500L akvarko zaciname, poradte :)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: 500L akvarko zaciname, poradte [emoji3]

Odoslaťod snajprik » 04 Jún 2019 23:09 pm

asbury napísal:Mňa by zaujímalo ako budeš robiť údržbu v akva. Hightech takéhoto rozmeru to je práca na plný úväzok. A na utriculariu sa vyprdni.

Hightechu by som sa nebál, ak si to dobre rozplánuje a nastaví, tak je to skoro ako lowtech.
Ja mam podobne veľké akva len trošku dlhšie 2,6m a pohoda. 2x do mesiaca výmena vody cca 15% za 30 min hotovo, 1x mesačne pristrihnutie rastlín spojene s výmenou vody cca 2h, a raz za 3 mesiace vyčistenie filtra. CO2 burčiak raz za mesiac výmena náplne cca 5 min, svetlo na časovač, v zime 8 h a v lete 6 hodín svietim. Takto frčim 1,5 roka a pohoda, mesačne mi to zaberie cca 3 hodiny, na ten objem a osádku... :) V tej nádrži mimochodom mam 15 druhov rastlín, tiež tam mi žije 5 druhov krevietok, 6 druhov slimákov, 38 druhov rýb a kanadská korytnačka. :D
Netvrdím že toto všetko skombinovať bolo jednoduché, trošku to dalo času si to naštudovať, aby to fungovalo, ale je to všetko v harmónii, jednoduchá údržba aj keď sú tam náročne rastliny (koberčeky 4 druhy), náročne ryby( terčovce...), náročne krevetky (CRS + taiwany), hightech svetlo + CO2, ale vo výsledku jednoduchá starostlivosť a údržba skoro ako u lowtechu :D
Keď sa chce všetko sa da :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Reklama

Re: 500L akvarko zaciname, poradte :)

Odoslaťod Jirka Scobak » 05 Jún 2019 00:06 am

Nejzákladnější otázka, od které se odvíjí vše, zní: https://dennikn.sk/blog/1408219/jake-pl ... -rostliny/
Ten článek jsem vyloženě psal pro tebe :)

P.S. Když kobercovky, nechal bych jim vyrobit na míru mnohem nižsí akvárium. Klidně jen 20 cm :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 500L akvarko zaciname, poradte [emoji3]

Odoslaťod SlavoV » 05 Jún 2019 15:54 pm

snajprik napísal:
asbury napísal:Mňa by zaujímalo ako budeš robiť údržbu v akva. Hightech takéhoto rozmeru to je práca na plný úväzok. A na utriculariu sa vyprdni.

Hightechu by som sa nebál, ak si to dobre rozplánuje a nastaví, tak je to skoro ako lowtech.
Ja mam podobne veľké akva len trošku dlhšie 2,6m a pohoda. 2x do mesiaca výmena vody cca 15% za 30 min hotovo, 1x mesačne pristrihnutie rastlín spojene s výmenou vody cca 2h, a raz za 3 mesiace vyčistenie filtra. CO2 burčiak raz za mesiac výmena náplne cca 5 min, svetlo na časovač, v zime 8 h a v lete 6 hodín svietim. Takto frčim 1,5 roka a pohoda, mesačne mi to zaberie cca 3 hodiny, na ten objem a osádku... :) V tej nádrži mimochodom mam 15 druhov rastlín, tiež tam mi žije 5 druhov krevietok, 6 druhov slimákov, 38 druhov rýb a kanadská korytnačka. :D
Netvrdím že toto všetko skombinovať bolo jednoduché, trošku to dalo času si to naštudovať, aby to fungovalo, ale je to všetko v harmónii, jednoduchá údržba aj keď sú tam náročne rastliny (koberčeky 4 druhy), náročne ryby( terčovce...), náročne krevetky (CRS + taiwany), hightech svetlo + CO2, ale vo výsledku jednoduchá starostlivosť a údržba skoro ako u lowtechu :D
Keď sa chce všetko sa da :pivo:


dnes mi má prísť to svetlo čo si mi odporúčal, tak uvidíme :) hadam sa rozhodnem pre to :)

ešte otázočka, aký filter? Zvažoval som EHEIM PROFESSIONEL 3E 2078 ELECTRONIC, alebo radšej niečo iné ?
SlavoV
 
Príspevky: 14
Založený: 31 Máj 2019 16:16 pm

Re: 500L akvarko zaciname, poradte :)

Odoslaťod SlavoV » 22 Jún 2019 21:56 pm

Zdar,
viete poradiť, kde lacno kúpiť rastlinky:
hemianthus callitrichoides
Eleocharis acicularis

alebo nemá niekto z Vás prebytok v akváriu?
odber cca druhá polovica júla

predsa len na plochu 140x55 cm ich potrebujem relatívne dosť
SlavoV
 
Príspevky: 14
Založený: 31 Máj 2019 16:16 pm

Re: 500L akvarko zaciname, poradte :)

Odoslaťod SlavoV » 22 Jún 2019 22:15 pm

ešte otázka,
plánujem použiť Vulcano Black, aký výživný substrát dať pod tento ? alebo čo navrhujete?
SlavoV
 
Príspevky: 14
Založený: 31 Máj 2019 16:16 pm

Re: 500L akvarko zaciname, poradte [emoji3]

Odoslaťod matus.galan » 23 Jún 2019 12:55 pm

SlavoV napísal:Zdar,
viete poradiť, kde lacno kúpiť rastlinky:
hemianthus callitrichoides
Eleocharis acicularis

alebo nemá niekto z Vás prebytok v akváriu?
odber cca druhá polovica júla

predsa len na plochu 140x55 cm ich potrebujem relatívne dosť


Otazka je co je lacno, ono nie vzdy lacno znamena aj kvalitne, vela ludi si to tu uz odskusalo.

Najlepsia kvalita je Tropica, tam nie je co dodat ale aj cena je tomu adekvatna, skus bazos ale v tom pripade ked tak jedine osobny odber alebo tam hod inzerat ze zhanas.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 500L akvarko zaciname, poradte [emoji3]

Odoslaťod matus.galan » 23 Jún 2019 12:58 pm

SlavoV napísal:ešte otázka,
plánujem použiť Vulcano Black, aký výživný substrát dať pod tento ? alebo čo navrhujete?


Ja by som dal tropicu vyzivny substrat dobra skusenost ale premyslam, nie je ti lepsie kupit napr japonsky substrat a neriesit este vyzivny substrat? Tak budes kupovat 2x veci miesto jednej.

Neviem ako sa ti bude sadit do tej lavovej drte, nepoznam to. Skor si viem predstavit lavovu drt ako podlozie a na to potom nieco ale takto vrchna vrstva no neviem.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 500L akvarko zaciname, poradte :)

Odoslaťod Luker13 » 23 Jún 2019 14:26 pm

ako pise matus ... lavova drt je skor ako podlozie lebo je to porovity material, cize sa tam usadia bakterie a bude to aj dostatocne priepustne, co sa tyka vody, takze nic ti tam nebude hnit.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: 500L akvarko zaciname, poradte :)

Odoslaťod snajprik » 23 Jún 2019 16:42 pm

Ja v 300L akva som urobil podklad (kopce) s lavovej drte a na vrch dal platinum soil.
Na tvoj objem by trebalo na spodok cca 10-15L lávovej drte spádovanie s predu nič a v zadu 5-8cm proste vytvarovať dno podľa vlastných predstav kopce a tak. Na to platinum soil cca 3 balenia 8L čo ti urobí 4-5cm+ Je to drahšie cca 3x 20€ ale ten substrat obsahuje všetko, rastlinky budú veľmi spokojne a nemusíš hnojiť, čo ušetri dosť času a nakladov na hnojenie. Môžeš presádzať dobre sa doň sadí.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: 500L akvarko zaciname, poradte :)

Odoslaťod nautilus » 23 Jún 2019 20:29 pm

Ahoj, ja som v jednom mojom akvarku zlozil dno takto:

spodna vrstva lavova drt
na to som posypal jbl Aquabasis plus
a nakoniec som dal volcano Red

v kombinacii s red lava kamenmi na ktorych mam rastliny ktore sa nesadia, a s ostatnymi rozsadenymi rastlinkami je to take exoticke

mam Cryptocoryne tonkiensis - listy maju tak asi 50-60 cm, dtto Crinum calamistratum, listy tak 50cm dlhe
anubiasy kvitnu a windelow sa pekne rozrasta - mangrove koren uz ani nie je vidiet
nautilus
 
Príspevky: 30
Obrázky: 10
Založený: 24 Sep 2018 09:36 am

Re: 500L akvarko zaciname, poradte [emoji3]

Odoslaťod matus.galan » 24 Jún 2019 22:36 pm

Treba sipremysliet co tam budes mat ako to bude atd...a podla toho to riesit a y si potom enmal viac starosti ako radosti.

Vela toho bude rast v pohode aj v strku pod ktorim bude vyzivny substrat, ak chces robis nejaky skejp a chces usetrit na substrate davas lavovu drt. Niekto dava lavovu drt do sietok aby to drzalo tvar, pekne si urobi kopce kde chce a na to potom sype substrat uz konecny, ada, profisoil..atd zalezi uz na osobnej preferencii a cene. Taktiez nasledne rozoberanie je jednoduchsie kedze nemas tolko prace ak by doslo k prerabke.

Ak ale chces jednoduchy layout ziadne kopce len z predu do zadu kopec tak by som dal na dno lavovu drt v urcitom mnozstve aby si mal nejake skosenie dajme tomu zo stredu do zadu netreba uz od prednej casti a na to sypal uz konecny substrat.

Moznosti je niekolko treba skusit pozriet youtube napr Jurijs a podobne aby si videl co a ako a podla toho sa zariadil.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: 500L akvarko zaciname, poradte :)

Odoslaťod patizon » 26 Jún 2019 08:28 am

Za mna tiež lavová a platinum,aspoň ja som s týmto zložením dna nad mieru spokojný.
Obrázok používateľa
patizon
 
Príspevky: 106
Obrázky: 23
Založený: 07 Nov 2015 21:58 pm
Bydlisko: PN

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.