Identifikacia choroby



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matte » 17 Jún 2019 10:06 am

1-2x tyzdenne davam mrazeneho cyklopa
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Reklama

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod I.P. Pavlov » 18 Jún 2019 17:52 pm

made in Poland?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matte » 18 Jún 2019 22:45 pm

ano, ale vraj ten lepsi, ved vsetky su polske :(
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matus.galan » 18 Jún 2019 23:05 pm

Nie niesu vsetky polske Matte, odporucam ti zbehnut do aqua canis a kupit si poriadnu mrazenu potravu. Tusim maju rakusku znacku alebo nemecku, kupujem pravidelne, super kvalita, nie ako tie polske ala hornbach kokos.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matte » 19 Jún 2019 11:10 am

:( matus diki za tip, urcite by som kupil kvalitnejsiu, ale neviem kde v Bratislave a okoli
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matte » 30 Jún 2019 22:03 pm

a je to tu zas! samicka mrenky duhovej schudla, je vykrivena, tmavne a otvara papulku stale, tazsie plava, je mierne dezorientovana, uz dnes ani nezere, samcek za nou smutne chodi, musim mat nejake svinstvo v akva, to snad nie je mozne v poslednom case vsetky umrtia presne rovnake symptomy, pritom sa staram, pravidelne cistim, je zarastene, rozne krmim, vitaminy davam, dal som aj eshu2000 kuru pred nedavnom, fakt nechapem, velmi ma to rmuti ::(
Prílohy
IMG_20190630_215211.jpg
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matus.galan » 30 Jún 2019 22:15 pm

Ako dlho mas tie mrenky? Kupujes vsetky ryby z jedneho zdroja? Co si pridaval do akva ako posledne?


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matte » 30 Jún 2019 23:01 pm

3 mesiace, uz nic nepridavam, obcas fishtamin, daval som nove spongie 3ks namisto dvoch co sa maju davat, kedze som vybral ohrievac tak na lezato sa v pohode zmestili a maju rovnaku vysku po dekel ako dve na stojaka
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matte » 30 Jún 2019 23:37 pm

zacal som 3dnovu kuru esha2000 a potom zacnem pouzivat esha optima
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matus.galan » 01 Júl 2019 08:51 am

Tak to, ze 3mesiace nic nepridavas neznamena, ze si si nieco nedoniesol. Neodpisal si na moje otazky. Niekedy moze trvat kym sa choroba prejavi alebo sa zacne rozsirovat na osadku.

Ja zatial netusim co je to pridavat nejake liecive vodicky do akva, nikdy som to nerobil. Ked som videl ze rybka vyzera zle isla okamzite von. Kym to vola jedna alebo dve nie jeproblem. Ak by ich bolo viac jasne niekde bude problem.

Jeidne co do akva pouzivam je odstranovac chloru pri napustani vody priamo z vodovodu, potom pridavam pripravok z madlovnika a tot sio.

Teraz tam supnes tu eshu, zasa sa narusi rovnovaha akva, zasa bude treba cas na stabilizaciu ja neviem, nebolo by lepsie ju vyhodit, vymenit cast vody, dat pripadne par dni hladovku a uvidis?

Nejako casto mas problem s rybami co citam a vzdy len nieco priadavas, robis nejaku kuru a podobne.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matte » 01 Júl 2019 09:58 am

kupujem z 2 zdrojov rybky (+ raz prvy a posledny krat na burze) a praveze z tohto, kde som tie mrenky kupoval som mal dobru skusenost
asi som ju mal vyhodit, ale mne jej je tak luto ona bola strasne zlata, zvedava, komunikativna
bettaka ked prva krat mu napuchlo oko tiez mi tu niekto radil ho dat k ladu a uz ho odvtedy mam 8 mesiacov
ale suhlasim, ze je lepsie lieciva nepridavat, no ked mam podozrenie, ze mam nejakeho parazita v akva, tak to este raz skusim, esha2000 by nemala ublizit rastlinam a bezstavovcom
dakujem za post
inak je to tazke s tou identifikaciou chorob, ked sa podobne priznaky opakuju pri desiatkach problemov
a k tomu, zeby som toho moc lial do akva to si nemyslim, fakt posledny rok som daval mozno 6x fishtamin, daval som JBL tropol, ten uz nedavam pol roka a 1 kuru eshou som mal v minulosti, inak nic, ale ano problem s rybami, nato, ze mam male akva a nie vela ryb, mam casto :(
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matus.galan » 01 Júl 2019 23:22 pm

Matte len problem je ten,ze ty to pridavas do akva kde mas dalsie ryby. Otazka je ci ma zmysel takto pridavat do akva nieco kde vidis jednu choru rybu. Bud dat do akva pre karantenu alebo sa jej jednoducho zbavit a takto skor minimalizovat pripadny dopad na dalsie ryby. Kedze mam spolocenske akva ani tam nic nepridavam. Ak vidim,ze nejaka ryba na tom nie je uz v zaciatku dobre, dam jej par dni, ak sa nic nemeni ide papa. Jednoducho sa snazim neohrozit zvysok osadky ktora je OK tym,ze sa jednu rybu voci napr dalsim 20 budem snazit liecit nejakym pripravkom.

Ine je betak. Betaka das do mensieho skla a ides liecit ale taketo kde mas viac ryb v jednom akva liecit niecim a pridavat pripravky mm neviem ja to nerobim a zatial sa mi osvedcilo radsej ryby zlikvidovat ako ju liecit. Ine je liecit tercovca za niekolko desiatok eur a ine rybku za niekolko centov.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matte » 02 Júl 2019 09:05 am

ved ale preto davam eshu2000 a nie nieco brutal silne, ja si nechcem ani rastliny a slimaky odpalit
som cital, ze ked mas parazita ma sa cele akva preliecovat, nie samostatna ryba, lebo parazit moze byt kdetade po akva, a ono ked takmer kazdy mesiac odide jedna ryba na rovnake symptomy, tak asi tam skutocne nieco je, ale toto je posledny pokus o liecbu
o peniaze mi vobec nejde, mne je tych rybiek lito a tejto obzvlast a teda aj samceka, ktory zjavne chape, ze jeho zenskej nieco je
vcera sa viac hybala a snazila sa aj jest tusim
ci to nemam z toho mrazeneho cyklopa, len neviem kde v BA by som zohnal tie kvalitne nemecke :(
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Hora » 02 Júl 2019 10:59 am

matte napísal:dal som aj eshu2000 kuru pred nedavnom

matte napísal:zacal som 3dnovu kuru esha2000 a potom zacnem pouzivat esha optima

Ty si marketingom prípravkov strašne ovplyvniteľný.
Napr. Esha Optima,budeš mať spokojnejší pocit,že dávaš viac ako iný?
Radšej si kúp ešte jeden kvalitnejší teplomer ako tie liečivá,lebo riadiť sa podľa jedného,ktorý môže ukazovať aj 2-3 *C rozdiel môže byť dôvod nadhraničnej teploty pre určitý druh.
Prihreješ na 27 a máš okolo 30*C ani si neuvedomuješ.
Neviditeľný stres,pokryvené chrbty,nechutenstvo,apatia a ty zbytočne leješ 2000,oslabuješ ešte viac ryby na imunite.
Necháš si vyložiť na pult 10 rovnakých teplomerov a uvidíš rozdielne hodnoty,čo ukazujú.
Netvrdím,že to je konkrétny stresor,ale pri sledovaní tých podmienok a čo robíš jeden z možných negatív.
Ak si vieš porovnať spoľahlivosť teplomera podľa ďalších 2-3 a ukazujú rovnako,tak to neguj.

matte napísal:tak tentokrat razborka asi ostarla je chuda, cernie a zle plave :(
uff co ked mam v akva nejaku nakazu, co mi postupne decimuje ryby?

Individuálny skon 1x za mesiac nie je na paniku alebo preliečovanie čo 2-3 mesiace.
Naozaj niekedy stačí jednoducho obmeniť predajcu rýb a problémy skončia.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matte » 02 Júl 2019 12:48 pm

DAKUJEM
ohrievac vo filtri som nahradil spongiou, teplotu mam stabilnu 25-26C v zime mi to asi klesne na 23-24C
mam aj v obyvke normalny teplomer ten ukazuje teraz asi o 1C menej.
mna to stve aj preto, ze vyberam najnenarocnejsie druhy ako teraz tie mrenky duhove a aj tak mi asi skape chudera
ked pozeram tu priznaky, tak mi to furt vychadza na nejakeho parazita https://rybicky.zvieratadoma.sk/choroby ... ovych-ryb/
nejake bicikovce, ziabrohlisty, ci hmyzomorka
a ano od zaciatku hladam nieco preventivne, skusil som fishtamin, teraz skusim optimu, ved esha ma kvalitne vyrobky, co citam aj v diskusiach, ja tiez denne zerem nejake vitaminy a som zdravy ako repa (inak neviem preco sa hovori ako rybicka, ked clovek cita kolko roznych chorob a parazitov ryby maju..)
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matus.galan » 02 Júl 2019 23:57 pm

A ako vies ze ti zomieraju ryby lebo parazit? Nerobil si rozbor ani nic takze len z nejakych simptomov usidzujes. Cize asi tak. Je ine ak si ty davas vitaminy a ine je ak by si si preventivne daval napr antibiotika. Ak by si tam pridaval napr humidoidne latky (vyluh z listov mandlovnika a tak) nepoviem ani slovo kedze ten vyluh ma sam o sebe skvele ucinky na ryby, ale pridavat tolko produktov...ee


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matte » 03 Júl 2019 10:51 am

vobec tam nepridavam tolko produktov..ale ok, som myslel, ze podla symptomov mi tu niekto so skusenych dlhorocnych akvaristov poradi, neporadil, dakujem
a neviem na co mi odpisujes, ked asi ani necitas co pisem, pisal som podla coho ma napadli paraziti, aj link som dal, ale nepisal som ze to viem, ja len hadam
antibiotika som do akva nikdy nedaval!
listy mandlovnika aj jelsove sisky davam pravidelne, daval som aj tropol, co je vyluh a ten nerobil dobre oku bojovnice
a vitaminy davam aj mojim mackam a zverolekar hovori, ze su to najspokojnejsie a najtucnejsie macky v dedine :)
ak teraz tu mrenku nezachranim, tak v buducnosti kazdu chytenu rybu rovno vyhadzujem, uznavam, ze to je jednoduchsia cesta, ale potom nechapem ten sortiment stoviek pripravkov v akvaristikach, kto to preboha kupuje?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod I.P. Pavlov » 03 Júl 2019 15:42 pm

Ja by som ti poradil, že nedávaj do akvária už nič, ale naozaj nič. Sústreď sa na častejšiu výmenu 1/3 vody a na krmenie živou potravou. Teraz v lete ju máš v každej mláke, prípadne si liahni artémiu. Všetko mrazené vyluč a suché krmivo ber ako doplnkové.
Kontroluj teplotu vody, lebo teraz sú vysoké teploty neúnosné. Vysoká teplota skracuje život a vytláča z vody kyslík. Studená naopak osoží. Je to ťažké? kontroluj rastliny a všetko hnijúce a nežiadúce včas odstraňuj. V prípade, že spozoruješ rybku, ktorá nieje v "kondícií" presuň ju do karantény a nečakaj, že kým to postihne aj zdravé jedince. Nieje to nič zložité....
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matte » 03 Júl 2019 19:27 pm

Diki, okrem ziveho krmiva zvladam
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod basi » 04 Aug 2019 21:18 pm

vie mi niekto poradiť čo to je a ako liečiť? Ďakujem
Prílohy
IMG_20190804_140434_resized_20190804_091545542.jpg
IMG_20190804_200313_resized_20190804_091545661.jpg
IMG_20190804_200806_resized_20190804_091545761.jpg
basi
 
Príspevky: 208
Obrázky: 65
Založený: 23 Jan 2004 16:06 pm
Bydlisko: BA

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matte » 06 Aug 2019 14:55 pm

tu tazko :(
tu ti poradia maximalne tak ukoncit vsetky nakazene ryby
ale nie su to rany po subojoch?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod I.P. Pavlov » 07 Aug 2019 20:53 pm

@basi stiahni si toto:
https://www.sera.sk/Data/2054/UserFiles ... 20ryby.pdf
vyzerá to na baktériu, liečivo si vygoogli, zadaj "esHa Exit" je lepšie ako ponúka SERA obchod
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod basi » 07 Aug 2019 22:03 pm

akurát som prelovil do karantény a nasadil esHa Exit, hádam to pomôže, dik
basi
 
Príspevky: 208
Obrázky: 65
Založený: 23 Jan 2004 16:06 pm
Bydlisko: BA

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matte » 08 Aug 2019 15:56 pm

I.P. Pavlov napísal:@basi stiahni si toto:
https://www.sera.sk/Data/2054/UserFiles ... 20ryby.pdf

zaujimave citanie, aj reklama na sera pripravky, moje ryby podla toho trpia podvyzivou a nedostatkom vitaminov asi, pritom mam tvrdu vodu, striedam 4 krmiva a daval som aj sera fishtamin
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.