malawi bazen



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

malawi bazen

Odoslaťod ferooo » 14 Jan 2020 13:24 pm

caute,
toto je moje prve akvarko (ak nepocitam 40l nadrz ked som mal 5r :D) a patricne som sa na to tesil. Inspiraciou bol kamarat, ktory ma doma 600l, som sa na to dival viac ako na TV. Nastastie to bolo v obdobi, ked som zacal stavat, takze som vedel prisposobit projekt domu, aby sa tam taketo nieco schovalo.

nadrz: 300 x 80 x 80 cm, 1920l
biotop: afrika - malawi
filtracia: 2x Fluval FX6 (mozno pribudne este jeden)
ohrev: 2x 300W Eheim
osvetlenie: 2x Juwel Helialux Spectrum 150cm 60W, Juwel kontroler na simulaciu vychodu a zapadu slnka a mesacneho svitu
substrat: 225kg kremiciteho piesku 0,6 - 1,2 mm
dekoracie: zopar kamenov od vahu a jeden vacsi koren
rastliny: anubias a echinodorus (viem, ze to tam nema co robit, ako aj koren, ale chcel som nejaku zeleninu, uvidime, ci sa uchyti)

Akva bolo napustene asi pred mesiacom s tym, ze tam bude juzna amerika, no uz po dvoch tyzdnoch sa zacala rekonstrukcia na afriku :D

Prvotny navrh:
Obrázok

Terajsi stav :D
este to nie je doladene, len sa napustilo, nech mozu bezat filtre
Obrázok

Obrázok


buduca osadka:
Pseudotropheus acei sp. black
Placidochromis phenochilus mdoka (white lips)
Labidochromis caeruleus (yellow)
Cyrtocara moorii
Pseudotropheus ngara


mozu byt tieto druhy spolu v jednej nadrzi?
je lepsie teraz kupit tieto rybky male (do 4cm), nech spolu vyrastu, alebo rovno vacsie (10cm a viac)?
radsej viac druhov ryb v mensom pocte z druhu, alebo menej druhov vo vacsom pocte?
Obrázok používateľa
ferooo
 
Príspevky: 28
Založený: 16 Nov 2019 18:23 pm

Reklama

Re: malawi bazen

Odoslaťod matte » 14 Jan 2020 15:54 pm

nemam slov, uzasne, drzim palce!..s rybami bohuzial neporadim :mrgreen:
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: malawi bazen

Odoslaťod snajprik » 14 Jan 2020 16:25 pm

Keď sa filtre zabehnú mali by si poradiť s NO2 a na NO3 stačí meniť 50% vody týždenne.
K osadne ideál je kúpiť ešte malé a veľa napríklad https://zvierata.bazos.sk/inzerat/10711 ... chlidy.php
Osobne by som kupil alebo 10 druhy po 15ks, alebo 15 druhy po 10ks Na tvoj objem sa vmestil cca 200 ks https://www.youtube.com/watch?v=E72PYMsK3Fg
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: malawi bazen

Odoslaťod Hora » 14 Jan 2020 17:04 pm

Parádne šialený objem.
Tých 50% v tomto prípade neplatí,že odstatu vodu :mrgreen:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: malawi bazen

Odoslaťod snajprik » 14 Jan 2020 19:43 pm

Samozrejme že nemusí vodu meniť, keď porieši dusičnany, rastlinami to asi nebude, tak bude musieť ísť cestou bio baktériami na to určenými (tie kyslík nepotrebujú). Bude musieť poriešiť filter, ale žiaden komerčný honič vody, tie sú na bio filtráciu NO3 nepoužiteľne, chce to si urobiť filter so slabým prietokom vody a veľmi jemnou špongiou, ktorá by zachytávala aj jemnú špinu ideál veľký objem (ja mam 50x50) aby sa nezanášala rýchlo špongia aby nitrate keramika ostala čista a neznižovala sa jej schopnosť pohlcovať NO3. Na to je ideálny hamburger s nízkym prietokom, ako mam ja niečo podobne by ti trepalo urobiť vyšpekulovať. Ta moja 600-vka bola plánovaná na malavi a ten môj filter bol dimenzovaný na 100 cichlid bez rastlin, len v poslednej chvíli to bolo zrušene a je tam amazonka so 150 rybami.
Tak že maš na vyber, alebo meniť vodu 50% na odstránenie dusičnanov, alebo poriesiť filter čo spracuje NO3 a potom nemusíš meniť vodu tak často, ja napríklad nemusím vôbec, úplne by mi stačilo dolievať len odpar, hold predimenzovaná filtrácia :pivo:

PS: Preto som tak pozeral cez prsty na tie tvoje 2 externe filtre, ako nesú zle na čpavok a NO2 to by mali zvládnuť, ale NO3 nehrozí. Testy NO3 ti vysvetlia hneď že vedierkovať musíš :mrgreen:
https://www.akvaland.sk/seachem-de-nitrate-2000ml/
https://www.akvaland.sk/xport-no3-cubes ... ov-1000ml/
https://amazonium.net/sk/2018/06/16/нитраты-в-аквариуме-просто-о-сложном-л/
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: malawi bazen

Odoslaťod Stando24 » 14 Jan 2020 21:41 pm

A tak isto by mal odstraňovať no3 aj zeolit ak sa nemýlim, ktorý kúpiš ako kde zhruba za 8-9 eur 25kg vrecko našej výroby zeocerm a nemusíš pri tej cene ani ho čistiť proste ho vyhodíš a dáš nový :)
Stando24
 
Príspevky: 363
Založený: 29 Mar 2019 21:23 pm
Bydlisko: Detva

Re: malawi bazen

Odoslaťod snajprik » 15 Jan 2020 00:07 am

Zeolit je najjednoduchšia varianta, jedno 25kg balenie by mu vydržalo na jeden rok, cca 2kg na mesiac a nemusí nič riešiť. Zeolitu je jedno aký je prietok filtra :) Proste niečo čo vyčisti NO2 NO3 a potom netreba tak často a veľa meniť vodu.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: malawi bazen

Odoslaťod ferooo » 15 Jan 2020 15:45 pm

snajprik - moc som tomu neporozumel, mam teda spravit nejaky dalsi filter, ktory nemusi mat velky prietok, ale aby tahal vodu cez jemnu spongiu?

ten zeolit myslite hodit do jedneho z kosikov v terajsich filtroch, napr namiesto keramiky?

skusil som otestovat teraz vodu a tu su vysledky:
NO3 - 18 mg/l
NO2 - 0 mg/l
GH - >7
KH - 10
PH - 7.6
Cl - 0 mg/l (voda je cisto z vodovodu, tak pochybujem, ze je tam 0)
CO2 - <15 mg/l
Prílohy
Image-1.jpg
Obrázok používateľa
ferooo
 
Príspevky: 28
Založený: 16 Nov 2019 18:23 pm

Re: malawi bazen

Odoslaťod snajprik » 15 Jan 2020 16:16 pm

Študuj :) https://discus-liptov.estranky.sk/clank ... -vode.html
Ako dostať NO3 s akva je veľa spôsobov je na tebe aký si vyberieš, ja to za teba neurobím, ja len ponúkam možnosti. Výmeny vody, rastliny, riasové filtre, anexove filtre, zeolit, biologicky cez nitráte baktérie...
PS: Zeolit môžeš umiestniť hocikde.

Teraz je to NO3 nízke, lebo tam nič nemáš, ale keď prídu ryby ( tlamovce sú riadne čuňata) kŕmenie, tak poletí hore
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: malawi bazen

Odoslaťod ferooo » 16 Jan 2020 14:24 pm

zohnal som hejno rybiek, vsetky cca 4-5cm:

Labidochromis caeruleus yellow - 12ks
Cyrtocara Moorii Chilumba - 11ks
Placidochromis Phenochilus Mdoka - 8ks
Cynotilapia Afra Jalo - 5ks
Pseudotropheus Lombardoi - 4ks
Aulonocara Fire Fish - 10ks
Labidochromis Hangi Sweden - 12ks
Pseudotropheus Socolofi - 8ks
Metriaclima Maison Reef - 1ks

Boli spolu v jednej nadrzi, vsetky vyzeraju ok. No ked studujem ich vlastnosti, nevyzera to az tak dobre :oops:
Prve tri druhy su kludne a zvysok trocha agresivnejsie, nebude to casom problem? Ci ked su teraz este male, tak si na seba zvyknu?
Mam niektore z nich radsej rovno predat, alebo naopak dokupit este viac kusov aby sa pripadna agresivita rozlozila?
Prílohy
IMG_2368.JPEG
IMG_2375.jpg
Obrázok používateľa
ferooo
 
Príspevky: 28
Založený: 16 Nov 2019 18:23 pm

Re: malawi bazen

Odoslaťod snajprik » 16 Jan 2020 15:48 pm

Fakt brutal nadrž 70 rýb a skoro ich nevidno :mrgreen:

Okrej tej Dmoky 20cm našťastie je mierumilovná sú všetky skoro rovnaké, ešte raz toľko rybičiek a máš zarybnene.
Ak ich bude veľa nebudú vytvárať teritória, budú sa tváriť ako jeden húf a v húfe sa vytráca agresivita.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: malawi bazen

Odoslaťod ferooo » 16 Jan 2020 16:20 pm

mdoku som mal ako-tak prezretu, tu som chcel (je sice najvacsia, ale zasa kludna), no zobral som lombardoi (ktoreho som nastudovaneho nemal vobec :angel: ) a teraz, ked citam co je to zac, tak sa az bojim, co bude za pol roka..
Obrázok používateľa
ferooo
 
Príspevky: 28
Založený: 16 Nov 2019 18:23 pm


Re: malawi bazen

Odoslaťod ferooo » 17 Jan 2020 12:32 pm

Atlasy na nete som pobehal, ale dost sa lisia informaciami (niekedy az moc). Tak sa snazim skor citat poznatky ludi, co realne niektore z tychto druhov ma/mali.

Este mam v plane dokupit cca 40ks - Cynotilapia Afra Jalo a zopar samic Metriaclima Maison Reef, no velmi chcem Pseudotropheus Acei black, zatial som ho nasiel najblizsie niekde za prahou, 500km..

Obrázok
Obrázok používateľa
ferooo
 
Príspevky: 28
Založený: 16 Nov 2019 18:23 pm

Re: malawi bazen

Odoslaťod matus.galan » 17 Jan 2020 13:21 pm

Moho, si skusit kontaktovat Fuljerovcov, myslim,ze na SK nie je nikto lepsi ohladne malawi a cichlid.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: malawi bazen

Odoslaťod snajprik » 17 Jan 2020 15:37 pm

Mne osobne sa páči tato čo som videl v aquacadis Jack Dempsey Blue Electric, fakt sánka dole pri pohľade na ne.
https://www.youtube.com/watch?v=2AprW-pKOTY
https://www.youtube.com/watch?v=RxuV44-r3cg
Prílohy
detail-1.jpg
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: malawi bazen

Odoslaťod snajprik » 19 Jan 2020 09:25 am

Jeden rok som aj ja choval klapavku obecnú v akva, teraz je v jazierku je to pekne spestrenie akvária :) https://www.youtube.com/watch?v=_ISp_tIi5UA
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: malawi bazen

Odoslaťod ferooo » 20 Jan 2020 09:07 am

matus.galan napísal:Moho, si skusit kontaktovat Fuljerovcov, myslim,ze na SK nie je nikto lepsi ohladne malawi a cichlid.

tam som bol nedavno, ale su na dofci, pridu az teraz cez weekend, tak sa tam chystam ;)
Obrázok používateľa
ferooo
 
Príspevky: 28
Založený: 16 Nov 2019 18:23 pm

Re: malawi bazen

Odoslaťod Pavole » 21 Jan 2020 21:32 pm

ferooo napísal:
matus.galan napísal:Moho, si skusit kontaktovat Fuljerovcov, myslim,ze na SK nie je nikto lepsi ohladne malawi a cichlid.

tam som bol nedavno, ale su na dofci, pridu az teraz cez weekend, tak sa tam chystam ;)




Tú opakovanú návštevu isto nebudeš ľutovať. Imro Fuljer ťa zahrnie toľkými informáciami, že si to môžeš rovno nahrať, aby ti z toho ani polovica nevyfučala z hlavy. Všetci sú tam ochotní a ústretoví a hlavne odborno zdatní... Len sa pýtaj a odpovede dostaneš
Pavole
 
Príspevky: 60
Obrázky: 0
Založený: 28 Feb 2006 11:54 am
Bydlisko: Žilina

Re: malawi bazen

Odoslaťod ferooo » 14 Jan 2022 15:42 pm

chystam sa trocha prerobit akva a hlavne filtraciu - 2x FX6 vymenit za prepadovy filter.

akvarium: cca 2 roky, 2000l, 90ks cichlidy, jemny piesok, dekoracia kamene, ziadne rastliny, 26C, filtracia 2x FX6
udrzba: 1x tyzdenne 700l vody, filtre raz za dva mesiace
pod akva je priestor na cca 300l nadrz 100x50x60cm (dlzka x sirka x vyska)
Obrázok

akvarium nema ziadnu dieru na prepad, kupil som externy prepad Blau Overflow 3000
Obrázok

Navrh prepadoveho filtra, je to takto ok, ci treba nieco zmenit?
na vstupe je filtracna vata, potom molitan a keramicke kruzky, dalsia komora je zeolit, molitan.
Co tak uhlie, bioballs, nasekany molitan na kocky... co by bolo dobre pouzit?
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
ferooo
 
Príspevky: 28
Založený: 16 Nov 2019 18:23 pm

Re: malawi bazen

Odoslaťod snajprik » 14 Jan 2022 20:49 pm

Už bolo načase vymeniť tie smiešne filtriky, keby si nemenil tie šialene kvanta vody 700L tak už by si mal problém.
Prepad je ideál, pruser je v tom že ten tvoj návrh usporiadania filtra je úplne zlý.
Obrázok
https://rybicky.net/k/forum/473204.jpg
Alebo http://www.tlamovci.cz/fotka.php?obr=ob ... -24694.jpg
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: malawi bazen

Odoslaťod ferooo » 15 Jan 2022 09:05 am

preco je navrh uplne zly? blbe usporiadanie filtracnych hmot, ci blbe komory, ci blbe rozmery? Precital som na rybicky.net takmer cele vlakno o prepade (cca 60 stran) a kazdy si tam mele svoje :D

z tych hlavnych veci, co tam opakovali:
prva komora je lepsia zo vstupom hore a vystupom hore (hruby bordel sa bude drzat na dne komory a nebudu sa zasierat media dalej)
dalsie komory jedno ake (najcastejsie rozne hrubky molitanu, pripadne medzi tym kruzky alebo uhlie)
posledna komora vstup hore, vystup hore ( keby bol vstup dole, tak cerpadlo pri upchati prepadu v akva, nasaje vodu z dvoch komor a moze pretiect akva).
Treba si prepocitat, kolko vody ma posledna komora (pripadne posledne dve ak bude vstup do poslednej dole), teda ci pri vysati komor je rezerva v akva.
Do poslednej komorory davali ohrievac (no je problem, ak cerpadlo vysaje vsetku vodu, tak ohrievac je na suchu a roztavi sa).

Vela ludi dava ceriace prepazky (ako mam medzi 2. a 3. komorou) kvoli okysliceniu vody vo filtri, no vela to povazuje za zbytocnost :D

Netreba mat vsetky komory plne molitanu, lebo zasa ze nitrifikacne bakterie sa usadzaju len v prvyh par cm media a dalej uz nic nie je, lebo tam bakterie nemaju dostatok O2.

Netreba mat komory velmi uzke (menej ako 10cm) lebo sa horsie pristupuje k molitanom a voda pri prechode filtrom ma pri rovnakom prietoku cerpadla rychlejsi prud komorami a zasa je problem pre bakterie (strhava ich prud so sebou).
Tu sa vidi ako optimalny prud cca 5-10cm/minutu (dufam, ze si pamatam spravne).
Obrázok používateľa
ferooo
 
Príspevky: 28
Založený: 16 Nov 2019 18:23 pm

Re: malawi bazen

Odoslaťod davidex » 18 Sep 2022 23:22 pm

Tak ako? Uz mas prepadovy filter? Ako si to nakoniec zoradil?


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
davidex
 
Príspevky: 1
Založený: 01 Dec 2021 21:18 pm


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.