Juwel 180l - rady pre začiatočníka



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 12 Feb 2020 11:22 am

Co si myslite o ancitrusoch v rastlinných akva?
Mam 2 zlaté, ešte malé, no obávam sa čo do budúcna.
Keďže mam sagitariu, Monte Carlo a pogostemon, nebudú mi to rozhadzovat/vytrhavat keď budu väčšie?
Nemám skúsenosti s velkymi druhmi.

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Reklama

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod monika040 » 16 Feb 2020 16:59 pm

Každý na ne nadává :D ale.mne ten môj nevadí , nežerie rastliny , krevety, slimáky , len bordel po zemi a je dosť tučný , dostala som ho ale keď zdochne už si ho nezaobstaram
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod snajprik » 16 Feb 2020 18:48 pm

No keď zdochne... to je dobra pripomienka, mne žil 18 rokov v akva a aj to pošiel na zle liečene oodinium, tie mršky žijú celkom dlho :D Verim tomu že keby ho to vtedy nezabilo ešte dnes mi lozi po nádrži ten leňoch linej, jedine čo ho prinútilo pohnúť plutvou bolo kŕmenie :mrgreen:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 24 Feb 2020 18:41 pm

Už cca 2 mesiace fičím na co2 a vyzerá to ze som vyvazil svetlo, hnojivo, co2.

Riasy minimálne, skoro žiadne.
Rastie mi všetko, Anubias za mesiac 3 nové listy, iba pogostemon ide veeeeelmi pomaly a vidím to tak, že Sagittaria ho úplne vyženie preč.
Ryby sú ok, aj krevetkam sa páči, trvalo im cca mesiac kým začali vychádzať aj cez deň a teraz si behajú ako sa im zachce.

Jedine nad čím premýšľam a uvažujem je filter.
TT 1200 veľmi rýchlo stratila výkon a neviem ci je to pemzou co som dal do 2 košov alebo sa tak rýchlo zanesie.
Bežnú údržbu som robil po cca mesiaci a vybral som trochu pemzy, či tomu nepomôžem, ale ani nie.
Hadice som ešte necistil.(fakt sa mi do toho nechce)

Ako sa vy staráte o ext filtre? Ako často robíte údržbu a akú?

Pridávam pár foto, čo vy na to? Ja som spokojný, hlavne keď sa pozriem 3 mesiace dozadu, čo som založil vtedy
Diky za všetky rady už od začiatku, fakt si to cením. ObrázokObrázok

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Hora » 24 Feb 2020 22:09 pm

Kiruj napísal:TT 1200 veľmi rýchlo stratila výkon a neviem ci je to pemzou co som dal do 2 košov alebo sa tak rýchlo zanesie.

Rampu máš na bočnej strane,čo prúd ide na dlhšej metrovej vzdialenosti,kým sa dostáva dole k substrátu a na druhej strane bočného skla je už oslabený.Keď k tomu pripočítaš poznateľnú stratu cirkulácie na výtoku po určitej dobe,tak ktovie koľko majú kobercové rastlinky u dna živín a koľko plynu utečie nad hladinu.
Malo by to byť vidno aj pri sledovaní bublín v prúde.
Koše nemusíš mať natlačené do posledného miesta,kľudne ešte prerieď z pemzy a ako prioritu sa snaž dosiahnúť stále dobrú cirkuláciu po celom objeme a hlavne pri cočkovaní to je základ.
Nasávacia trubka sa nedá skryť za Valisnérie na stenu,kde máš rampu? Takto by si mal lepšie riešenie.Okysličená voda z hladiny je znova nasávana na protiľahlej strane a voda pod rampou stojí.Ber to ako úvahy,ak to funguje zatiaľ ,je to fajn.
Náplň v DC je aj inej farby ako na fotke?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matus.galan » 25 Feb 2020 00:35 am

Akva vyzera celkom pekne palec hore :)

Za mna ako pisal Hora by som nasavanie presunul k rampe do zadu za Vallisneriu tak ako by malo ist prudenie. Rampa tlaci vodu z lava do prava, tam sa prud toci smerom dole a po dne sa vracia spat a nasava sa na lavej stene ako kolobeh. Takto zabezpecia aj to,ze ti nebude nasavat bublinky co2 spat do filtra.

Ja mam tetra ex 800 a cistim raz za 6mes max. Uz som to viac krat pisal,ze ja som si skladal filter podla manika na youtube vola sa pondguru a to

1. Spodny kos origo hruby cierny molitan od tetra. Na tom dalsi cca 1cm molitan modry stredna zrnitost a na tom asi 1cm jemny modry molitan.

2. Vsetky ostatne kose su naplnene siporaxom a co mi ostal eheim pro.

3. V najvrchnejsom kosi mam hore este 1cm vatu na docistenie ale nedavam pravidelne.

Znizenie prietoku nejako nepocituje a hlavne filtracia skvele funguje. Bordel neupchava pory filracneho materialu a tak vsetko funguje ako ma. Vela krat vysvetluje,ze zaklad je aby cez filtracne media prechadzala voda co najcistejsia. Musim povedat,ze odkedy to takto mam akva funguje skvele a to som znova presiel na rastlinne :D z BW.

U mna vyhral siporax aj z dovodu, ze sa jedna o rurky cize ked ich naskladam do kazdeho kosa dva rady na seba otvorom v smere toku, tak vode nema co branit v prudeni. Ked som mal v kosoch len eheim pro gulicky tak znizenie prietoku bolo citit.

Taktiez pri cisteni filtra nemusim riesit filtracny material a staci vycistit len filtracnu penu a vymenit vatu. Job done.

Dufam,ze pomoze.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 27 Feb 2020 08:03 am

Hora napísal:
Kiruj napísal:TT 1200 veľmi rýchlo stratila výkon a neviem ci je to pemzou co som dal do 2 košov alebo sa tak rýchlo zanesie.

Rampu máš na bočnej strane,čo prúd ide na dlhšej metrovej vzdialenosti,kým sa dostáva dole k substrátu a na druhej strane bočného skla je už oslabený.Keď k tomu pripočítaš poznateľnú stratu cirkulácie na výtoku po určitej dobe,tak ktovie koľko majú kobercové rastlinky u dna živín a koľko plynu utečie nad hladinu.
Malo by to byť vidno aj pri sledovaní bublín v prúde.
Koše nemusíš mať natlačené do posledného miesta,kľudne ešte prerieď z pemzy a ako prioritu sa snaž dosiahnúť stále dobrú cirkuláciu po celom objeme a hlavne pri cočkovaní to je základ.
Nasávacia trubka sa nedá skryť za Valisnérie na stenu,kde máš rampu? Takto by si mal lepšie riešenie.Okysličená voda z hladiny je znova nasávana na protiľahlej strane a voda pod rampou stojí.Ber to ako úvahy,ak to funguje zatiaľ ,je to fajn.
Náplň v DC je aj inej farby ako na fotke?
To nasávanie som prehodil, vyzerá to lepšie a pokiaľ to pomôže lepšej cirkulacii tak super.
Farba v DC je ráno zelenomodra a počas dňa tmavo zelená.
Aj keď som pridal co2 na 5b/s aj tak bola tmavozelená.
Takže som opäť ubral.
Práveže mam pocit ze je to takto ok.
Riasa nieje, ryby aj krevetky sú spokojné, rastliny rastu rýchlo a do krásy (okrem toho PH, ten tiež rastie ale pomaly).
Kúpil som rôzne difúzory nakoľko som myslel ze co2 sa nedobre rozpúšťa lebo sú veľké bubliny, ale výsledok s iným difuzorom rovnaký. (iba menšie bubl)

Keďže nemám žiadne mega náročné rastliny tak to takto nechám nastavene.
Každý deň pridávam 1ml flourish a 3ml kno3.
Mával som ho na 0 a teraz sa pohybuje okolo 30mg/l
Takto to funguje.
Keď miniem flourish, tak si namiesam ferox npk complete a vyskúšam ako to pôjde.

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matte » 27 Feb 2020 09:45 am

prepac budem uprimny, ja by som od co2 cakal viac
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 27 Feb 2020 11:13 am

matte napísal:prepac budem uprimny, ja by som od co2 cakal viac
Nieje sa začo ospravedlňovať, dik za názor.
Je to moje prvé akvárium, prvá skúsenosť s co2 a hnojivami, tak na to idem "pomaly a opatrne".

Skus opísať co viac by si si predstavoval. Môžem sa inšpirovať časom. Pripadne foto ak máš na mysli niečo konkrétne

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod martin_81 » 27 Feb 2020 14:16 pm

Na info farba DC by mala byt svetlo zelena
drop-checker_large.jpg
drop-checker_large.jpg (11.17 KiB) Zobrazená 9734 krát


Niekedy to klame telom, ja som si urobil taku pomocku na spajdlu pripevnil kusok bielej plastovej folie.

Odoslané z EML-L09 pomocou Tapatalku
Naposledy upravil martin_81 dňa 27 Feb 2020 14:20 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
martin_81
 
Príspevky: 50
Založený: 04 Mar 2017 18:24 pm
Bydlisko: Sliač

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matte » 27 Feb 2020 14:20 pm

neviem, taky pocit, ze mozno viac zelenej masy, viac cervenych rastlin, ta valisneria na hladine ma nejaku divnu farbu, ja mam proste predstavu, ze ked zacnes davat co2 a mas vyzivne dno, tak mas total dzunglu za 2 mesiace, ze musis strihat pomaly kazdy tyzden
ale pls mna neber vazne, ja som amater a odporca co2, ja by som tie bublinky vo vodnom stlpci nezniesol :)
ked budes pocuval horu, matusa a dalsich profikov, urcite to bude lepsie, drzim palce
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 27 Feb 2020 14:23 pm

Ja to stíham každý týždeň
Nemal som nejak veľa rastlín, takže ja stihnem napr Ludwigu a zasadiť vedľa, atď atď :)
Ale áno, môže to byť väčšia džungľa. Bude časom.

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod snajprik » 27 Feb 2020 16:54 pm

matte napísal: ja by som tie bublinky vo vodnom stlpci nezniesol :)


Ale veď bublinky v akva nemusíš mať, ja nemám žiadne viditelne CO2 bublinky, pomocou filtra ich rozprášim a sú neviditeľne, iné je to s kyslíkovými bublinkami od rastlín. Pri 3000Lux sem tam nejaká stúpa k hladine, pri 6000Lux už sú ich tisíce, ale pri zapnutí celého osvetlenia 12000Lux to voda doslova vrie státisíce bubliniek :D A tu je ten pes zakopany, môžeš mať CO2 ale pri 3000Lux ti to bude rasť len 2-3x rýchlejšie ako lowtech, pri 6000Lux to rastie 5-7x rýchlejšie, ale pri max 12000Lux to rastie 15x rýchlejšie.
Podľa rýchlosti rastu rastlín sa aj hnoji, pri 3000Lux škoda hnojiť 2x rýchlejšie ako low tech to nepotrebuje stačí výmena vody na doplnenie živín.
Pri 6000Lux to chce výživový substrát, aby mali rastliny prístup k dostatočnému množstvu živín.
A pri 12000Lux tam už treba Ferox NPK alebo EI hnojenie.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 27 Feb 2020 21:45 pm

Ja bublinky chcem, nakoľko sa mi stáva, že elektromagnetický ventil úplne neuzavrie co2.
Takže vizuálne večer kontrolujem ci dizufor netlačí bubliny.

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod snajprik » 28 Feb 2020 00:23 am

Tlakové fľaše ich napĺňanie menenie, nastavovanie ventilov, kontrolérov či nočne vypínanie + akva mam v izbe kde spím a báť sa že keď to selže, tak sa o tom ani nedozviem, keď mi to fialky nepovedia, to nie je nič pre mňa :D Ja si radšej budem bublať po svojom :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod matte » 28 Feb 2020 11:33 am

brrr radsej bez..
Nárast CO2 v ovzduší je považovaný za hlavnú príčinu globálneho otepľovania :)
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 28 Feb 2020 12:35 pm

matte napísal:brrr radsej bez..
Nárast CO2 v ovzduší je považovaný za hlavnú príčinu globálneho otepľovania :)
Je pekne ze sa takto nad tým zamyslas.
Z môjho pohľadu by sme o 10000% viac prispeli k tejto téme keby sme neobjednavali rôzne vychytavky z Číny.
Imho to je problém, nie 2kg fľaša na 2 mesiace :)

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 07 Mar 2020 10:46 am

Za posledné 2 týždne som našiel 2 mrtvolky tetry citrónovej.
Vyzerajú všetky zdravo, sú aktívne, nikde žiadne známky choroby.
Viem ze sa pýtam na veštenie z gule, ale čo to môže byť? Na čo najčastejšie umierajú rybky bez príznakov?
Krmim 1x za 2 dni, môže to byť tým?
Že medzi 40 rybami sa nedostanú k potrave?
Ja fakt netuším.
Voda nezavadna, krevetky sú spokojné, slimáky sa množia, nikde žiadne náznaky choroby.

Odoslané z LYA-L29 pomocou Tapatalku
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 09 Nov 2020 21:52 pm

Nedalo mi to, tak som skúsil, že čo to ukáže
Pôvodné setove svetlo v juwel Rio 180.
Vzdialenost 40cm od svetla.Obrázok
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 10 Nov 2020 09:56 am

P. S. Aspoň na foto vidíte ako sa mi nedarí s trávnikom. Riešim správnu cirkuláciu co2, takže sa hrám s rampou a prídavným čerpadlom + pridávam na hnojení npk 5ml/denne.
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Seraph » 10 Nov 2020 10:33 am

toho svetla nie je nejak vela, ked mobil ukazuje take hodnoty?
inak ved posledna fotka pred touto, tam boli celkom fajn pogostemony a tu ich uz nevidim....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 10 Nov 2020 10:39 am

Pogostemon išiel preč, Sagittaria išla preč. Skúšal som Monte Carlo, to sa nevedelo vôbec uchytiť, lebo mam frakciu 3-4mm, tak skúšam eleocharis. Ten drží lepšie, ale veľmi pomaly ide do šírky, skoro až vôbec. Tiež mi ich veľa vyplavalo, ale keď som nechal väčšie trsy tak to celkom držalo.

Co sa týka svetla tiež som ostal zaskočený, že skoro 8000lx na dne a neviem ako si to vyložiť. Ci to nejak senzor skresluje, nvm. Každopádne to nieje malo a na rast trávnika by to malo stačiť.
Preto hľadám príčinu inde a to v cirkulácii a v hnojení.

Aktuálny stav, pridávam foto zo včera. Obrázok
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Seraph » 10 Nov 2020 15:13 pm

Tak skus hellanthium tenellum
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Juwel 180l - rady pre začiatočníka

Odoslaťod Kiruj » 28 Nov 2020 08:22 am

Ako najlepšie odkalovat platinum soil?
Doteraz som nepoužíval žiadny zvon, len som hadicou pobral bordel napovrchu dna.

Videl som ale ze sa v celom dne usadzuje bordel tak som si povedal, že to poriadne odkalim.
Zobral som odkalovaci zvon a išiel som riadne do hĺbky, bordel to bol neskutočný.
Odvtedy mam vysoký pomer no3 aj po vymenach vody. A spustila sa mi BBA. Doteraz som s nou mal len minimálne starosti, no za posledné týždne sa rozšírila.

Takže otázka.
Odkalovat zvonom hlboko a často kým to nebude úplne čisté, alebo nechať platinum a odsavat len povrchovo?
Kiruj
 
Príspevky: 97
Založený: 13 Nov 2019 08:17 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.