Juwel 180l - rady pre začiatočníka



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matus.galan » 21 Dec 2019 10:36 am

Nepoznam ako je to tam presne uchytene ale asi oba plastove konce su silikonom prichytene k stene akva. Mohlo by to ist oddelit v pohode tenkym ocelovim lankom, pripadne orexavaci nozik rotiahnut cim viac a pekne po stene akva ohora az dole. Potom by som zobral tu skrabku co sa pouziva na sklokeramicke varne dosky a jemne presiel ohora dole aby som dostal zo skla prec zvysok silikonu. Takto by sa ti mohlo podarit ho dostat von co najviac v celku.

Pripadne skus pozriet youtube.

Este ma napadla platkova pilka tak ak zoberies ten platok tak by sa s nim malo dobre pracovat a dostanes sa do tej uzkej medzeri.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Reklama

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matus.galan » 21 Dec 2019 10:39 am

Hlavne to chce nieco ostrejsie a dost dlhe


https://youtu.be/WyD_1cOYdk0


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 21 Dec 2019 16:36 pm

Teraz keď budem mať konečne poriadnu filtráciu. 1200l/hod na 180l akva.
Môžem tam dat zivorodky? Konkrétne gold molly?
Nebudú ich tie krvavé svine obhryzat?
Dik

P. S. Konečne som dal čiernu matnu fóliu. Zanadaval som si riadne pri tom. Obrázok

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Stando24 » 21 Dec 2019 16:51 pm

Filter výrezeš orezavacim nožíkom ide to v pohode, je to prilepené na niekoľkých bodoch síce ja som vyberal z rio300 ale bez vody a zo 125 napustenej a tam to šlo lepšie :) silikón dáš dole skrabkov alebo nožíkom ten ide pekne :)
Stando24
 
Príspevky: 363
Založený: 29 Mar 2019 21:23 pm
Bydlisko: Detva

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matus.galan » 21 Dec 2019 22:36 pm

Ked pozeram aku tam mas osadku tak tie molly mi tam vobec ale vobec nesedia no je to na tebe.
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 21 Dec 2019 22:37 pm

Z nejakého konkrétneho dôvodu?
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matus.galan » 21 Dec 2019 23:01 pm

Ak dobre vidim, mas tam tetru krvavu, citronovu a neonovu to je jeden biotop Amazonka a teraz tam chces pridat Gold Molly ktora je uplne ina cast povodia Ameriky. Trochu ako past na oko :D ale ako keby si medzi cernochov v afrike hodil zopar belochov. Ale ako pisem je to tvoje akva takze sa musis rozhodnut ci sa ti to tak bude pacit alebo nie. Ja by som ich tam do tohto zlozenia uz nedaval.

Je to dobre tak ako to je.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 21 Dec 2019 23:05 pm

Chápem.
Az takto biotopovo založený niesom.
Skor sa obávam že tie tetry krvavé by robili neplechu a obzobavali ich...

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 26 Dec 2019 12:54 pm

Stále si lamem hlavu s tými riasami.
Všade som čítal ze osvetlenie v sete juwel 180 je slabé a treba ho nahradiť.

No mne sa tvorí riasa aj keď svietim iba 7 hodín (2 do obeda, 5 po obede)
GSA ma písané že jej vyhovuje dlhá doba svietenia.
Dokonca na anubiase mi začína BBA.
Cirkulácia v akva je podľa mňa dobra, rastlinky sa hýbu, mam na jednej strane filter (zatiaľ vnútorný) a na druhej mam pridanú hlavu na prúdenie vody.

Keďže sa všade píše ze príčina je malo živín, začal som pred cca 10dnami hnojit a pridávať tekuté co2 na zlikvidovanie rias.
Každý druhý deň 1ml seachem flourish a 5ml co2. P a Fe nepridavam.

Na dne mam viditeľné výkaly, tak sa snažím odkalovat zvonom, no pri platinum soil a rastlinkami ako helanthium, pogostemon, Sagittaria, to bohvieako nejde.

Vodu mením každý týždeň tak 15-20%, riasu odstranujem mechanicky.

Čo by som podľa vás mal robiť navyše, alebo co robím zle?
Ďakujem


Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Hora » 26 Dec 2019 13:55 pm

Viditeľné výkaly z tetrovitých rýb? To som nikdy nespozoroval a že som mal prerybnené akvária niekedy.
Seachem fluorish,si myslíš,že si pomáhaš? Dookola sa tu pri Platinum píše o nepotreba dohnojovania,aj tebe sme to písali,že je to výživný substrát a netreba.Píšeme z vlastných skúseností a máme akvária zarastené husto (so snajpríkom).Neviem,kde čítaš nutnosť hnojiť,tak aj tam sa pýtaj,čo robíš zle.
Stiahni si do mobilu luxmeter,daj svetlo vedľa,zmeraj intenzitu s dvoma trubicami 45-50cm pod svetlom,potom jednu odstav a zmeraj opäť koľko ukáže.Nebude to určite total presné,ale informatívne sa vieš odraziť od výsledku.
S ,,tekutým uhlíkom,, chybu neurobíš,len nepredávkuj kvôli krevetkám.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 26 Dec 2019 13:59 pm

Ďakujem za rady.
Ano, flourish myslím ze pomáham.
Nakoľko sa v článkoch o riase ktoré ste mi sem postovali píše "malo živín", tak čo si z toho mam odniesť?
Aká je teda príčina tvorby rias, keď teda platinum ma dostatok živín a svetlo je slabé a dĺžka svietenia mala?
Mam nenáročné rastliny ktoré nepotrebujú co2.

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 26 Dec 2019 14:23 pm

Btw krevetky ešte nemám, čakám keď bude externý filter.

Urobil som ten test a je to okolo 5000lx s oboma trubicami.
Táto rampa ma jeden obvod a nezapne sa ak vysrobujem jednu trubicu, takže bud 2 alebo nič.

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Hora » 26 Dec 2019 15:27 pm

myslím,že si nemeral dobre
ja používam tento
https://play.google.com/store/apps/deta ... eter&hl=sk
ukazuje mi pri 2 trubiciach Sylvania grolux + 1 865 T5 cca 1500lx,tvoj údaj namerám len niekoľko cm od najsilnejšej T5
rozmery akvária máme rovnaké,

Máš rastliny,ktoré nepotrebujú CO2? Každá ho potrebuje,len v akom množstve vo vode.Akvárium dokáže byť sebestačné na hodnotu rozpusteného CO2 vo vode,len treba prispôsobiť svetlo.Čím silnejšie svetlo,tým rýchlejšie ho spotrebuješ.V čase nesvietenia ho rastliny produkujú,niečo doplnia ryby dýchaním,niečo rozkladacie procesy,niečo dodáš výmenou vody.Akonáhle sa spustí fotosyntéza,začínajú ho rastliny spotrebovať a pri malom množstve vo vode nastane deficit CO2.Môžeš hnojiť,svietiť,ale rastliny začnú stagnovať a živiny sa hromadia,lebo im chýba uhlík.To je základný prvok nielen v akváriu,nie liatie ďalších nevyužitých vápnikov,želiez,draslíkov...komu,keď rastliny stoja?
A neviem,kde chodíš na články,že juwelácke svetlo treba vymeniť,lebo je slabé.Čo tu sledujem témy,tak sa intenzitu snažia naopak zjemniť u tejto rampy.
Tie živorodky si zarybnil? Aj bez nich si cez hranicu so 40 rybami a to si mal plány udržať podpriemer kvôli stabilite.
Vyskúšaj ešte raz zmerať 50cm od trubíc s tým druhým luxmetrom.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 26 Dec 2019 15:57 pm

Zivorodky som nedával. Mam presne to co mi bolo odporúčané.
Guramy, tetry a moje bojovnice.
Meral som to presne touto aplikáciou.
Mobil som položil na stolík a vo výške akvarka som zasvietil obe trubice.
Boli presne vo výške 52cm.
Nateraz nameralo dokonca 6000lx.
Obrázok

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 26 Dec 2019 16:30 pm

Jediný údaj na nete co som našiel je 5290 lumenov pri tejto rampe.

Cize co by som mal ja začať riešiť je co2 v akva alebo podstatne menej svietiť/plávajúce rastlinky?


Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Obrázok
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Hora » 26 Dec 2019 17:19 pm

Výsledok pri dne vo vode by bol nižší v skutočnosti,ale aj tak tie led trubice svietia viac ako využijú tvoje rastliny.
Znižovať dobu svietenia pod 7 hodín už si to akvárium hlavne v pracovné dni neužijete,keď si mimo domu.
Plávajúce rastliny by pomohli nielen znižením ale aj rybám je lepšie pod tlmenejším svetlom.
Nie každý si však je ochotný položiť na hladinu rastliny kvôli cirkulácii (točenie dookola),znížení svetla pre dnové (čo tvoj Pogostemon na to?) alebo výzoru.
Pri terajšom svetle by sa zariasovalo aj Ceratophyllum pod hladinou a vlastne všetko živé neživé v jej blízkosti.
Podobne som mal zelené riasy na koncových listoch a vystupujúcom koreni sústavne (ani excel nezaberá dlhodobo) a neostávalo nič iné,len ručne listy,ktoré sa dali obtierať hubkou alebo skracovať rastliny nižšie.
CO2 plynné je fajn pomocník,ale nie je to tak jednoduché ako s filtrom (kúpiť,spustiť).Nezamotávaj sa.Ja mám stabilné pH 6,6,slabšie svetlo a podobný problém riešim mesiace.Výmena trubíc,excel,kratšia doba svietenia.
Ja neviem ako si pomôžeš len čisto s tekutým excelom,ako v skutočnosti dokáže nahradiť uhlík pre rastliny v dostatočnej potrebe,to chce čas sledovať a pozorovať na rastlinách,ale dávkuj ho ak môžeš denne pred rozsvietením.
Ak nezjemníš niečím svetlo,tak denne kľudne 5ml,nemáš krevetky a ryby to neohrozuje,nie je to hraničné stále,len to lezie do peněz.
A nerátaj,že sa zbavíš zelenej riasy,aj keď ju zminimalizuješ,ale budeš ju mať vždy.

https://sk.aqua-fish.net/clanky/osvetlenie-akvaria
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matte » 26 Dec 2019 23:00 pm

ja mam tiez juwel set, sice len 60, svetlo som nemeral, ale na pohlad je silne, svietim 8h z toho hodina briezdenie, hodina stmievanie, prvy polrok som mal ruduchu, ked som v obyvacke stlmil denne svetlo zaluziami a par tyzdnov striekal tekuty uhlik, rano pri vypnutom filtry, tak zmizla a uz vyse roka nemam ziadnu viditelnu riasu, akurat semtam, zeleny povlak na kamenoch a na skle par bodiek
predpokladam, ze mi v tom pomahaju 4 japonske krevetky, 2 neritiny zebry a mnozstvo piskoriek, kotuliek a zopar levatiek, teraz aj 3 otici
neprekrmujes?
ja mam kremicity piesok dno, cize u teba ma asi suvis vyzivne dno, hnojit by si tym padom nemal, mozno este pridat rastliny, pripadne hodit poriadny trs ceratophyla
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod snajprik » 27 Dec 2019 14:08 pm

Tvoje LED svetlo je silne, to že niekedy bolo slabé sa tykalo žiarivkového osvetlenia, ktoré na podobný výkon dosahovali 40% výkonu terajších LED, Teraz máš cca 6000Lux u LED, pred tým to bolo cca 2000Lux u žiariviek .
Ber to tak že teraz svietiš cca 50W LED na 1m. Ja svietim 78W LED 2,6m dĺžky a už jemne pridávam CO2. Ono trochu zelenej riasi nieje na škodu 2-3 neritiny, 1x prisavka thajska, proste živočíchy čo sa živia riasou a máš po probléme.
Da sa to riešiť aj väčším množstvom CO2 vo vode, myslím že nad 30mg/l CO2 sa zelena riasa netvorí, alebo keď sa rastliny časom rozbehnú a odbúrajú nadbytočne živiny, tak zelena riasa sa prestáva tvoriť. Najjednoduchším riešením sú stále riasožrave živočíchy :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 27 Dec 2019 15:03 pm

Mam 2 neritiny, tie si pekne papkaju. Nechcem už dokupovať ďalších živočíchov.
Premýšľam nad sadou co2 aj keď hora písal ze sa nemám zamotavat.
Podľa mňa by to pomohlo. Lepšie pridávať aspoň trochu co2 ako žiadne alebo tekuté (poznatok z článkov).
Uvidím.
Lebo keď sa pozriem na ten povestný trojuholník svetlo, živiny, co2, tak svetlo mam silné, živín mam dosť (zo substrátu), filtrácia bude dobra, čiže aj prúdenie co2 po akva, jedine co2 chýba.
Uvidím, idem študovať.
A teda, keď máte vy platinum soil, co2, vôbec nepridavate žiadne hnojiva? Ani mikroprvky?

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Hora » 27 Dec 2019 16:42 pm

vyskúšaj ešte jedno meranie
zakry alobalom tú 9000K trubicu a zmeraj svetlo ešte raz,koľko sa zníži
pre rastliny bude určite vhodnejšie 6500K,keby sa dalo vyberať
tu je riešený podobný problém so silným osvetlením
https://www.cichlidportal.sk/viewtopic.php?f=17&t=1617
keby jedna trubica podľa nameranej hodnoty postačovala,tak by som sa skôr zameral na zníženie svetla trebárs nasadením reflektora a nasmerovaním mimo priame svietenie do akvária,keďže na ten multilux sa nedá namontovať ani regulátor svetla ani odstaviť jedna trubica,aj tak by som sa snažil omedziť terajšiu intenzitu.ale určite nie trvalé omotanie alobalom (to by sa prehrievala)
máš nenáročné rastliny,hoci nemáš problém na ďalšie investície do setu,ale môj názor,že s takým svetlom treba vedieť existovať dlhé roky a CO2 nie je všemohúce,aj keď na stránkach akvazáhrady sa dočítaš aj:
,,Pokiaľ hodláte založiť rastlinné akvárium, kde chcete mať minimum alebo žiadnu riasu, je dodávanie CO2 takmer nevyhnutné,,.
Ja predávať sety,tiež by som to podobne formuloval.
Už som písal,nejaké riasy sú vždy pri znásilňovaní fotosyntézy,CO2 pomôže,ale nikdy nedokážeš zosúladiť k silnému svetlu pri dlhšom časovom intervale aj živiny alebo ak to dokážeš na určitú dobu,za krátky čas sa to opäť rozhodí a budeš mať dookola starosti s rastom buď rastlín alebo rias.
Často budeš hľadať dôvod,ktorá živina chýba defektovej rastline,tie obrázky s výzorom chýbajúcich prvkov nie sú moc presné a dá sa donekonečna polemizovať,či to alebo to a aj tak ostane všetko na tvojom čase a skúšaní.
U takej extrémnej akvaristiky sa nevyhneš potrebnému testovaniu jednotlivých prvkov,lebo pri zvýšenom svetle bude viac pribúdať biomasa a bude treba dopovať živiny,lebo sa budú rýchlejšie spotrebovávať ako pri jemnejšom osvetlení.Tu už Platinum stratí svoju moc a v takých prípadoch sú lepšie Amazonie.
Vyber si sám jednoduchú/zložitú akvaristiku,lacnejšiu/nákladnejšiu,náročnú na čas,testovanie,údržbu alebo 1x denne len hodiť vločky,1x za 10 dní vymeniť tretinu vody.

Som zvedavý,koľko lx ukáže jedna trubka.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod snajprik » 27 Dec 2019 17:24 pm

Hora ti radi dobre, radšej ubrať svetlo, ako zvyšovať ostatne. Ja na 60cm mam intenzitu osvetlenia cca 4000Lux, je pravda že si viem pri svietiť na cca 8000Lux ale to len ručne, keď príde návšteva či iná priležitosť... Za normálnych okolnosti 4000Lux stačí. Co2 len decentne cez burčiak cca 5-7 mg/l. O živiny sa mi starajú ryby a výmeny vody+ výživový substrát.
Je pravda že som určitý čas išiel na vyšších otáčkach cca 7000Lux 10-15mg/l CO2 + prihnojovanie, ale ta údržba bola butal, všetko rástlo jak besne a akva si vyžadovalo týždennú údržbu, lebo za 2 týždne 90% objemu akva bolo zarastene a ryby nemali kde plávať :D, teraz 1-2x mesačne pohodička. Bez CO2 to stačí aj 1-2x za štvrťrok, tak že zbytočne si komplikovať život.

Trebalo by sa pozrieť do schémy zapojenia toho svetla, nezdá sa mi žeby sa jedna trubica nedala vypnúť tak, aby druha svietila, alebo nejak tam namontovať stmievač na zníženie intenzity.

PS: ak máš veľa peňazí da sa i toto kúpiť :) https://www.youtube.com/watch?v=T_QqmpdwY9I
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Hora » 30 Dec 2019 15:21 pm

Kiruj napísal:keď máte vy platinum soil, co2, vôbec nepridavate žiadne hnojiva? Ani mikroprvky?

Prvé mesiace netreba,ale všetko záleží na svetle,takže ak ostaneš pri terajšom nezregulovanom osvetlení,tak by si musel dodávať živiny naviac,lebo rastliny porastú rýchlejšie.Záleží,čo bude hraničné v tvojich podmienkách,či sa skôr počas svietenia spotrebuje CO2 (pravdepodobnejšie) alebo začne chýbať nejaký prvok,ktorý zastaví rast.Tá svetelná prestávka je dobrá,lebo sa aspoň v určitej miere dvihne hodnota CO2 vo vode.
Ak nechceš robiť nápravy so svetlom,tak v tom prípade je set dobrá investícia,len si to ešte uváž,jeho nastavenie trvá týždne sledovania.
Ale! opäť napíšem,že dlho nevydržíš robiť testovaco-hnojaciu-údržbovú otročinu a výsledok nezaručiteľný :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 03 Jan 2020 13:38 pm

Už došiel filter tetra 1200.
Chcem sa len poradiť ohľadom filtračných médií.
Sú tam 4 koše. Co hovorite na takéto rozloženie?

Odspodu:
1.kôš - > hrubý tetra molitan + tetra keramicke valceky
2.+3.kôš - > 4l sera siporax
4.kôš - > molitan + jemná vata

Malo by to spĺňať aj mechanickú aj biologickú filtráciu.

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 03 Jan 2020 13:54 pm

Pripadne aké vnútro by ste dali?
Zeolit? Siporax? Pemza?

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.