Výmena dna



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Výmena dna

Odoslaťod luko36 » 28 Aug 2019 08:59 am

pozdravujem po čase.
snažil som sa v diskusiách nájsť tému ohľadne výmeny dna u zabehnutého akvária s osádkou rýb, ale bud som priehliadol,alebo len zle dal vyhliadať tému.

Takže:
v mojom 2roky založenom akváriu uvažujem o výmene substrátu. použitý bol štrk hagen zrnitosti 1-3mm a pod ním výživový substrát ( ten považujem už za vyčerpaný). riešim do ílovými guličkami JBL ku cryptocorinam a enchinodrusom.

dlhodobejšie riešim problem s vyšším PH = 7-7,4 ktoré pomocou CO2 setu znižujem na 6,6-6,8 vysokou hodnotou GH a KH

plánujem proste náhradu za substráty ktoré ovplyvňujú tieto hodnoty.
chcem do vane prečerpať vodu z akvária , rastliny a rybky. odstrániť pôvodný štrk. filter preniest a zapojit aby vo vani prečerpával vodu a udržiaval baktérie pri živote. predpokladám trvanie výmeny od začiatku po koniec cca 3h.


možné náhrady
ADA Aqua Soil Amazonia..........
toto je výživový substrát ktorý uvolnuje živiny do akvária pomaly, dať ho na dno a pomaly opatrne prečerpávať pôvodnú vodu do akvária, zasadiť pôvodné velké množstvo raslín, nechať rybky 8-12h este niekde v dočasnej nádobe kým filter nevykoná určitú prácu a potom vpustiť rybky do akvária.,

je velké riziko ohladne živím ktoré uvolní substrát? viem že by bolo najlepšie nechať celý zábeh 2-3 tyždne minimálne, žial túto možnosť nemám.



Shirakura Red Bee Sand
Benibachi Black Soil

substráty ktoré by nemali uvolnovať živiny.
dá sa uvažovať dať pod ne vrstvu výživového substratu? Alebo túto možnosť s výživovým substrátom zatratiť, a použiť po zábehu výživové ílove guličky alebo niečo obdobne?

aké sú prosím vaše názory o plánovanej výmene substrátu u zabehnutého akvária.prípadne aké informácie ešte doplniť.

osádka:
12ks neonka pravá
6ks prísavka thajská
7ks pancierniček panda
3ks bojovnica
1ks cichlida ramirézová (elektric blue)
6ks dánio
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Reklama

Re: Výmena dna

Odoslaťod luko36 » 28 Aug 2019 09:19 am

rozmer akvária 120x40x50 (240l)
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Výmena dna

Odoslaťod Seraph » 28 Aug 2019 09:39 am

popravde moj osobny pocit je, ze postup mas naplanovy dobre.....sam som to vsak nikdy nerobil...
za mna je optimalna moznost pouzit nejaky vyzivny substrat......ale zase sam som nikdy nemal strk a pod nim vyzivny...
ak sa pytas, ci tie ziviny su nejak nebezpecne pre rybky....to nie....je ale pravda ze AMAZONIA je toho plna dost, preto po uskutocneni vymeny sa priprav na prvy tyzden vymenu vody kazdy den, druhy tyzden kazdy druhy den a potom sa frekvencia znizuje.....

mimochodom pozri aj ADA Amazonia Light....ma menej zivin, sam som ho mal, ale tie vymeny vody zo zaciatku treba tiez....
pripadne velmi casto pouzivany a ja nan nedam dopustit Platinum Soil....paradny substrat, zo zaciatku castejsie vymeny, krasna krystalova voda....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Výmena dna

Odoslaťod luko36 » 28 Aug 2019 09:44 am

no par dni študujem substraty a je ich tak milion.... teraz akurat som natrafil na Ebi Gold Shrimp Soil a tiež to čo píšu vypada až moc dobre. tažko sa rozhodovať tie ceny su +/- rovnake.

ja sa hlavne bojim uhynu rýb a zariaseniu.
filter mam nový teraz SUnsun 703b s UV lampou, taktiež používam twin star ( kupovaný od týpka čo to robí doma - ale spokojnosť)

tá výmena vody prvé dva týždne veru pracné ale asi najlepsie riešenie veru.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Výmena dna

Odoslaťod luko36 » 28 Aug 2019 10:02 am

príde mi len trochu na škodu tolkej výmeny vody, viem že studená vody neni až tak drahá ale tak, ked si vezmem že mam 180-200l vody v akváriu a bude treba meniť min. 100l denne potom obden, je to neskutocne mnozstvo vody. velke plytvanie, ale asi moc ina cesta nebude.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Výmena dna

Odoslaťod Seraph » 28 Aug 2019 10:08 am

no tu vodu veru neries,
ak sa bojis zariasenia, tak pri spravnych a castych vymenach vody by to nemuselo prist, navyse ak zapnes Twinstar tak to riziko este znizujes....ale samotny twinstar alebo chihiros doctor je uz len ceresnicka na torte, ak bude vela zivin a rastliny budu v soku z presadzania, tak to trosku potrva nez sa rozbehnu.....
u mna ako som pisal vyhrava jednoznacne Platinum Soil, minuly tyzden som zsae kupoval 8 litrov za nejakych 19-20 eur.
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Výmena dna

Odoslaťod Seraph » 28 Aug 2019 10:15 am

Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Výmena dna

Odoslaťod luko36 » 28 Aug 2019 10:34 am

vdaka za typy a informácie , časovo ma nič nenaháňa, len akurát prebieha výmena rozvodov v bytovkovej zastavbe a ocakavam v priebehu 2-3 týždnov pridu k nam... do toho prerabka kuchyne :) iste je že do vianoc chcem mať už substrat vymenený :)
už len rozhodnut sa medzi výživovým substrátom napr. Platinum Soil s ktorým máš dobre skusenosti a medzi substrátmi pasívnymi kde by som musel riesit pod ne výživový substrát. najhoršie je tých nekonecno vela produktov :)
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Výmena dna

Odoslaťod Hora » 28 Aug 2019 11:59 am

Pred 2 mesiacmi som robil podobný akt.Menil som dlhoročný Hagen za Platinum soil powder.Na 100x40 vošlo 20l a ešte ostalo 4l v sáčku.Mal som tri 8l balenia,takže tebe budú tri akurát.Netreba pod neho nič,len vysypeš a zaleješ.
Väčšiu časť akvarijnej vody som strčil do troch 30l bandasiek a filter cirkuloval vo vedre.Ryby s ohrievačom tiež v druhom vedre.
Všetko von,vyčistenie skla,nová tapeta,nové osadenie dna,rastlín,machov,výmena trubíc,zapojenie filtra trvalo skoro 5 hodín.Ryby som pustil na druhý deň po zmiznutí zákalu a prežili všetky.Filter zvládol nitrifikáciu celého akvária.Zbytočne pri živom filtri zabehovať 2,3 týždne a ryby stresovať vo vedre.
Platinum je paráda,ale priplatil by som za jemnejší powder,rozdiel v cene minimálny na balenie.S Amazoniou budeš mať viac starostí prvé týždne.Rastliny som kupoval od Rataja a Aquascaperi.Obidva obchody super kvalita a substrát z Aquascaperi,len som trochu čakal,lebo neboli na sklade 8l balenia.
Smelo,bez obáv do toho.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Výmena dna

Odoslaťod luko36 » 28 Aug 2019 12:08 pm

tak trochu zo mna opadli obavy :) vdaka, ak mate dalšie informácie a skusenosti rad si ich prečitam a vezmem na vedomie :)
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Výmena dna

Odoslaťod matus.galan » 28 Aug 2019 19:53 pm

Ja som prerabal dva mesiace dozadu zabehnute akva aj ked len 80l ale uz 2x a bez problemov, dokonca ryby boli mimo akva cely tyzden.

1. Kupil som plastovu krabicu najvacsiu aku mali z Jisku alebo hornbach, take tie priesvitne, cena tusim smiesnych 7e, teraz ju pouzivam na odkladanie akva techniky :)

2. Prepumpoval som vodu z akva do plastovej krabice, presunul a zapojil techniku, presunul korene, rastliny a zivu osadku.

Takto vies v pohode nechat ryby kludne aj tyzden, pripadne dlhsie. Normalne som ryby krmil a nemusel som ich davat do vane ktoru mozno budes potrebovat pouzivat. Takto krabicu mozes dat kam chces a kedze je plastova vies na nu uchytit v pohode hadice z externeho filtra. Ako pise. Robil som to tak uz 2x a bez najmensich problemov.

3. V klude som odsal komplet substrat z akva, mysli na to, ze ten vyziny moze byt riadne blato fakt ja som mal tropiku a to bolo ako glej zlepene cele pod strkom.

4. Akva som zalozil nanovo, naplnil cerstvou vodou a zapol som tam skimmer aby to ficalo zopar dni v pripade ak by som musel nieco zmenit alebo opravit.

5. Po par dnoch som presunul externy filter soat do akva a skimmer som dal so platovej krabice aby tocil vodu. Velke akva sa rychlo zabeh,o kedze filter bol zabehnuty a na druhy den som prekladal osadku do uz prerobeneho akva a vsetko uplne v pohodicke bez problemov.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Výmena dna

Odoslaťod luko36 » 30 Aug 2019 06:01 am

vdaka, postup teda ako tak mam nastudovaný este spravne vybrať substrát, stále ma láka myslienka použiť substrát typu Ebi Gold Shrimp Soil a pod neho výživový substrát, ale po odporúčaniach Platinum soli neviem sa zatial rozhodnut.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Výmena dna

Odoslaťod Hora » 30 Aug 2019 10:28 am

Ebi gold soil je tiež černozem,ak to teda nie je tá sama s podobnými vlastnosťami ako Ps powder,rovnaká zrnitosť,iný výrobca a vyššia cena.
Tieto substráty je fajn využiť celý povrch dna,tzn. vysadiť aj na ostatné zvyšné plochy nenáročné kobercovky ako Marsilea hirsuta,Micranthemum "Monte Carlo" ,po bokoch Helanthium bolivianum alebo niečo s vyššími nárokmi ak si trúfaš.
Máš tam ale pandy a to je ťažšie udržať kompaktný porast.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Výmena dna

Odoslaťod Hora » 30 Aug 2019 11:31 am

A načo chceš ešte dávať pod Ebi výživný substrát? Veď si ho pri údržbe pouvolňuješ do vody.Na tieto granulované dna je skôr na škodu viac tuningovať spodok,to choď radšej do tej Amazonie.
Ak Ti ide primárne o rastliny,tak potom jednoznačne Platinum a nie Ebi a aj vo farbe máš výber hnedá/čierna.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Výmena dna

Odoslaťod snajprik » 30 Aug 2019 11:48 am

EBI gold je skôr pre taiwany a chov caridina krevetiek, na rovnaký objem je 2x drahší ako platinum soil. EBI drží kolo 5,5PH Platinum drží kolo 6,7PH. Platinum aktívne čisti vodu od začiatku obsahuje latky ktoré odčerpávajú škodliviny a ani do vody ich nevypúšťa, tak že prebytočne živiny, škodliviny nasaje do seba, ktoré rastlinky potom spotrebujú, alebo baktérie rozložia. Prakticky Platinum soil netreba ani zabiehať, lebo ono samo o sebe čisti a upravuje vodu, samozrejme ta schopnosť nie je nekonečna, časom ju stratí, ale do vtedy budeš mať už dávno svoje akva zabehnuté.
EBI ma menej živín a viac znižuje PH, a amazonia zase ma veľký obsah dusičnanov a treba ho minimálne mesiac zabehávať.
Cena kvalita je u Platinum bezkonkurenčná, ale osobne do akvárií by som odporučil Platinum soil Power, 1mm guličky krajšie vyzerajú ako 3-4mm hrach na dne :)
PS: Kombinácia Platinum s CO2 a koberčekmi je brutálna, osobne by som uvítal izolovanú elektrickú kosačku na koberčeky do akva, aj po 1,5 roka bez hnojenia (len CO2) to stále rastie ako s vody na platinum soil poweru :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Výmena dna

Odoslaťod vagascan » 30 Aug 2019 11:58 am

v 50tke som menil dno za pochodu.. vybral som rastliny, hadicou odstal stary strk, dolial vodu do 1/2 nechal ju dócistit filtrom, dosypal novy strk, nahodil rastliny a oaláááá (:
vagascan
 
Príspevky: 337
Založený: 08 Jan 2010 00:50 am

Re: Výmena dna

Odoslaťod luko36 » 02 Sep 2019 07:00 am

tak sa to konecne rozbehlo poriadne, vdaka za tieto porovnania a vysvetlivky, u mna kobercovky zatial moc nešli aj ked teraz skusam Hydrocotyle tripartita. ale akvarium mam zamerane ako rastlinné ,plus sa chcem zas vrátit aj k neakým krevetkam typu neocardinia davidy. tak do konca týždna sa snad rozhodnem pre substrat a objednam.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Výmena dna

Odoslaťod marlo » 02 Sep 2019 23:53 pm

Ak by som ti mohol poradiť :

1. Ak si vyberieš ADA Amazonia čo je TOP voľba pre rastlinné akvárium tak určite prvé 2-3 týždne tam neodporúčam nasadiť ryby.
Daj susbtrat do nejakej velkej nadoby a pravidelne tam rob vymenu vody tak ako treba niekolko krat týždenne a po 3 týždňoch sprav vymenu za tvoj substrat a daj ryby.

Ale ak som spravne čítal tak máš dosť Echinodorov a Cryptocoryne e pre ich je podla mna zbytočný luxus davat ADA

2. Platinum soil - môžes spravit podla tvojho planu a malo by to fungovat. Ten moc výživy v sebe nemá a nemal by zvyšovať obsah Amoniaku v prvých týždňoch v akvariu. Ale urcite by som preventivne menil cast vody týzdenne.

3. EbiGold - rovnako si myslim ako snajprik ze je zbytocne ho davat do tvojho typu akvária.

Dobrým kompromisom je Dennerle Soil alebo Dark Soil postup podobny ako u Platinum Soil ale maju v sebe viac živín.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Výmena dna

Odoslaťod luko36 » 03 Sep 2019 09:02 am

uuuha, tak teraz fakt mam hlavu zamotanu :)
momentalne mam cca 12druhov rastlin, Echinodrus aj Cryptococorynu sa snažim držať v norme , su dominantne v akvariu, ale viac miesta ako maju momentálne im nedávam a prebytkov sa zbavujem pravidelne. snažím sa o rastlinné akváruim s menšími rybkami ku ktorým chcem zas krevety.

ta ADA amazonia ma velmi laka, až na tu náročnú výmenu vody. tam by som možno to dal do dvoch 25l nádob ktoré mám a menil vodu podla návodu.

Platinum Soil momentálne u mňa vyhrával, skrz ľahší princíp výmeny dna, len pri takom množstve rastlín čo mam by som asi musel dopovať živiny.

takže momentalne dilema ADA alebo platinum soil

niekto mate skusenosti s Ebi Gold WaterPlant Soil powder ?
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Výmena dna

Odoslaťod luko36 » 03 Sep 2019 09:38 am

nechcem velmi vymýšlať, len teda hladám čo napriaznivejšiu možnosť výmeny substrátu , ktorý zastabilizuje PH a zníži tvrdosť vody , bude prínosom pre rastlinky .
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Výmena dna

Odoslaťod matte » 03 Sep 2019 10:55 am

je pri vyzivnych dnach pri nenarocnych rastlinach nutne pridavat co2?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Výmena dna

Odoslaťod luko36 » 03 Sep 2019 11:01 am

tak CO2 je aj na zniženie PH, skusam aj narocnejsie rastliny typu Alternanthera Reinecky ,Alternanthera Rosaefolia, a kobercove.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Výmena dna

Odoslaťod misco » 18 Jan 2020 13:18 pm

Zdravim, absolvujem prave tuto proceduru, filter mam zabehnuty, zatial som ho napojil do velkej plastovej krabice kde su ryby. Akva zalozim nanovo, napustim cerstvou vodou (povodnu som si neodkladal) a zapojim tam potom zabehnuty filter, dno mam platinum soil. Rastliny budu aj rychlo rastuce, aj cryptocoryne, microsorum. Bude filter stihat nitrifikaciu, alebo mam ocakavat zvysene hodnoty a preventivne vymeny vody?
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Výmena dna

Odoslaťod lubosmihula » 18 Jan 2020 19:27 pm

Popravde, nepíšeš aký filter, ani aké veľké akvárium.
Ak ide o vonkajší filter, ktorého veľkosť ( objem filtračnej hmoty) je dostatočný (cca 2% z objemu akvaria) pre tvoje akvárko, tak všetko bude o.k a ani amoniak ani dusitany nebudú merateľné.
Ale ak nie, nebezpečenstvo je veľmi pravdepodobné.
Ide o to, kde sa uložilo viac baktérií. Či v dne, alebo vo filtri.

p.s ak máš rastlinné akvárium, rátaj aj s tým, že rastliny po presadeni chvíľu stagnujú, kým sa rozbehnú nanovo. Takže prírodný filter je mimo prevádzky.
Ak máš aj menší filter napr. 1% z objemu akvaria , môže byť dostatočný za podmienky, že máš filtračné médiá s vysokou filtračnou plochou (Siporax, Metrix, Eheim a pod.)
Napíš viac aj filtračné materiály.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.