Neonky červené a asi 60 l akva



Všetko okolo akvarijných rýb

Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod Neonka58 » 25 Jan 2020 02:46 am

Dobrý deň.

Mám vyrobené akvárium 70x30x30, 70 je dĺžka. Skoro 3 roky ide úplne bez filtra. Mám v ňom rastliny žaburinka na hladine, v akva valisneria, anubiasy, kryptokoryny a guľky javskeho machu. Všetko rastie, ale žaburinka mi mizne a neviem prečo? Kokosový domček a nejaké korene. Obyčajne slimáky, ktoré prišli s rastlinami a helenky. Zopár kusov mini krevetky sakura. Rybky, 5 panciernickov. A 6 neonky červené. A už viem, že neonky majú mať aspoň 100 l akva a sú hufovite a HUF je aspoň 10 rybiek.

A tu je ten problém. Predpokladam, že akva ma objem čistej vodyasi 55 l. Čo je lepšie pre neonky? Nechať ich v počte akom sú alebo im dať kamarátky? Vyzerajú spokojne. Ale.. Co tu čítam fórum, rozmýšľam, čo je pre ne lepšie? Ďakujem.
Neonka58
 
Príspevky: 23
Založený: 24 Jan 2020 00:25 am

Reklama

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod Neonka58 » 25 Jan 2020 03:08 am

Substrát, mix, štrk 2-3 mm a piesok, svetlo hnedá farba. Na niektorých miestach v akva len piesok, kvôli panciernickom.
Neonka58
 
Príspevky: 23
Založený: 24 Jan 2020 00:25 am

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod snajprik » 25 Jan 2020 08:13 am

Žaburinka mizne lebo ma malo dusičnanov, akvarko by ti malo zvládnuť 10 neóniek, ale samozrejme že by bolo lepšie podľa možnosti im zabezpečiť väčšiu nadrž. A aj pre teba by to bolo zaujímavejšie, teraz máš akvarko pre cca 15 rýb a za 40€ by si mal akva pre 40 rýb :) Čim väčšie akva tým ľahšie sa udržiavajú správne podmienky.
http://www.akvaria-teraria.sk/kategoria ... tandardne/
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod Neonka58 » 25 Jan 2020 10:53 am

To už viem, že väčšie by bolo lepšie. Ale nie je na neho miesto. Toto je robené na mieru.

Až sa za seba hanbím, ale začínala som voľakedy s bojovnicou Presne, v tej malej betta muciarni. Koľko to malo, 3 litre? Jasne, v predajni povedali, že je to OK. Ale aj tak mi to nejako nedalo a kúpila som jej 30 l akvárium. A tam už bola culejsia aj v ňom dožila.

Neskôr, po nejakom čase som opäť zatuzila po rybkach a väčšom akva. Toto je však zatiaľ najväčšie, aké môžem mať. Možno v budúcnosti sa mi to podari... Pri troche skromnosti by som chcela aspoň 1,5 metra dlhé akva. A môj detský sen bol, mať jednu celú stenu len ako obrovské akva, v byte však nereálne.

Inak, kŕmim 1x denne. Dva dni v týždni, pondelok a štvrtok, nekrmim vôbec. Keď idem na niekoľko dní preč, poprosím niekoho známeho, aby mi ich nakŕmil len vtedy, keď budem preč viac ako týždeň.

Odkalujem 1x za mesiac. Niekedy je to ťažké, medzi tými rastlinami. Už sa mi viackrát stalo, že mi anubias vyplával hore. Možno bol slabo uchyteny na koreni? Pri krypyokotynach a valisneriach je to trochu ľahšie.
Neonka58
 
Príspevky: 23
Založený: 24 Jan 2020 00:25 am

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod matte » 25 Jan 2020 16:18 pm

Daj prosim foto, akva bez filtra male mam aj ja, tak som zvedavy
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod snajprik » 25 Jan 2020 19:03 pm

Nie je to ideálne, ale neónky červene sa tam vmestia, problém skôr vidím či im nezachutnajú krevetky, neonky modré či rázborky by boli vhodnejšie.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod Neonka58 » 27 Jan 2020 00:39 am

Tu je fotka. Nerada ukazujem súkromie, tak len výrez. Fotene niečo po zobudeni, vstavala som ešte za tmy, neonky boli ešte svetlé. Tiež sa mi zdá, že rastlín by mohlo byť viac, ale nechávam ich zatiaľ, nech si samé určia, kde a koľko chcú rast. Hej a na hladine sa mi niekedy robia bublinky. Môže to byť tým, že mám akva len z polovice zakryté? Chcem totiž, aby rybky aj rastliny mali čo najväčšiu voľnú plochu ku vzduchu.
Prílohy
Akva.jpg
Neonka58
 
Príspevky: 23
Založený: 24 Jan 2020 00:25 am

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod Neonka58 » 27 Jan 2020 01:33 am

Ku krevetkam, to neviem, či im môžu neonky ublizit? Skôr som videla, ako krevetka vyrazila proti neonke, ktorá sa k nej priblížila, keď si držala vlocku. Teda tá krevetka si strážila vlocku.
Neonka58
 
Príspevky: 23
Založený: 24 Jan 2020 00:25 am

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod vilo » 27 Jan 2020 09:20 am

neonka58: ako máš prekryté akvárium ? po dĺžke alebo po šírke ? neusádza sa na hladine prach ? Ja by som asi aj kvôli pancierníčkom akvárium prekryl, ale tak, že druhé sklo by bolo o čosi navýšené - stálo by na okrajoch akvária niečim podopreté (napr. odrezané kolieska gumenej hadice na jednom mieste prerezané, aby sa dali "navliecť" na okraj bočných skiel)

podľa mňa je akvárko v pohode, ak tak funguje už dlhú dobu. Možno ak pridáš ešte zopár rybiek (neóniek), začne sa viac dariť aj žaburinke - bude mať viac "hnojiva"
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod Neonka58 » 28 Jan 2020 08:19 am

Tu sú pancierniky, "prichyteni" ako oddychujú.

Kryt zakrýva od polovice zadnú časť akva. Po dĺžke. Od polovice ku predu je otvorené.

Neplánujem ich kupovať, zatiaľ, kým žijú tieto neonky, ale zaujíma ma. Ako by spolu vychádzali neonky červené a modré? Ignorovali by sa alebo by vytvorili jeden huf?
Prílohy
Akva 2.jpg
Neonka58
 
Príspevky: 23
Založený: 24 Jan 2020 00:25 am

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod matte » 28 Jan 2020 10:57 am

ked ti to funguje, tak super
nejako ti to ide do zelena, mozno nejake clithony na riasu?
ja co mam notech, tak je v nom voda priezracna, aj hladina
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod Neonka58 » 28 Jan 2020 17:26 pm

Voľakedy som mala aj filter a ostatnú techniku. Ale raz, bolo to medzi polnocou a ránom, som sa zobudila na zvláštny clapot vody. Najprv som si myslela, že sa len bláznia pancierničky. Ale nedalo mi, vstala som a išla sa pozrieť. Voda bola až pozdĺž steny za akvariom. Rýchlo som začala zachraňovať, čo sa dá. Vodu a väčšinu rastlin som dávala do hrncov a rybky a nejaké rastliny do takých plastových nádob, v ktorých sa predáva mäso alebo napr. hrozno. Dnes sa čudujem, ako som ich dokázala tak rýchlo pochytat.

Ráno trebalo ísť do práce na 12 hod smenu. Večer som prišla, rybky boli OK. Ďalšie dni bola kontrola akvária. Sklo aj spoje vyzerali OK, testy s vodou tiež. Podľa všetkého bol na vine filter. Ono to aj vyzeralo tak, akoby ťahal vodu von z akvária.

Tak som sa rozhodla, že filter aj všetka technika pôjde preč. Dokonca svietim obyčajnou lampou, aj to len vtedy, keď som doma. A zistila som, že to funguje. Našla som tu aj nejaké témy o akva bez filtra. Väčšinou sa mi ukazuje meno Jirko Scobak, obdivujem jeho akva, jednoduché, funkčné a úchvatné.
Neonka58
 
Príspevky: 23
Založený: 24 Jan 2020 00:25 am

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod snajprik » 28 Jan 2020 18:03 pm

Na Jirku mam trosku ťažké srdce, lebo dosť zanedbáva údržbu, to že je to low tech bez filtra, ešte neznamená že skla majú biť špinavé, voda kalna, neodkalený vrch substrátu a všade vláknitá riasa. Ale to sú kozmetické veci čo na funkčnosť akvária bez filtra nemá vplyv, len ta estetika :)
PS: Neviem čo chlapec vystrájal že na rybičkách dostal ban...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod matte » 29 Jan 2020 13:57 pm

snajprik napísal:PS: Neviem čo chlapec vystrájal že na rybičkách dostal ban...

to ako vazne?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod snajprik » 29 Jan 2020 18:58 pm

Včera som chcel pozrieť jeho nadrž a nenašiel som, zadal som jeho meno a vyskočilo mi že ma ban, ale dnes od 29.1 už ma prvé príspevky, vyše mesiaca nemal žiadne.
PS Asi nejakému adminovy s rybičiek stupil na otlak :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod snajprik » 30 Jan 2020 21:34 pm

Svetlo je potrebne aj v akvarku bez filtra aby sa rastlinkám darilo, lebo rastlinky nahradzuju filter, osobne keď smiem poradiť kúp ku krevetkam mini rybičky ako razborky, modré neónky, tetri ohnive... Sú to všetko malé rybičky 1,5-3cm a krevetky s nimi celkom dobre vychádzajú. Aj keď sa to nezdá neónka červena je na objem 5x väčšia ako neónka modra.
https://youtu.be/58vh71qAINk
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod matte » 31 Jan 2020 17:08 pm

snajprik napísal:Svetlo je potrebne aj v akvarku bez filtra aby sa rastlinkám darilo

ale bohate staci aj denne svetlo :)
Prílohy
IMG_20200114_194738.jpg
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod I.P. Pavlov » 03 Feb 2020 18:22 pm

@snajprík
o ňom bez neho?! a čo ťa je po tom? napíš mu.......
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod snajprik » 03 Feb 2020 18:46 pm

Len som chcel dať príklad ako sa da urobiť nenáročný koberček, pomocou určitých machov.
Nie je potrebne mať špeciálny substrát, CO2, silne svetlo, hnojenie aby akvarko bolo pekne zelene.
https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... 0&s=0&sl=0
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod Neonka58 » 04 Feb 2020 11:31 am

Pekné mini akva. Mne by sa na okno žiadne nezmestilo. Ale mám akva blízko okna, čiže má svetlo aj z von.

Neviem, či tu zelenú farbu nerobí tá zelená zadná stena. Hoci nejakú riasu mám, na anubiasoch. Keď mením vodu je práveže skôr so žltým nádychom.

Tieto červené neonky už nechám dožiť, nové nebudem kupovať, hoci to bude trvať roky. Keby som v budúcnosti chcela menšie neonky, tie modré, je nejaký rozdiel v chove? Či sú náročnejšie alebo majú špeciálne požiadavky?
Neonka58
 
Príspevky: 23
Založený: 24 Jan 2020 00:25 am

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod Neonka58 » 04 Feb 2020 16:04 pm

Choval tu niekto neonky červené aj neonky modré? Je rozdiel len ten, že sú menšie?
Neonka58
 
Príspevky: 23
Založený: 24 Jan 2020 00:25 am

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod lev_ica » 04 Feb 2020 17:07 pm

Ja som kupovala neonky modré asi 40ks, boli tam primiešané 3 neonky červené. Keďže v rastlinnom akva bol problém ich vyloviť, nechala som ich tak, takže spolu fungovali pár rokov. Držali sa spolu, nevidela som žiaden problém v spolunažívaní. Akurát pomer veľkosti bol fakt výrazný. Dnes mi žijú už iba tri, dve modré a jedna červená. Takže aj vekovo sa dožívajú podobne...
Prílohy
614.jpg
558.jpg
254.jpg
Obrázok používateľa
lev_ica
 
Príspevky: 609
Obrázky: 65
Založený: 25 Jan 2014 16:55 pm

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod snajprik » 04 Feb 2020 22:02 pm

Momentálne mi plávajú v akva neonky čierné 6ks, červené 20ks, modré 21ks, obecné 12ks, zelené 6ks, zelenomodré 4ks a zlaté 6ks, dlho plutve 4ks. Neonky diamantové sa mi doteraz nepodarilo ešte zohnať :( Rozdiel medzi nimi je vo veľkosti, parametrovo sú skoro rovnako na tom. Pri krevetkach mam neonky modré objemovo sú 4x menšie ako červene, je to fakt velký rozdiel.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Neonky červené a asi 60 l akva

Odoslaťod Neonka58 » 05 Feb 2020 22:46 pm

Tie modré neonky vyzerajú ako ich mladší bratranci a sesternice. :) Možno by nebol zlý nápad pridať neonky modré k tým červeným. Ale nechcem sa splasit a uponahlat to. Červené mi žijú v pohode aj bez filtra, myslíte, že aj modré by boli v pohode? Či nie sú nejaké veľmi chulostivé? A vedia vytvoriť obidva druhy jeden huf? Zaujímavé. Ale hlavne je, že sa nesikanuju.

Čítala som na nete viac článkov o neonkach červenych a veľkosti akva. Nasla som nejaké od roku asi 2003. Zo začiatku tam bolo dovolené 15 neoniek v 50 l akva a neskôr sa to postupne menilo a skončilo to na 10 neoniek na minimum 100 l akva.

Včera som odkalovala, to bola "podívaná". Krevetky a neonky sa radšej držali bokom, v zmysle "kde sa robí, nezavadzame." :D Zato pancierničky sa mi stále motali okolo odkalovacieho zvona. Mám sice na zvone mriežku, ale nebáli sa? Pamätám si, ako som ich prvykrat len dala do akva ako sa prvé týždne len skrývali v rastlinách pri každom pohybe. Teraz môžem pri nich aj zatĺkať klince a nevadí im to.
Neonka58
 
Príspevky: 23
Založený: 24 Jan 2020 00:25 am

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.