Dlhodoby problem s rastlinami



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 03 Feb 2020 19:10 pm

Ahojte.
Som uz zufaly a potrebujem poradit.
Mam problem s rastom rastlin: Vid fotky.
Parametre vody su:
Ph 6,5
KH 120ppm (6.6dH)
GH 150ppm (8.4dH)
NO2=0
NO3=10mg/l

CO2 davkujem cez externy atomizer cca 2 bublinky / sek. a napriek tomu mam velky problem dostat dropchecker (dennerle napln) na inu ako tmavozelenu farbu.
Hnojil som doteraz 2xtyzdenne Flourish + cca kazdy druhy den Flourish excel. Rastliny prezivali ale nedarilo sa im.
Tak som presiel na Invital Ferox sypke hnojivo s tym ze tyzden uz davkujem kazdy druhy den odporucane mnozstvo.
Ale rastlinam sa dari este menej.
Svietim cca 8h.
Viete mi prosim niekto poradit co robim uplne zle?
Dakujem
IMG_20200203_174813.jpg

IMG_20200203_174809.jpg

IMG_20200203_174805.jpg
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Reklama

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod lubosmihula » 03 Feb 2020 22:13 pm

Málo si napísal o svetle, to je veľmi dôležitý údaj. Aké výkonné je. A ako meníš vodu, aké testy používaš (značka), aké a koľko máš rybiek.
Je možné, že máš tvrdšiu vodu v akva a toto si mohol spôsobiť hnojivami a ich odpadnými látkami.
Vidím tam akurát neonky, takže typujem málo makroprvkov. Ale to sú len dohady. V takom prípade
výmena 1/2 akvaria vody + doplniť hlavne dusik a draslík.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 03 Feb 2020 23:25 pm

Snáď odpoviem na všetko.
Svetlo je juwel helialux day night. Vodu mením raz za dva týždne cca tretinu. Test na pH používam samostatný kvapalinovy. Na zvyšok 6in1 easy life test. Rybky mam aktuálne cca 25 neoniek obecných a 6ks ramireziek plus jednu mrenku krasnoploutvou. Ako sa dá overiť ten nedostatok makro prvkov. Nemá ich práve hnojivo ktoré pouzivam doplniť?
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod lubosmihula » 03 Feb 2020 23:56 pm

Poviem ti, že takéto testy neukazujú ani približné hodnoty. Ak môžem poradiť, neriaď sa nimi vôbec. Škoda peňazí. Sprav toto:
1. výmena 1/2 akvaria vody (eliminujes odpadné látky z hnojiv)
2. Pridaj do akvária KNO3 (nepoviem ti koľko, lebo si nenapisal objem akvaria), ale zhruba 1/2 čajovej lyžičky na 100 l vody a mikroprvky (napr. plantamin od Tetra, florena od Sery a pod.), ale len 1/3 odporúčanej dávky.
3. o týždeň znova vymeň 1/2 akvaria vody a sprav to isté.

Aby si nestrácal čas choď na stránku profiplants.cz a daj si otestovať vodu z akvária na
dusičnany
fosfor
draslík
zelezo
Gh
KH
PH
a grátis ti spravia rozbor vody z kohútika a budeš vedieť, čo lejes do akvária.
Z 90% chýba v akváriu dusík a naopak je prebytok mikroprvkov.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod snajprik » 04 Feb 2020 00:22 am

Mi to pripomína jeden vtip :) Už som s dosky tri krát odrezal a furt je krátka. Koľko krát s nej plánuješ odrezať, kým pochopíš že je krátka? Preklad akvárium máš prehnojené, koľko tam ešte hnoja chceš naliať?
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 04 Feb 2020 09:38 am

Dakujem za obe odpovede.
"Snajprik" prisambohu ma to nenapadlo ze to je prehnojenim :-). Dovod je jednoduchy, davkoval som odporucane davkovania pri ktorych vyrobca uvadza ze nedojde k prehnojeniu. Az ked sa teraz nad tym zamyslim, tak to dava zmysel co pises :-D . Dakujem:-)
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 04 Feb 2020 09:47 am

lubosmihula napísal:Poviem ti, že takéto testy neukazujú ani približné hodnoty. Ak môžem poradiť, neriaď sa nimi vôbec. Škoda peňazí. Sprav toto:
1. výmena 1/2 akvaria vody (eliminujes odpadné látky z hnojiv)
2. Pridaj do akvária KNO3 (nepoviem ti koľko, lebo si nenapisal objem akvaria), ale zhruba 1/2 čajovej lyžičky na 100 l vody a mikroprvky (napr. plantamin od Tetra, florena od Sery a pod.), ale len 1/3 odporúčanej dávky.
3. o týždeň znova vymeň 1/2 akvaria vody a sprav to isté.

Aby si nestrácal čas choď na stránku profiplants.cz a daj si otestovať vodu z akvária na
dusičnany
fosfor
draslík
zelezo
Gh
KH
PH
a grátis ti spravia rozbor vody z kohútika a budeš vedieť, čo lejes do akvária.
Z 90% chýba v akváriu dusík a naopak je prebytok mikroprvkov.


Velmi velmi pekne dakujem za takuto rozsiahlu odpoved.
Este by som si rad upresnil nejake veci, aby som nespravil blbost:-)
1. To je jasne. Spravim dnes vecer.
2. Akvarium je Rio180. Ale prepocet si uz spravim :-) KNO3 hned objednavam, nech je tu zajtra. To iste aj to druhe hnojivo s mikroprvkami. Cize ak tomu dobre rozumiem, cize nemozem pouzit invital ferox complete namiesto plantaminu/floreny v tretinovej davke tiez? Pytam sa len preto, lebo ho mam namiesany :-D
3.To je tiez jasne.
4.Nikdy som to meranie vody neobjednaval,tak mam k tomu par otazok.
a, Cize ja si mam objednat dva merania? Alebo staci to "zvyhodnene meranie za 20e" a oni mi v tom otestuju obe vzorky (akvariova voda + kohutikova)?
b, Mam dat otestovat pravdepodobne tu vodu pred tym ako vymenim polovicu objemu aby sme si boli isti, kde je problem. tak?
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod lubosmihula » 04 Feb 2020 10:13 am

a. áno, daj si to zvýhodnené meranie + kohútiková voda do litrovej pet fľaše, pošleš to cez zasielkovnu
a budeš presne vedieť, čo tam dať a co nie. Samozrejme vodu z akvária pred výmenou, tú čo tam máš teraz.
b. invital ferrox nepoznám, ale ak obsahuje len mikroprvky, tak ho kľudne daj
ja dávam Fe PH plus z akvazahrady, namiešam si to a dávam do 250 l akvaria 5 ml vždy po výmene vody a potom každý deň 1 ml.
Na testy som sa spoliehal a skoro odpálil všetky rastliny.
Len pre info : test mi ukazoval cca 40 - 50 mg/l NO3 a realita bola 0,25!
A ja som menil vodu, zháňal som filtračné médiá na zníženie dusika a všetko pomaly hnilo.
Potom som sa dočítal, že najčastejšou príčinou nezdaru je málo dusíka. Tak som dal vodu na rozbor a testy putovali do koša.
Po týždni uvidíš ako to krásne nabieha, ožíva. Len dodržiavať výmenu 50 % nech sa to resetuje. Akonáhle sa rastlinky rozbehnú stačí meniť 1/3 vody. A budeš mať aj presné výsledky a vedieť čo dodávať do vody.
Podstatné je, aby sa ti v akváriu nehromadili odpadné látky z hnojív (poväčšine sú to soli) ktoré ti otrávia vodu, zvýšia vodivosť, alkalitu a všetko kape. Dôkazom je to, ze sa nevstrebava CO2, čím je voda tvrdšia, tým horšie sa vstrebáva oxid uhličitý a kyslík.

Do tvojej 180 l (asi hrubý objem) stačí aj pol lyžičky čajove KNO3. Čo sa týka krmiva, uprednostni radšej mrazené krmivo (nitenky, patentky a najlepšie larva čierneho komára) lepšie rastú rastliny.
8 hodín svietenia ponechaj a sleduj dropceker, ak by nezozelenel, tak by bolo dobré trošku ubrať na intenzite tak cca 10%, ale som presvedčený že ak vymeníš vodu, pôjde co2 pomaly nahor.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 04 Feb 2020 12:02 pm

Super popis. Dakujem.
To hnojivo obsahuje aj makroprvky, cize ho davat zatial nebudem. a kupim jedno z tych dvoch co popisujes vyssie. Spravim presne tak ako pises a ked mi pridu vysledky, tak ich tu hodim, a znova zneuzijem tvoje poznatky, nakolko z toho nebudem asi velmi mudry :-)
Zatial velmi pekne dakujem.
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Hora » 04 Feb 2020 13:55 pm

Aký starý je Platinum? lebo ja som začal s Profitom jemne od 5 mesiaca a rastliny zdravé,len CO2 na 6,6 pH.Samozrejme záleží na sile svetla a množstve rastlín.
Pri hnojacej akvaristike od brucha 1/2 lyžičky KNO3 na 180l je odvážne dávkovanie.NO3 držať max. do 10mg/l,nevieš si to regulovať podľa jedného rozboru.
Bez testov sa tu jednoducho nezaobídeš.S papierikmi to nepôjde,takže kvapky NO3,Fe,PO4,pH 6-7,6 od JBL. Ľubo mal napísať,že používal Aquar a Rataj,čo hovorí za tie výsledky a vyhodené peniaze.
Ja by som nedal 20€ za rozbor,ale investoval do lepších testov a mal ich cca na 40 meraní.Je otázne ako sa počas merania za pár hodín dopravy skreslí chemizmus niektorých hodnôt.
A myslím,že Seachem fluorish alebo Ferox je lepšie doplnkové hnojenie ako Florena alebo Plantamin,ale topiaci sa slamky chytá a ak myslíš,že ti pomôžu urobiť zázrak oproti terajšiemu stavu,tak nakupuj.
KNO3 je fajn,rozrobíš a dávkuješ podľa výsledkov,ideálne 5-10mg/l.O absenciu draslíka sa nemusíš báť pri všetkých spomínaných hnojivách.

@Ľubo,už máš výsledky s porovnaním JBL?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod lubosmihula » 04 Feb 2020 13:57 pm

pozrel som sa na tvoje hnojivo a zistil som, že má vysoký obsah železa a iných mikroprvkov. Z makroprvkov má len draslík. A ak niekto tvrdí, že vo vodovodnej vode nie je draslík je to lož. V mojej vode je 2,5 mg/l. Paradoxne toto hnojivo neobsahuje dusík.
citujem:
INVITAL FEROX COMPLETE je vysoko koncentrované hnojivo obsahujúce vysoké dávky železa, mikroprvkov a draslíka vo forme prístupnej rastlinám. Neobsahuje dusík a fosfor, ktoré bývajú v bežných akváriách zastúpené vďaka odpadovým látkam z rýb v dostatočnom množstve.
Toto píšu všade. A pritom dusík chýba často. pvp máš zanesenú vodu stopovými prvkami, môžeš tam mať aj nadmieru železa a to je veľký a častý problém. Železo nad 0,5 mg/l je kontraproduktívne. Blokuje rastlinám živyny.

p.s. pol lyžičky je odvážne? KNO3 má dusík a draslík zhruba 60 :40 to znamená, že pri dávke 2,5g = 2500 mg na 150 litrov je asi 16 mg/l KNO3 a z toho bude 9,6 mg dusík a 6,4 mg draslík. A po týždni vymením 50 % vody, keby mi rastliny aj nič nespálili, čo je hlúposť tak tam mám max.10 mg/l dusíka. Ale realita je iná. Dusík ti spadne aj na nulu. Dávaš tam co2, svietiš a kopec rastlín, rybky neónky to ako keby ani neboli, a pár mreniek.
Vždy! zdôrazňujem vždy moje problémy s rastlinami boli zapričinené nedostatkom makroprvkov.
A že sa bez testov nezaobíde? Zaobíde a veľmi jednoducho, je plno rastlinkárov, ktorí testy nepoužívajú. Stačí nasadiť hygrophily, dať pistiu na hladinu a hneď vieš kedy čo chýba. Konečne do toho prichádzam, Zdržanie nastalo, len pre komerciu zvanú testy.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 04 Feb 2020 14:18 pm

Ahojte.
"lubosmihula"
Pozeral si zlu verizu asi. ja mam tuto:
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... l-v-prasku
Len ako vravim, toto hnojivo pouzivam tyzden a ide o znacne zhorsenie.
Teda predpokladam podla toho co si pisal ze som to nim prehnojil.
"Hora"
Platinum ma cca 7 mesiacov.
Ako ak tie JBL testy naozaj ukazuju dobre, tak mi nevadi za nich dat tych 60e, ak budem moct robit rozbor opakovane.
Tato moznost sa mi paci, ak naozaj funguju.
Btw. Mal som aj ja jeden test RATAJ - foskol. A moja recenzia je, ze neviem si predstavit nic nepouzitelnejsie. PO4 meral v troch hodnotach: 0,5 2,5 5. Pricom ani taketo obrovske rozdiely neboli poznatelne zretelne podla toho testu.
A ked sa ta teda mozem opytat, tak ty by si mi radil inak postupovat? Ci tak isto, len opatrnejsie s tym KNO3?
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 04 Feb 2020 14:22 pm

A este jedna vec.
Teda ty odporucas tieto testy?
Akvazahrada.JPG
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 04 Feb 2020 14:41 pm

Alebo si priplatit a kupit toto?
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... a-14-testu
Alebo to su vyhodene peniaze a tie zvysne veci nema zmysel testovat ?
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Seraph » 04 Feb 2020 16:26 pm

este pockaj , pride Hora poradi Ti :D
neunahli to...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 04 Feb 2020 16:30 pm

Cakam, aj ked neviem ci to myslite sarkasticky alebo nie :-). Lebo ja tu naozaj ludi, ktori mi radia nepoznam, a predpokladam ze mi kazdy chce najlepsie :-)
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Hora » 04 Feb 2020 19:01 pm

Ja som používal testy pri hnojení PPS pro a dávkovanie od oka alebo bez znalosti negatívnych príznakov je ťažké s potrebou vedomostí alebo skúšania pokus omyl.
Výhoda takej metódy bola v regulácii jednotlivých prvkov,keď vieš prispôsobiť dávky meraniam.
Pri komplexnom hnojení je nemožné pridať alebo ubrať určitý prvok alebo dosahovať vyváženosť (Riedfeldov pomer) a vždy je to nevyvážená krivka,každý týždeň iné výsledky podľa prestrihávania,presádzania,množstva biomasy.
Mńa to držalo 3-4 roky a vzdal som také tempo nie z finančného ale časového hľadiska na údržbu.
Radšej oželiem pár desiatok W na svetle,nemám starosť s testovaním,komplikovaným hnojením,častou údržbou.
Prejdi tým,kým si uvedomíš niečo podobné,že zarastené akvárium dosiahneš ľahšie,lacnejšie a bez podobných problémov s rastlinami.
CO2 je v každom prípade bonus v hnojených aj nehnojených podmienkách,len treba rozumne vyberať rastliny.
Kufrík s testami je zbytočné preplatený.
3 druhy pH testov a na tvoje podmienky využiješ len 6-7,
testy na kyslík,meď,kremičitany mi nikdy nechýbali a nechováš žiadne náchylné bezstavovce,
test na KH,GH som použil minimálne na zistenie hodnôt,ktoré neodskakovali po opätovných meraniach,
keď nerobíš hlúposti s počtom rýb,používaním liečiv a dezinfekčných prípravkov,tak pri 7 mesačnom akváriu sa zaobídeš aj bez NO2,NH4 testu.
Ja už udržujem len NO3 a pH. A pýtaš sa na kvalitu výsledkov meraní? Tak porovnať si viem test pH kalibrovanou sondou a meračom pH,Fe som otestoval s fotometrom s rozdielom desatiny,čo je zanedbateľné,hodnota tvrdosti a NO3 sedí s meraniami vodárni a hlavne som dal na recenzie akvaristov,čo robili iné nádrže tu na fóre.Bez debaty ani u jedného výrobcu nenájdeš takú jemnú stupnicu ako má JBL.
Podobne som sa ulakomil na Rataje a skončili ako u Ľuba.
Prvých 5 mesiacov s Platinum som nenalial žiadne dusičnanové prípravky a pri celozarastenom akváriu je NO3 na 10mg,niečo dodám výmenami,niečo neviditeľne odhnije,rybky mám 30 malých espei a 20 Tetier ozdobných (200l) a neboli výsledky ,,0,, nikdy. Ale to ber s rezervou ,lebo záleží na individuálnych podmienkách.
Snajprík písal,že prehnojené,hej,dávkuješ bez vedomosti a aspoň nejakú kontrolu potrebuješ.Tie rampy day/sun sú podľa skúseností so silnejšou intenzitou,CO2 máš,len záleží ako ho dokážeš rozpustiť a dopraviť rastlinám na dne.
6,5 je pekný údaj,len namerané ktorým testom? Hodnota pH nameraná po dvoch dňoch fotometrom z Profiplants bude vzhľadom na dlžku napustenie-preprava-meranie nepravdivé skutočnosti.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 04 Feb 2020 19:17 pm

V poriadku. Rozumiem.
Teda zvolim nasledovny postup. Tie testy co ste pisal dnes objednam. Pridu mi pozajtra. Zmeram parametre akvarijovej vody, a napisem ich tu. Zaroven zmeram parametre kohutikovej vody a tiez ich tu napisem. plus potom vymenim 5O% vody (tym asi nic nepokazim) A nespravim nic dalsie kym mi podla vysledkov dalej neporadite. Este otazka. Dovtedy nehnojit?
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod lubosmihula » 04 Feb 2020 19:34 pm

Hora napísal:
@Ľubo,už máš výsledky s porovnaním JBL?


Kamoš ich používa, tak som ho oslovii a citujem:
"z tých co som používal, sú najpresnejšie, ale samozrejme nie sú celkom presné"
Z času na čas posiela vodu na rozbor, keď má pochybnosti.
Mal jeden test od JBL ktorý ukazoval hlúposti, ale bol už po expiracii asi pol roka.
Bavili sme sa aj o tom, že hlavne v zimnom období môžu tie testy pri preprave zmrznúť a tým sa zneuodnotia. Kde je záruka?
Na základné merania potrebujem min. 4 testy a to je cca do 50,- a presnosť? testy majú expiraciu, riziko zamrznutia pri preprave. A tak to pošlem, mám presný rozbor za dvacku.
Nič v zlom, ale odkedy mám hodnoty vstupnej vody, viem, koľko čoho, + výmena vody ide mi to naozaj krásne.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod lubosmihula » 04 Feb 2020 19:39 pm

:D tu to krásne vidieť, pogostemon v low tech u, náročnejšia rastlina, dolné listy sú zničené pohromou, tie nové po apokalipse. Reset a dusík, nič viac.
A osvetlenie ? trápne LED pásy v 36w premiére.
Prílohy
IMG_20200204_183603.jpg
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod snajprik » 04 Feb 2020 21:39 pm

No len skús urobiť veľkú výmenu vody cca 30% a za dva dni to zopakuj, svetlo predlž na 12h a uvidíš či to zaberie či nie. Samozrejme bez akéhokoľvek hnojenia, len výmena vody.
Ja som si tiež prešiel obdobím testovania a dnes už meriam len teplotu, PH a vodivosť.
Osobne mam tiež platinum soil cez 2 roky a ešte som nehnojil, všetko krásne rastie.
Ak rozumne nastavíš svetlo a CO2 aby si vystačili so živinami čo sú v akváriu, tak všetko porastie do krasy a zdravo, bez akéhokoľvek iného hnojiva a vystačíš si s platinum soil.
Prílohy
IMG_20200204_053942.jpg
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Hora » 04 Feb 2020 22:41 pm

lubosmihula napísal:Kamoš ich používa, tak som ho oslovii a citujem:
"z tých co som používal, sú najpresnejšie, ale samozrejme nie sú celkom presné"

Písal si o kontrolnom testovaní kvapkami a následným zaslaním na fotometriu.
Hm, popravde som čakal porovnávacie údaje Profiplants-konkrétne testy JBL v číslach.
Podobné prázdne tvrdenia si môžem prečítať aj na Heuréke.
lubosmihula napísal:Na základné merania potrebujem min. 4 testy a to je cca do 50,- a presnosť? testy majú expiraciu, riziko zamrznutia pri preprave. A tak to pošlem, mám presný rozbor za dvacku.

Za lepšiu kvalitu sa platí,expirácia dva roky,40 meraní spotrebuješ omnoho skôr, napádaš presnosť bez skúsenosti s JBL ,na základe s nekvalitnými testami,ten rozbor je super podľa tvojho presvedčenia,ale zajtra môžu byť výsledky rozdielné a platiť stále za informatívne výsledky 20€ nech si každý urobí obraz sám.
Ináč dík za snahu s tým porovnaním,ale bolo by aj pre teba prínosné zistiť podrobnejšie výsledky,keď vôbec existujú.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod lubosmihula » 05 Feb 2020 17:20 pm

JBL testy som nemal a zrejme ani mať nebudem., tak neviem poskytnúť žiadne čísla. Možno práve to, že na všetko potrebujeme čísla je mnohokrát predurčené k neúspechu.
A byť otrokom techniky tiež nie je bohviečo. Z toho ťaží moderný marketing. Priznám sa, nie je to len môj názor. Už dlhšiu dobu ma inšpirujú ľudia, ktorí konajú spontánne a majú cit. A nepotrebujú žiadne čísla.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod lubosmihula » 05 Feb 2020 17:43 pm

lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.