Dutch scape 125l pokus



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod misco » 11 Okt 2019 15:54 pm

Nepocul som este o spaleni. Skusim spravit rozbor z vody od substratu. Hoci som to uz robil pred niekolkymi mesiacmi a testy neukazali nic ine ako pri vode zo stlpca. Pri hnojeni sa riadim tym ako vyzeraju rastliny, ci nabiehaju riasy atd. Ak by dochadzalo k prehnojeniu tak to je sama riasa, nie?

Ja som doteraz na ten substrat pozeral s nedoverou skor preto, ci nie je uz vycerpany. Akva ma 1,5 roka. Nazory na tieto substraty su take, ze to vie fungovat 2 roky. Tak neviem.

Ak by som zakladal akva znova tak uz jedine biotop, s podobnymi narokmi rastlin. Takyto mix bol sialenstvo. Ak by sa zivocichom tak nedarilo, asi to rozoberiem uz davno cele.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Reklama

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod Hora » 11 Okt 2019 16:58 pm

Hej,výdrž zásobovania živinami 2-3-4-5 rokov podľa druhu substrátu,lenže Ty si ešte pomerne dosť prihnojoval tekutým hnojivom a vo vysokých dávkach.Neverím,že by ADA power sand bol vyťahaný za 18 mesiacov pri konkrétnych rastlinách a Platinum má dokonca schopnosť živiny vstrebávať.
Ja som len poukázal na tzv. spálenie Pogostemonu od množstva živín,lebo tak vyzerá.


Zober si metódu Estimative index,kde je voda prehnojená živinami a ak to prevádzkuješ správne,tak riasy nebudú.To k tomuto:
misco napísal:Ak by dochadzalo k prehnojeniu tak to je sama riasa, nie?


Takéto hnojacie úkony si človek vyskúša ,lebo chce,musí,ale príde čas,keď s tým tresne a prejde na nenáročnejšiu akvaristiku.To k tvojmu poslednému odseku :wink: Väčšina rastlín sa dá nahradiť variantou jej podobnou s menšími nárokmi a dosiahnúť zarastené akvárium.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod misco » 11 Okt 2019 18:40 pm

Takéto hnojacie úkony si človek vyskúša ,lebo chce,musí,ale príde čas,keď s tým tresne a prejde na nenáročnejšiu akvaristiku.To k tvojmu poslednému odseku :wink: Väčšina rastlín sa dá nahradiť variantou jej podobnou s menšími nárokmi a dosiahnúť zarastené akvárium.


Vidim to tak do buducna, toto bolo moje prve akva. Ale radost z toho som nemal, casovo narocne na udrzbu a velmi casto som sa dostaval do stavu kedy niektora rastlina chradla.


Este na margo toho platinum soil. Uvedomil som si ze ak vypnem CO2, tak PH vystupa az na uroven 7.6. Vodu z kohutika nemam tak tvrdu. Ked som akva zalozil, drzalo sa to pod 7.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod Hora » 13 Okt 2019 09:10 am

misco napísal:Mozno v tom spozoruje nejaky rastlinkar chybu alebo seriu chyb, ktore robim. Ja si neviem uvedomit ani sa dopatrat k problemu uz niekolko mesiacov.

misco napísal:moje prve akva. Ale radost z toho som nemal, casovo narocne na udrzbu

Na prvé akvárium si na technike nešetril ,super,ale môj názor,že si hnojením hlúpo preháňal,čo je aj pozadu popísané.
Filter máš dobrý k objemu,CO2 controler výborne, je veľká pomoc na udržanie stabilného pH a trochu prevencia proti riasám,automatické krmitko je už nedokonalý výrobok pre pohodlných a aj si zistil,že Ti narobil viac škody ako úžitku,automatické hnojenie neviem posúdiť,ale ak sa chceš v budúcnu preorientovať na časovo nenáročnejšiu údržbu,tak ho nevyužiješ vôbec.

Netuším ako teraz existuješ,no minulé dávky Excelu 10ml denne vs. skutočné množstvo vody vzhľadom na krevetky je sila.
Tvoj objem mal zniesť podľa návodu 2-2,5ml denne.
Samozrejme,že aj tak si mal rôzne riasy,keď si ich podporoval vyšším hnojivom a nezosúladením svetla s CO2.
Je to pakáreň nastaviť a ak sa to podarí,strašne rýchlo to znova narušíš.
Popravde si myslím,že krevetky dlho nevydržali,lebo najnenáročnejšie Neocaradiny začínajú odchádzať pri 3 násobnej dávke excelu,čo mám bohužiaľ vyskúšané.Rybky v pohode.Aj machy.

Ďalší minulý extrém fosfor.
20ml denne,čo si mal dávať 1-2x týždenne 2ml.
Hoci zarastené akvárium po celom dne väčšinou,ale tie druhy nebrali toľko prvkov ako si dával.
Nemusíš písať,že si tak fungoval niekoľko mesiacov,vždy je niekde strop.

Dusičnany detto,30mg/l nie je udržiavacia hodnota,hoci je teoreticky ešte neškodná,stačí okolo 5 a ak si chcel prispôsobiť N:P,tak automaticky si musel navyšovať aj dávky Seachem Phosphoru.
Ako si narábal s ostatnými prvkami vieš Ty.
Vidno,že máš načítané dosť a chcel si dosť,ale to dlho nevydrží,čo aj pripúšťaš.
Kašli na Redfieldové pomery a ostatnými obrannými reakciami v minulých príspevkoch,prečo si prehnojoval.

Pod Platinum si dal ADA power sand,zaujímavé,to bol cieľ alebo poistka čoho?
Ak sa rozhodneš na prerábku,tak Platinum soil je dobrý substrát,no nedávaj pod neho nič iné,použi powder nie normal kvôli jemnejšej zrnitosti.
Ak stratil schopnosť znižovania pH a sa rozhoduješ pre reštart,tak daj nový a napíšem Ti aj druhy rastlín, s ktorými zarastieš celé akvárium (s použitím väčšiny terajších,mimo P.erectus) a nebudeš potrebovať minimálne prvé mesiace žiadne hnojivá,max. preventívne exel v rozumnom množstve.
Jedine,čo budeš strážiť je NO3,len nie 30 ale 1-5mg/l.
S JBL testom,ktorý aj máš to vieš presne merať aj v takom množstve.

Juwel trubice majú silnú intenzitu a musel si znižovať svietenie len na 6 hodín kvôli riasám,lebo sa nedá regulovať.
Lacnými úpravami sa ale dá svetlo obmedziť,nech si rozsvietené akva užiješ ešte o minimálone 2 hodiny viac.

Teraz ako dávkuješ CO2,lebo si písal vyskúšanie troch alternatív a každá má svoje klady a zápory.
Tvoj najlepší variant bol reaktor,len sa podstatne stráca sila cirkulácie v akváriu.
Pri vnútornom atomizéry sú sklenené slabé náhrady,lepšie sú bazooky.
Mne sa zase neosvedčil externý atomizér,pretože sa plyn nestíhal rozpustiť a bolo veľa mikrobublín vo vode z rampy,čo vadilo.

Rastlinkové akvárium docieliš aj lacnejšie,jednoduchšie na údržbu,čas,nervy,bez permanentného sledovania hodnôt prvkov so zdravými rastlinami.Nie je bežné nemať radosť zo svojho akvária :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod misco » 13 Okt 2019 23:40 pm

@Hora

Tak nemal som v plane povodne nakupit tuto techniku, vsetko som nakupoval postupne. Odchadzam z domu niekedy aj na tyzden, tak som potreboval niektore procesy automatizovat. Nieco som kupil kvalitnejsie, nieco je z ciny, nieco som si vyrobil sam. Mal som zasadu ze co ide do vody a je na 230V tak na tom nesetrim.

Ak to zoberiem od zaciatku, najvacsia chyba nastala vtedy ked som si kupil neocaridiny a tie mali male. Filter ich nasaval, pri cisteni filtra sa to cele hemzilo krevetkami. Tak ma napadlo nasavaciu trubicu vymenit za taku sklenenu. Lenze ta netahala detrit z dna, vsetko to zacalo hnit, produkovalo amoniak a mozno aj v kombinacii s hnojenim to bol raketovy pohon pre riasy. Vtedy som to nevedel. Tak som riasy nicil s excelom. Potom som zacal odkalovat dno, nasavaciu trubicu som dal povodnu ktora taha vodu od substratu a dal som tam sietku aby nenasavalo krevetky. Takze odvtedy je pokoj. Excel pouzijem uz len ked mi dojde CO2 a nemam este naplnenu flasu. Ale v mensom mnozstve.

Ja som si este studoval nieco o tom Platinum, je fakt ze ten substrat absorbuje PO4. O tom som nevedel. Tak som dnes poriadne natiahol vodu z neho, spravil test a porovnal to s vysledkom zo stlca. V tom dne mi nameralo cca o 0.4 viac. Co je dost zlee.

Dalej mi vrta v hlave to, ze ten substrat ma PH o 1 stupen viac ako ked som zalozil akva.

Celkom sa zhodujem s tebou v tom co pises. Ak by sa fakt potvrdilo ze ten substrat ma najlepsie za sebou a neda sa to riesit nahradou za ine menej narocne rasliny, ktore by este dokazali z toho vytazit. Tak potom som uvazoval o variante vymenit dno, za platinum ako pises. Ten substrat je fajn, ani by som uz nevymyslal s ADA power sand, to tiez hodnotim ako zbytocnost s odstupom casu. A ist do viac vyrovnanych druhov rastlin s podobnymi narokmi.

Skus dat tipy na rastliny, budem mat teraz 3 tyzdne viac casu tak by som si ich presiel, porozmyslal ako to prerobit a cez zimu by som mozno siel do vymeny substratu. Tu na fore je fajn tema, kde sa to riesilo.

K tomu davkovaniu CO2 - fakt ze ten reaktor bol najlepsi. Aj ho mam odlozeny, ze sa k nemu este niekedy vratim. Mozno by som ho zapojil iba na pumpu a filter by bol samostatne. Jeho najvacsi nedostatok je ze po case sa na keramickych valcekoch usadia nitrifikacne bakterie a cely prietok sa prilis spomali. Cistit to bolo peklo, vzdy som nadaval. Ale zas CO2 krasne rozpustene, stacilo to na chvilu spustit a PH islo hned dolu a v akva ziadne bublinky.
Nateraz mam ten externy atomizer a problemy mam ako pises vo forme malych bubliniek. PH tiez lezie dole pomalsie, je treba nastavit spravny tlak aby sa bublinky stihali rozbijat na male a zaroven aby spotreba CO2 nebola rychlejsia ako jeho davkovanie. Nie je to ideal, ale zatial to funguje a vycistit sa to da velmi rychlo.

So svetlom suhlasim, rozmyslal som tiez uz nad nim ze by som to nejako prekopal. Minimalne dal 230 pod skrinku a hore vyviedol uz iba 12V. A dorobil si tam regulator. Musim vydrzat zatial, planov je viac ako casu.

Takze ak som to pochopil spravne, keby som to eventualne zalozil znova s platinum soil tak by dostatocne dlhy cas s vhodnou osadkou rastlin stacilo riadit NO3. PO4 by nebolo treba davkovat? Pamatam si ze s nim bol problem uz od zaciatku, ze mi rasliny sklovateli a vo vodnom stlci bolo na 0. Co chapem uz pre jeho absorbcnu schopnost.

Celkom sa mi paci tvoj prispevok, ze si si dal namahu sa zamysliet nad tym. Za to velka vdaka, lebo to co pises dava logiku a su to vsetko veci ktore som si neuvedomil a smerovalo by to ku krajsiemu akva so suchymi rukami. Mocit ruky vo vode kazdy den ma uz nebavi.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod Hora » 15 Okt 2019 01:11 am

misco napísal:Skus dat tipy na rastliny.

Hygrophila siamensis,guianensis,corymbosa,(ani ich nevidno vzadu za ostatnými vpredu :)
Heteranthera zosterifolia (nasadiť hustejšie a vtedy vynikájú pekne trsy)
Helanthium Quadricostatus (invázna,treba strážiť odnožuje šialene)
Myriophyllum mattogrossense (vzhľadom jemná,hustá, rozvetvujúca,dekoratívna,túto by som dal určite)
Bolbitis heudelotii 
Aponogeton madagascariensis (jedinečné dierkované listy,neber vážne opisovanú náročnosť,rastie 8-10 mesiacov vyberieš do chladničky na 2-3 mesiace a dookola alebo vždy novú cibuľku)
Hydrocotyle tripartita (buď  do výšky na ťahanie alebo na pokrytie časti dna)
Ludwigia repens rubin
Rotala rotundifolia red
Spiky moss,Microsorum pteropus,aj Windelov (samozrejme na koreni,nie v substráte)
Echinodory a Anubias (momentálne oba kvitnúce) mám matečné
Cryptocoryny nevilli a ďalšie ani neviem názvy
kobercovku mám Lilaopsis novae zelandia,Ratajovci balia svoje husté predpestované koberce tak super,že dve misky XXL Lilaopsisu  pokryli prednú časť v pohode.Netrebalo žiadne rozstrihovanie a jemné zapichovanie sadeničiek,jednoducho rozstrihneš podľa potreby a zatlačíš do dna,nečakáš mesiace na zarastenie.Ty si mal Micranthemum Cuba,ak ostaneš pri podobnom tvare,tak nasaď nenáročnejšie monte carlo.
Niečo z toho si dopasuj k terajším rastlinkám.Všetky mám v Platinum s podobnými podmienkami tvojim.Atlasové doporučenia pri niektorých sú v skutočnosti s menšími nárokmi.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Dutch scape 125l pokus

Odoslaťod Hora » 15 Okt 2019 02:06 am

misco napísal:mi vrta v hlave to, ze ten substrat ma PH o 1 stupen viac ako ked som zalozil akva.

Platinové  granule sú lisované z nejakej černozeme  s kyslým pH a už sa vyluhovala za tie mesiace,preto nie je schopná udržať pH ako prvé týždne.V tom by nebol žiadny problém,lebo máš  fľaškové CO2 a pH controler.  
Ak máš skúšať vyťahaný substrát nenáročnejšími rastlinkami,tak myslím,že na  ciele,kde si smeroval je určite lepšia voĺba nové dno.Máš istotu,že si môžeš dovoliť viac.Na tvoje rozmery je potrebné cca 8+3l Platinum,ale presnejšie to prepočítajú na stránkach aquascaperi alebo rostlinné akvária.Z prerábky nemaj obavy,ryby vydržia jeden deň s ohrievačom v zakrytom vedre,filter necháš cirkulovať v druhom,tentoraz bez čistenia a zaistí po vložení späť odbúravanie N látok v pohode.Si dôkladne vybavený,okrem NO2 máš aj NH4,tak si vieš postrážiť hodnoty,ale podľa mojej skúsenosti netrebalo ani mimoriadne meniť časť vody.Ryby po vyčistení vody následujúci deň.Nič hrozné,len to tak vyzerá.Samozrejme musíš mať predstavu,kde čo bude posadené a nepremiestňovať rastlinky čo týždeň.Pri tomto substráte sa  doporučuje jeho maximálne pokrytie ,s koberčekmi skúsenosť máš,tak myslím,že sa vyhneš osádke ako pancierníky,prísavníky,ryjúce slimáky.

Jasné,že externý atomizér na výpustnej hadici bude robiť bubliny a ešte horšie,že pri znížení prietoku sa dostane na dno málo vody s rozpusteným CO2. :idea: :arrow: Ak máš chuť a čas,tak skús urobiť prehodenie hadíc na filtri,lebo máš rovnaké priemery a teda to pôjde.Jednoducho dostať atomizér na nasávaciu hadicu a vo filtri sa plyn rozpustí úplne.Ide len o to,aby sa nezavzdušňoval a preto netreba púšťať silnejší tlak na ihlovom ventile.Čo tu sledujem skúsenosti so skorým znižovaním prietoku v TT,tak by som si dal priechodné média typu Siporax,molitany10,max 20,jemnejší už nie a filtrovať bez vaty.Ciraxy,Cermecy,Micromechy,Biomechya ostatné predávané mechy alebo odstraňovače zeolity,purigeny...nenechaj sa zlákať tým,že kúpou urobíš viac pre svoje akvárium.Baktérie osídlia aj obyčajný biomolitan,možno v menšej kolónii ako porézne materiály,ale pre teba je základ  cirkulácia.Čím jemnejšie náplne máš v košoch,tým viac znižuješ prietok,ktorý je pri cočkovaní dôležitý.Snaž sa urobiť maximum na zlepšenie prietoku.Môžeš skúsiť.Ak by sa Ti  podarilo zrealizovať rozpúšťanie plynu filtrom,tak nahradíš 100% reaktor bez bubliniek a  obmedzenia cirkulácie na výtoku.Cez filter cočkujem niekoľko rokov a žiadny výrobok nenahradí takéto priame rozpúšťanie CO2.Moja výhoda je prívod dole,vývod hore,tvoj má obidva hore,čo môže brzdiť/ovplyvňovať výsledok a ešte tie nešťastné pravouhlé fitingy u Tetratecov urobia svoje.Treba skúsiť,zatiaľ som neregistroval podobný pokus s TT,ako to dopadlo.Ináč kto ma Eheimy classic zaručene funguje.V prípade zavdušnenia raz za čas dokáže čerpadlo behom pár sekúnd   vytlačiť nahromadený plyn a  bez následkov ďalej filtrovať.Keby to na TT 800 nefachčilo,tak osobne by som dal prednosť  spomínanej  Bazooke (50mm),ktorá zo všetkých atomizérov robí najjemnejší opar podržateľný prúdom do rozpustenia a teda lepším využitím fľaše.   Aliex/Ebay vonkajšie atomizéry s vyberateľnými tabletami treba často oškrabávať ,lebo  strácajú veľmi rýchlo schopnosť vytvárať hmlu a robia väčšie bublinky,ktoré z rampy idú rovno nevyužité do ovzdušia.Pri cirkulácii v hadici si to ani nevšimneš.Terajšie nastavenie nebude ideálne,ak tvrdíš,že pH pomaly ide dole a máš bubliny vo vrchnej časti.Je škoda mať reaktor doma,ale v skrinke.Ja by som sa venoval viac takým veciam,než skúšať koľko micro-macro akvárium znesie.Mne pH pri výmene zo 7,2 na 6,6 ustáli niečo cez hodinu.

S tým zjemnením svetla som nemyslel rovno stmievač,čo by bola regulácia intenzity bez debaty vymakaná a lepšia,ale len domácke olepenie trubíc na niekoľkých miestach kúskami alobalu na zjemnenie jeho sily a možnosťou dlhšie svietiť,prípadne ak sú odstrániť aj reflektory.Filtrácia,svetlo,CO2 sú faktory,na ktoré by som sa zameral a nie zvyšovať limity jednotlivych prvkov.

Pravdepodobne pre rastlinkárov,čo  tvrdia,že hnojiť treba to bude neprijateľné? či nepredstaviteľné? či prijeba...ľné? Roky neriešim PO4 alebo Fe.Nemaj obavy,že vyskočia príznaky nedostatku železa/fosforu enormne.S Platinum sa dá existovať s plnezarasteným akváriom,kde je dostatok rastlinnej hmoty a teda aj potreba živín,no prvé mesiace to zvláda bez pomoci s rozumným svetlom a CO2.
Sleduj si dusičnany okolo 1mg/l,čo mne postačuje výmena 30%vody týždenne a KNO3 som zatiaľ nepoužil,čo ma pri množstve rastlín aj prekvapuje....ale neriešim,keď test má slabožltú farbu.V tomto prípade záleží na obsahu dusičnanov vo vstupnej vode.Moja má okolo 10,ak máš menej,tak to koriguj rozumne.Tvoje veľa a ešte trochu viac si konečne odpusť.
2x som sa po výmene vody snažil o prilepšenie a pocit zadosťučinenia s Profitom,ktoré ako komerčné doplnkové hnojivko doporučujú pri Platinum soil,ale v obidvoch prípadoch som pozoroval príznaky vlásočnicových rias na listoch vyšších rastlín pri hladine.Teraz  používam excel  preventívne denne dvojnásobnú dávku ,ale ako náhradu za CO2 ho nepovažujem,čo si písal pri vyprázdnenej fľaši. Plyn je plyn.
Sledujem,že máš nutkania prelievať prípravky,no hlavne kvôli krevetkám už do trojnásobnej dávky s excelom neriskuj.V téme machy sa dosť diskutovalo o tekutom uhlíku a jeho negatívnych účinkoch na machy,no môj Spiky je zocelený,čo ho pozorujem. 
Popravde...kvapky Ti ostanú a si nastavený na testovanie posledné mesiace.Viem,že  budeš skúmať hodnoty fosforečnanov a kto vie čoho po výmene dna,tak si to potom nepoondi panickým prilievaním hnojív pri výsledku 0 :!: ,lebo  už máš vžitú takúto vlastnosť.
Veľa hnojičov sa búcha po čele pri čítaní mojich názorov,nech prepáčia,ale fungujú.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.