Bojovnica - biele fľaky na tele



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Bojovnica - biele fľaky na tele

Odoslaťod Zuna » 06 Okt 2019 12:17 pm

Ahojte,

potrebujem poradiť s bojovníkom:

Ryba je mladá, kúpená vo februári ešte ako menšia rybka, chovaná bola v 12l akvarku bez filtra, s umelými rastlinami ale mala tam asi 5 ks riasoguličiek. Voda jej bola menená pravidelne 1x týždenne (kompletne celá, používala som vodu z vodovodu, upravenú prípravkami). Raz som však vymenila rybke vodu az po 14dňoch (voda vyzerala čisto ale keď som prenášala akvárium, po pohybe sa do vody vyplavilo veľa takých šupiniek). Od vtedy bojovník začal mať biele fľaky.

Tak som mu kúpila 25l akvárium s filtrom (v akvaristike mi bolo povedané, že ak budem používať lieky bez filtra, tak rybu na 99 % zabijem). V 25l akváriu boli ešte dvaja pancierovníci (takí čo vyrastú max 4 cm) a jeden prísavník. Ako liek mi v akva odporučili: "anti-mykotin", mala som pocit že liečba bojovníkovi pomáhala, no po výmene vody (po 5 dňoch liečby) sa mu fľaky opäť vrátili (pribudol ešte jeden naviac na hlave). Tak bojovník išiel späť do 12l nádoby, najprv som skúsila soľný kupeľ, nepomohol, tak som mu dokúpila filter na nanoakvarka (do 30l) a pridala do vody príprvok "preventin". Ryba bola dosť apatická, nežrala, len ležala na dne. Po cca 4 dňoch som vodu vymenila za novú (čistú bez liečiva, filter som dala preč), rybka má stále fľaky ale už je aspoň aktívna.

Prikladám foto, ak by niekto mal skúsenosť čo s tým, budem vďačna za rady. Ostatné ryby v 25l akva si žijú bez viditeľných problémov.

Vďaka!
Prílohy
ryba 2.jpg
ryba1.jpg
Zuna
 
Príspevky: 7
Založený: 08 Sep 2019 21:10 pm

Reklama

Re: Bojovnica - biele fľaky na tele

Odoslaťod matus.galan » 06 Okt 2019 22:09 pm

Ono vsetko tu je o chove bojovnic uz asi popisane cize len by som sa opakoval to co je tu alebo vsade inde.

Ryby co mas v 25l akva darovat. To 25l akva ak je zabehnute a mas tam rastliny a vyzera normalne supnes tam bojovnicu.

Voda musi mat min 25c pravidelne a akva musi byt zakryte.
Vodu menis raz az dva krat tyzdenne za odstatu, pripravky ti netreba. Nemenis cely objem ale len asi 20%. Nie je dovod menit bojonici celu vodu, to je blud. Ani keby nemas filter tak to nerobis a hlavne ak nemas filter a nemas zive rastliny menis min 2 az 3x do tyzdna cast vody.

Tvoja bijovnica potrebuje hlavne stabilne prostredie. Super by bolo jej do akva peidas bud to listy mandlovnika alebo jelsove sisky alebo susene dubove listie. Vylujucu do vody okrem farby aj latky prospesne rybam a napomahaju ich zdraviu.

Takze teraz si musis vybrat ci ju budes chciet mat dalej v tom sklicku co ma objem 12l ale realne tam je podla mna necelych 10l vody, bez rastlin bez nicoho alebo ides spustit funkcne 25l akva.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Bojovnica - biele fľaky na tele

Odoslaťod matus.galan » 06 Okt 2019 22:13 pm

Tu mas jeden akvely priklad niekoho kto si nechal poradit a dopadlo to skvele. Odporucam precitat.

Ale aby som dodal, ano bojovnice sa daju skvele chovat aj v objeme 20L bez rastlin a bez filtra, ale ak ich chces mat v top kondicii je potrebne dodrziavat niekolko pravidiel a nie je to pre zaciatocnika co necha 2tyzdne vodu bez vymeny v akva bez filtra.


Založenie 40 l akva
https://r.tapatalk.com/shareLink/topic? ... source=app


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Bojovnica - biele fľaky na tele

Odoslaťod Zuna » 07 Okt 2019 06:41 am

Ďakujem pekne za odpovede, prečítala som už všetko možne, viem, že som urobila chyby ale snažím sa ich napraviť a poučiť sa...Akva funguje už vyše mesiaca, takze zabehnuté už snáď bude, sú tam zive rastliny, je zakryte. Voda má okolo 26 -27 stupnov (prirodzene bez ohrievania), akva má však aj ohrievanie aby bola voda vždy minimálne 25 stúpnov.. Len ide o to, že bojovník žil v tomto akva a stav sa mu zhoršil..A v akva mi tvrdili, že je to pleseň :( Ak teda môžem dať rybu spat do akva a neliečit ju a bude postupne fit tak som len rada..
Zuna
 
Príspevky: 7
Založený: 08 Sep 2019 21:10 pm

Re: Bojovnica - biele fľaky na tele

Odoslaťod matus.galan » 07 Okt 2019 08:07 am

Ja tam ziadnu plesen na nej nevidim takze bud uz je prec alebo mi nieco unika.

Ako som pisal vsetky ryby prec a do toho 25l akva das iba bojovnicu. Budes jej svietit minimalne 8hod denne a krmit 2x denne. Filter moze byt zapnuty aj ked neviem aky mas, voda musi prudit pomaly ziadne velke prudenie.

Vodu budes menit raz tyzdenne 20/30% a malo by to byt OK. Vonku si vies teraz v prirode nazbierat dubove listy zo stromov uz take suche hnede, nechas dosusit doma a das jeden dva do akva, to jej len pomoze. Pripadne sa da kupit aj tekuty vyluh z mandlovnika. Neviem odkial si aby som ti poradil.




Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Bojovnica - biele fľaky na tele

Odoslaťod matte » 07 Okt 2019 12:53 pm

matus je sice vacsi odbornik, ale ak uz v25l akva mas 2 panciernickov a jedneho prisavnika (dufam, ze nie ancitrus ale otocinclus) tak by si to mohla opat skusit aj s bojovnikom, daj fotku vacsieho akva
a podla mna mu tiez nic nie je, oni zvyknu trochu menit farby, moj bol za mladi naopak viac do biela, teraz je viac cerveny
s vyluhami nemam s bojovnikom dobre skusenosti, zapaluje sa mu oko, vzdy ked dam vyluh, ale netvrdim, ze povodne poskodenie oka bolo z vyluhu i ked to zacalo cca. v case, ked som daval tropol
a ocenujem snahu, bohuzial poznam viacero ludi, co chovaju bojovnice v 2-5l nadobach a prekvapujuco im ziju aj uz vyse roka
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Bojovnica - biele fľaky na tele

Odoslaťod matus.galan » 07 Okt 2019 21:31 pm

Odbornik na bojovnice niesom ale citam a sledujem chovatelov a jednu mam uz druhy rok doma a zatial nemala ani raz nic ale ja mam samicku a nie samca. Samicky su menej narocne.

Vyluh z mandlovnika davam pravidelne, nikdy ziaden problem a davam to do kazdeho akva po vymene vody.

A som za to aby bojonica sla spat do vecsieho akva ale zasadne bez tych ryb co tam ma.

Rad by som predtym ale videl foto tej 25ky.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Bojovnica - biele fľaky na tele

Odoslaťod I.P. Pavlov » 07 Okt 2019 21:56 pm

holé akvárium, naviac nevhodný substrát, stresové prostredie, naviac pri ňom nevhodné ryby, ináč to ani nemohlo dopadnúť
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Bojovnica - biele fľaky na tele

Odoslaťod Zuna » 08 Okt 2019 08:59 am

Prikladám foto 25l akvária. Bojovnica nemala holé akvárium. To má len teraz, tých posledných pár dní keď som ju vybrala z 25l akva aby som ju preliečila. Myslela som, že jej lieky zaberú a po 3-4 dňoch pôjde späť do 25l akva.

Čo sa týka 25l akva, tak všetky umelé veci prešli "octovým testom", postupne mám v pláne vymeniť aj ten umelý kvet, len som si chcela najprv otestovať, či mi vydržia živé rastlinky.

Ak vrátim bojovníka do 25l akva, môžem mu tam pridať aspoň slimáka nech trochu akva očisťuje?

Čo sa týka filtra, tak ten bol súčasťou setu, je otočený smerom na sklo, aby bol prúd vody čo najmenší. Prípadne mám ešte jeden filter, ktorý viem, že je určený na akva do 30l.
Prílohy
akva.jpg
Zuna
 
Príspevky: 7
Založený: 08 Sep 2019 21:10 pm

Bojovnica - biele fľaky na tele

Odoslaťod matus.galan » 08 Okt 2019 23:12 pm

Takze rozdelim to

1. Tu fialovu umelu rastlinu von, moze poskodit telo bojovnice.

2. Mam pocit, ze to chce trosku viac strku pre rastliny, neviem aku tam mas vysku toho strku v akva.

3. Svetlo, to mas nejaku bodovku alebo co to je? Mam pocit, ze ti to svieti na jedno miesto. Ta limnophila co ju tam mas potrebuje svetlo aby husto rastla inac bude riedka a bude sa taha k svetlu.

4. Daj prec ten plavajuci kamen. Miesto neho by bol krajsi mensi koren a na tom nejaky anubias alebo microsorum. Cez koren vie bojovnica prechadzat pripadme ma ukrit.

Filter nechaj to je OK an nefuci netreba ho menit za iny. Zaklad je nechat to akva len bojovnici max nejaka krevetka a slimak je v pohode ak bude mat co zrat kedze ak nie je riasa musis krmit.

Ak su hodnoty vody ok staci pri akva s filtrom menit vodu raz tyzdenne. Staci tak 20/30% vody, viac nie. Napustis spat vodu bud to odstatu alebo pouzijes pripravod na upravu vody vodovodnej to uz je na tebe. Voda by mala mat teplotu cca taku aka je v akva. Toto treba dodrziavat pravidelne. Netreba prekrmovat, obcas treba daj mrazenu potravu. Potravu to chce kvalitnu urcenu pre bojovnice. Zasa ta bojovnica toho vela nezje aj ked ono bude jest kym jej budes davat takze davat menej a staci dva krat denne. Maly sacok za 3e pre bojovnicu mas na niekolko mesiacov. Ja striedam bojovnici dve suche verzie a davam mrazenu patentku raz tyzdenne a vzdy v piatok je celodenna dieta, v sobotu sa meni voda a tak dookola.

Apropo pre tie pancierniky to je tiez teror. Takze vsetky ostatne ryby darovat a nechat v tom akva len bojovnicu. Pancierniky potrebuju pocet min 6x a vacsie akva. Prisavnik to nebude asi Otik takze tiez vonku, vacsinou dorastu do slusnej velkosti.



Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Bojovnica - biele fľaky na tele

Odoslaťod Zuna » 09 Okt 2019 08:13 am

OK, vďaka za rady. Svetlo je LEDka pozdĺž celého krytu akva, nejako to podivne odfotilo. Inak povodne som chcela ku bojovníkovi krevetky, no v akva mi vraveli že ich zožerie, že mám dať pancierovnickov... No nič, nájdem im domov.. Čo sa týka vody, tak tu kontrolujem cez tie papieriky a je OK. Tak sa snáď bojovnikovi polepší keď pôjde spat do akva. Ďakujem ešte raz za rady!
Zuna
 
Príspevky: 7
Založený: 08 Sep 2019 21:10 pm


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.