Sklovatenie rastlín



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Sklovatenie rastlín

Odoslaťod Igor010 » 26 Okt 2019 09:48 am

Zdravím

mám 300L akvárium založené cca 3 mesiace. Mám v ňom rastlinky ako egerie densa, anubias barteri nana a echinodorus. Poslednej spomínanej rastline sa v mojom akváriu veľmi nedarí. Nové listy sú žlté a tie staršie hnednú a sklovatejú. Filter mám dostatočne výkonný. Osvetlenie mám LED 38W, 5000 lumenov. Teplota v akváriu 24 stupňov. Na dne mám dunajský štrk 4-8mm. Pri zasadení rastlín som dal ku koreňom guličkové hnojivo. Každý týždeň vymieňam 1/3 vody a dopĺňam pri výmene 30ml hnojiva od Easylife Profito. Na skle sa mi tvorí zelená flekovitá riasa.

Dík za každú radu.

https://imgur.com/3z8HdKD
https://imgur.com/0rohb2J
https://imgur.com/fwHqFlQ
Igor010
 
Príspevky: 69
Založený: 25 Okt 2019 20:21 pm

Reklama

Re: Sklovatenie rastlín

Odoslaťod matus.galan » 26 Okt 2019 22:04 pm

Ahoj, odporucam precitat https://akvaland.sk/blog/18-nedostatok- ... ull_site=1

A rovnako toto https://akvaland.sk/blog/19-boj-s-riaso ... ull_site=1

Kedze nevieme kolko denne svietis tazko povedat ci ta riasa je z toho ze mas vela svetla alebo z toho ze ti na akva dopada slnecne svetlo.

Chce to viac info. Zelena riasa na skle nie je problem, je to esteticka zalezitost. Ak by si mal slimaky ako neritina a porovne tie by si s tym poradili, jednoducha vec je bud to ubrat svlo alebo skraitcas svietenia.

Preco ti chradne echinodorus najdes v prvom odkaze. Podla vsetkeho mu chybaju potrebne ziviny.

Taktiez by bolo fajn pridat foto celeho akva.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Sklovatenie rastlín

Odoslaťod Igor010 » 27 Okt 2019 19:09 pm

Cez týždeň zvyknem svietiť od 16:00 do 22:00. Cez víkend svietim od 9:00 do 21:00. Akvarium je umiestnené v miestnosti, kde je skôr šero. Slimákov mám, ale zvyknem každý týždeň pri výmene vody čistiť aj sklo.

Ohľadom živín som si čosi naštudoval a odhadujem to na nedostatok železa. Kúpil som tento víkend Rataj Colour Fe + Rataj CO2 vital. Ako som spomínal každý mesiac pridávam aj hnojivo 30ml od Easylife Profito.

Akvárium je podľa mňa dostatočne zarybnené takže predpokladám, že dusík a fosfor by mal byť ok. Jediný problém by som možno videl, že led osvetlenie ktoré mám je silné a tieto živiny rastliny spotrebúvajú veľmi rýchlo.

Foto akvária a rastlín sú v linku v prvom príspevku. Nevedel som obrázky hodiť priamo do postu.
Igor010
 
Príspevky: 69
Založený: 25 Okt 2019 20:21 pm

Re: Sklovatenie rastlín

Odoslaťod matus.galan » 27 Okt 2019 20:22 pm

Neciem aky zdarny si akvarista ale tvoj prvy problem je nekonstatne svietenie.

Cez tyzden tak a cez vikend tak..ee to nie je dobre a hlavne cez vikend mas v akva potom slusny celodenny vypek.

Cez tyzden svietis malo a cez vikend zasa vela moj nazor. Bud si to treba udrzat na hodnote cca 10hod by mohlo byt pre teba OK ale akva ma len 4mes takze tazko povedat a led bude asi robene takze nevieme ako to svieti na dno v PAR.

Zaujimave je, ze este nez si dostal odpoved uz si objednal co to :) hlavne to tekute CO2 je skvela volba...vyhodene peniaze ale zasa to je moj nazor.

Ja by som najprv upravil podmienky aby to cele malo svoj rezim a potom ak sa nic nezmeni tak riesil co a ako dalej pre tie rastliny.

Echynace som mal doma v low tech a poviem ti netrebalo mu nic, ani silne svetlo len par tabletiek hnojiva ku korenom a vybavene. Ale ja som mal presne nastavene prostredie.




Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Sklovatenie rastlín

Odoslaťod Igor010 » 27 Okt 2019 20:52 pm

Zatial som len zaciatocnik a stale sa v tomto smere vzdelavam. O CO2 som cosi studoval, niekto tekute CO2 haní, niekto zasa píše, že je to lepšie ako nič.

V budúcnosti určite chcem zaviesť CO2 set, testovať vodu, aby som vedel čo a koľko mám pridať.

Ryby sú zatiaľ ok, len tejto jednej rastline sa zatiaľ nedarí. Každopádne dík za rady. Nastavím svietenie na 10 hodín a uvidím co to urobí. PS: svetlo svieti na dno celkom intenzívne.

Obrázok
Igor010
 
Príspevky: 69
Založený: 25 Okt 2019 20:21 pm

Re: Sklovatenie rastlín

Odoslaťod Seraph » 27 Okt 2019 21:13 pm

Ono kedze sa akva venujem asi 3-4 roky tak som pokrocily zaciatocnik,
ale zatial sa mi s akvaristikou spaja jeden najdolezitejsi pojem - STABILITA,
t.j. stabilne podmienky, ktore sa nemenia z dna na den ani z tyzdna na tyzden....
t.j. ak uz nastavis to svetlo ako pises (i ked ja som este pri ziadnom svojom akva nesvietil 10h, svietim max asi 8 , tak je potrebne tie podmienky udrzat dlhsie, t.j. aby si to o tyzden-dva zase nemenil,
podobne s hnojenim.....apod.
tekutym uhlikom podla mna nic nepokazis, pokial nebudes konstantne prehanat davku.
Inak chod do sekcie, Vase akvaria a zaloz si temu....pekne setko popis, svetlo, filter, substrat, rastlipny, hod foto a potom sa bude diskutovat v "tvojej" teme - bude to tak lepsie....snad aj efektivnejsie
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.