Juwel 180l - rady pre začiatočníka



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 22 Nov 2019 22:50 pm

Mate niekto skúsenosti so skimmerom jy-02? Je to čínska vec za 10eur, no na odstránenie "mastnej" hladiny by stačilo, či nie? mate skúsenosti?

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Reklama

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matte » 22 Nov 2019 22:56 pm

ja mam azoo skim 250 a je skvely, zapnem kazdy den pred krmenim na 10 minut a hladina ako zrkadlo
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matus.galan » 22 Nov 2019 23:49 pm

Nexabudaj,ze mas len rocnu zaruku a ked sa pokazi musis posielat spat. Otazka je ak vydrzi rok potom kupis dalsi a stoji ta to uz 20e...to mozes rovno kupit skimmer zo slovenskeho obchodu a mas 2 zaruku. Mal som Azzo ako bolo spominane predomnou ale nic moc hlavne hlucnost a fnkcnost slaba, ten plavak nie je uplne super robeny, teraz mam eheim 350 a ten je fakt skvely, dokonca od ruky, ako novy za 13e ide jak hodinky.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 23 Nov 2019 13:36 pm

Zobral som za 5eur ten skimmer od typka, tak uvidím.
Dnes som celé doobedie prehadzoval akvarko.
Posielam fotku nového.
Vypustil som komplet vodu, vychádzal štrk aj substrat Tetra a dal platinum.
Nasadil som niekoľko Sagittaria subulata v rozmedzí 3-4cm od seba, pogostemon helferi tiež na niekoľkých miestach. Anubias a Cryptocoryne sú uchytene na koreňoch čiernou niťou.

Trvalo to niekoľko hodín a filter bol vypnutý, takže zabiehanie sa mi o niečo predĺži.
Hodil som tam aj 2 slimaciky co som si doniesol od Vila na valiseriach :) budem ich sledovať.
Dajte vedieť vás názor, pripadne co môžem vylepšiť.
VďakaObrázok

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matte » 23 Nov 2019 20:03 pm

vzduchovac odpoj zo skimmeru, vybijas si co2 z vody a podla mna aj nejake sutriky si mohol dat
ked sa bude darit rastlinam a poriadne zarastie bude to super, drzim palce
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Seraph » 23 Nov 2019 20:54 pm

Podla mna predna vrstva substratu posobi divne , Tu vyssie, tam nizsie....prednu by som zjednotil a kopce vytahoval smerom dozadu, tak je to vysoke akva s prazndou hornou polovicou, moj nazor
Mimochodom za drobne peniaze SA da zohnat lavova drt, ktora SA dava pod substrat a usetri tak peniaze Ak chces vyssie kopceky
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Azaza3l » 23 Nov 2019 21:40 pm

Súhlasím s tým čo napísal Seraph ohľadne tvarovania substratu. Na druhej strane tá predná strana pri skle má niečo do seba, ten reliéf :)
V čerstvo založenom akva si v podstate nemá aké co2 vyhnať z vody ale ok, netreba tam púšťať ten vzduch.
Možno by stálo za zváženie pridať rychlorastuce nenáročné rastliny ktoré budú spotrebuvat nadbytocne živiny. Tie rastlinky ktoré tam máš nejakú dobu budú stagnovat, anubias celkovo rastie pomaly, crypto možno aj listy zhodi a začne od podlahy ako sa hovorí :) A plus zamaskuju filter a ostatnú techniku. Napríklad limnophila aquatica, egeria densa alebo ceratophyllum demersum, posledné dve ani nemusíš sadiť a časom ich môžeš dať von ak sa nebudú páčiť.

P.S. ten platinum je powder či normál?

Odoslané z SM-G975F pomocou Tapatalku
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 23 Nov 2019 21:57 pm

Je to powder.
Rychlorastuce mam bacopa caroliniana, Sagittaria subulata, Vallisneria gigant, aj Hydrocotyle by mal ísť rýchlo.
Ale nad tou egeriou densa som premýšľal, len som ju nikde nenašiel, jedine eshop, no ja si radšej vyberám osobne.
Tu prednú stenu som trochu vyrovnal, aj žena mi hovorila ze nieje potom vidno tie rastlinky vzadu :) takže dik za feedback, aj okyslicovac som vypol, keďže to nieje potreba.
Fakt dik, pomáhate mi

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matte » 23 Nov 2019 22:05 pm

a zadnu stenu si preco nenalepil foliu? urcite to posobi lepsie
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Hora » 23 Nov 2019 22:08 pm

Keď pozriem svoje fotky prvého akvária,vyzeralo podobne nevábne,málo rastlín,rozhádzane na dlhé vzdialenosti,takže bez komentárov o vzhľade tvojho :wink:
Som myslel,že budeš mať viac zazelenalé dno,je to bohužiaľ bieda a ešte s rastlinkami,čo budú stagnovať alebo pomalyrastúce druhy.Je to nevyužitý potenciál dobrého substrátu.Osobne by som urobil rastlinnú objednávku(cena/kvalita Rataj) a určite bude zlepšený vzhľad a hlavne zastabilizuješ jednoduchšie podmienky,keďže filter je aký je.Ak chceš konkrétne nenáročné druhy povedz,lebo sa tu píšu aj také,čo v tvojej vode budú prinajlepšom stáť v rovnakej výške.Rastliny sú základ rastlinného,nie skimmer,čo ešte viac narušuje pohľad,zatiaľ ho nutne netreba.Píšem to v dobrom úmysle,sa nehnevaj.
Ináč rozumná úvaha pár príspevkov pozadu a uvedomuješ si výkon filtra s prihliadaním na menší počet rýb.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 23 Nov 2019 22:18 pm

Daj teda prosím ta názvy co by si ty osobne dokupil na mojom mieste. Čím konkrétnejšie, tým lepšie, pripadne aj počty. Pretože ja som si myslel keď som to sadil že je toho už veľa, keď sa to rozrastie. (co pri helferi bude asi trvať)

Fóliu som nedával ani neviem prečo. Mam za tým bielu stenu, no pravda je ze za čiernu fóliu by som schoval aj káble z filtra a ryby by viac vynikli. Uvidím možno do budúcna. Vždy sa to dá dorobiť.

P. S. Skimmer som dával len kvôli mastnej hladine. Odpozorujem ako účinne funguje a podla toho sa rozhodnem ci ostane alebo pôjde von.

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 23 Nov 2019 22:31 pm

Ps2 podotýkam že by som sa na začiatok rad vyhol pridavaniu co2. Low-tech

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matte » 23 Nov 2019 22:39 pm

s co2 je to lahke, ale da sa mat top akva aj bez neho download/file.php?id=20656&mode=view
old-timer-t13912-528.html
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Hora » 24 Nov 2019 05:10 am

matte napísal:s co2 je to lahke

Čo si to najprv osobne vyskúšať ako písať neoverené hlúposti?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Hora » 24 Nov 2019 05:11 am

Sledujem,že patríš ku skupine nepodporujúcej DHL,GLS,DPD,ale návštevníkom kamenných predajní,keď preferuješ osobný nákup,nie shopový.Lenže si nútený kupovať,čo je, nie čo chceš a kúpiš alternatívy. Vrazil si pár stoviek eur do Juwelu,substrátu,tak už to dotiahni do tvojej predstavy rastlinného akvária a na rastlinách nešetri.Bude to stáť ešte pár desiatok eur naviac,no bude to stáť aj za to.
Popravde sa snažím ti šetriť,ale nie je obchod,kde majú aj lacnejšie,vhodné a dostupné rastliny.No,budeš musieť zaplatiť poštovné dvom kuriérom ako pozerať na postrašené akvárium s rastlinami,lebo by si sa asi nedočkal rôznorodého rastlinného alebo za dlhý čas aj to s prevládaním Valisnérie.
Tipujem,že vyhodíš Pogostemon aj Hydrocotylu a hoci ti niekto povedal,že Hydrocotyle rastie rýchlo,no tvoja tripartita je pomalšia,náročnejšia ako listnatejšia leucocephala,ktorá by tvoje podmienky skôr dala.Anubias je do počtu,pomalý a často zariasovaný ,no hlavne Microsorum sa nedá v takých tŕsikoch považovať za rastlinku,to by chcelo poriadný hustý krík aj pre oko aj pre vodu.Bacopa caroliniana je opisovaná predajcami rozdielne, hlavne čo sa týka dopingu živinami a CO2.Čas ukáže.
Do zadnej časti nie je problém s výberom.Valisnériu máš gigantea s hrubšími listami,čo by nevadilo,ale je aj tenšia varianta spiralis,listami podobná Sagitarii subulata,len vysokými.Si teda uváž,či ti stojí zaplatiť košík naviac.Ja som ju mával vždy,je to nezmar a hlavne v takej vode,akú máš.Rástla divo i v nevyhnojenom surovom substráte.Jeden košík skús, toto sú rýchlorastúce druhy,z ktorých sa ti odnožia v budúcnu veľa ďalších,zakryjú filter,zadné káble,rybám robia úkryt,ťahajú živiny
https://www.rataj-spk.cz/rostliny/596-v ... a-spiralis
už som písal Egeriu densu,len to záleží na človeku,osobne som ju skúsil a zrušil kvôli vzhľadu-nepasovala,ale aj tá bude z tvrdej vody profitovať
https://www.rataj-spk.cz/rostliny/531-egeria-densa
Hygrophily sú podobne nenáročné a hoci sa pri niektorých udáva pH do 7,budú rásť aj v osmičke.Pán Rataj posiela prevažne skleníkové emerzne pestované rastliny,niektoré sú doslova gigantické rozmermi,niektoré môžu zhodiť listy a potom už nové vyrašené v akváriu držia.Vyber si aspoň jednu z momentálne dostupných
https://www.rataj-spk.cz/rostliny/555-h ... -corymbosa
https://www.rataj-spk.cz/rostliny/558-h ... -siamensis
Echinodurusov je kopa,linknem jeden vyskúšaný,bez hnojenia,CO2 v pH 8 GH 14 rastie
https://www.rataj-spk.cz/rostliny/535-e ... s-bleherae

Zo stránky aquascaperi môže byť a v Ratajovej ponuke nie je
https://www.aquascaperi.sk/rastliny/cry ... rispatula/

Miesto pokusu o pokrytie predného dna Pogostemonom
https://www.aquascaperi.sk/rastliny/hel ... icostatus/
odnožuje rýchlo,ale aj tak si napriek vyššej cene za takú trávičku zober minimálne dva,keď nie tri kelímky in vitro.
Stredné miesta,boky,okolo koreňa máš sagitáriu a ďalšie možnosti
https://www.aquascaperi.sk/rastliny/hyg ... ysperma-3/
https://www.aquascaperi.sk/rastliny/rot ... difolia-3/
Na koreň majú pekné trsy Microsora a je na tebe,či pteropus/windelov,prípadne nenáročné machy ako Jávsky/Spiky.Ja by som momentálne uprednostnil radšej Microsoria,aj obidva druhy by sa uživili na tvojom koreni.
https://www.aquascaperi.sk/rastliny/mic ... teropus-2/
https://www.aquascaperi.sk/rastliny/mic ... windel--v/
https://www.aquascaperi.sk/rastliny/tax ... -barbieri/
https://www.aquascaperi.sk/rastliny/taxiphyllum--spiky/
Je to na tvojej peňaženke,ale počítaj,že vyskúšaš mnoho druhov rastlín,než prídeš na druhy,ktoré budú trvalé,mnoho rastlín vyskúšaš s neúspechom a dokonca niektoré pokusy opakovane bez ohľadu na cenu.
Neboj,aj po vysadení ďalších rastlín to stále nebude vyzerať uspokojivo,ale za 2-3 mesiace sa celé akva zmení k lepšiemu výzorom. Aj keď to čosi stojí,tak sa k Polyvinylchloridovým rastlinám určite nevracaj alebo sa nesnaž kombinovať.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 24 Nov 2019 08:43 am

Niesom odporca kuriérov :) skôr ide o to ze mame v meste 3 obchody kde majú aj rastlinky a každý piatok majú nový tovar.
Tak si chodím pozerať osobne, ako to vyzerá naživo atď.
A druhá vec je, že chodím na sluzobky a keď dnes objednám, kurier príde v strede týždňa a ja som doma až v sobotu. A som nedockavy :) Najradšej by som teraz sadol do auta, išiel ich kúpiť a hneď sadil :)
Urobil som objednávku od rataja, tak si do ďalšej soboty počkám.

Otazka: keď už akvarko ide 2 týždne v kuse a včera bol prvý krát filter vypnutý na niekoľko hodín(3cca), ako to ovplyvní zabehnutie?
Mam opäť od včera rátať cca mesiac alebo to až tak veľa neovplyvní a o cca týždeň môžem skúsiť prvé ryby?


Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 24 Nov 2019 10:30 am

P. S. Keď sa bavíme o kurieroch a obchodoch kde si človek odnáša len to co majú, ako je to s rybami a kuriérom?
Objednávate cez eshopy, chovateľov cez kuriéra?
Nikdy som sa s tým nestretol, tak naozaj netuším ako to funguje.
Ak objednávate, odkiaľ? Tetry, danio, atď.

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Seraph » 24 Nov 2019 13:25 pm

s objednavanim zivych tvorov mam dobru skusenost so shrimp.sk
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matus.galan » 24 Nov 2019 13:49 pm

Ako pise Seraph, ked nieco neviem zohnat v KE v Aqua Canis co sa stava fakt malo tak shrimp.sk ryby, krevetky, slimaky proste super servis, skvele balenie, nikdy nebol problem.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod martin_81 » 24 Nov 2019 13:58 pm

..tiez mozem odporucit shrimp.sk

Odoslané z EML-L09 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
martin_81
 
Príspevky: 50
Založený: 04 Mar 2017 18:24 pm
Bydlisko: Sliač

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 24 Nov 2019 19:55 pm

Ok vďaka.
Toto by ma ešte zaujimalo
Otazka: keď už akvarko ide 2 týždne vkuse a včera bol prvý krát filter vypnutý na niekoľko hodín(3cca), ako to ovplyvní zabehnutie?
Mam opäť od včera rátať cca mesiac alebo to až tak veľa neovplyvní a o cca týždeň môžem skúsiť prvé ryby?

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matus.galan » 24 Nov 2019 22:21 pm

Ja by som to nechal bezat dlhsie kedze si cele akva prerabal a neponahlal sa do toho vypustania rybiek.

To, ze predtym uz akva trochu bezalo nezname,ze sa ti tam aj vytvorilo dostatocne mnozstvo bakteerii tak by som tomu dal cas. Ako sa povie radsej dva krat meraj a raz rez, cize radsej tomu daj tyzden mozno dva naviac a potom kup ryby ako keby ti mali zacat po case umierat. Tak budes mat istotu,ze akva je zabehnute a ze by problem nemal byt ked donesies ryby.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod vilo » 25 Nov 2019 09:37 am

Kiruj: dal si do akvária všetky tie valisnérie odo mňa ? na fotke sa mi zdá, že je tam len 1 či 2 jedince /?/ . Zabudol som ti v piatok povedať, aby si sa nezľakol, že sú dosť "ošklbané". Pri adaptácii na nové podmienky aj tak staré listy odumrú a rastlina bude vyháňať neskôr nové (ak sa v akváriu adaptuje).
Možno som mnou "rastlinkári" nebudú súhlasiť, ale podľa mňa je minimálne pre začiatok vhodné dať do akvária radšej menej druhov (1 - 3), ale vo väčšom počte jedincov. Ľahšie sa adaptujú... Okrem toho, nakoľko máš tvrdú vodu, máloktorým rastlinám sa v nej bude dariť. Kopec rastlín, čo sa predávajú do akvárií, je pestovaných v úplne iných podmienkach, než je "klasické akvárium". S tým potom súvisí aj niekedy problematická adaptácia na nové podmienky (iné zloženie vody, iné svetlo, živiny, a pod. ... mnohé "akváriové" druhy sa okrem toho ľahšie pestujú a množia v emerznej - vynorenej forme, t.j. mimo vody, len vo vlhkom suchozemskom prostredí ! ).
Je to ďalej otázka vkusu, resp. schopnosť odolať rôznym trendom... vo väčšine prípadov sa prezentujú rastlinné akvária ako zmeska veľkého množstva druhov, lenže takéto spoločenstvo je pomerne náročné udržať, najmä v tvrdej vode. Mne osobne sa ani nepáči, prirodzenejšie mi príde akvárium s jedným alebo len pár druhmi... ale ako hovorím, je to otázka vkusu. V prvom rade by si ale mal začať tak, aby tvoj prvý úspech spočíval v tom, že sa rastlinám začne dariť, hoci len jednému z tých druhov, čo máš.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 25 Nov 2019 09:49 am

Ahoj Vilo. Ďakujem ti ešte raz za rastlinky.
Použil som z nich 1 koreň nakoľko boli naozaj obrovské a podelil som sa so susedom.
Mam pri nej zasadenu aj spiralis, tak som to nechcel mať celé preplnené gigantou.
Je mi jasné že časom tie rastliny zredukujem na par druhov ktorým sa bude najlepšie dariť, no v tomto momente na to musím prísť. Co funguje, čo nefunguje.

Mimochodom, je potrebné hnojenie už od začiatku aj pri platinum soil?
Ma zmysel u mňa kúpiť testy na železo a fosfor keď nemám plynné co2?

Dik

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.