Úprava vody permanentným magnetom



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Úprava vody permanentným magnetom

Odoslaťod luko36 » 07 Feb 2020 07:46 am

Zdravím :) pred časom som sa pri úvahe úpravy vody v domácnosti dostal k téme zmäkčovania vody permanentnými magnetmi, Našiel som celkom kvalitne spracovaný pokus, výsledkom čoho ale bolo že vlastnosti vody po prejdení silným magnetickým poľom vydržia len po 24h , toto mag. pole nemení chemické vlastnosti vody a pridom významne zmäkčuje vodu a upravuje jej vlastnosti, viac sa dočítate v článku.

Moja úvaha, použiť tieto magnety na hadicu filtra a takto dosiahnuť potrebné zmäkčenie vody v akváriu.
Jedíne čoho sa obávam že voda ktorá bude dookola prehánaná hadicou sa bude až moc zmäkčovať, alebo tieto vlastnosti sú stále na rovnakej hodnote?
bez reálneho pokusu a meraní asi ťažko posúdiť.
Premýšlal som nad elektromagnetom ktorý by sa spínal denne na istý čas, ale pri dosiahnutí silového poľa o hodnote min. 0,5 tesla by som vodu musel prehánať medzerou medzi feritovými jadrami 1mm, pri zväčšenípole významne klesá.

aké su vaše názory na takúto úpravu vody pomocou permamentného magneta priamo na hadici?

https://www.maclab.sk/clanky/magnet-vodny-kamen.php
Prílohy
výpočet.JPG
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Reklama

Re: Úprava vody permanentným magnetom

Odoslaťod snajprik » 07 Feb 2020 08:30 am

To nezmäkčuje vodu ani o jedno promile dH, to len bráni usádzaniu vápniku po dobu 24h. Dobra vec keď máš tvrdú vodu a aby sa ti trúbky nazanášali, ale nič viac.
Potom je taký tubus s kuličkami cez ktorý keď voda prejde tak vápenatým časticiam sa takzvane obrúsia hrany a neusádzajú sa.
Ďalší spôsob je anexovi, kde dochádza k výmene (náhrade) vápniku za iný prvok, ale realne to tiež vodu nezmäkči a potom sa to regeneruje v soli.
Všetko sú to takzvane zmäkčenia, ale ani jedno sa v akvaristike použiť nedá, lebo ani jeden s nich reálne vodu nezmäkči.

Voda v akváriu sa da zmäkčiť priliatím destilovanej vody, RO vody, alebo dažďovej, či pomocou rašeliny.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Úprava vody permanentným magnetom

Odoslaťod luko36 » 07 Feb 2020 08:34 am

tak to ma trochu sklamalo, vypadalo to až moc dobre a jednoducho, viem že nemení chem. vlastnosti, len som mal dojem že neako ovplyvňuje aj danú tvrdosť na určitú dobu.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Úprava vody permanentným magnetom

Odoslaťod vikino » 08 Feb 2020 10:29 am

Upraviť vodu tak aby sa tvárila že je mäkká, bez použitia reverznej osmozy alebo bez ionexov, je možné len chemicky použitím kyselín. Samozrejme mimo akvaria. Najlepšia kyselina na tento spôsob zmakcovania vody je kyselina chlorovodíková (soľná) HCL.
Priklad použitia :
Vstupná voda 300l ,500uS,14 gh , ph 8,1 ->> pridaním 90ml HCL a 24h prevzdusnovania ->> výsledok cca 6-7gh, 640uS, ph 7,5.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: Úprava vody permanentným magnetom

Odoslaťod snajprik » 08 Feb 2020 18:35 pm

Do kyselín by som sa radšej nehrnul s poriadnym preštudovaním danej problematiky.
Ja zase používam po vzoru vodárni kyselinu sirovu, samozrejme nie 98% ako oni ale autobatériou 36%
Tu mi to vychádza na 10L 130uS 8,1ph po pridaní 2ml H2SO4 36% po premiešaní výsledok 131uS, 4 ph.
4ml kyseliny mi zrazí vodu pri výmene v akváriu o 0,5 ph (300L akva).
Ak vieš čo robíš tak pomocou Ro a kyseliny si namiešaš akúkoľvek vodu, len treba dávať pozor na skokovosť, viac ako o 0,5 ph v akváriu by voda kolísať nemala.
Samozrejme záleží aj na vodivosti a rozpustných latkách vo vode.
Ak ma voda vyššiu uhličitanovu tvrdosť je viac odolná proti kolísaniu PH. Kým ale to nebudeš mať poriadne teoreticky naštudovane by som sa do toho nepúšťal.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Úprava vody permanentným magnetom

Odoslaťod Seraph » 08 Feb 2020 19:49 pm

no dobre chalani a teraz sa vratme k akvaristike..... :D
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.