Dlhodoby problem s rastlinami



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod lubosmihula » 10 Feb 2020 09:50 am

Ackroyd: Tu https://www.akvarko.cz/clanky.php?str=117 som našiel zaujímavý článok (je síce o low tech akvaristike, ale zákony prírody platia rovnako), okrem iného ma zaujala rovnaká skúsenosť autora:

Citujem: "Když se můj zájem posunul k tetrám, odstranil jsem z nádrže většinu skalek a pokusil se o pestřejší osázení různými druhy rostlin. Potlačil jsem dominantní druh a dokoupil řadu dalších. Bylo to porušení již tehdy mě známé zásady o ponechání dominantního druhu na nadpoloviční ploše nádrže a to se mi také vymstilo. Objevily se řasy, rostliny začaly stagnovat a některé hynuly. Nyní na uvolněné plochy pokorně vracím zpět původní porost, nové druhy ponechávám jen jako doplněk a nádrž se vrací postupně k normálu".
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Reklama

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 10 Feb 2020 13:50 pm

Ono ten clovek popisuje nieco, co sa stalo aj mne.
Spravil som velky prestrih, dovtedy dominantnu rastlinu (Hygrophila polysperma) som vyrazne prestrihal, nikdy neobsadzovala polku nadrze ale bola vyrazne dominatna.
Zaroven som sa zbavil u mna najvacsich "spinicov" v akvariu (mrenky siamske + garry rufy), cize som tomu akvariu z tyzdna na tyzden spravil velky sok urcite. s tym, ze napriek velkemu prestrihaniu rastlin, som hnojiva neubral (cize asi ako pise snajprik som prehnojil), s tym ze makroprvky ktore tusim hlavne pochadzaju z potravy a vykalov ryb skokovo ubudli.
Aktualne som vcera dohnojil KNO3 vypoctovo tak, aby mi hodnota drzala na cca 10mg/l. Zajtra teda vymenim vodu ako pise snajprik a este predtym zmeriam hodnoty.
A co teda s tou bacompou compact? ma rastlina sancu sa z takeho stavu dostat sama? alebo ju mam prestrihat na kratke odrezky, z ktorych vyrastie nova rastlina zdrava?
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod lubosmihula » 10 Feb 2020 16:32 pm

odstrániť len poškodené hnijuce listy, lebo tie uvoľňujú do vody látky, ktoré prebúdzajú riasy. Je to niečo ako SOS my to už nezvládame poďte pomáhať riasy. A pozor! Nie je to len NH3/NH4.
Takže takéto listy preč.
A co sa týka hnojenia, snaž sa vybudovať cit, že aj bez testov vieš koľko čoho je potrebné pridať. Takých akvaristov je hodne a majú krásne akvaria.
Samozrejme ideál je ak stačia prihnojovať len rybky. To sa ale treba hrať so s vetlom a rastlinami.Ako sa mi to poriadne rozbehne, uberiem svetlo na 70%, odstavijem burčiak a vraciam sa k low tech.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 10 Feb 2020 20:46 pm

Ano, to bolo super riesenie pri hygrofilii, ktora ma velke listy, Ale co v pripade takejto rastliny.
bacopa.jpg

Bezne sa tieto rastliny mnozia tak, ze sa vrch odstrihne a zasadi vedla, len v tomto pripade by som ho vyhodil :-D. Ale spamata sa z toho rastlina?
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod I.P. Pavlov » 10 Feb 2020 20:53 pm

Jáj, tam máš čpavok! Tieto vyhoď, môžeš , ako píšeš vrcholky nasadiť. Vymeň jednorázovo 50% vody a potom pravidelne 30%. Neprekrmuješ?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 11 Feb 2020 18:57 pm

tak to pockam este par dni, nech su tie vrcholky zasaditelne. Resp, moj plan uz nejaky cas bol vymenit ich, mozno teraz ked su polomrtve je najlepsi cas, aspon nemam ako narusit neexistujucu rovnovahu v akvariu :-D. A neprekrmujem :-).
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod lubosmihula » 11 Feb 2020 19:08 pm

Myslím, že výmena je dobrý krok, ale otázka je: za akú rastlinu?
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 11 Feb 2020 19:19 pm

Uvazujem nad niecim ako "Lobelia cardinalis mini"alebo "Staurogyne repens" .
BTW Moje akvarium je asi master level v odburavani dusicnanov. V sobotu som dal tu tretinu lyzicky KNO3, v Nedelu som prepoctom (podla vyrobcu a chybu som neurobil :-) )doplnil taku davku aby bolo cca 10mg/l. vcera aj dnes rano som tam dal odporucanu davku predajcu .akvazahrada. Teraz som spravil kontrolne meranie a som zase na 3mg/l.
Mohlo by to byt tym, ze asi 30-40% objemu filtra je Seachem de-nitrate? Lebo ak ano..tak funguje..az prilis :-D
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod lubosmihula » 11 Feb 2020 21:22 pm

nie, filtrom to nebude, aj keď viem načo naráaš (odbúravanie dusika anaerobne, kde sa mení dusík na plyn a takto sa vylučuje z vody). Testov sa nedrž úzkoprso! Kvapkové testy sú ledva orientačné. reálne tam máš okolo 5 - 15. To je jedno. Dusik tam je a to je dôležité.
Viac nepridavaj, drž sa plánu a nezabúdaj na mikroprvky - denne maličké davky.
A buď pripravený, že keď sa rozbehnú môže vzniknúť deficit fosforu. Trošku tam dáš, tak na špičku noža.
K rastlinám - Staurogynus repens - NIE!!!!!! Náročnejšia rastlina, čokoľvek sa jej znepaci, zradi ťa. Ešte horšie ako kryptokorina.
Vyberaj nenáročné, odolné rastliny osvedčené, s bohatým koreňovým systémom.
Echinodory (nie všetky!) Valisneria, Sagittaria....
Valisneria tá ťa nikdy nenechá v štychu. Dáš ju do pozadia a ona sa už postará o rovnováhu. Valisneria nana, potom americana, tiež jedna má krásne špirálove listy (neviem presný názov). Pozri si fotky na Google. Premiešaš ju s Juncus Repens (nádherná sviežo zelená) a do stredu dáš nejaký obyčajný Echinodorus ako optickú dominantu, okolo neho nasadíš Sagittariu a máš vymaľované.
Ak budeš chcieť niečo extra tak dáš niekde na kúsok volnej plochy a hraj sa. Ale istota v podobe akú som ti opísal musí byť nedotknutá.
D
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 11 Feb 2020 21:33 pm

Valisneriu mam, a tej sa pekne dari, kde sa da vyrastaju nove vyhonky :-). Skor som potreboval nieco nizke pred koren, preto som chcel tu Lobeliu cardinalis mini, alebo nieco podobne, nakolko vyzera hutne a nie ako trava :-) ...hlavne nizke. Ta bacopa compact mala byt tiez nizka...povodne :-D.
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm


Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod lubosmihula » 11 Feb 2020 21:38 pm

Ak chceš nižšiu nádhernú rastlinku tak vrelo odporúčam Blyxa Japonica, ako pekná dekorácia k drevu, kameňu. Mal som aj ricciu, ale často prerastie cez sieťku a vypláva na hladinu. No je tiež pekná, hltač makrozivyn.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 11 Feb 2020 21:44 pm

Ta valisneria co si poslal vyzera krasne. Ja s nou mam len jeden problem, a to je ze som ju kupil od niekoho ako nejaku nizsiu verziu valisnerie, preto som ju dal dopredu doprava a mala zakryvat povodne interny filter juwel. Avsak teraz sa jej dlhe listy zacinaju tahat cez polku akvaria. co by bolo pekne, ale kedze je zasadena vpredu, tak je to take...no...nie az tak pekne :-D.
A aj by som ju uz presadil do pozadia, avsak aktualne je to rastlina ktorej sa dari naviac a preto by som ju nerad pokusal kym sa ostatne rastliny viacej nespamataju.

Blyxa vyzera velmi pekne, asi ju dam namiesto tej polomrtvej bacompy
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod lubosmihula » 11 Feb 2020 22:05 pm

s rastlinami narábaj veľmi opatrne, nepresádzaj ich naraz veľa (obzvlášť nie tie dominantné) A druhé pravidlo, tiež nie je dobré mať v akva veľa druhov rastlín. Čím menej druhov, tým lepšie.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 11 Feb 2020 22:09 pm

No ved presne tak rozmyslam ako pises. vzhladom na to ze sa jej dari, ju zatial necham a radsej najprv nahradim tu bacompu za tu blyxu, a ked sa mi akva trochu spamata, tak presuniem tu valisneriu
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod lubosmihula » 11 Feb 2020 22:42 pm

Valisneria je momentálne tvoje jediné eso. Blyxa je dekorativna pekná, ale má slabý koreňový systém, takmer žiadny. Ber ju len ako dekoráciu na spestrenie. Namiesto Bacopy daj poriadny veľký echinodorus a k nemu koreň. Jedného času som mal Echinodorus Kleine Bear, ten bol taký olivovo hnedý naozaj pekne rástol, musel som ho darovať, lebo bol v minicku a mal málo miesta.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Hora » 12 Feb 2020 02:29 am

Ackroyd napísal: Moje akvarium je asi master level v odburavani dusicnanov. V sobotu som dal tu tretinu lyzicky KNO3, v Nedelu som prepoctom (podla vyrobcu a chybu som neurobil :-) )doplnil taku davku aby bolo cca 10mg/l. vcera aj dnes rano som tam dal odporucanu davku predajcu ..akvazahrada. Teraz som spravil kontrolne meranie a som zase na 3mg/l.
Mohlo by to byt tym, ze asi 30-40% objemu filtra je Seachem de-nitrate? Lebo ak ano..tak funguje..az prilis :-D

Nie je tá náplň kontraproduktívna u rastlinného akvária? Je.
Nedal si fotku celého zarasteného akvária,ale ak je spotreba ratlinami,tak by si videl čerstvú hmotu na prírastkoch.
Viem,že je vynovená sada JBL testov a máš tam aj 3mg/l? V starom teste je 0,5/1/10/15/30/50/120.
Keď to robíš takto partizánsky,tak buď pridaj na ml/deň alebo daj inú náplň do filtra (vhodnejšie),aby sa nestalo,že zabudneš nadávkovať a zbytočne zabrzdíš rast kvôli tomu.Je to najlepší kolorimetrický test,ktorý dostaneš,žiadne ledva orientačné.To sú neskúsené hodnotenia ľudí,čo kupovali lacné šmejdy.
Radšej viac 15-30 ako sa držať na hraničnom minime večer.Rybám taká hodnota neškodí,akurát červené stonkovky nemusia byť sýtočervené.
Akurát som v Jirkovej téme písal mattemu o Blyxe,že to je ťažká rastlina na dlhší vývoj,aspoň ja som ju nevedel udržať stabilne pri dobrom svetle,živinách a pH.Podobne na tom bola Valisnéria torta,keď ste mysleli túto špirálovku.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod lubosmihula » 12 Feb 2020 09:52 am

:D
Ackroyd napísal:Valisneriu mam, a tej sa pekne dari, kde sa da vyrastaju nove vyhonky.

Možno, že tu sa spotrebuje dusík. A to je dobré. Keď vypúšťa poplazy, otoč ich smerom k zadnej časti akvária, nech sa zakorenia tam.
Áno, daj foto celej nádrže.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod matte » 12 Feb 2020 11:08 am

foto foto foto!!!
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 12 Feb 2020 11:25 am

Je ta napln kontraproduktivna, avsak cca pred 1,5-2 mesiacmi som daval novy externy filter a prislo to s nim (1L) tak som to tam dal. Plus este asi 300g som mal v starom filtry tak som to tam dosypal.
Vzdy vecer na fotku zabudnem, avsak aspon toto som nasiel v telefone, je to priblizne spred dvoch tyzdnov.
84177138_523709881892886_3387812315515584512_n.jpg
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod snajprik » 12 Feb 2020 11:59 am

Chlapče nešťastný máš tam dávku de-nitrate na 500L akva s cichlidami bez rastlin a ty máš rastlinne akva s CO2 a s čistým objemom 120L... :mrgreen:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 12 Feb 2020 12:04 pm

No dobre no...tak ho pri najblizsom cisteni filtra vymenim za nejaky pemza style.
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod snajprik » 12 Feb 2020 13:30 pm

Lamal som si hlavu čo tomu akva môže biť, výživový substrát, svetlo aj CO2 tam máš, a aj tak ti útočí čierna riasa na rastliny čo signalizuje nadbytok živín. Tých 1,3kg na odstránenie NO3 s akva no-nitrate ti odčerpalo jednu zložku, preto rastliny nerástli a tým neodčerpávali ostatne živiny, ktoré sa hromadili, preto ta čierna riasa. Keď prídeš domov rozober filter a vyber to preč :D Vymeň cca 30% vody už by sa potom rastliny mali naštartovať. Je to dobra vec pre akvária bez rastlín, ale pre rastlinne je to škodná :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Dlhodoby problem s rastlinami

Odoslaťod Ackroyd » 12 Feb 2020 13:58 pm

Rozumiem. Ale tympadom to asi spravim az zajtra. nakolko potrebujem tam zan dat nejaku nahradu.
Ja som aj ten denitrate ked mi prisiel gratis zvazoval ci ho tam dat, ale v popise pisu, ze na to aby efektivne odstranoval dusicnany musi byt prietok okolo media pod cca 200/h, inak sa sprava ako kazde ine medium. tak som si povedal ze pri teoretickom vykone cerpadla 1400l/h (cize realnom pri osadeni filtra mediami kolko? 400l/h?) bude prietok okolo media prilis velky na to aby mi znizoval velmi dusicnany. Ale evidetne to tak nie je, totiz tieto problemy zacali po cca 3-4 tyzdnoch od zavedenia noveho filtra s denitrate, cize asi akurat ked sa poriadne medium osidlilo bakteriami.
Ackroyd
 
Príspevky: 100
Obrázky: 1
Založený: 18 Mar 2018 12:08 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.