Výmena dna



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Výmena dna

Odoslaťod misco » 18 Jan 2020 20:02 pm

Mam 125l akva, cisty objem bude mensi, tipujem 90-100l vody, filter mam tetratec ex700, objem kanistra 6.6l, filtracne naplne mam tie od vyrobcu - teda vata, bio molitan 3x, keramicke valceky a gulicky.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Reklama

Re: Výmena dna

Odoslaťod lubosmihula » 18 Jan 2020 22:11 pm

ja mám tetratec ex600 a pôvodné filtračné médiá som vymenil, lebo tie BB (bioball), valčeky a penové vložky nestoja za nič.
Ešte napíš kedy si naposledy čistil filter a aké a koľko máš rýb
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Výmena dna

Odoslaťod misco » 21 Jan 2020 01:03 am

mam len tetry cierne, cca 10 ks. Filter som cistil mozno pred mesiacom, ale ani nebol zaneseny, iba som vymenil filtracnu vatu a vylial detrit na spodku kanistra. Pred vymenou som ho uz umyselne necistil aby som neznizoval koloniu bakterii. Ja mam v plane ten filter vymenit uplne a kupit nieco praktickejsie na cistenie a prisposobit tomu aj filtracne naplne. Tento tetratec, okrem toho ze manipulacia so vsetkym musi byt jemna aby sa nieco neuvolnilo a nezacalo tiect tak sa mi zasekava pumpa, odvzdusnenie je problematicke, prietok taky akurat na 100l akva, ale uz nic nemozem pridat za vytok. Uz som ho mal rozobraty nakomplet a ma dost nedostatkov na ktorych by mohli zapracovat.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Výmena dna

Odoslaťod snajprik » 21 Jan 2020 08:14 am

Ak máš trošku miesto nad akváriom, tak sa da vyrobiť dokonalý filter, potrebuješ na to dlhy kvetináč, s čerpadlom dostaneš vodu do neho, ktorá pretečie cezeň a na konci urobíš dieru a voda sa samospádom dostane nazad do akvária. Chce to základy kutil s.r.o. funguje to na princípe prepadového filtra, len s tým rozdielom že je to nad a nie pod akváriom.
https://aquaponicsplan.com/wp-content/u ... stem-1.jpg
https://seventhgenerationsolutions.com/ ... -system-1/
https://skunkology.com/wp-content/uploa ... s-work.jpg
Toto už je ulet :lol:
https://sk.pinterest.com/pin/9316828601 ... al-search/
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Výmena dna

Odoslaťod lubosmihula » 22 Jan 2020 09:58 am

Za takých podmienok môžeš vymeniť dno, potom nezabudni na pravidelné výmeny vody. Aspoň mesiac žiadne rybky nedokupuj pokiaľ sa rastliny nerozbehnú

tie kvetináče to je super!
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Výmena dna

Odoslaťod misco » 23 Jan 2020 10:35 am

lubosmihula napísal:Za takých podmienok môžeš vymeniť dno, potom nezabudni na pravidelné výmeny vody. Aspoň mesiac žiadne rybky nedokupuj pokiaľ sa rastliny nerozbehnú

tie kvetináče to je super!


K tomuto zaveru si ako prisiel? Zadavatel prispevku pisal o tom ze mu denitrifikacia zo zabehnutym filtrom fungovala hned, tak som chcel pocut ake vysledky mali. Ja som vymenu dna zrealizoval cez vikend, teraz je 4 den napustena voda, vymenu vody som este nerobil a testy neukazuju zatial narast dusitanov.
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Výmena dna

Odoslaťod lubosmihula » 23 Jan 2020 13:01 pm

dusitany nabiehajú neskôr cca o 2 týždne, ale pri rybách čo máš v akva a zabehnutom filtry, je pravdepodobnosť veľmi malá. Ja som menil dno "za behu" ryby boli v akváriu, filter som musel vyprať, lebo sa zaniesol a úhyn žiaden. Dusitany stúpli, ale nie tak razantne.
Musel som si to ustrážiť.
Minimálne mesiac nečisti filter a krm striedmejšie.
Spomínaš denitrifikaciu.
Denitrifikacia je niečo trochu iné. Ide o odbúravanie dusíka z vody, kde sa dusík mení na plyn bez prístupu kyslíka a uniká v podobe bublín.
To sú iné filtre, resp. médiá.
V tvojom prípade, prebieha vo filtri nitrifikačny proces.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Výmena dna

Odoslaťod I.P. Pavlov » 23 Jan 2020 23:02 pm

@misco
oni narastú, len treba počkať, to je to zradné
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Výmena dna

Odoslaťod misco » 24 Jan 2020 00:44 am

To ste ma nepotesili, myslel som ze zabehnuty filter to zvladne. Ryby mam v provizornej nadrzi a kvalita vody sa tam udrziava tazko. Tak neviem co je teraz horsie :(
misco
 
Príspevky: 51
Založený: 13 Nov 2017 11:30 am

Re: Výmena dna

Odoslaťod Hora » 24 Jan 2020 07:44 am

Nekomplikuj to,nestresuj ryby,normalne ich daj spat do akvaria.Keby sa aj dusikate latky dvihali,nebude to hrozne a vodu vies obmenit vzdy.Test mas asi len na no2,sleduj chovanie ryb,no nebude to tak strasne pri starsom filtri s takym objemom.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Výmena dna

Odoslaťod luko36 » 24 Jan 2020 08:07 am

Ja som mal možnost si požičať 60l akvarium , mal som aj druhy filter, takže to mi to dosť ulahčilo, rybky dva týždne tam prečkali,
myslím ale že v takejto výmene dna za behu , ked nemas neake velke možnosti kde dať rybky, tak ich proste pustis do akvaria a meniš minimalne tretinu vody aspon 2krát týždna prvé týždne. verím že to dopadne dobre, nemáš to prerybnené, hlavne men odstátu vodu.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Výmena dna

Odoslaťod Hora » 24 Jan 2020 08:15 am

A este uspokojenie,ze tvoj filter sa nemusi vyvijat roznymi druhmi bakterii,pretoze ich uz ma a teda pracuju okamzite s moznym narastom dusika,tzn. narast dusitanov okolo druheho tyzdna sa toho akvaria,tych litroch s malo rybami nebude tykat.Vacsi stres pre ryby je vedro s nevhodnou vodou.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Výmena dna

Odoslaťod Stando24 » 11 Dec 2020 13:54 pm

Zdravým chcem by som prerábať moje hlavne akva a riešim výmenu dna. Tak reku neviem sa rozhodnúť mám tam Aquaclay ground od rataja skoro 50l, či ho vyberiem a dám tam Platinum soil alebo ho nechám a dám pod neho tropicu zásobný substrát pre lepší rast rastlín. Mám tieto dve možnosti tak reku prebrať jak to riešiť dáke rady :) Ešte som pozeraj jeden substrát konkrétne Yokuchi Jiban soil ale nemám s ním skúsenosti. Platinum mám v 4 akváriách tak ako je v pohode :)
Stando24
 
Príspevky: 363
Založený: 29 Mar 2019 21:23 pm
Bydlisko: Detva

Predchádzajúca

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.