Martin akvarium 120l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod pito033 » 16 Jan 2020 10:54 am

Meno :) byvam v Čadci :)
pito033
 
Príspevky: 19
Založený: 29 Dec 2019 01:15 am
Bydlisko: Čadca

Reklama

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod Seraph » 16 Jan 2020 11:44 am

ak je voda mutna, zakalena, ide o bezny jav zalozenych akvarii, ktory sa moze a nemusi vyskytnut - najskor sa jedna o nalevnika,
tiez mam skusenost, radia na to nemenit vodu, pretoze vymenou vody sa stale obnovuje (dodavaju sa mu "ziviny")
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod pito033 » 22 Jan 2020 14:16 pm

Prešiel týždeň od poslednej výmeny vody. Do akva som nenamočil ani prst a nechal ho ako sa povie, plávať a iba sledoval ako idú rastliny. Voda už bola ako čaj, nové rastliny doma, odpustil som teda 30 litrov vody a po týždni "omočil" :) :) :) ruky. Seraph písal pravdu, nálevník sa stratil po 4roch dňoch sám. Limnophila, na moje počudovanie sa ujali fajn, vyhodil som len dve stonky, ktore sa neujali, ostatné stavajú nové poschodia, síce pomaly, ale isto. Vilo sa tiež nemýlil, keď tvrdil, že hygrophyle odídu spodné lístky. Tie odumreté som teda povyťahoval. Zasadil som Cryptocoryne wendtti brown a Sagittaria subulata, vhodil dve machové guľky a na kameň skrýše som uviazal Taxiphyllum spec. Erect Moss. Vianočný mach. Včera som celý deň hľadal čím to nalepiť, 10€ za lepidlo sa mi veru nechcelo dávať. Silon nemám, ale ostala mi niť potravinárska tak som to uviazal tým a hotove. Takže opäť minimálne na týždeň sa hodím do klídku a budem sledovať, ako sa tvári rastlinstvo. Jaj a ešte svetlo, večer som pridal pol hodinku. Som doma, tak sa aspoň pozrem dlhšie.
Prílohy
IMG_20200122_122418.jpg
IMG_20200122_122159.jpg
pito033
 
Príspevky: 19
Založený: 29 Dec 2019 01:15 am
Bydlisko: Čadca

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod matte » 22 Jan 2020 14:37 pm

odfot to vecer pri zhasnutom svetle v miestnosti
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod pito033 » 22 Jan 2020 14:42 pm

Skúsim. Nejako mi to ešte nejde, to fotenie. Dám si to ako DÚ :) naučiť sa aspoň odfotiť ho a orezať tak, aby to vyzeralo aspoň pozerateľne.
pito033
 
Príspevky: 19
Založený: 29 Dec 2019 01:15 am
Bydlisko: Čadca

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod pito033 » 22 Jan 2020 19:08 pm

Neviem ci sa radovat. Objavili sa s novymi rastlinami kotulky. Atlas napovedal, rychlo sa mnoziace. Som este v zabehu. Ako zabranit katastrofe?
pito033
 
Príspevky: 19
Založený: 29 Dec 2019 01:15 am
Bydlisko: Čadca

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod Seraph » 22 Jan 2020 20:08 pm

no skus aspon manualne vytahovat, co sa da...inak ocakavaj exponencialny rast .....
alebo ak mas moznost helenky co najskor, i ked moja skusenost zatial je ze zbavit sa ich nadobro je asi nemozne....mam v 54l asi 4 helenky.....populacia vsak neklesa...tak som tento tyzden zacal vyberat manualne...vcera asi 50 ks :) dnes zase aspon 30....inak mi ale az tak neprekazaju....mam na to aj jeden pripravok...ten som ale do akva nikdy nelial, ale pouzival som ho vzdy len ked som doniesol rastliny a dal ich do vedra tak tam som to pouzil....ono mozno sa da aj do akva ale radsej to nebudem riskovat.....vola sa to STOP HYDRIN......ale to uz je pre teba asi neskoro, resp. mozno by si este mohol ked tam nemas ryby...neviem
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod matus.galan » 22 Jan 2020 20:11 pm

Neries nechaj tak, akva mas v zabehu, skonzumuju zaciatocne riasy a podobne. Nasledne sa stav upravi sam podla toho kolko budem mat jest. Cim viac jedla tym viac slimakov takze ak budes krmit normalne nemusis nic riesit a hlavne slimaky su pre akva prospesne.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod stanopb » 22 Jan 2020 20:52 pm

Priznám sa :angel: . Ak sú ružové, budú odo mňa. Ale báť sa ich nemusíš. Ja ich mám vo všetkých akváriách. V dvoch ich množím a presúvam do hlavného, kde ich populácia stále klesá. Pre mňa sú neoddeliteľnou súčasťou akvária. Pomáhajú s riasami, so zbytkami krmiva, so starými listami. Keď náhodou uhynie nejaký živočích, odstránia ho skôr, ako ho nájdem ja. A v tvojom prípade ti pomôžu so zábehom akvária.

Ale ak ti naozaj moc vadia, existujú prípravky, ktoré ich dokážu zlikvidovať. Prípadne ako odporúčanie vyššie - Clea Helena.
stanopb
 
Príspevky: 14
Založený: 28 Dec 2019 10:56 am
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod pito033 » 23 Jan 2020 09:00 am

Ako sa hovorí, "Ráno, mudrejšia večera". Ľudia sú už takí, snažia sa mať všetko sterilné, doma dezinfikujú všetko od podlahy až po plafón, kadejaké komerčné BIO produkty ( toto mi príde podobné aj pri akvaristike, všelijaké zázračné vodičky) a akvárium tak isto. Miesto toho aby si to fungovalo tak nejak samo pár slimakov katastrofa, stetinka riasy ani nehovorim. Takže asi tak nejak. Plánujem nasadiť slimákov a to Clithon sp. verzia Sun. Kotuľky dajak v pláne neboli, ale. Nač plakať nad rozliatym mliekom. Prihodím aj Helenu. Podľa atlasu a toho čo som tu vyčítal by mali dať Clithonom pokoj ak bude Helena jedna a Clithoni dospelí. Ak by sa aj tak stava kotuliek neúmerne zvyšoval, bude isto dostupná rybka, ktorá si pochutí. A postupne počtami rýb a slimákov to nastaviť tak aby to hralo a nebol prebytok alebo naopak nedostatok.
Ryby som riešil povrchne, keďže he ešte na ne čas. Malé farebné, jeden pár niečoho väčšieho, ako dominanta akvária, ancitrus jeden a možno aj nejaký panciernik. Konkrétne druhy budem riešiť až pred koncom zábehu. Lebo ako som tu už v pár témach čítal, pri zábehu padli nejaké názvy rýb, ktoré by išli do takého akva a v každom príspevku dodatok "až po mesiaci" a bum na druhý deň už sa osádka trávila v akva. Takto ma aspoň neťahá do akvateru :) :):)

Ale späť k slimákom. Im tieto dusikaté látky, amoniaky neprekážajú? Čiže čisto teoreticky by sa dali aj vpustit až pracujú zatiaľ dva Clithon "Sun".

Matte skúsil som to večer ako si chcel.
Prílohy
IMG_20200122_192752.jpg
IMG_20200122_192657.jpg
pito033
 
Príspevky: 19
Založený: 29 Dec 2019 01:15 am
Bydlisko: Čadca

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod snajprik » 23 Jan 2020 09:20 am

Slimáky sa najradšej hrabu v truse, dusičnany im nevadia vydržia skoro všetko, jedine čo ich vie veľmi rýchlo zdecimovať sú ťažké kovy ako je meď, alebo klapavka obecná :D
Slimáky ak majú čo žrať namnožia sa do veľkých počtoch, ak nemajú je ich len par. To znamená ak budeš mať čisté skla a nebudeš prekrmovať, problém s nimi mať nebudeš.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod stanopb » 23 Jan 2020 09:31 am

Teoreticky by to Clithon mal prežiť, keď sa mu nebude páčiť, tak sa pokúsi vyliezť von. Pri tých Helenách by som bol opatrný. Mne dve Heleny dali dole cca.3,5cm Tylomelaniu. Potom som ich daroval. Keď si vyberú svoju korisť, už ich nič nezastaví.
stanopb
 
Príspevky: 14
Založený: 28 Dec 2019 10:56 am
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod matte » 23 Jan 2020 11:40 am

no hned je to lepsie!
heleny by som nikdy nedaval, poznam viac pripadov v mensich akvariach, ze zlikvidovali psospesne kotulky a levatky a namnozili sa heleny
ja mam v akva vsetky typy minislimakov teda kotulky, levatky a piskorky v dne, pri vymene vody poodsavam zopar piskoriek a vsetko je pod kontrolou, ked nasadis ryby, krevety, tak sa slimaky nebudu tak mnozit, kym som nemal ryby vsade som videl vajicka slimakov, odkedy su ryby vajicka som ziadne nevidel
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod pito033 » 28 Jan 2020 13:23 pm

V práci som mal čas prezerať atlas a bežne dostupné rybky. Zatiaľ som to vymyslel asi takto :
Neonka červená 15ks
Tetra štvorpruhá 10 ks
Gurama mramorová párik
Prísavník obyčajný samec a 2 samice
A teraz dilema. Miesto pancienikov by som možno dal aj 4ks :
https://rybicky.net/atlasryb/sekavec_pricnopasy

Čo vy na túto kombináciu?
Zmestí sa tam ešte niečo? Popripade k niečomu prialdať/ubrať?

Kotulky regulujem kúsok, keď sa prídu nadýchnuť k hladine, vylovím. Moc to neprehāňam s tým lovom. Len podľa toho či som doma a niečo plāva na hladine.
Vpustil som dvoch Clithon sp. "Sun". Trāvia 95% času na skle. Je to normal? Ja som myslel, že budu lietať po koreni, kameňoch a rastlinách.
pito033
 
Príspevky: 19
Založený: 29 Dec 2019 01:15 am
Bydlisko: Čadca

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod snajprik » 28 Jan 2020 18:08 pm

Ja som to kedysi robil tak, že kotúľka čo došla k hladine tu som rozpučil a rybičky si pochutnali na čerstvom a kvalitnom mäsku :wink:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod pito033 » 28 Jan 2020 19:36 pm

Rybky ešte neplávajú, no do budúcna môže byť aj toto jedna varianta regulácie.
pito033
 
Príspevky: 19
Založený: 29 Dec 2019 01:15 am
Bydlisko: Čadca

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod stanopb » 28 Jan 2020 20:52 pm

pito033 napísal:V práci som mal čas prezerať atlas a bežne dostupné rybky. Zatiaľ som to vymyslel asi takto :
Neonka červená 15ks
Tetra štvorpruhá 10 ks
Gurama mramorová párik
Prísavník obyčajný samec a 2 samice
A teraz dilema. Miesto pancienikov by som možno dal aj 4ks :
https://rybicky.net/atlasryb/sekavec_pricnopasy

Čo vy na túto kombináciu?
Zmestí sa tam ešte niečo? Popripade k niečomu prialdať/ubrať?

Kotulky regulujem kúsok, keď sa prídu nadýchnuť k hladine, vylovím. Moc to neprehāňam s tým lovom. Len podľa toho či som doma a niečo plāva na hladine.
Vpustil som dvoch Clithon sp. "Sun". Trāvia 95% času na skle. Je to normal? Ja som myslel, že budu lietať po koreni, kameňoch a rastlinách.


Tak narýchlo som to prepočítal (a aj keď to nie je úplne dokonalá metóda), ale pre predstavu, keď toto pustíš do akvária s čistým objemom cca. 80l vychádza to na 0,5l/1cm ryby. Skús sa poobzerať po inej osádke. Vyraď druhy, ktoré dorastajú nad 5 cm. Ja by som odporučil nejaký druh menších razbor, namiesto prísavníkov Otíkov. Každému sa časom zapáčia krevety, môžeš skúsiť Japoniky.
PS: pokiaľ nenecháš akva zarásť ako džungľu, pouvažoval by som nad zmenou filtra.
stanopb
 
Príspevky: 14
Založený: 28 Dec 2019 10:56 am
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod matte » 28 Jan 2020 21:21 pm

snajprik napísal:Ja som to kedysi robil tak, že kotúľka čo došla k hladine tu som rozpučil a rybičky si pochutnali na čerstvom a kvalitnom mäsku :wink:

preco kedysi?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod pito033 » 29 Jan 2020 11:54 am

Stano myslel si toto? :
https://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy
Zaujímavá rybka, nevedel som o nej. Ďakujem za tip, ešte čo to o nej prečítam, ale asi to bude lepšia varianta ako ancitrus obyčajný.
K tým vačším, chcel som jeden párik niečo také dominantnejšie. Skaláre som hneď vylúčil pretože by sa nehodili do mojho zámeru a tie gurami sa mi celkom pozdávali. Je nejaký druh, ktorý žije v páre, hodí sa k hejnovým rybkám miesto gurami?
pito033
 
Príspevky: 19
Založený: 29 Dec 2019 01:15 am
Bydlisko: Čadca

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod matte » 29 Jan 2020 13:51 pm

Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod pito033 » 29 Jan 2020 14:22 pm

Matte, super. Cihavec medovy, pridavam do zoznamu možných rýb. Nie je veľký ako gurama mramorova.
pito033
 
Príspevky: 19
Založený: 29 Dec 2019 01:15 am
Bydlisko: Čadca

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod stanopb » 29 Jan 2020 14:29 pm

Otocinclus affinis - áno to je ono. Matte ti tu tiež niečo načrtol, ale pri týchto rybách bude teba zlepšiť filtráciu. Pri tých Lorikariách určite. Ak sa rozhodneš pre Otíkov, hneď na začiatku ich kúp 10. Všetky sú z odchytu, takže do mesiaca ich cca. polovica zdochne. Ale za mňa je to top rybka.
stanopb
 
Príspevky: 14
Založený: 28 Dec 2019 10:56 am
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Martin akvarium 120l

Odoslaťod I.P. Pavlov » 03 Feb 2020 18:44 pm

snajprik napísal:Ja som to kedysi robil tak, že kotúľka čo došla k hladine tu som rozpučil a rybičky si pochutnali na čerstvom a kvalitnom mäsku :wink:

To myslíš vážne? Vidno, že si ešte nedocenil hodnotu slimákov...... :| a nakoniec, nevadili ti zbytky z ulity, ktoré môžu poškodiť niekomu inému z osádky :oops:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.