Zelena gula



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Zelena gula

Odoslaťod spaminko » 03 Dec 2019 04:33 am

Ahojte,
prestahoval som sa a moje 100L som si nemohol zobrat so sebou. Aj tak som sa ale rozhodol, ze si zalozim aspon male akvarium a kedze sa mi nechce riesit tento krat filter, co2 ani hnojenie, idem experimentovat s low-tech. Zaujala ma Walstad metoda a aj ked som chcel najprv skusit klasicky ako substrat hlinu/humus a strk, nakoniec som sa rozhodol pre Tropica aqua soil. Ten som vybral najma pre esteticky aspekt (v ziadnej akveristike som nebol schopny najst tmavy jemny strk).
Substrat som vrstvil nasledovne - na dno som dal asi 1,5 cm zasobneho substratu tropica a na to cca 5cm tropica soil. V zadnej casti o nieco viac. Zo zasobneho substratu som minul asi 1/4 z 1kg balenia a z 3kg tropica soil asi 1/2 balenia, takze mam este jednu davku na pripadne opakovanie.
Akvarium je zo skla a v tvare gule o objeme cca 13L. Vodu po naplneni odhadujem na nie viac ako 10L. Akvarium bolo oznacene ako vaza a kupil som ho v hobby obchode.
Ako dekoraciu som chcel najprv pouzit svetlejsi koren a kamene, ale nakoniec som pouzil len mopani drevo, ktore neplava. Vo Walstad metode som sa docital, ze je lepsie ak substrat nie je zakryty drevom/kamenmi, tak som uz nedaval potom ani kamene. Uz aj tak je tam dreva az az.
Rastliny som sa snazil zvolit adekvatne - lacnejsie, menej narocne a rychlorastuce. Obmedzovala ma samozrejme akvaristika, ale nahadzal som tam myslim toho dost, tak uvidime ako sa im bude darit a co prezije. Plavajuce rastliny som bohuzial zatial nezohnal.
Ako svetlo pouzivam ikea lampu Forså s 4W led ziarovkou 4000k, ktora by mala davat podla popisu 300 lumenov (apka v mobile pri ziarovke ukazuje 300 lumenov, v prazdnom akvariu na urovni substratu cca 240). Casom uvidim ci je to dostatocna intenzita. Vela svetla sa aj tak neodporuca.
Ako som povedal, neplanujem pouzivat filter, CO2 a ani hnojenie (to necham na pripadne zivocichy). Snad nie som privelky optimista :lol:.

Akvarium bolo zalozene 1 decembra 2019.

Aktualna udrzba spociva vo vymena 50% vody kazdy druhy den. Skusim vydrzat aspon 2 tyzdne, interval potom znizim. Akvarium mam zatial na kuchynskom ostrove pri umyvadle, kvoli jednoduchsej udrzbe.

Rastliny:
- Bocapa caroliniana
- Hygrophila difformis
- Rotala willachi
- Microsorium pteropus
- Echinodorus sp.
- Cryptocoryne undulata
- Eleocharis acicularis ‘mini’

Osadenstvo:
- (asi) dovlecene slimaky
- po zabehu red cherry krevetky

Substrat:
- Tropica substrate
- Tropica aquarium soil

Svetlo:
- Ikea lampa Forså
- Led / 4w / 4000k / 300 lumen
- Svetlo: 8 - 13 a 17 - 22 (10h denne s pauzou 4h)

Dekoracia:
- Drevo mopani

Vstupna voda:
- podla rozboru z vodarne velmi makka, co som aj overil pruzkovym testom
- PH: ~7
- GH: 2
- KH: 3
- No2/No3: 0
Prílohy
FF7274E2-48F8-4145-8DAE-A49DC55EC72F_1_201_a.jpeg
Prvy den po zalozeni pohlad zosikma zhora
C9EBC4E1-55C1-4DA5-BFEC-E153A9F53FD1_1_201_a.jpeg
Prvy den po zalozeni s bublinkami
612BDE87-DAD4-42E6-949C-D647652EBEE0_1_201_a.jpeg
Hardscape
Obrázok používateľa
spaminko
 
Príspevky: 17
Založený: 05 Okt 2014 13:14 pm

Reklama

Re: Zelena gula

Odoslaťod Robo1 » 03 Dec 2019 07:44 am

Veľmi príjemné nanogulaté akva :) Držím palce a budem ho rád sledovať. Akurát mám obavu o Rotalu Walichii. Dosť náročná rastlina.
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Zelena gula

Odoslaťod matte » 03 Dec 2019 11:26 am

vyzera to super, drzim palce, aby to tak dobre vyzeralo aj o par mesiacov, ja mam vo svojom 18l no-tech (bez lampy na okne) najvacsi problem so zelenou riasou, ale inak mi skvele prosperuje uz 1,5 roka
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zelena gula

Odoslaťod spaminko » 09 Dec 2019 18:54 pm

Dakujem za reakcie. Na tu Rotalu Walichii som zvedavy aj ja. V najhorsom ju neskor zamenim za nieco ine, ak sa jej nebude darit.

Akvarium ma tyzden od zalozenia. Zatial bez prekvapeni a bez zmien. Podarilo sa mi zohnat trochu Lemna minor a Limnobium laevigatum, tak mi uz pomahaju s nadbytocnymi zivinami. Riasy zatial neprepukli. Vodu menim podctivo v pravidelnych intervaloch - mat akvarium centimetre od drezu neskutocne ulahcuje udrzbu.
Prílohy
A2EA2703-8A38-47FB-9C85-8D71AD87F0A0_1_201_a.jpeg
8FDB63B8-CDFC-47DE-A96A-E28D2D04BC99_1_201_a.jpeg
Obrázok používateľa
spaminko
 
Príspevky: 17
Založený: 05 Okt 2014 13:14 pm

Re: Zelena gula

Odoslaťod spaminko » 19 Dec 2019 18:14 pm

Ahojte, tak po takmer troch tyzdnoch predsa jedno prekvapenie. V akvariu sa mi objavil nejaky zivocich. Pohybuje sa velmi rychlo, zatial som spozoroval 2 kusy. Su biele resp. bezfarebne, ma to kopec noziciek a tykadla. Pohybuju sa rychlo a zvycajne niekam zalezu na svetle. Jedneho mensieho som stihol zachytit mobilom. Ten druhy je asi 2x vacsi (1.5mm vs 3mm).

Trochu mi pripomina krevetu, ale nema nejaky vyrazny chvostik, tiez neviem odkial by sa tam nejaka nabrala (mohol som nejaku priniest s rastlinami?). Mam skusenosti len s red cherry krevetami a na tie sa mi to nepodoba. Skor mi to tvarom tela pripomina nejakeho chrobaka. Neviem co to niekto z tej rozmazanej fotky vie spoznat. Na nej to trochy pripomina krevetu.

Inak zatial stale menim vodu kazdy druhy den, teplota v akvariu je okolo 20 - 21 stupnov. Pruzkovy test mi stale hovori ze No2 a No3 su nulove. Cakal som, ze nejaka hodnota zacne po troch tyzdnoch rast ale zrejme je bakteriam zima (alebo blby test). Tak to dlhsie trva.

V dne sa inak nerypem, rastliny vyzeraju ze si pomaly rastu. Hydrogyla sa dotyka hladiny, par stoniek Bacopy rastie nad hladinou a Limnobium sa tiez rozrastlo, ze jeho korene uz rastu kade tade, asi ho budem musiet preriedit. Na okrajoch akvaria tiez vidim, ze ostatne stonkove rastliny pustili korene az do zasobneho substratu. Cryptocoryne ma nove vyhonky.

Objavilo sa aj zopar slimakov.
Prílohy
chrobak.jpg
Obrázok používateľa
spaminko
 
Príspevky: 17
Založený: 05 Okt 2014 13:14 pm

Re: Zelena gula

Odoslaťod Jirka Scobak » 19 Dec 2019 18:54 pm

To vypadá jako Hyalella azteca https://rybicky.net/clanky/1814-blesivc ... -dat-pozor
Od koho jsi koupil rostliny? Jsi z Bratislavy?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zelena gula

Odoslaťod matte » 19 Dec 2019 18:57 pm

Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zelena gula

Odoslaťod spaminko » 19 Dec 2019 19:11 pm

Ano, to by mohlo byt. Podla fotiek to sedi. Dakujem Jirka! Idem si o tej oblude nieco nacitat. Upokojuje ma, ze nevidim, ze by bola masozrava a zivi sa riasami.
Som povodom z Bratislavy ale aktualne zijem v Kanade (co inak tiez sedi, ze ta Hyalella sa bezne vyskytuje v Severnej Amerike). Rastliny su z akvaristiky. Limnobium som zohnal od lokalneho akvaristu.
Obrázok používateľa
spaminko
 
Príspevky: 17
Založený: 05 Okt 2014 13:14 pm

Re: Zelena gula

Odoslaťod Jirka Scobak » 19 Dec 2019 19:44 pm

Limnobium od lokálního akvaristy by mohlo být - moje azteky se na něm krmí vyloženě rády a velmi snadno se s vyndáním limnobia získá i pár aztek.
O "obludě" je ještě článek v Akváriu http://e-akvarium.cz/casopis/akvarium46.pdf od strany 53. Tenhle a ten můj jsou jediné dva důkladnější texty o aztekách v češtině nebo slovenštině.

P.S. H. azteca mám dost a nabízím je jiným akvaristům. Když jsem viděl tvoji fotku, začal jsem přemýšlet, jestli jsi ode mě náhodou nenakupoval na nějaké burze v BA (mám i H. difformis). Standardně bych přísahal, že azteky na rostlinách, které prodávám, nemám, ale stejně to se mnou trhlo :o
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zelena gula

Odoslaťod spaminko » 19 Dec 2019 21:51 pm

Tak som si par clankov precital. Pre mna nieco nove, v akvariu som sa s nimi este nestretol (teda ani v prirode nie). Rybicky si na nich u mna velmi nepochutia, kedze do tak maleho akvaria ziadne neplanujem, ale tak snad pomozu aspon s riasami a odpadovymi latkami v akvariu. Inak neplanujem proti nim nijak zakrocit. Dufam, ze im nezacnu chutit rastliny (ako to bolo naznacene v clanku z Akvaria).
Obrázok používateľa
spaminko
 
Príspevky: 17
Založený: 05 Okt 2014 13:14 pm

Re: Zelena gula

Odoslaťod Jirka Scobak » 19 Dec 2019 23:42 pm

Pokud nedopustíš, aby neměli mimo rostlin nic jiné, nebudou rostliny žrát 8)
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zelena gula

Odoslaťod spaminko » 02 Jan 2020 18:57 pm

Ahojte, mam pre vas maly update. Tak akvarium ma jeden mesiac. Vsetky rastliny zatial rastu. Listy, ktore Cryptocoryne odumreli/odumierali som odstrihal. Teraz vidim uz aj niekolko novych listov, co sa tesim.

Po spominanych Hyalellach sa objavilo aj zopar slimakov, ktore sa zviezli na rastlinach. Zatial su ale stale pomerne male. Eleocharis som trosku prestrihal a musel som odobrat aj zopar kuskov Limnobium a skratit im korene, lebo zacali prerastat do substratu.

Co sa tyka udrzby, vodu menim stale cca kazde tri dni asi 50%. Vodu davkujem aj s vodnym kondicionerom, lebo je osetrena chloraminom. Okrem toho uz len zbieram necistoty z hladiny. Voda ma 20 stupnov, ostatne parametre merane pruzkovym API testom su nezmenene.

Na drevo asi pridam nejaky mach, anubias alebo bucephalantru - co myslite, ze by sa tam hodilo?

Pomaly uz zacinam rozmyslat aj nad krevetami.
Prílohy
4498F85A-9635-4C4B-9939-F0D4B6192A30_1_201_a.jpeg
61EBD5F2-05B1-4A20-AF5C-CAB76595F316_1_201_a.jpeg
11B07453-F838-41FB-86FB-BD78F307C877_1_201_a.jpeg
Obrázok používateľa
spaminko
 
Príspevky: 17
Založený: 05 Okt 2014 13:14 pm

Re: Zelena gula

Odoslaťod snajprik » 02 Jan 2020 19:18 pm

Akvárium je plne mach sa nevmesti. Ten by ti prerastal cez ostatne rastliny, radšej nie. Podľa zažltnutia lístkov hladinových rastlín sa da súdiť že im došli dusičnany, tak že voda je pripravená pre krevetky :) Vodu nemusíš upravovať len ju nechaj odstať cca cez 6h stačí, na zbavenie chlóru.

Fakt parádne akva.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zelena gula

Odoslaťod spaminko » 21 Feb 2020 19:51 pm

Ahojte,
takze takmer 3 mesiace od zalozenia mi zelena gula stale sprijemnuje pobyt v kuchyni. Vsetkym rastlinam sa dari. Niekolkokrat som uz strihal Eleocharis a musel som aj preriedit Limnobium, pretoze komplet prerastlo hladinu a jej korene sa dostali az k substratu. Vodu vymienam 2x za tyzden.

Obyvatelia su stale len uz spomenute dovlecene slimaky a Hyalella. Dnes som si ale vsimol dalsieho obyvatela - vyzera to ako larva vazky, ktora absolutne neviem ako sa tam teraz uprostred zimy dostala a ani neviem ako je mozne, ze som si ju doteraz nevsimol, lebo je obrovska.
Prílohy
IMG_9535.JPG
20200217_213116.jpeg
Obrázok používateľa
spaminko
 
Príspevky: 17
Založený: 05 Okt 2014 13:14 pm

Re: Zelena gula

Odoslaťod matus.galan » 21 Feb 2020 20:10 pm

Parada, krasne to je :) vazku skus odchytit je to predator co chyti to zje :)


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zelena gula

Odoslaťod matte » 21 Feb 2020 23:14 pm

alebo maz moznost pozorovat fascinujucu larvu vazky v nadhernom minicku! ved ti tam ani nema co zrat moc, ktovie cim sa da krmit
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zelena gula

Odoslaťod Pštros » 22 Feb 2020 00:16 am

nadhera :shock:

Ja by som tu vazku vyhodil.
Nejake cervene neocaridiny, alebo crs-ky...
Drzim palce dalej.
:pivo:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Zelena gula

Odoslaťod I.P. Pavlov » 22 Feb 2020 14:45 pm

matte napísal:alebo maz moznost pozorovat fascinujucu larvu vazky v nadhernom minicku! ved ti tam ani nema co zrat moc, ktovie cim sa da krmit

Bože môj :? Rada ako od snajpríka. Preč s ňou! Vydusí a zahubí všetko
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zelena gula

Odoslaťod spaminko » 23 Feb 2020 18:57 pm

Dakujem za komentare. Vazku som samozrejme odlovil. Predpokladam, ze sa zivila na Hyalellach, tak som zvedavy, ci teraz nastane ich populacny boom.
Obrázok používateľa
spaminko
 
Príspevky: 17
Založený: 05 Okt 2014 13:14 pm

Re: Zelena gula

Odoslaťod snajprik » 23 Feb 2020 21:02 pm

I.P. Pavlov napísal:
matte napísal:alebo maz moznost pozorovat fascinujucu larvu vazky v nadhernom minicku! ved ti tam ani nema co zrat moc, ktovie cim sa da krmit

Bože môj :? Rada ako od snajpríka. Preč s ňou! Vydusí a zahubí všetko


To by som sa na to pozrel či „vydusí a zahubí všetko“ poslal by som na ňu svojho drobčeka a ten by jej urval hlavu! :mrgreen:
Prílohy
dropček.jpg
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zelena gula

Odoslaťod matte » 24 Feb 2020 12:03 pm

vy akvaristi tusim vseobecne nemate radi vazky :(
spaminko ukazal som dcere tvoju gulu a chce taku, ak sa do toho pustim, tak ta s dovolenim budem trochu kopirovat :)
bol som uz aj tu lampu pozriet, sa mi zdala nejaka velka a neforemne, teda tie ramena, svietidlo je super, tak este uvidim, mozno aj gulate sety pozriem ci su nejake
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zelena gula

Odoslaťod snajprik » 24 Feb 2020 15:19 pm

Matte nechcem ti brať ilúzie, ale na takéto akva ešte nemáš dosť skúsenosti, aj keď píše to len tak, že niečo s toho niečo tamtoho, ale chlapec to ma urobené s chirurgickou presnosťou, voda substrát živiny rastliny svetlo CO2 vyvážene do dokonalosti.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zelena gula

Odoslaťod spaminko » 24 Feb 2020 16:02 pm

snajprik: Tak ten drobcek by zabral asi celu moju mini gulu :D Inak odchytit tu vazku mi dalo vazne zabrat, schovala sa mrska a bolo ju velmi tazke najst a potom plavala ako raketa. Ked som ju konecne pinzetou odchytil, tak bola na suchu o dost vacsia ako som cakal.

Mate: Ja som inak dufal, ze toto akvarium niekoho inspiruje. Lebo naozaj tam nemam ziadnu techniku, par rastlin, ziadne ryby a robi mi radost aj tak. Musim sa ale priznat, ze neviem co sposobuje, ze prosperuje. Snajprik sice hovori, ze je vyvazene do dokonalosti, ale asi len toto je asi len zhoda nahod. Proste tam daj vela rastlin, casto men vodu a nepodcen substrat.
Na tej lampe je to rameno naozaj dost velke, ale na druhej strane ked akvarium cistim, tak len zmenim polohu vyssie a stale vidim dobre do akvaria. Ale v podstate akakolvek lacna lampa, do ktorej si vies kupit led ziarovky postaci (btw. pre tuto konkretnu lampu mozes mat problem najst ledky s vyssimi kelvinmi. Priamo v ikea ich nepredavaju, ale z ciny si ich vies poslat) Takuto lampu s ramenom som hladal zamerne - v minulosti som mal akvarium s krytom a to ma vzdy otravovalo davat kryt nabok, ked som musel robit udrzbu. Neskor som mal akvarium so svetlom polozenym na akvariu ale tiez som ho musel stale davat nabok. Neskor som svetlo zavesil, ale tam sa to aj tak zle korigovalo ... Takze ta lampa je pre mna idealna - jedine co mi prekaza, je ta tycka na nej, ktora sluzi na polohovanie. Nemozem tak priblizit lampu uplne k hladine, lebo by ta tycka bola vo vode. Hlava lampy je preto trosku nahnuta. Ale rastliny maju asi dost svetla, lebo rastu.
Obrázok používateľa
spaminko
 
Príspevky: 17
Založený: 05 Okt 2014 13:14 pm

Re: Zelena gula

Odoslaťod snajprik » 24 Feb 2020 17:13 pm

„Musim sa ale priznat, ze neviem co sposobuje, ze prosperuje.“

Tak začneme od podlahy, dno. Obsahuje koncentrovane kompletne živiny pre štart akvária a patri k tým drahším čo sa da kúpiť. Aktívne upravuje PH aj tvrdosť a pohlcuje škodlivé latky.
Rastliny. Na vrchu plávajúce rastliny čo odoberajú živiny s vodného stĺpca, prijímajú atmosférické CO2 a sú slušne osvetlene čo pomohlo odčerpať prebytočne živiny s vody a tým znemožnenie riase prežiť a množiť sa (dokonale čisté akva bez riasi). Zvyšne rastliny pekne umiestnené a zasadene vo výživovom substráte s dostatkom stabilizovaných živín v dne, s ideálnym osvetlením 1000-1500Lux aby si vystačili s CO2 vo vode (všetko krásne zdravé zelene). Drevo ani veľa ani malo svojim postupným rozkladaním uvoľňuje uhlík aj živiny do vody.
Voda extra mäkka s ideálnym PH kde ešte funguje nitrifikacia, ale nie až tak aby bola dobra na množenie iných baktérii, plesni.
Samozrejme nesmiem zabudnúť na aquascaping. Keď si porovnáš to svoje akva s ostatnými tak patri k tomu lepšiemu :) https://rybicky.net/nadrze/?go=0&razeni ... ie=1&typ=0

Proste vzorovo urobené vyvážené akvárium. Jedine čo mu sa da vytknúť že nie je hranaté ale gúľate :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.