Čistenie - čo s rybkami?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Čistenie - čo s rybkami?

Odoslaťod Tessa » 01 Mar 2020 20:48 pm

Dobry deň, v akvariu chováme živorodky a cca kazdy mesiac robime menšiu údržbu: vymeníme asi 2/3 vody, povysavame dno, dáme novy filter, vyčistime umelé rastliny. Chcem sa spýtať či môžem počas tohto čistenia nechať rybky v akvarku, alebo ich radšej premiestniť do iného?
Ďakujem.
Tessa
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Dec 2019 19:51 pm

Reklama

Re: Čistenie - čo s rybkami?

Odoslaťod kubko82 » 01 Mar 2020 21:16 pm

Samozrejme nechat. Filter oprat v odsatej vode z akvaria. Rastliny dat zive. Vymena vody skor 1/3 alebo 1/2
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Čistenie - čo s rybkami?

Odoslaťod ciselko » 01 Mar 2020 22:38 pm

Menit menej no castejsie, a filter sa neodporuca cistit naraz s akvarkom.
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Re: Čistenie - čo s rybkami?

Odoslaťod matus.galan » 02 Mar 2020 13:02 pm

Novy filter? Co myslis pod pojmom novy filter?
Ake je to akva, koko litrov atd...

Staci menit 20/30% vody raz tyzdenne a hotovo. Filter sa cisti az ked je zaneseny a prietok je znizeny, ryby zostavaju v akvariu nepresuvaju sa ale ako citam umele rastliny a podobne tak to nebude asi nejako velmi fungujuce akva ci?


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Čistenie - čo s rybkami?

Odoslaťod matte » 02 Mar 2020 16:55 pm

vo fungujucom akvariu netreba nic specialne cistit, iba raz tyzdenne odsajes 20-30% vody a doplnis cistou aspon den odstatou (pripadne pri velkych objemoch neodstatou) a raz za cas podla toho aky mas filter vycistis filtracne media v odsatej vody z akvaria
umele rastliny vyhod do kosa a kup si zive nenarocne
pripadne daj foto aby sa ti dalo lepsie radit
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Čistenie - čo s rybkami?

Odoslaťod Tessa » 03 Mar 2020 19:31 pm

received_196792098082008.jpeg
Dakujem za rady. Akvarko ma 60l. Umele rasliny mam preto, lebo so zivymi som si neplanovane priniesla slimakov a zrejme aj nieco co vyzeralo ako vajicka vraj tiez nejakeho slimaka. Nic sa z nich sice nevyliahlo, lebo vraj potrebuju nejake specialne podmienky, ale boli vsade po celom akvarku. Nedalo sa ich zbavit, resp. nevedela som toho slimaka co ich znasal najst a tak som na kompletku vymenila cele akvarko vratane prislusenstva. Mozno je to hlupost, ale takto mi to povedali v obchode. Teraz je vsetko v pohode. Prikladam fotky akvarka aj filtra, ktory sa vymiena, nie cisti.
Prílohy
received_185698292864838.jpeg
Tessa
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Dec 2019 19:51 pm

Čistenie - čo s rybkami?

Odoslaťod matus.galan » 03 Mar 2020 19:55 pm

Ja len tak na rychlo, odporucam si otvorit vlastnu temu pre tvoje akva kde sa bude riesit tvoje akva celkovo lebo problemov tam je viac.

1. Filter ok nech je aky je ale vyhadzujes zbytocne peniaze za tie naplne. Da sa to riesit jednoducho a lacno a nebudes musiet tak casto cistit filter, kupovat naplne a akva bude fungovat lepsie.

2. Skoda tej prerabky lebo slimaky v akva niesu problem a je ich len tolko kolko maju jest. Ak nie je co jest ich mnozenie je minimalne. Obchod len na tebe chcel zarobit a peitom riesenie je uplne jednoduche.

3. Mas tam ryby ktore sa do toho akva nehodia a pre nich aj dane dno. Panciernik pri tak strku eee a ani nevieme pocet aky je plus vidim tam tusim SAE rybku.

4. Plastove rastliny ak ich uz chces mat OK ale potom treba dat urcite ryby prec.

5. Vzduchovaci kamienok je tam asi len na okrasu vsak lebo efekt inac ziadny nema.

6. Aka je teplota vody v tvojom akva a kolko svietis?

Takze otvorit si vlastnu temu a mozme riesit tak aby tovje akva fungovalo co najlepsie.

Inac toto je dost podobny filter ako mas a presne tak by som preskladal ten tvoj a mas pokoj, ziadne vyhodene peniaze nakupovanim totalnej blbosti.

https://youtu.be/h1cmBMfy6xQ


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Čistenie - čo s rybkami?

Odoslaťod matte » 04 Mar 2020 16:47 pm

inak kaucujem kamaratovi 60l akvarium s rovnakym filtrom a on ich iba precistuje tie filtracne media, nevymiena ich, ale iba tak raz za rok, akva meni 20% vody tyzdenne a nic ine neriesi,necisti, celkom mu vsetko funguje, samozrejme so zivymi rastlinami aj slimakmi :) ja byt tebou to zalozim na novo urcite s jemnejsim strkom, zivymi rastlinami a mozno aj lepsim vyberom ryb, toto ako to mas sice na pohlad vyzera mozno pre laika dobre, ale akvarista vie, ze je to trapenie
pre ilustraciu fotka kamosovho akvaria s rovnakym filtrom
Prílohy
IMG-20200216-WA0003.jpg
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Čistenie - čo s rybkami?

Odoslaťod Tessa » 04 Mar 2020 20:46 pm

Dakujem za vase rady, pripomienky aj nazory. Som zaciatocnik, preto som nezakladala novu temu. Idem teda podla toho co ste mi napisali prerobit akvarko a ak budem potrebovat poradit, zalozim novu temu. To akvarko na fotke je naozaj krasne a mate pravdu, chce to zive rostliny.
Tessa
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Dec 2019 19:51 pm

Re: Čistenie - čo s rybkami?

Odoslaťod matus.galan » 04 Mar 2020 22:55 pm

Nic zatial neprerabaj :), zaloz si temu, napis aky mas dalsi plan a konzultuj veci predtym nez zacnes cokolvek menit vo velkom.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Čistenie - čo s rybkami?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 07 Mar 2020 12:12 pm

matte, aj ty tam vymeň osádku, tie neónky tam trpia
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.