Sagittaria



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Sagittaria

Odoslaťod majko » 17 Feb 2005 16:47 pm

K Raviolke v podstate nemam co dodat ;-)
Ivans napísal:biogenní odvápňování
Re: Raviolka>klasicke meraky UT od Rataja su urcene akvaristom a reaguju na zluceniny ktore ovplivnuju UT. Trochu exerimantu nezaskodi a tak skus naliat Na2Co3 do vody a zmeraj Ph a Ut.......uvidime..

Vidim, ze Ty si nedas povedat aj keby si to cital na 1000 web-strankach. Tak som sa rozhodol ten Tvoj pokus urobit.
Takze testovana voda ma pH 6.0:
gallery/image_page.php?&image_id=3629
Teraz pridam do nej stipku Na2CO3.
gallery/image_page.php?&image_id=3630
A ups co sa stalo ?
gallery/image_page.php?&image_id=3631
Voda ma zazracne pH> 7.0. Hmmm co myslis cim to bude :mrgreen:

Chcem sa priznat, ze som trochu zavadzal, pouzil som NaHCO3 (jedla soda) a nie Na2Co3 (soda). Chcem sa tymto ospravedlnit. Na vysledku to vsak nic nezmeni. Rovnica ktoru som napisal predtym sedi.
Naposledy upravil majko dňa 17 Feb 2005 18:20 pm, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Reklama

Re: Sagittaria

Odoslaťod Ivans » 17 Feb 2005 17:42 pm

som zvedavy na tvoju anliticku stipku... ja hovorim o 25% rozdoku a 10ml/100l!!!!!!! spominas si na moju prupovitku o vode aj ej spravani......
ozaj a co sa stalo s tvrdostou????
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN

Re: Sagittaria

Odoslaťod majko » 17 Feb 2005 17:54 pm

Ivans napísal:som zvedavy na tvoju anliticku stipku... ja hovorim o 25% rozdoku a 10ml/100l!!!!!!! ozaj a co sa stalo s tvrdostou????
Hee si dobry, tak sa teda zhodneme, ze ani kyselina nemeni pH, ja som skusal dal som 0.1ml HCL na 10 000 litrov ;-)

Ivans napísal: spominas si na moju prupovitku o vode aj ej spravani......
A ano spominam ;-), tvrdis ze pH je exponent aj ked je to logaritmus ;-) a doteraz si nam to nevysvetlil...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Sagittaria

Odoslaťod Raviolka » 17 Feb 2005 18:05 pm

Ivans napísal:ozaj a co sa stalo s tvrdostou????

Jelikož tvrdost je obsah hořečnatých a vápenatých iontů, jak už tu několikrát zaznělo, je odpověď na tvojí otázku zbytečná. Zdá se mi to, nebo se motáme v začarovaném kruhu? :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Sagittaria

Odoslaťod Ivans » 21 Feb 2005 10:00 am

RE Majko:

nuz nebudem to rozvadzat, ale skus si zistit aky je rozdiel medzi
Na2CO3 a Na2HCO3...... a co je soda bikarbona......


Meral som kolisani PH a tu je vysledok.
Voda 28°C, Ut 4, Ph:
neviem do akej miery hodnotu PH meni rezidual CO2 vo zvone pocas noci, ale nameral som rano o 8.00 6,9 o 17.00 6,8 a o 23.00 7.00
tieto hodnoty sa opakoavli z odchylkou 0,05 pocas vsetkych merani /3 dni/

Rad by som tuto temu uzavrel. Nieje dolezite kto co dava do vody, alebo aku ma vodu, ale ze sa dari rybkám a rastlinám. Ved o to ide.
a ci ja mam UT 4 a Ty 10 a ja PH 6,8 a ty 7,2 to je irelevantne, hlavne ze to ide....

Re Ravoilka?
Ta UT je definovana ako vravis, ake skus pridavat Na2CO3 do vody a uvidis ten rozdiel... Mne to poradil clovek ktory 20 rokov pestuje echynodory a ma ich 30 druhov a dost dobre mu to frci.... vie co potrebuju...
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN

Re: Sagittaria

Odoslaťod majko » 21 Feb 2005 11:07 am

Ivans napísal:RE Majko:
nuz nebudem to rozvadzat, ale skus si zistit aky je rozdiel medzi
Na2CO3 a Na2HCO3...... a co je soda bikarbona......
;-), ano ja som svoj omyl uznal, takze netreba rypat ;-) (je zaujimave, ze si si to vsimol, az ked som na to upozornil ;-) )
Kazdopadne to nic nezmeni na tom, ze pokus s Na2CO3 by dopadol rovnako.
Ivans napísal:Meral som kolisani PH a tu je vysledok.
Voda 28°C, Ut 4, Ph:
neviem do akej miery hodnotu PH meni rezidual CO2 vo zvone pocas noci, ale nameral som rano o 8.00 6,9 o 17.00 6,8 a o 23.00 7.00
tieto hodnoty sa opakoavli z odchylkou 0,05 pocas vsetkych merani /3 dni/
Takze predsa sa len meni pH ;-). Aj ked u teba vzhladom na pridanu kyselinu a CO2 trochu netypicky ...
Ivans napísal:Rad by som tuto temu uzavrel. Nieje dolezite kto co dava do vody, alebo aku ma vodu, ale ze sa dari rybkám a rastlinám. Ved o to ide.
a ci ja mam UT 4 a Ty 10 a ja PH 6,8 a ty 7,2 to je irelevantne, hlavne ze to ide....
Som rad, ze sa nakoniec na tomto zhodneme ;-)
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Sagittaria

Odoslaťod Pasko » 21 Feb 2005 18:45 pm

JA ICH MAM TIEž A VšETKO FUNGUJE ASI TO BUDE NEJAKY INY PROBLEM.
Obrázok používateľa
Pasko
 
Príspevky: 13
Obrázky: 10
Založený: 05 Feb 2005 19:33 pm
Bydlisko: NováBa?a

Re: Sagittaria

Odoslaťod Dusana » 08 Jún 2005 22:12 pm

Asi si uz myslite ze sa pytam same somariny, ale zaujima ma co sa mi deje doma v akvarku: mame zasadenu sagittariu weatherbyanu, cca. dva a pol mesiaca. V pondelok poobede som jej odstranila posledny zbytok listu co este rastol normalne pod vodou, uz ma iba listy nad hladinou. Tieto listy jej zacali rast mozno tyzden - dva ako sa u nas rastlinka zabyvala, odvtedy jej rastu len tieto a "podvodnicke" listy len skapinaju :x ostatne rastlinky rastu ako dive, len tato je cudna. Viete nieko preco? Vdaka :roll:
Obrázok používateľa
Dusana
 
Príspevky: 113
Obrázky: 6
Založený: 10 Jan 2005 16:15 pm
Bydlisko: Martin

Re: Sagittaria

Odoslaťod Silvester Valentin » 08 Jún 2005 23:30 pm

Na margo Ph meriaval som rano okolo,obeda aj vecer mal som 6,2 az 6,4.Je pravda ze moc nesvietim... No neviem si predstavit ze by som neupravil vodu s Ph 7,6 a po vymene by rybky na mna dalej hladeli.Zabudol som :Gh 7 Kh 3,5.Vsetko merane pri 25 C.Podla tabuliek je tam Co viac nez dost ale neonky mi v pohode ziju a maju sa fajn.Takze tu upravu vody netreba chapat zle,ved aj to stupanie je pozvolne a predstav si majko ze do tej Ph 6,4 vrazis 7,6.Moje akva ma len 17 l a tie rybky by sa mi asi nepodakovali...Takze ja sa hlasim k Ivansovi-pouzivam tie blbosti na upravu vody.Ty by si do nej bublal Co 5-6 hodin?No tema bola o inom takze ja len o tolko...
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA

Re: Sagittaria

Odoslaťod majko » 09 Jún 2005 07:44 am

Silvester Valentin napísal:Takze tu upravu vody netreba chapat zle,ved aj to stupanie je pozvolne a predstav si majko ze do tej Ph 6,4 vrazis 7,6.Moje akva ma len 17 l a tie rybky by sa mi asi nepodakovali...Takze ja sa hlasim k Ivansovi-pouzivam tie blbosti na upravu vody.Ty by si do nej bublal Co 5-6 hodin?No tema bola o inom takze ja len o tolko...

Po kolkych dnoch odstatia ma Tvoja vodovodna voda pH 7.6 ? Vtip je v tom, ze vodarne odstranuju CO2 z vodovodnej vody aby nehrdzavelo potrubie. Voda mava preto pH >7 u mna napriklad az pH 8 a to ma <3 KH. Ked das takuto vodu do akvaria tak si obrazne povedane "najde" svoje pH, ktore bude definovane podmienkami v akvariu, hlavne obsahom CO2. A zmeny parametrov? Ano prudkym sa treba vyhybat, ja osobne pouzivam "kontinualnu" vymenu vody a pH vody neupravujem.
Kedze takto to funguje aj v prirode zda sa mi to daleko prirodzenejsie, ako nalievat do akva nejake kyseliny a chemikalie. Ale ked si presvedceny, ze pridavnie chloru. fosforu v tom lepsom pripade, alebo neznamych latok je vhodnejsie, kludne tak rob dalej, ja proti tomu nic nemam a nebudem ta oznacovat za sarlatana :lol:. Mam len na vec iny nazor :-).
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Sagittaria

Odoslaťod Ivans » 09 Jún 2005 09:11 am

som rad ze niesom sam...... :wink:
na margo CO2.
Oprav ma ak som mimo:
co2 je defakto hnojivo pre rastliny. to je fakt., či nie?????
to ze znizuje ph je len bocny efekt a do akva sa dava hlavne ako hnojivo. A preto nerobme z CO2 zazrak a jedine riesenie na znizovanie Ph. neviem ako by si upravoval PH prostrednictvom co2 v 2000l nadrzi kde chces mat pH 6,8 a tecie ti 8....
A zase druhy extrem je mini akva. Tam to tie rybky moze skutocne odpalit..... :x
samozrejme treba opatrne s čistou chemiou, ale určite ma svoju ulohu aj v akvaristike... :)
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN

Re: Sagittaria

Odoslaťod majko » 09 Jún 2005 10:37 am

Ivans napísal:som rad ze niesom sam...... :wink:
na margo CO2.
Oprav ma ak som mimo:
co2 je defakto hnojivo pre rastliny. to je fakt., či nie?????

nahodou nie si ;-)

Ivans napísal:neviem ako by si upravoval PH prostrednictvom co2 v 2000l nadrzi kde chces mat pH 6,8 a tecie ti 8....

Skus si precitat co som napisal ;-). Voda z vodovodu je zbavena CO2, aby nekorodovali rury. Taka voda sa obohati sama o CO2 zo vzduchu. Tym pH same klesne. Veeeeelmi zjednodusene povedane v zavislosti od KH bude mat voda pH. V ramci sytenia CO2 0-20-30mg/l je mozne pH jemne doregulovat.
Samozrejme je scestne silou mocou vodu s KH 10 nutit na pH 5. Ak chcem nizke pH zariadim si vodu z nizkym KH.
Ale ako vravim v pohode lejte do vody co uznate za vhodne, pokial to nie je moje akvarko :lol:
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Sagittaria

Odoslaťod Raviolka » 09 Jún 2005 11:31 am

Ivans napísal:to ze znizuje ph je len bocny efekt a do akva sa dava hlavne ako hnojivo
Zajímavé tvrzení... podle mě se CO2 dává do vody PRÁVĚ proto, aby se snížilo pH - tím dojde k posunu v rovnováze mezi H2CO3/HCO3- (Henderson-Hasselbachova rovnice). Mluvit o bočním efektu je podobné jako tvrdit, že rostliny prostě žijou a rostou a bočním efektem toho všeho je spotřeba CO2 :wink:
Ivans, promiň mi moje tvrdá slova, ale v tomto tématu jsi už dostatečně prokázal, že o pufrační kapacitě, vztahu pH a "UT" nevíš ani zdaleka tolik, kolik bys měl vědět na to, abys mohl ostatním bez váhání radit používat HCl :| CO2 není jediné řešení na snižování pH, tvoje metoda může docela dobře fungovat... ale první, co tě u vody u které chceš snížit pH MUSÍ zajímat, je její pufrační kapacita. S tou si HCl neporadí. Tobě je to ale jedno, protože ty pufry prostě pomíjíš :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Sagittaria

Odoslaťod Silvester Valentin » 09 Jún 2005 19:59 pm

majko napísal:Po kolkych dnoch odstatia ma Tvoja vodovodna voda pH 7.6 ?

Cca 36 hodin.
majko napísal:Vtip je v tom, ze vodarne odstranuju CO2 z vodovodnej vody aby nehrdzavelo potrubie. Voda mava preto pH >7 u mna napriklad az pH 8 a to ma <3 KH.

Ano a este aj pritvrdzuju.Ja Kh u nas nepoznam no zistim si to.

majko napísal:Ked das takuto vodu do akvaria tak si obrazne povedane "najde" svoje pH, ktore bude definovane podmienkami v akvariu, hlavne obsahom CO2.

Tak hej no.
majko napísal:A zmeny parametrov? Ano prudkym sa treba vyhybat, ja osobne pouzivam "kontinualnu" vymenu vody a pH vody neupravujem.
Kedze takto to funguje aj v prirode zda sa mi to daleko prirodzenejsie, ako nalievat do akva nejake kyseliny a chemikalie.

Ok to si Ty a vcelku s Tebou suhlasim no predstav si ze menis 2 l vody a nalievas ju tam 4 dni po 0,5l.Beriem to ako problem miniakva a nie maxiakva :)
majko napísal:Ale ked si presvedceny, ze pridavnie chloru. fosforu v tom lepsom pripade, alebo neznamych latok je vhodnejsie, kludne tak rob dalej, ja proti tomu nic nemam a nebudem ta oznacovat za sarlatana :lol:.

No zober si flasku dzusu a pozri kolko emulgatorov je tam ,pozri sa na filtre z coho su robene,co vyrobca pridava do susenej potravy ? Vies to iste?Co vsetko sa uvolnuje do nasich akva v mestach zo vzduchu ktory dychame.Chemiu mame vsade ci sa nam to paci alebo nie.Toto vsetko neznamena ze si s radostou kupujem vselijaky sajrajt a clupkam to do svojho akva.Radsej by som to vsetko prirodnou cestou no niekedy sa bud neda alebo nie je cas.
majko napísal:Mam len na vec iny nazor :-).

Som rad, mam o com citat :wink:
Este jedna vec :Ivans,majko a spol;ja si s chemiou vykam :shock: tak keby Vas to nezdrziavalo a prihodili by ste vysvetlivky k niektorym veciam napr. H2O=voda atd.Nikto nevie vsetko :cry:
Naposledy upravil Silvester Valentin dňa 09 Jún 2005 20:33 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA

Re: Sagittaria

Odoslaťod Silvester Valentin » 09 Jún 2005 20:09 pm

Raviolka napísal:Mluvit o bočním efektu je podobné jako tvrdit, že rostliny prostě žijou a rostou a bočním efektem toho všeho je spotřeba CO2 :wink:


Raviolka :zijem preto dycham,dycham preto zijem :o je to len uhol pohladu a Ivans sa na to asi pozeral nie z Tvojho uhla
Chcem sa podakovat Tebe a Cecovi za Vase sustavne upozornovanie na moje citovanie.Prinutili ste ma naucit sa to.Povazujte to za Vas pedagogicky uspech :wink:
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA

Re: Sagittaria

Odoslaťod Ceco » 10 Jún 2005 08:31 am

Silvester Valentin napísal:...Chcem sa podakovat Tebe a Cecovi za Vase sustavne upozornovanie na moje citovanie.Prinutili ste ma naucit sa to.Povazujte to za Vas pedagogicky uspech :wink:


8)
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Sagittaria

Odoslaťod Ivans » 10 Jún 2005 09:13 am

Raviolka:
Mas pravdu, Hcl nieje jedina cesta...
ved mame aj syrovu, fosforecnu...... :lol: :P
Co sa tyka pufrov.
na margo celej vec, uz sme to s Majkom oddiskutovali. Pridavanim kyseliny klesa aj UT.
.....takza po case sa dostanes tam kam chces a je to stabilne.... ale kludne si mozes mysliet co chces, uz som si zvykol u Teba... ň
Vsetko co nerobis, alebo nepoznas je zle a vsetci robia vsetko zle ak to nerobia ako ty... :wink:
Ale je to v pohode :wink:
A este jedna vec, vies si predstavit odchov Diskusa bez kyselin a a cistej chemie ked potrebujes Ph 6, UT 0, CT 3, NO2 0 a v Ut O staci ze otvoris okno.... a PH leti. A voda nemoze kolisat.Ale to je uz mimo. CAF
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN

Re: Sagittaria

Odoslaťod Raviolka » 10 Jún 2005 10:56 am

Silvester Valentin napísal:
Raviolka napísal:Mluvit o bočním efektu je podobné jako tvrdit, že rostliny prostě žijou a rostou a bočním efektem toho všeho je spotřeba CO2 :wink:
Raviolka :zijem preto dycham,dycham preto zijem :o je to len uhol pohladu a Ivans sa na to asi pozeral nie z Tvojho uhla
No vždyť o to mi šlo... proto je tam ":wink:" na konci... jde jen o úhel pohledu, ale těžko může někdo říct, že pokles pH je jen "boční efekt"... bez poklesu pH by to prostě nefungovalo. Jsou to dvě strany rovnice.
ivans napísal:Mas pravdu, Hcl nieje jedina cesta...
ved mame aj syrovu, fosforecnu......
Hmm tak o kyselině sýrové slyším poprvé :mrgreen: Teď vážně - snižování pH pomocí H3PO4 je oproti HCl diametrálně odlišné v tom, že přidáváš pufr... tj. výsledné pH má určitou stabilitu. V případě HCl se žádný pufrační systém netvoří, takže pH má tendenci se vrátit tam, kde to odpovídá pufračnímu systému uhličitanů - ty jsou v akváriu vždycky. (Jen tak mimochodem už jsme to probírali v tématu "fosfor v akváriu" - to že při UT=10 po použití HCl během několika hodin vyskočí pH zpátky je jasný důkaz, že tudy cesta nevede.) Kyselina fosforečná je v tomto směru nesrovnatelně silnější nástroj - ale za tu cenu, že zvyšuje obsah fosforu v akváriu.
ivans napísal:Co sa tyka pufrov.
na margo celej vec, uz sme to s Majkom oddiskutovali. Pridavanim kyseliny klesa aj UT.
.....takza po case sa dostanes tam kam chces a je to stabilne....

"UT" se samozřejmě snižuje, po přidání dostatečného množství kyseliny. Jde o to, že tam musíš přidat velké množství HCl, než ti vůbec začné pH klesat (totéž platí pro H2CO3, ale nadbytečný uhlík ti v akváriu neškodí, na rozdíl od nadbytečného chlóru). Ještě jsem od tebe neslyšela žádné vysvětlení, kam se ty chloridy v tvém akváriu podějí... mimochodem bylo by zajímavé měřit vodivost :wink:
Problém je právě to, že pH není stabilní... je určováno množstvím CO2/HCO3- (za předpokladu, že použiješ HCl nebo CO2, nikoli H3PO4)... v případě CO2 máš nad tím pufračním systémem přímou kontrolu, v případě HCl snížíš pH a můžeš jen přihlížet, jak se ve vodě rozpouští nové CO2 a celá rovnováha se v důsledku toho ustaluje znovu (Le Chatelierův princip... kdyby sis to chtěl nastudovat :wink: ).
ivans napísal:ale kludne si mozes mysliet co chces, uz som si zvykol u Teba... ň
Vsetko co nerobis, alebo nepoznas je zle a vsetci robia vsetko zle ak to nerobia ako ty...
Ale je to v pohode
Ne to není v pohodě :? :oops:
ivans napísal:A este jedna vec, vies si predstavit odchov Diskusa bez kyselin a a cistej chemie ked potrebujes Ph 6, UT 0, CT 3, NO2 0 a v Ut O staci ze otvoris okno.... a PH leti. A voda nemoze kolisat.Ale to je uz mimo. CAF
Dovedu si to představit za použití RO a rašeliny. Nízká pufrační schopnost měkké vody je vždycky problém, ale použití HCl ti nepomůže - vzhledem k tomu, že cílem je voda s nízkou vodivostí, tak bych se HCl vyhnula obloukem. Tobě to funguje, a držím ti palce, aby to tak fungovalo dál :) Já bych se při přípravě vody pro diskusy ubírala úplně jiným směrem, k "black water" :wink: To znamená měkká vstupní voda, doupravení pH pomocí rašeliny. Jen pro inspiraci si přečti něco na Kribu... :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Sagittaria

Odoslaťod milop » 10 Jún 2005 17:34 pm

Bože, Raviolka : jedným dychom,
chcel som ti niečo úsmevne odpísať - ...... je piatok pre tento týždeň zaverečná a mám dnes dobru náladu ,ale netrufam si , lebo si ťa asi dosť považujem
takže skus niečo k tej kyseline syrovej zapufrovať
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Sagittaria

Odoslaťod manoh » 12 Jún 2005 18:19 pm

hej moderátori,ako sa volá táto téma??? Pestujem tiež sagittariu, myslel som že sa tu niečo dozviem a tu stále nejaké pH a UT :D :D :D
Obrázok používateľa
manoh
 
Príspevky: 17
Obrázky: 15
Založený: 01 Jún 2005 18:57 pm
Bydlisko: Viš?ové pri Žiline

Re: Sagittaria

Odoslaťod Ivans » 13 Jún 2005 13:52 pm

si sa nejak rozjela............. :D
... ved vravim ze co nerobis alebo nepoznaz je zle..... :wink:
a co sa tyka RO a raseliny, prosim Ta nabuduce ked nieco napises tak z vlastnej skusenosti a nie co sa pise... Tej raseliny by si potrebovala asi vagon a hlavne vodu by si musela robit s mesacnym predstihom.....
:wink:

A RO to je sice pekne ale v reverzke neurobis PH ake chces........music doupravit!!!!!!! ale cim???? ze????a co je v reverzke za chemikalie??????
HAAAA???? :lol:
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN

Re: Sagittaria

Odoslaťod Ivans » 13 Jún 2005 15:01 pm

to iste co urobi RO urobi aj kolona.
jedná sa katex-anex kolónu, čo sú v princípe živice, ktoré fungujú ako iontomeniče , čím sa dosiahne kvalita vody ako z RO.
Nevýhodou je , že tieto katex-anexy sa musia pravidelne regenerovať/ u RO sa zase musí meniť mebrána/. Zivice sa ovšem musia častejšie regenerovať, mebrána v RO vydrží dlhšie... Pri regenerácii sa pracuje s chemikáliami , čo mnohých odradí ,nie všetci mali chémiu radi... že Rav????
Oproti reverzke zase nevzniká odpadová voda...
Tak si vyber...

citoval som "Kyslík"

chemies sa netreba az tak bat.....
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN

Re: Sagittaria

Odoslaťod wild » 03 Jan 2006 09:21 am

mam jednu otazku....pestujem sagitariu subulata v dvoch nadrziach.....v jednej nadrzi sa im dari lepsie,ale rastlinky maju az moc svetlozelene listy....rozdiel medzi tymi dvoma nadrzami je len ph a to v tej nadrzi kde sa im dari sa mi pohybuje ph od 6.6 do 6.8 a vtej nadrzi kde mi sice rastu tiez dobre,ale pomalsie mam ph 7...
sice rastliny rastu genialne,ale ta farba mi neda pokoj ako keby im chybal chlorofil :? neviete niekto v com to moze byt?ja si myslim,ze im asi chyba nejaky prvok,ale aky?
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Sagittaria

Odoslaťod Raviolka » 03 Jan 2006 15:12 pm

A co železo? Nezkoušel jsi hnojit?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.