pomoc pri výbere filtra



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod santiago » 02 Jan 2020 11:59 am

stando24 preto bude asi pre moje akva lepsie ten sunsun vratit a nechat si ten aquael turbo 1000 ma prietok 1000l\h a nadoba na sypke materialy ma 625ml, mam do nej objednany seachem matrix 250ml,zbytok budu valceky. ten externy sunsun hw603b som povodne kupoval do akvaria 60x30x30 tam by bol idealny no ale podarilo sa kupit vacsie akva,tam by uz bol slaby, a potom nezmestil by sa mi na vysku do stolika pod akva - cat gato 80x35x70 cm bude stolik.. preto ostanem pri tom vnutornom aquaely.. kedysi som mal eheim biopower 200, toto bude este o trochu lepsie ako ten eheim.lubosmihula vdaka za nazor.
Obrázok používateľa
santiago
 
Príspevky: 52
Založený: 28 Dec 2019 23:32 pm

Reklama

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Hora » 02 Jan 2020 12:04 pm

santiago napísal:preto ostanem pri tom vnutornom aquaely.

ja som ho mal v 200l akváriu,ale zistíš sám svoju chybu,tie ryby budú chúďatá
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod snajprik » 02 Jan 2020 13:09 pm

Santiago chápem, nemáš skúsenosti, netušíš čo je dobre a rad na internete je milión a každá iná.
U filtra záleží na objeme filtračných hmôt a nie o prietoku. Mne napríklad moje 600L akva ťahá aquarel 500 4,4W s prstom v nose preto, lebo objem filtračných naplní je 20L cez ktoré ťahá vodu.
Napríklad ten najvýkonnejší sun sun filter určený pre 1000L akva s prietokom niečo cez 2000L/h skutočnosti cez filtračne média objeme cca 20L prepúšťa 600L/h, zvyšok je určený ako čerpadlo a prúdenie vody v akva.
A ty chceš do svojho akva dať filter s filtračnou náplňou 0,2L a prietokom 1000L/h? Skús o tom si ešte prečítať a porozmýšľať. Filter ktorý ti obsah vody v akváriu prečerpá za 5 min, alebo 20L/min vody cez 0,2L špongiu to nie je filter.

Také poznatky ktorých sa držím pri kúpe filtra objem špongie 4% objemu akva prietok 1x-2x objem vody v akváriu/h
= objem špongie pre tvoje akva by mal biť 4L a skutočný prietok 100-200L/h
Je to smutne, ale normálne vnútorne filtre sa nepredávajú v obchodoch, všetky majú extrémne mali filtračný objem a silne prúdenie čo ani omylom nezabezpečí kvalitnú bio filtráciu akva.
Máš dve možnosti urobiť si ho sám (čerpadlo 2-4L špongia), alebo externý.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Hora » 02 Jan 2020 14:38 pm

Práveže snajprík,to je asi jediný schopný vnútorný filter s dosť veľkou plochou strednej nádoby na keramiku a pekným kusom vstupného molitanu na nasávacom koši.Dá sa s ním improvizovať s médiami,na svoj výkon nie je hlučný a lepšiu variantu nenájde,keď trvá výhradne na vnútornom filtri.

@santiago fotka môjho niekdajšieho riešenia na rozloženie silnejšieho prúdu.
Nastokol som cez originál kolienka k tomu filtru eheim trubicu a navrtal diery,vznikla rampa po celej dlžke zadného skla,to pomôže určite.Môžeš použiť aj trubičky z balenia (na 80cm ideálne dve balenia),len sú tam dosť zúžené dierky a zapchávajú sa po nejakom čase (častejšia údržba),preto lepšia podobná trubka a upraviť podľa seba.
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... -uni-velka
momentálne s tou pridrôtovanou aquael hlavou na roxor ruším krtkov na záhrade
Prílohy
IMG_20130610.jpg
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod snajprik » 02 Jan 2020 15:24 pm

Nehádam sa tento vnútorní filter pri porovnaní s konkurenciou je super, ale na kvalitnú filtráciu ma ďaleko.
Skôr by som odporučil kúpiť čerpadlo a k tomu špongiu, je to lacnejšie a oveľa učinejšie
Napríklad čerpadlo čo používam ja výkonne a veľmi tiché:
https://abc-zoo.sk/4379-circulator-500- ... hlava.html
Špongia hustejšia: výhoda menej priestoru zaberá k vnútornému objemu, lepšie zachytáva malé čiastočky špiny, nevýhoda častejšie čistenie 4-6x do roka
https://abc-zoo.sk/16362-bioakvacit-fil ... -tm30.html
Špongia riedka: Nevýhoda menšie čiastočky špiny nezachytí, riedkejšia, výhoda menej časte čistenie 1-2x do roka
https://abc-zoo.sk/687-bioakvacit-filtr ... -tm20.html
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod santiago » 02 Jan 2020 16:34 pm

hora ja mam k nemu take dve trubice asi 5cm dlhe,pouzijem tie,spravim do nich dierky,zapcham koniec a bude to ako rozstrekova rampa,alebo najdem trubku v jednom kuse ako si mi poradil..ten filter je dobry aj v tom,ze sa da dokupit dalsia nadoba a miesto biomolitanu mozu byt dve nadoby za sebou zapojene,ale to nepalnujem tak urobit.v akvariu budu endlerky,krevetky,slimaky a mininracikovia cambarellus diminutus,rastliny len cryptocoriny,javsky mach..a mozno nejaky echinodorus,ak ho budu mat v predajni.snajprik cerpaciu hlavicu mam hailea ale ta ma prietok len 180l\h to je slabe moc..
Obrázok používateľa
santiago
 
Príspevky: 52
Založený: 28 Dec 2019 23:32 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod snajprik » 02 Jan 2020 18:56 pm

Ak plánuješ neprerybnené rastlinne krevetarko, tak filter je bezpredmetná vec, 99% práce urobia rastliny, tak že ti stačí akékoľvek honitko vody pre tvoje potešenie a rovnomerný rozptyl živin.
Viem čo hovorím mam 300L krevetarko a o filtráciu sa mi v ňom stará Eheim Pick-Up 200 jeho prietok 220L/h spotreba 2,8W, jeho hlavnou úlohou je rozptýliť CO2 po nádrži :D Zo svojim smiešnym 0,5L objemom by nezvládol ani 50L akva, tam všetko rastliny zvládnu odfiltrovať s prstom v nose. Pôvodne som tam chcel dať len čerpadlo kvôli prúdeniu vody, ale keď už ho mam tak ho nevyhodím :D Dokonca ho mam prepojene s 600L akvarkom s cca 150 rybami ako výpomoc s bio filtráciou.
Na dno keď dáš platinum soil kopec rastliny, machový ker, tak ten 180L/h honič vody bude bohate stačiť :mrgreen:

PS: Je veľký rozdiel medzi rastlinným krevetarkom a akváriom s rybami bez rastlin, tie dve nádrže čo mam vedľa seba 300L rastlinne krevetarko tam ten filter je fakt len na rovnomerne rozprášenie CO2 , ale v 600L akva s rybami, tak v kuté hamburger objemom cca 30L, externý filter 7,5L + mam tam zopár rastlín. Mal si začať prv pre aký druh akva zháňaš filter :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod matte » 02 Jan 2020 19:21 pm

ja by som dal Eheim Biopower 240
mam v 60l akva biopower 160 s rampou, prietok stiahnuty asi na 40% (220l/h) a som spokojny
z externych mam rovnake pocity a nevidim na externy dovod, v zarastenom, neprerybnenom akvariu, ved bakterie su vsade, nemam ziadny bordel v akva a ziadne riasy
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod santiago » 02 Jan 2020 20:36 pm

snajprik no ale aquael uz je doma,uz si ho necham, da sa v nom aj regulovat prietok - aspon na zaciatku kym sa nezabehne poriadne, na dne akvaria bude lavova drt od zadneho skla tak dopolovice a zvysok cierny akvarijny strk zo stareho akvaria nepremyty, ano akvarium chcem zarastene skoro bezudrzbove - dolievanie len odparenej vody alebo maximalne par litrov vymena, tak mi to funguje v 54 l akvarku,len neviem ako budu rastliny rast v tej lavovej drti.. ale na jednom fore som cital ze nieje problem tak uvidim, drt je tak 1 - 1,5 cm frakcie..
Obrázok používateľa
santiago
 
Príspevky: 52
Založený: 28 Dec 2019 23:32 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod snajprik » 02 Jan 2020 21:41 pm

Škoda toho substrátu, substrát pre krevetky by bol oveľa lepši, ako pre nich, pre rastliny a aj pre biologickú udržateľnosť ekosystému v akva. Ty šikmooky vymysleli fakt super substrát s čiernej hliny :)
Filter je fakt irelevantný pre rastlinne krevetarko, ten filter je tam fakt len pre tvoj dobrý pocit :D
https://www.youtube.com/watch?v=cCEnsNtHva8
Napríklad ja som vo svojom rastlinnom krevetarku cez leto mal filter mimo akva 4 mesiace, keby mi nezačali odchádzať na dne kobercovky pre nedostatok CO2, tak ani ho tam naspäť nedám. Fakt uvažujem že sa na tie kobercový vykašlem a CO2 i s filtrom zruším.
Pre rastlinne krevetarko je filter asi tak dôležitý ako ohrievač :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod santiago » 05 Jan 2020 13:18 pm

no aquael je zatial nevyuzity lebo je moc silny,pustil som ho a akvarium sa zmenilo na pračku ☺️ tak som ho vybral,dal naspet tu hailea hlavicu a do dvoch nadob pod nu som dal porovite valceky z aquaelu,a na spodok som nastokol polovicu biomolitanu, neviem aquael predam,,alebo ho skusim este pouzit ked sa mi zabehne filter - ked sa vytvoria bakterie na matrixe a valcekoch..mohlo by to pomoct zmiernit prietok..
Obrázok používateľa
santiago
 
Príspevky: 52
Založený: 28 Dec 2019 23:32 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod snajprik » 05 Jan 2020 15:39 pm

Som si s teba nerobil srandu že ten aquarel ti za 5min prečerpá objem nádrže. Filter by mal zvládnuť raz až 2x prečerpať objem nádrže, ale nie 12x :)
U krevetiek mam filter eihem pickup nastaviteľný od 220L/h po 560L/h, pri plnom výkone cca 3x prečerpá objem vody v akva to boli celkom pekne pereje, preto ho mam na minime 1x bohaté stačí, viem si živo predstaviť ako to pri 12x prečerpaní za hodinu v akva vyzeralo :lol:
Prúdenie vody v akva sa robí preto, aby sa voda v akva premiešala, aby kyslík a CO2 s hladiny sa dostal ku koreňom, aby organické znečistenie s dna sa dostalo k nitrifikarnym baktériám, rastlinám, ale nie aby ryby dochli do vysilenia, alebo na simulovanie pereji.

Ideálne prúdenie vody v akváriu je cca 10cm/min a nie 10m/min Ver že ani račiky ani krevetky také brutálne prúdenie vody neocenia. :mrgreen:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Hora » 05 Jan 2020 19:33 pm

Ani zanesenie filtra nepomoze,ak ozelies valceky a do strednej nadoby natlacis akvaristicku vatu natesno,rampa po celej dlzke akvaria,vacsie dierky v nej,teoreticky by si dokazal fungovat.Nemas vsak plany na co2,echinodorus,anubias,machy zbytocne taky vykon,zase tie vnutorne tolko nestoja,ze nemozes kupit optimalny k objemu.Predimenzovat je v poriadku,len si to prehnal. :wink:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod santiago » 05 Jan 2020 19:57 pm

No hosi to som teda prehnal..a riadne ,teraz budem rad ked ho predam pod cenu.. ale filtracne materialy si nechavam, snajprik cital som si o tom filtry na rostlinna akva.cz a tam som sa.nablaznil nanho couz..stacila by mi 500 vka, ozaj neviete kde kupit mini racikov cambarellus diminutus?
Obrázok používateľa
santiago
 
Príspevky: 52
Založený: 28 Dec 2019 23:32 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Hora » 05 Jan 2020 20:22 pm

Na burzach a Akvaterach,podla toho odkial si a Bazos.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod santiago » 05 Jan 2020 20:36 pm

som z Partizanskeho.. tu toho moc nieje iba ze by som siel do Trencina ak bude najaka akvatera.. alebo potom som nasiel na stranke shrimp.sk za 5 kusov 16 eur plus posta.. trosku draha sranda.. ale ked nebude ina moznost..
Obrázok používateľa
santiago
 
Príspevky: 52
Založený: 28 Dec 2019 23:32 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod I.P. Pavlov » 06 Jan 2020 21:29 pm

vnútorný a externý filter je ako tlačítkový telefón a smartfón, je na každom z nás, čo si vyberie a nezabudnite, už aj made in china vo veľa vecičkách prekonalo svetovú konkurenciu, opakujem je to ako s tými filtrami
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod matte » 07 Jan 2020 23:04 pm

cize si rovnako splni svoju hlavnu funkciu
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod I.P. Pavlov » 09 Jan 2020 22:53 pm

No áno, ale nemá taký jednoduchý prístup a pchať zakaždým ruky do akvária??
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod I.P. Pavlov » 09 Jan 2020 22:54 pm

No áno, ale nemá taký jednoduchý prístup a pchať zakaždým ruky do akvária??
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod santiago » 14 Jan 2020 20:52 pm

ahojte,cital som si o uv lampach do akvaria, samostatna uv lampa sa da kupit za15€, dokonca filter s uv lampou pre akvaria od 100 do 200l je za 29€, zaujima ma ci to naozaj funguje malo by to zbavovat rias a bakterii,, zapinat raz za tyzden na jeden den..alebo je to nejaky marketingovy ofajč.?
Obrázok používateľa
santiago
 
Príspevky: 52
Založený: 28 Dec 2019 23:32 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod misco » 22 Jan 2020 12:49 pm

Rias sa s UV lampou nezbavis, chorobam dokazes predist. Ak nemas rovnovahu v hnojeni a nevhodne podmienky pre ryby tak ta UV lampa nezachrani. Je fajn ju mat ako prevenciu, ale neprikladal by som jej az taku dolezitost ako je prezentovane.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod santiago » 24 Jan 2020 18:05 pm

riasy nemam,ani choroby,nehnojim,mam nenarocne rastliny,krevety,endlerky,slimaky a 2kusy cpo.. takze uv nebudem riesit nema to vyznam umna,diki za radu
Obrázok používateľa
santiago
 
Príspevky: 52
Založený: 28 Dec 2019 23:32 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod vladimir.lukac » 07 Mar 2020 10:43 am

Dobrý deň asi by som potreboval poradiť mám akvárium 400l mám vonkajšiu filtráciu tetra 1200 a prerábal som nábytok okolo akvária a doteraz som mal položenú filtráciu na zemi pri akváriu asi o 40cm nižšie ako je dno akvária. Po prerábke nábytku sa filtrácia dostala do takej výšky ako je akvárium Asi po troch dnoch sa filter začal ako by som to povedal ako by sa zavzdušňoval z hadice kde vytláča vodu do akvária tak vychádzajú aj vzduchové bublinky, ak filter napumpujem chvílu to pomôže ale časom to začne znova. Ak by ste mi vedeli poradiť bol by som velmi rád. Lukáč Vladimír Ďakujem
vladimir.lukac
 
Príspevky: 1
Založený: 05 Mar 2020 19:20 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.