živočíchy ako korytnačka špinia kvôli rýchlemu metabolizmu rýchlejšie vodu, treba preto silnejšiu filtráciu biologickú( rastliny), alebo filter a častejšie výmeny vody. Preto sa odporúča väčšie akvárium 200+L to sa da poriešiť rastlinami, silnejšou filtráciou, častejšími výmenami vody a môžeš ho potom mať kludne prerybnene, ale malé akvarko 60-L už základný rozmer vylučuje 90% rýb na chov.
PS: Matte naj kombinácia pre chov je veľké akvarko veľa rastlín a silná filtrácia, tam môžeš chovať 80 druhov foriem života, ako ryby rastliny slimáky krevetky i korytnačka sa tam vmesti a pohoda :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod I.P. Pavlov » 09 Jún 2019 20:47 pm

@matte
špeciálny návod na množstvo neexistuje, existuje však atlas rýb (je ich stovky), v ktorom si o nárokoch tej, ktorej rybke stačí prečítať. Najlepšie je začať tým, že si zistím s akého biotopu rybka pochádza. V dnešnom svete plnom informácií je žiaľ zvykom najprv si rybky kúpiť a až začnú hynúť, potom "dychtíme" po informáciách
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod matte » 10 Jún 2019 10:09 am

:shock: :? ano ja som to tak myslel, ze 30cm kapra do 30l akvaria :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod Lucius » 10 Jún 2019 14:43 pm

snajprik napísal:To čo napísal Pavol by mal ovládať každý akvarista o počte rýb/rozmer, ale konkrétne vysvetlím, 1cm=1l neplatí vždy napríklad 2x 15cm terčovce nemôžeš dať do 30L akva, neonky aj keď dorastajú do 4 cm =4L ale potrebujú pohyb minimálne 80cm, lebo potom sa s nich stanu statické ryby čo stoja niekde schovane v kúte bez pohybu čo je veľká škoda. Niektoré ryby (živorodky) či živočíchy ako korytnačka špinia kvôli rýchlemu metabolizmu rýchlejšie vodu, treba preto silnejšiu filtráciu biologickú( rastliny), alebo filter a častejšie výmeny vody. Preto sa odporúča väčšie akvárium 200+L to sa da poriešiť rastlinami, silnejšou filtráciou, častejšími výmenami vody a môžeš ho potom mať kludne prerybnene, ale malé akvarko 60-L už základný rozmer vylučuje 90% rýb na chov.
PS: Matte naj kombinácia pre chov je veľké akvarko veľa rastlín a silná filtrácia, tam môžeš chovať 80 druhov foriem života, ako ryby rastliny slimáky krevetky i korytnačka sa tam vmesti a pohoda :D
Ďakujem za nazor, momentanlne sme rybky preložili do väčšieho akvária (50l) pokial zoženieme väčšie a korytnačka je v 25l akváriu, rybiek máme sedem zatiaľ a tak to aj necháme pokiaľ nebude akvarko väčšie, doplnili sme to rastlinkami a uvidíme ako sa tomu bude dariť. Ešte raz ďakujem za radu lebo zistiť počet rýb na jedno akvarko tak aby dobre bolo je celkom ťažké keď sú všade protichodné názory. :)

Odoslané z FRD-L02 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
Lucius
 
Príspevky: 8
Založený: 06 Jún 2019 11:58 am

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod matte » 10 Jún 2019 16:28 pm

este raz to napisem a za tym si stojim, ze ty ako zaciatocnik, aby si mala predstavu si kludne mozes prepocitavat 1cm na 1l objemu vody, ak zaroven budu dodrzane ostatne naroky rybiciek, hlavne minimalna velkost akvaria, pripadne dlzka, pocet kusov konkretneho druhu a u teba obtiaznost chovu idealne snadna (lahka), potom pre istotu skontrolovat naroky na teplotu, pripadne tvrdost vody
napr. tvoja bojovnica je chov pomerne snadny, cize nie uplne vhodna pre zaciatocnikov
https://rybicky.net/atlasryb/bojovnice_pestra

co sa tyka novej nadrze pre rybicky, tak tie sa maju davat do zabehnuteho akvaria, doporucujem nastudovat zalozenie, resp, zabehnutie akvaria
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Nové akvarium, rybičky + korytnačka

Odoslaťod snajprik » 11 Jún 2019 21:56 pm

Lucius napísal:Ďakujem za nazor, momentanlne sme rybky preložili do väčšieho akvária (50l) pokial zoženieme väčšie a korytnačka je v 25l akváriu, rybiek máme sedem zatiaľ a tak to aj necháme pokiaľ nebude akvarko väčšie, doplnili sme to rastlinkami a uvidíme ako sa tomu bude dariť. Ešte raz ďakujem za radu lebo zistiť počet rýb na jedno akvarko tak aby dobre bolo je celkom ťažké keď sú všade protichodné názory. :)

Odoslané z FRD-L02 pomocou Tapatalku

Akvaristika nie je nič zložite, len si o tom treba niečo počítať a naučiť sa to, šoférovanie ak nevieš je tiež zložitá vec, ale naučíš sa predpisy trošku cviku a je to banalita :D
Taký príklad: akvarko ktoré je 5x prerybnene skoro bez rastlín, teoreticky by to mala biť katastrofa, ale stačí lepši filter častejšia výmena vody a funguje to nádherne, to sa da u akvárií s väčším objemom ako v tomto prípade akvarko cca 600L s cca 600 rybami :D https://www.youtube.com/watch?v=VmbZUbIr2Ro
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.