Palove akvárium 193,2 l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod palo8 » 29 Dec 2019 00:32 am

Ahojte,

tak ma napadlo v mojom malom bytíku spraviť si svoje prvé akvárium, keďže v byte je málo miesta tak ma zaujala foto na pinterest s paludáriom zapracovaným na jedálenskom stole (prikladám foto), niečo podobné som si sám navrhol aj ja, jediná zmena, že to bude akvárium a bude menšie, presnejšie na mieru šírka 92cm, hĺbka 30cm a výška 70cm, najskôr som si dal vyrobiť stolovú nohu, stolovú dosku a následne akvárium a skrinku.

Všetko mi prišlo tesne pred Vianocami, práve som to celé zmontoval dokopy a dnes som robil stavebné úpravy na stene a dorobil ešte do steny dve el.zásuvky, ktoré budú zapracované v skrinke, takisto som vysekal veľké drážky do steny za akva, aby som mal všetky potrubia a kabeláže schované za akváriom. Prikladám nejaké foto z realizácie.

Teraz ma čaká výber filtra, rozhodujem sa medzi dvomi kusmi, prípadne poprosím poradiť keďže som čistý amatér začiatočník.

Eheim professionel 4+ 350
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... r-vc-medii

alebo

Oase BioMaster 350
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... redfiltrem

Ďalej ešte neviem aké svetlo kúpim, ale voľba bude určite nejaká lepšia rampa od firmy Chihiros.

Čo sa týka akvária tak prvé úvahy boli spraviť akva na štýl Malawi s cichlidami, prípadne ešte uvažujem inak a urobiť niečo so skalármi. Tiež som ešte neni rozhodnutý tak uvítam nejaké dobré rady.

Ďakujem :mrgreen:

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
palo8
 
Príspevky: 11
Založený: 14 Okt 2019 22:08 pm

Reklama

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod matus.galan » 29 Dec 2019 19:42 pm

Ahoj, napadu super, realizacia super ale kua neviem neviem ci tie ryby budu v pohode. Bude to chciet slusnu podlozku pod akva aby otrasi neprechadzali do skla a potom poriesit ryby take aby sa hned nesplasiki ked si sadnes za stol a nebolo bum bac do skla alebo dekoracii.

V tomto objeme by si v pohode vedel mat aj zopar malawi, pekne vyskladat kamene, k tomu modre svetlo a paradacika. Skalare neviem no necham na ostatnych co k tomu objemu v rosmerom a hlavne umietneniu povedia. Ja by som to mozno riesil v mensim byte regalom kde by boli mozno dve mensie akva nad sebou ale tak uz to mas cele doma verim ze niekto poradi viac.

Drzim palce,


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod Andrejamazonia » 29 Dec 2019 22:22 pm

Ahoj.Tak veru nápad fajn hlavne to zasekanie potrubia a káblov sa mi páči :) ale fakt nebojíš sa náhodného buchnutia do boku aj tie dvere tam vyzerajú dosť na rane ja osobne by som to riešil ešte dreveným rámom z bokov čiže by sa potiahli bočné dosky už priamo zo stolíka zarovno akvária prípadne +veko áno prišiel by som o bočný pohľad ale lepšie ako naháňať ryby po zemi :) ale to je už asi neskoro. Ja mám tak urobený celý stojan a vôbec mi to nevadí :) Dĺžkovo je tvoje väčšia polovica z môjho hĺbku máme rovnakú a je vyššie ako moje ja si myslím že pár skalárov by tam v pohode plávalo môžeš kuknuť na moje čo tam približne dokážeš natlačiť :) Držím palce a čakám na pokračovanie...
Andrejamazonia
 
Príspevky: 198
Obrázky: 3
Založený: 22 Dec 2015 16:12 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod vincent van gogh » 30 Dec 2019 13:18 pm

Zaujímavé. Šikovnost ti nechýba, ale vidím pár potencionálnych rizík. Opravujem. Pár postrehov, co mi napadlo pri zbežnom prezretí .

Výška akva. Ruku tam v pohode nevopcháš. Údržba. Ako budeš pracovat, ked tam je ten stolík? Zboku?
____________________________________________________________________________________________________________
Aj ked už to máš hotové, čiže je to pasé, dovolím si trochu vlastných úvah. Určite by som zvolil menšiu výšku akva. "Potrubie" by som nezasekával. Iba kabeláž. Ako máš tie malé poličky na korenie, tak vo výške tej strednej by som dal nad akva poličku. Nad nou by bola zásuvka. V nej spínacie hodiny na LED osvetlenie. To by bolo na posuvných, oelových lankách. Aj tie interiérové hodiny by sa mohli vrátit. Len o niečo vyššie ,do úrovne výšky dverí. (Riziko buchnutia dverí do akva sa porieši dverovou záražkou .)

Ak sa pýtas na fitre. Oase nepozám, Eheim áno. Čiže za mna jasná volba. A pozerám, že už trubky nerobia v tej divnej zelenej farbe.

A teraz mi napadá.....Však keby si akva dal len na tú skrinku (musela by spĺnať , pochopitelne ,isté parametre), tak stolík môže byt mobilný a je vyriešený problém s pohodlným prístupom k akváriu aj do skrinky. (A dalo by sa v klude prisadnút)

Hlbka 30 cm a čo za typ akvária vyskladat,je samostatná kapitola, ale riešitelná.

PS. Tú fotku z Pinterest ,čo slúžila ako inšpirácia, nejako nevidím.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod palo8 » 31 Dec 2019 01:33 am

povodnu foto z pinterest kde som sa nechal inspirovat prikladam, co sa tyka skrinky pod akva tak samotna je dost pevna, aby vydrzala polozene akvarium na nej, ale chcel som to sam takto riesene. Co sa tyka vysky je to trosku atyp tych 70cm ale tak takto polozene som si to skusal a kedze som dost vysoky nebudem mat problem dosiahnut pri cisteni az na dno (mam dlhe ruky :D), uvidim ako sa to cele vyvinie, dnes som kupil podlozku pod akvarium, nalepim ju na obojstrannu pasku na stol a nasledne na nu polozim akvarium, hadice a kabel k svetlu chcem mat komplet schovany tak preto to zasekanie heh :) a k dveram pride zarazka pre pripadne problem s nimi aby nedoslo k buchnutiu do akvaria, ak budem mat nieco nove ihned hodim fotku. Rozmyslam silno nad tym Malawi, dnes som bol zhanat ciernu tapetu na stenu akvarka ale vsade mali len max 60cm vysku, budem to musiet nejako vymysliet nech to nie je z dvoch kusov a nech to nevyzera nejako blbo alebo co
Prílohy
1.PNG
palo8
 
Príspevky: 11
Založený: 14 Okt 2019 22:08 pm

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod matus.galan » 31 Dec 2019 10:28 am

Skus na ciernu foliu reklamky pripadne skus zohnat cierny kus plastu. V Obi som videl aj take maksie cierne plastove dosky cca 3mm nepamatam presne. Ono v obchodoch bezne kupit len mensi rozmer potom uz jedine internet hladat nieco nie priamo na akvarium ale vacsi rozmer.




Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod vincent van gogh » 31 Dec 2019 11:43 am

To paludárium vyzerá skutočne príjemne. Pri takomto nápade je jasné, že to dotyčný postavil ako samostatný "panel" a stôl je iba prisunutý . Inak by musel pri údržbe na tom stole sedieť.
palo8 napísal: Co sa tyka vysky je to trosku atyp tych 70cm ale tak takto polozene som si to skusal a kedze som dost vysoky nebudem mat problem dosiahnut pri cisteni az na dno (mam dlhe ruky :D)

Tak rozumiem. Ja by som nedočiahol. Ja mám normálne ruky. :) (Aj tak. Prečo tých 70? Prečo nie, povedzme 50?)

Podložku zichrovať obojstrannou pod 200 - 250 kilogramov ,myslím nie je nutné. Malawi, predpokladám bez ,alebo iba minimum rastlín - prečo nie. Len mi príde škoda- akokeby- nevyužitého potenciálu : Dobré drevo trčiace von z vody......a svieža zeleň .( Ale to pramení z mojej osobnej preferencie.)

Chápem to tak, že chceš hadice od filtra zamaskovať pod omietku....jedna vlavo, druhá vpravo? Ako ich chceš potom čistiť?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod snajprik » 31 Dec 2019 12:43 pm

2x ideálne akva na malavi to nie je, u malavi ide o veľkosť dna. 89 x 27 na malavi nie je nič moc. Akva vyzerá pekne, len by som ho skôr osadil rybami menšími, ktoré využívajú celí stĺpec.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod palo8 » 31 Dec 2019 13:25 pm

inak presne to ma napadlo, ze dat tam aj nejaky pekny koren ale zase to uz nebude Malawi, ale aj to je cesta vykaslat sa na Malawi a dat male rybky a vyuzit tak cele akvarko, vyska preto taka lebo som si myslel ze 50 bude malo neviem :D a co sa tyka maskovania hadic tak tie drazky su dost hlboke a nebudem to zahadzovat alebo co, bude to uz tak ako to je, cize hadice mozem kedykolvek vytiahnut odtial, cize nebudu v tych drazkach napevno, budu volne v tych drazkach takisto aj s kablom :)
palo8
 
Príspevky: 11
Založený: 14 Okt 2019 22:08 pm

Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod matus.galan » 31 Dec 2019 14:02 pm

Ked som bol este maly chlapec mal som v izbe stenu ktora oddelovala postel od pracovnej casti roxumej stola. V tej stene som mal 100cm dlhe, 60cm vysoke a 30cm hlboke akva cisto len malawi. Nebol s tym ziaden problem. Preto nevidim problem s malawi ani v tomto pripade ak to pekne osadi fajnovym kamenom. Ja som pouzival Spissky Travertin, skvely kamen pre Malawi ale tak mozne je pouzit prakticky cokolvek aj velke okruhliaky atd...

Skus pozriet ked tak Pseudotropheus demasoni, zebra red, LABIDOCHROMIS SP. 'YELLOW'

Ak budes teda riesit Malawi tak ryby by som kupoval od Fulierovcov z .akvariumonline.sk mozes im aj zavolat a dohodnut co potrebujes. Su asi top na Slovensku ohladne cichlid.

Taktiez potom netreba zabudnut na svetlo podla toho ako to budes cele teda riesit. Pri malawi je lepsia studena farba svetla az do modra, niekedy je lepsie mat bodove svetlo ak to nechces cele vysvietene :)

Hlavne netreba zabudat,ze kamene budes musiet spajat aby to nepopadalo ked zacnu ryby kopat do dna a bude to chciet dostatot jemneho strku aby mali kde kopat.

Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod snajprik » 31 Dec 2019 14:43 pm

Netvrdím že malavi tam nemôže biť, ale potom ich tam musí biť veľa aby nevznikali teritória, tvárili sa ako húf a nevznikala agresia medzi nimi, potom sa to da. Časte odkalovanie a výmeny vody.
https://www.youtube.com/watch?v=pUptJqHhdLw

Moja predstava ideál akvária je klidek travniček leharo :D
https://www.youtube.com/watch?v=vS5BNHBVmSk
Je to jeho nadrž, nech urobí tak, aby sa to jemu páčilo :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod palo8 » 31 Dec 2019 17:46 pm

diki za rady chalani :) no to druhe video s tymi akoze bonsai je nadherne ale tak starostlivost urcite velka :o ale aj to malawi je pekne
palo8
 
Príspevky: 11
Založený: 14 Okt 2019 22:08 pm

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod palo8 » 18 Jan 2020 23:46 pm

Ahojte, tak dnes dorazila vsetka technika od Invital, tak som zalozil svoje prve akvarko v zivote. Pouzite veci: Oase BioMaster Thermo 350, Svetlo Chihiros LED A serie 90-110cm 55W A901, kremicity piesok, kamene Zanzibar, zasuvky Sonoff pre ovladanie na mobile. Este treba dorobit vzduch od Eheim air 400 (uz kupeny), osadit automaticke krmitko Eheim (uz kupene) a neskor pribudnu pekne sfarbene ryby Cichlidy. Akvarko je este zarosene na foto, kedze som napustal vodu, ktora mala 12,5°C, momentalne teraz uz je vyhriate na 21,2°C.

Moje otazky su: Ako dlho nechat zapnuty filter, pripadne aj ohrev a svetlo?
Za aky cas mozem dat do akvaria ryby cichlidy (cca 3tyzdne ci)?
Prílohy
081DC074-A867-4ED7-A886-52F54A8AB8AD.jpeg
palo8
 
Príspevky: 11
Založený: 14 Okt 2019 22:08 pm

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod Azaza3l » 19 Jan 2020 01:55 am

Kde si objednal ten sonoff prosím ťa?
A nwm nájsť filter ktorý používaš...
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod palo8 » 19 Jan 2020 12:02 pm

Filter je Oase BioMaster Thermo 350 a zasuvky Sonoff som objednal z Ciny Bangood.
Prílohy
CB95331E-8043-4D8B-BB7E-882CEFC11A89.jpeg
palo8
 
Príspevky: 11
Založený: 14 Okt 2019 22:08 pm

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod palo8 » 20 Jan 2020 11:45 am

Filtracia Oase BioMaster Thermo 350 a svetlo Chihiros LED A serie 90-110cm 55W A901 ide druhy den vkuse.

Moja otazka je, kedy mozem nastahovat do akvaria ryby a kolko ma byt teraz filtracia so svetlom zapnuta. Ohrev som nastavil prvy den na 24stupnov, je to v poriadku? Prave som ohrev vypol kedze uz dosiahla teplota pozadovane stupne 24. Dakujem :)
palo8
 
Príspevky: 11
Založený: 14 Okt 2019 22:08 pm

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod Robo1 » 20 Jan 2020 12:31 pm

Filter musí ísť nonstop 24/7 celý rok. Vypína sa len pri čistení. Ohrev ak má termostat tak ho nechaj pustený stále. Bude sa zapínať a vypínať podľa potreby - ak nemáš v miestnosti pod 24 stupňov tak ho nechaj vypnutý. Svetlo - neviem ako pri akva bez rastlín ale asi by som ho počas zábehu ani nezapínal. Nemáš tam komu svietiť. Inak sa svieti 8-12h. Ryby az po mesiaci kým sa akva zabehne - ale tiež neviem či nie aj viac keďže tam nie sú rastliny.
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod matus.galan » 20 Jan 2020 13:11 pm

Ako bolo napisane, filtracia sa nevypina inac ten filter nema zmysel. Filter ide 24/7. Svetlo si nastav tak ako by si chcel aby svietilo. Ci jeden rezim alebo dva je na tebe. Podla toho neskor zistis ci toho svetla nie je prilis vela ked sa ti zacne velmi zariasovat. Rovnako aj zabeh akva nechaj aspon mesiac kedze si tam daval cistuvodu bez bakterii alebo vody z ineho akva.

Ohrievac sa nevypina ma termostat, nastavis teplotu a hotovo. Vypinas ho len ked ides cistit filter. Odporucam precitat si navod na pouzitie.

Ryby ne skor ako po mesiaci a vodu nechaj nahrievat na taku teplotu pri akej tam budes mat osadku.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod matte » 20 Jan 2020 15:59 pm

ja vypinam filter okrem cistenia aj pri krmeni a pri cisteni hladiny skimmerom
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod matus.galan » 21 Jan 2020 13:52 pm

matte napísal:ja vypinam filter okrem cistenia aj pri krmeni a pri cisteni hladiny skimmerom


Matte ale ty to robis preto lebo tipotom potrava rychlo pada na dno :D jednoducho filter ma ist non stop a pokial to nie je potrebne nevypiname ho. Cim flhsie je vypnuty tym horsie. Tieto kanystrove filtre su na tom ale stale lepsie no nie je dvodod ho vypinat. Nastavit teplotu, svietenie a nechat to bezat nic viac.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod I.P. Pavlov » 21 Jan 2020 21:21 pm

Tu sa už niekoľko desaťročí hovorí, že FILTER SA NEVYPÍNA!!!! a na priek tomu sa ešte stále?????? nájdu tí, čo ho vypínajú!! A ešte to aj argumentujú, no oplatí sa tu radiť?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod palo8 » 23 Jan 2020 00:53 am

filter mi ide 5ty den vkuse od zalozenia a aj stale pojde, tak ako ste mi poradili, svetlo mam zatial vypnute, dnes som kupil kvapockove testy na vodu ph, tvrdost a dusicnany od znacky Rataj. Chcem sa este opytat, jedny mi radili, ze sa maju dat nejake nitrifikacne bakterie hned na zaciatku a druhy zase, ze nie to sa vytvori filtrovanim vody, co je na tom pravdy a co mam teda spravit? :) Vdaka moc za rady
palo8
 
Príspevky: 11
Založený: 14 Okt 2019 22:08 pm

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod Hora » 23 Jan 2020 01:15 am

nič,čakať,baktérie sa vyvinú,nemusíš zbytočne nakupovať,
testy Rataj je taká útecha,že ,,máš,, testy,ale zo skúsenosti viem,že sú nekvalitné alebo ani nezafarbia vodu (ostane čistá,bez farby) a to sa mi pri NO3 stalo opakovane,preto som prešiel na JBL,
snaha sa cení,ale pozri si polročné merania vodárni z tvojej lokality a aspoň si porovnaj približné výsledky hodnôt pH,GH,NO3,ktoré udávajú určite a minimálne sa menia z jedného zdroja
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Palove akvárium 193,2 l

Odoslaťod snajprik » 23 Jan 2020 08:37 am

Ak 1-2x týždenne vymeníš 50-60% vody a s odkaľovacím zvonom, pozberáš zvyšky potravy a trusu s dna, tak ani zabehnutý filter nepotrebuješ. Ideálne by bolo mať kvalitnú filtráciu aby si nemusel tak často a veľa meniť vodu, ale da sa aj bez toho, keď často a veľa budeš meniť vodu.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.