Aqua 45l



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Aqua 45l

Odoslaťod peter838 » 27 Jún 2019 12:22 pm

Zdravíčko, nejaký čas už študujem toto fórum a rozhodol som sa že sem skúsim napísať aj ja.
Akvaristike sme sa venovali s bratom pred cca 15 rokmi, mali sme pred tým, spoločenské akva cca 85l aj sa mu darilo ale jdného dňa prasklo, všetko vytieklo a povedal som si vtedy, že to skúsim niekedy neskôr. To sa stalo cca pred mesiacom keď som narazil na toto fórum a rozhodol som že to skúsim ešte raz. Od vtedy sa všetko zmeilo, a je zo mňa zas úplný začiatočník.

Všetko o akvariu:
Rozmer 50 x 30 x 30 - 45L, výpočtom cca 35l vody
Filter: AQUAEL PAT MINI
Ohrievač: 75W teplota nastavená na 26°C
Pozadie: čierna matná fólia nalepená zo zadu a boku
Svetlo Tommi LED - výrobca udáva 954 lm, časovač na 12hod
Teplomer
Štrk, piesok riečny cca 1.6mm - 4mm - časť od kamaráta akvaristu, časť dokúpená
Dekorácie: pieskovec, bridlica, 2 x dekorácia rozbitej vázy, 2 x kúsok ruly + ďalšie sa plánujú - nimi plánujem vytvoriť niečo čo nahradí tie vázy.
CO2 - neplánujem

Rastliny: Egeria Densa - 1x košík kúpený + časť som dostal
Lobelia cardinalis - 1x košík kúpený
Hygrophila corymbosa 'Stricta' - 3ks
Hemianthus callitrichoides 'Cuba' - bol jeden košík ale tá to vzdala... na fotke ešte je.
Anubias barteri var. nana 'Mini' - 1x väčšia prichytená na štrku, 1x menšia na pieskovci
nejaká tráva - dostal som trs, ale kamarát si nevi spomenúť na názov - budem rád ak na to prídeme :lol:

Parametre vody , merané pásikmi od TETRY
NO3 - 10
NO2 - 0
GH - 8
KH - farba medzi 6 a 10
PH - 7.2
CL - 0
vizuál - snažil som sa presadiť svoje ale niekedy treba aj počúvnuť - rozbité vázy, verím ale že časom to zmením

Osadenstvo:
to sa zatiaľ plánuje, keďže to nie je nič veľké, niečo na spodok akvária, bojovnica samec + ak sa dá ešte niečo malé k tomu, no nechám si poradiť.

Dnes 27.6. je presne tri týždne od založenia. Hodnoty vody merané včera poobede. Výmena vody 2x týždenne cca 1/2. Pozorujem mierne hnedú riasu, no pri novom akva je to vraj normálne ako som sa tu dočítal a vraj zmizne, tak si zatiaľ hlavu nad tým nelámem. Podľa mňa to mohlo byť spôsobené starým svetlom, bolo vyslovene slabé a zlé. To bolo vymenené cca pred 6 dňami.
Rastlinkám sa darí, kupované a sadené boli priebehom prvého týždňa zábehu. Krásne rastú, niektoré listy po zasadení odumreli (Lobelia cardinalis), ale vyháňajú nové lístky tu som ich napočítal zo 7. Teda až na výnimku: Hemianthus callitrichoides 'Cuba' tej sa u mňa nepáčilo ani s novým svetlom, asi už bolo neskoro.

Je toho veru aj dosť takto na prvý krát a som zvedavý kam sa až dostanem. Pekný deň. :)
Prílohy
Snímka.JPG
peter838
 
Príspevky: 5
Založený: 20 Jún 2019 14:13 pm

Reklama

Re: Aqua 45l

Odoslaťod matte » 27 Jún 2019 13:54 pm

daj kus mangrove namiesto tych crepov :)
anubias nie je zasadeny v strku snad, inak fajn, a ten deravy suter nie je vapencovy? skuska octom..
hodil by sa ti tam javsky mach niekde nalepit, naviazat a celkovo este pridat zelenu hmotu
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Aqua 45l

Odoslaťod Mirko1A » 27 Jún 2019 13:56 pm

ahoj, nechcem tu byť za múdreho, ale pravdepodobne ti každý bude vytýkať toto:
- tá biela skala vzadu vyzerá byť z vápenca, takže ti to bude robiť problém
- tie napodobeniny antických črepov sú gýč
- ten biely štrk bude zachvíľu sivozelený od bordelu

Na pochvalu:
- skladba rastlín je ok, všetko čo prežilo sú nenáročné
- bojovnica je podľa mňa dobrý výber
- ak k nej dáš niečo nápadné (farebne, veľkostne), bude ich naháňať, ja mám s bojovnicou krevetky, úplne bez problémov, nevšíma si ich

tak nech sa darí
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Aqua 45l

Odoslaťod vincent van gogh » 27 Jún 2019 19:48 pm

Ja vyčítat " napodobeninu antických črepov " rozhodne nebudem .Vyzerajú určite lepšie, ako zmes tých konkrétnych kamenov.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Aqua 45l

Odoslaťod peter838 » 01 Júl 2019 11:29 am

Za názory ďakujem, čo sa týka vizuálu, ako som spomenul niečo sa meniť bude a zas každý človek iný vkus. Tiež, by som chcel aj inú nádrž časom a tam spraviť niečo iné, ale to už je hudba budúcnosti.

Teraz ale ma zaujíma či nevie niekto čo je toto za živočícha. Včera som vymieňal vodu a potom som si všimol na liste Anubiasu toto čudo. Nevie niekto čo to môže byť? Pripomína mi to ucholáka :lol: V živote som to nevidel. Pátram aj na nete, ale nič sa na to nepodobá :shock:
Prílohy
aa.JPG
peter838
 
Príspevky: 5
Založený: 20 Jún 2019 14:13 pm

Re: Aqua 45l

Odoslaťod matte » 01 Júl 2019 11:44 am

larva vazky alebo sidla, kurnik tolkati ste to uz mali v akva a ja nie
pozor je to dravec, vacsina ludi doporucuje sa toho zbavit
https://www.google.com/search?q=larva+v ... 17&bih=618
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Aqua 45l

Odoslaťod vilo » 01 Júl 2019 13:49 pm

ten živočích bude larva nejakého šidielka, dokáže ohroziť akurát tak rybací poter alebo drobné krevetky /?/... dospelý samec bojovnice si s ňou hádam poradí
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Aqua 45l

Odoslaťod peter838 » 16 Júl 2019 09:05 am

Tak po čase sa hlásim s úspechmi ale aj pár otázkami.
Momentálne osadenstvo pridané po mesiaci zábehu: 1x prísavník a 7x gupka dúhová, 2x samec 5 x samička. Pridávané postupne, nie všetky ryby naraz.
Včera večer som spozoroval aj gupky bábätká asi 5ks. Akva ešte počas zábehu prešlo pár úpravami. Rastlinky sa pekne rozrastajú až na jednu vec a to že na EGERIA DENSA som si všimol že listy sú bledé, skoro až priesvitné. Typujem že by to mohlo byť nedostatkom Fe. Večer som pridal do štrku jednu tabletu TETRA CRYPTO.
Viete mi poradiť nejaké základné testý pre rastliny? Na základné meranie vody používam pásiky od tetry.
peter838
 
Príspevky: 5
Založený: 20 Jún 2019 14:13 pm

Re: Aqua 45l

Odoslaťod matus.galan » 17 Júl 2019 00:33 am

Ja by som zbytocne do testov nesiel a misto toho ak ti nieco odhnije kupil nieco ine. Mas to koniec koncov lacnejsie a mozno este lepsie ako kupovat testy, potom zasa prvky atd...

Inac na zaklade coho si usudil,ze ti chyba zelezo? Len tak ci si nieco k tomu nasiel? Zelezo je dost casto pridavane k cervenym rastlinam pre lepsie vyfarbenie.

Pridavat nieco nahodne do vody je eee a este k tomu to zistis mozno tak za niekolko tyzdnov.

Aj preto ti osobne odporucam radsej rastlinu vymenit ako riesit hnojiva a testy.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Aqua 45l

Odoslaťod peter838 » 17 Júl 2019 21:23 pm

No nasiel som keden clanok na internete kde boli rozpisane makro a mikro prvky v akvariovej vode .
Link: https://www..akvazahrada.sk/clanky-a-ozn ... edostatok/
A popis celkom sedi na Zelezo. A hlavne je to na tej EGERIA DENSA co som myslel ze bude ako burina zelena a vsade, len s tym rozdielom ze je vsade ale je vyblednuta.
A ak to neriesit cestou jednotlivych prvkov, co odporucas na krasnu prosperujucu zelen v akvariu?
peter838
 
Príspevky: 5
Založený: 20 Jún 2019 14:13 pm

Re: Aqua 45l

Odoslaťod matus.galan » 17 Júl 2019 23:05 pm

Tazko povedat, ja mam v akva Limnophilu a ta je krasne husta, zelena a rastie ako das, musim kazdy tyzden strihat.

Do dna som dal hnojivove kapsule od profiplants a vzdy pei vymene vody davam 10x k apiek Seachem fluorish advance a nemozem sa stazovat, vsetko fici ako hodinky.

Ono vela zalezi na osvetleni atd...neviem ake mas dno lebo co som videl na tusim jednej fotke tak to bol nejaky biely strk.

Mozno ti toto pomoze https://akvaland.sk/blog/18-nedostok-zi ... rastlinach


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Aqua 45l

Odoslaťod peter838 » 18 Júl 2019 06:55 am

Tak ten štrk nie je biely, to je prepálená fotka. Je to podla mňa ten klasický akva štrk, ktorý majú v každej predajni. Pripájam obrázok.
Ja som cca pred mesiacom začal do dna pridávať TETRA CRYPTO. Píšu tam že 1 tabletu na 40l vody pri výmene a toho sa aj držím. Ale keď ho miniem tak skúsim asi niečo iné, preto dám aj na odporúčania. Čo sa týka osvetlenia tak niekde tu na stránke som myslím našiel prepočty na objem akva a potrebné lm. Podľa toho keď som to prepočítal tak mi vyšlo, že by som potreboval cca 1100lm. Svetlo ktoré mám, podľa výrobcu má 954lm. A musím povedať že všetky rastliny rastú výborne len tá egeria je vyblednutá. Ale zaujímavé aspoň pre mňa je, že aj keď je bledá tak stále vyháňa nové a nové výhonky.
Prílohy
trk.jpg
peter838
 
Príspevky: 5
Založený: 20 Jún 2019 14:13 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.