Juwel 180l - rady pre začiatočníka



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod vilo » 25 Nov 2019 09:52 am

Škoda, mal si ich tam vysadiť všetky. Práve o to ide zo začiatku, pokiaľ sa dá - "preplniť" nové akvárium rastlinami. Keď sa im začne dariť, je vždy ľahké ich preriediť.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Reklama

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matus.galan » 25 Nov 2019 10:47 am

Presne ako pise Vilo. Mal si tu vallisneriu rozdelit na mensie trsy a pekne rozsadit v zadnej alebo bocnej casti. Cim viac tym lepsie. Zabytocne je zasadit velky trs na jedno miesto. Viac mensich sa rychlejsie rozrasta a lepsie prosperuje.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Hora » 25 Nov 2019 12:40 pm

Kiruj napísal:je potrebné hnojenie už od začiatku aj pri platinum soil?
Ma zmysel u mňa kúpiť testy na železo a fosfor keď nemám plynné co2?

Neprihnojuj zatiaľ ničím,substrát má dostatok živín.Ani s rybami sa neponáhľaj,počkaj kým začnú rastliny viditeľne rásť.V sobotu keď posadíš ostatné,tak do toho 9.12 (mesiac zábehu) by sa mali zadaptovať na nové podmienky.Valisnérie je lepšie dať pred filter,že ho časom zamaskujú a od soboty už často nepresádzaj,lebo premiestňovanie rastlín zastavuje rast.
Heh mne sa nezdalo,že si dostal len 2-3 odnože Valisnérie,ale si sa rozdelil,zle využitá dobrosrdečnosť :wink: potrebuješ napraskať práve teraz maximum zelenej hmoty.
S testami si v tvojich podmienkách nezaťažuj vôbec hlavu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 25 Nov 2019 20:52 pm

Mate niekto skúsenosti s aquariumparadise.eu?
Maju tam gold molly a keďže som sľúbil manželke žlté ryby, tak do nich pôjdem a inde som zatiaľ nenašiel.

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 25 Nov 2019 21:13 pm

P. S. Našiel som ešte toprybicky.sk
Mate skúsenosti s jedným alebo druhým obchodom? (na shrimp. ich nemajú)

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matus.galan » 25 Nov 2019 22:31 pm

Treba zistit ci vobec zivy tovar posielaju ale osobne ak ryby nevidis nebral by som ich takto cez internet. Skus burzu alebo bazos a podobne co niekto nepredava niekde cestou. Apropo to,ze si slubil tie rybycky znamena, ze cela osadka ktoru tam budes chciet bude spolu sediet? Myslim ci sa budu znasat a ci aj podmienky potrebuju rovnake, nezabudaj na to.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 25 Nov 2019 22:47 pm

Áno. Vyhladavam a sledujem typy rýb ktoré by spolu mali fungovať v pohode a taktiež sledujem ich náročnosť na vodu(aj keď som už vo viacerých článkoch čítal, že ryby sa slachtenim prispôsobili aj na tvrdsiu vodu ako bežne)

Zatiaľ som +- na tomto zozname
Gold molly
Neonka obyčajná
Danio rerio
Tetra červená
Pripadne mecovka mexicka
Nejaký prisavnik pripadne panciernicek
A ak bude dobre, tak krevetky japonica.

Edit: zabudol som na moje 4 bojovnice. 1 samec a 3 samice. Mali by byť ok s ostatnými druhmi. Akurát ak bude poter, zožerú ho. To ešte neviem ako sa k tomu budem správať, nakoľko teraz nemám predstavu chovu. Možno neskôr.

Co som zatiaľ načítal, všetko by malo pekne spolu fungovať :)

Btw dnes som meral pH po prestavbe akvarka (cca 60 hodín od prestavby) a pH 6.5 (Tetra kvapky), pre mňa neuveriteľné ako zmena substrátu dokáže upraviť pH.

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matte » 25 Nov 2019 23:48 pm

prisavnikov a panciernickov daj poriadny pocet, miesto mas a japonske krevety v kazdom pripade
pocitas s tym, ze zivorodky viac spinia?
ja si vzdy vsetko cekujem tu https://rybicky.net/atlasy/
v atlasoch dam vyhladavanie pokrocile
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Hora » 26 Nov 2019 09:07 am

matte napísal:prisavnikov a panciernickov daj poriadny pocet, miesto mas a japonske krevety v kazdom pripade

Opäť super doporučenie,,keď má miesto,,ale má aj výkonnú filtráciu :?: :!:
Na dlžku jedného metra budú hluché miesta so stojatou vodou pri tom výkone filtra,ktorý v skutočnosti neprecirkuluje ani dvojnásobok objemu.Nebude nasávať rozvýrený odpad,lebo je vysoko nad dnom a nemôže ho umiestniť nižšie,lebo nebude zaistené okysličovanie vody hladinou.Keď zanedbá pravidelnú výmenu vody,čo sa bude stávať určite,tak pri molynkách a mečúňoch nastane zvyšovanie N látok rýchlo.Bude to trvať pár mesiacov,ale príde k tomu.Bojovnica,Neonka červená,Pancierníky,krevetky sú ryby náchylné na čistotu vody.Pri postupne zarastanom akváriu rastlinami bude prežívať viac mladých živorodiek,keďže sa skryjú pred dospelými.
4 odstavec kvalita vody:
https://sk.aqua-fish.net/clanky/ako-cho ... om-akvariu

Kiruj: snajprík sa veľmi netrafil v číslach,je naozaj obdivuhodné,ako vie Platinum zbiť pH dole,len jeho schopnosť bude postupne upadať vyluhovaním.Je to tvoje akvárium,prosperujúce varianty :arrow: zarybni živorodkami a pre Bojovnice prerob so živými rastlinami terajšie akva alebo :arrow: Bojovnice, Tetry,Pancierníkov,Dánia,krevetky.S tetrovitými rybami budeš mať ľahší akvarijný život pri rovnakom vybavení vzhľadom na výkon filtrácie.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matte » 26 Nov 2019 09:51 am

Hora napísal:
matte napísal:prisavnikov a panciernickov daj poriadny pocet, miesto mas a japonske krevety v kazdom pripade

Opäť super doporučenie,,keď má miesto,,ale má aj výkonnú filtráciu :?: :!

:) boze tu uz clovek nemoze nic napisat, ved ja som to tak myslel, ze tie zivorodky by mal zvazit, ale zase naopak ja som presvedceny, ze juwel filter v sete mu bude v pohode stihat ked to neprezenie
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod vilo » 26 Nov 2019 11:06 am

Kiruj napísal: som sľúbil manželke žlté ryby,

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku


Žlto sfarbených rýb je dosť široký výber. Pekné žlté a zároveň odolnejšie/nenáročnejšie než molinézie sú napr. mrenky "brokátové" (https://rybicky.net/atlasryb/parmicka_polopruha) alebo guramy zlaté (https://rybicky.net/atlasryb/cichavec_zlaty).
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 26 Nov 2019 11:29 am

Super vďaka, žena bude rada.
Akurát neviem ci Gurama bude vhodná k ostatným rybám nakoľko píšu ze je placha.
Akú osadku by som mohol do 180l nasadiť?
Je písané že chovať v pároch, ale ze samce sú voči sebe agresívne.
Čiže 1 samec 1 samica alebo 2na2?


Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matte » 26 Nov 2019 12:06 pm

vilo napísal:mrenky "brokátové" (https://rybicky.net/atlasryb/parmicka_polopruha) alebo guramy zlaté (https://rybicky.net/atlasryb/cichavec_zlaty).

wau! pekne ryby si mu doporucil
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod vilo » 26 Nov 2019 15:37 pm

Kiruj napísal:Akurát neviem ci Gurama bude vhodná k ostatným rybám nakoľko píšu ze je placha.
Akú osadku by som mohol do 180l nasadiť?
Je písané že chovať v pároch, ale ze samce sú voči sebe agresívne.
Čiže 1 samec 1 samica alebo 2na2?


Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku

Guramy si väčšinou rýchlo zvyknú a prestanú byť plaché. Pokiaľ sa dá, radšej by som ich choval v skupine 1 samec + 3 a viac samíc
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod snajprik » 26 Nov 2019 20:04 pm

Ale no tak gurami? Je toľko pekných rybičiek. Ja keď som šiel kupovať ryby do akvária, tak som prešiel každú jednu akvaristiku v okruhu 60km, čo sa mi páčilo to som si odfotil a doma naštudoval niečo o nej či je to vhodne či nie. Uvidíš pofotíš prečítaš a vyskladáš si rybky do nádrže podľa svojho vkusu :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matte » 27 Nov 2019 12:16 pm

tak mu porad krajsie nenarocne ZLTE ryby :)
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 27 Nov 2019 13:02 pm

Mne sa tie guramy páčia. Premýšľal som nad nimi a to som ešte nevedel ze sú aj gold :) takže diky za ne, určite ich budem hľadať.
Ak máte ešte ďalšie typy tak dajte sem :)

Prehadzal som média vo filtri a ostalo v spodnom koši miesto.
Je seachem Matrix dobry doplnok do juwelackeho setoveho filtra?

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Hora » 27 Nov 2019 13:49 pm

Ja by som dal biomolitan tn 20,s matrixom este viac omedzis cirkulaciu.Molitany su v pohode alebo nieco hrubsie prechodne ako Siporax.Ten objem potrebuje dostatocne premiesavanie vody,nebrzdi prud zbytocne.Ak myslis,ze urobis lepsie matrixom,lebo je jeho schopnost vyrobcom opisovana ako omnoho kvalitnejsie medium,je to na tebe.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 27 Nov 2019 14:32 pm

Práveže moje kritické myslenie mi nedovolí to ihneď kúpiť a radšej sa na to pýtam ľudí skúsených a nezaradenych do odmenkvacieho systému :)
Vo veľa videách a článkoch ho odporúčajú ako dobre čistiace médium, no ak je alternatíva ktorá sa MNE hodí viac, sem s nou. Napríklad to co si napísal ty

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Hora » 27 Nov 2019 16:45 pm

Dobré čistiace? To je asi myslené na odstraňovanie dusíkatých látok,tak?
Verím,že keď čítaš vlastnosti toho materiálu sánka dole a nie je nad čím rozmýšľať,cit.:

,,Porovnanie s konkurenciou
A ako si na tom stojí Seachem Matrix v porovnaní s konkurenciou? Ako už bolo uvedené, tak rozdiel oproti klasickým biomolitanom je tak enormný, že je takmer nemožné tieto produkty porovnávať, ale ako si stojí proti najväčším lídrom na trhu EHEIMU a Sera?

Výrobcom udávaná plocha pre osídlenie baktériami je v prípade EHEIM Substrat Pre 450 m2, Sera Siporax 270 m2 zatiaľ čo Seach Matrix má plochu pre osídlenie 700 m2,,.

Skúšal som rôzne náplne vo filroch kvôli cirkulácii.Ostal som u molitanu so Siporaxom,hoci podľa predchádzajúcej citácie som na tom žalostne zle. :cry: :cry:
Baktérie však nie sú len vnútro filtra,ale všetky pevné povrchy v akváriu a ty máš bonus naviac pôrovitý :!: Platinum,ktorý je ako ďalšie ohromná plocha pre baktérie.Naozaj nemusíš mať obavy o premenu dusíkatých látok,len treba rozumne a vhodne zarybniť.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 27 Nov 2019 17:09 pm

Ďakujem ti Hora
Ak som dobre pochopil, tak ak by som mal zivorodky ktoré viac spinia, vytvárajú dusikate latky a na to by bol relatívne dobrý matrix.
Ak "dobre" na začiatočníka zarybnim podľa tvojej rady vyššie (tetry, bojovnice, neonky,...) tak sa nemam co strachovať.

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod snajprik » 27 Nov 2019 17:32 pm

Fakt ti nedávam zlu radu sa prejsť po všetkých akvaristikách v okolí, je super že si zistil že existuje aj gurama zlata, ale je toho viac :)
Napríklad počul si také niečo ako je neónka? a typmi si koľko ich je druhov. Ja mam vo svojom akváriu 7 druhov neóniek :D
Ale pekne po poriadku prv sa venuj rastlinkám a zábehu akvária, https://www.youtube.com/watch?v=rD4EpxqgqxY&t=14s ešte je dosť času na ryby poriadne si to premyslieť, osobne nemám nič proti guramam sú to zaujímavé ryby, ale pri dnešnom výbere čo ponúkajú predajcovia ...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matus.galan » 27 Nov 2019 19:49 pm

Ja sa pridam, rovnako Ako Hora mam vo svojej tetraex 800 3druhy molitanu, rozne hrubky a siporax. Mal som eheim pro ale siel prec lebo pri nom bolo prudenie ovela nizsie. Dal som si tu namahu a siporax v kosoch vyskladal na seba mna v dvojrade a je to parada. Nic nebrani prudeniu a tym padom filter skvele funguje. Za mna siporax bez problemov.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 27 Nov 2019 20:00 pm

snajprik napísal:Fakt ti nedávam zlu radu sa prejsť po všetkých akvaristikách v okolí, je super že si zistil že existuje aj gurama zlata, ale je toho viac :)
Napríklad počul si také niečo ako je neónka? a typmi si koľko ich je druhov. Ja mam vo svojom akváriu 7 druhov neóniek :D
Ale pekne po poriadku prv sa venuj rastlinkám a zábehu akvária, https://www.youtube.com/watch?v=rD4EpxqgqxY&t=14s ešte je dosť času na ryby poriadne si to premyslieť, osobne nemám nič proti guramam sú to zaujímavé ryby, ale pri dnešnom výbere čo ponúkajú predajcovia ...
Toto je dobrý tip a keď bude čas tak si to obehnem.
Akvarko sa zabieha, idem dosadzat ďalšie rastlinky podľa vašich rád.
Hygrophila polysperma/siamensis/corymbosa, Echinodorus, Egeria densa, helanthium.
Takže sa obzerám po rybách, neonky poznám, sledujem atlas každý deň, robím si prehľad keďže mam ešte čas na zabehnutie nech neopakujem chyby ako som urobil so substratom (nevedomosť, nepripravenost)

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.