ciselkove akva



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

ciselkove akva

Odoslaťod ciselko » 09 Mar 2020 11:34 am

Ahojte
Tak konecne mam co ukazat tak si zakladam temu. Trvalo mi to ale zas vela veci som vyrabal sam. Zacalo to kupov akva na inzerat, pozvaranim konstrukcie z jaklomobalenie drevom, po dvoch neuspesnych pokusoch o tvorbu pozadia som pozadie kupil, kerene som cistil a mocil v sude asi mesiac, jeden super jeden plava stale tak dostal par kamenov k sebe, snad silikon nepusti a koren nevyskoci, vrchny ram s krytom ties robeny aby zakryl svetla kable a nie pekne vystuhy na akvarku. Vecer sa chystam nasadit rastlinky co som zohnal a napustit voduu, tu robim v osmoze a budem miesat, mam studnovu a velmi tvrdu vodu, keby sa odparovalo a pri dolievani by to boli zavratne cisla, aj ked v mensich akvarkach sa vsetkemu dari. Rad by som poradit nejake vecsie rastlinky na pozadie co to zahustia a nieco mensie do predu a stredu co mi moc neprekrije korene a skaly, no nie koberceky tie mi pridu narocne a co2 nechcem, zatial a snad ani nikdy. Akva ma 300l d125xs45xv55. Filter tetra tex ex 1200, napne pomenene, od spodu spongie, seachem matrix, valceky co boli k filtru, spongie vata. Osvetlenie 2x sinkor led 120, ona na casovacoch budu sa zapinat vypinat 15minut po sebe zatial asi polovycny vykon. K tomu este okrasne vecerne osvetlenie s led pasika s dialkovym na zmenu farieb, to sa bude len zriedka pouzivat. A chovat planujem no ani presne neviem skalare a nieco k tomu dake tetry gupky mecune? Poradite a rozhodnem sa este, skalare ale chcem urcite.
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Reklama

Re: ciselkove akva

Odoslaťod ciselko » 09 Mar 2020 11:41 am

IMG_20200302_183652.jpg
IMG_20200213_201757.jpg
Zaciatky a prva osadka
IMG_20200308_201727.jpg
Aktualne
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Re: ciselkove akva

Odoslaťod Seraph » 09 Mar 2020 11:50 am

prva vec, co by som urcite vyriesil pred sadenim rastlin a napustenim je urcite vypust filtra
ak spravne vidim mast tam rozstrekovaciu rampu....ktore je len v lavej polovici akva, - potom ti na pravej strane akva voda bude cirkulovat minimalne a nebude sa obmienat/filtrovat....toto moze mat po istom case dost zavazne (negativne) dosledky

a toto je uz len ciste esteticka zalezitost: moj nazor: nechcel si sa trosku viac pohrat s hardscapom, t.j. napriklad zbytocne hruba vrstva substratu pri skle, ktora by sa teoreticky dala rozhrnut do stran a spravit aspon nejaky ten kopcek, do ktore krasne zapasujes tie kamene, ktore nebudu tak daleko od seba....mozes mat kamene a korene po stranach a stred nechat trosku prazdnejsi....inspiracii je mnoho https://www.google.com/search?q=dragon+ ... 0&dpr=1.25


aby to vyzeralo prirodzene ako v prirode a nie ze tam ti stoji ten koren ako vianocny stromcek :) moj nazor
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: ciselkove akva

Odoslaťod ciselko » 09 Mar 2020 12:17 pm

Rampa bude dlhsia je objednana, lebo to akvarko ma po obvode taky 7cm ram na spevnenie, okrem tej lavej strany, a ak by nepomohlo to predlzenie tak budem musiet navrtat dieru coho som sa bal.
A ten stromcek to ma byt akoze taky bonsaj, tam kde si take male vycnelky pokope pojde anubias nana, a ak to nebude ono tak daky mach.
Substratu je v predu okolo 5cm, ak to je moc prehrniem.
Ale preistotu to aj odmeriam ci som nenazhrnal viac ked som daval skaly.
A vdaka za postrehy :)
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Re: ciselkove akva

Odoslaťod matus.galan » 09 Mar 2020 12:50 pm

A co tak dat este jeden filter z opacnej strany? Takto sa to vacsinou riesi, jeden z lava a druhy z prava a vybavene. Zasa ta spotreba pri tychto filtroch nie je nejako velka.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: ciselkove akva

Odoslaťod Seraph » 09 Mar 2020 13:00 pm

este ma napadlo, ak teda ten bonsaj, skus to napr. s riasovou gulou, ako najcastejsi robi jeden polsky aquascaper (aquaman_pl), resp. sa pozri tu, nedavno to robil moj kamos, 30litrove akva na styl bonsaj, zasielam link na akva co robi, to bonsajove najdes hned kdesi medzi poslednymi https://sk-sk.facebook.com/pages/catego ... 161718962/
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: ciselkove akva

Odoslaťod ciselko » 09 Mar 2020 13:03 pm

A ak ta jedna rampa kde je lepsie ju dat, do zadu uplne vpravo, ci na bocnu pravu stenu? Do dvoch filtrov sa mi moc nechce, robota navyse, zabere kopu miesta a urcite by som musel vrtat. .. asi skor prudove cerpadlo. Ak teda bude jeden stacit.
Asi vzadu vpravo a pravu stranu by som trochu do von a malo by to robit taku spiralu do lava. Ci?
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

ciselkove akva

Odoslaťod matus.galan » 09 Mar 2020 13:26 pm

Otazka je ake bude prudenie ak das tu rampu na tu lavu stranu. Ak bude slabe a voda sa nebude tocit spat k nasavaniu tak potom jedine rampu pozdlz celej zadnej steny.

Vsetko zalezi od osadenia rastlinami a podobne, inac ten tenky konar to je ako pest na oko :) ja bo som ho dal nejako na lezato lebo takto medzi tie mangrove nijako nepasuje.

Skoda, ze si ten velky koren vzadu vlavo dal az ku stene, tam budes mat poriadne hluche miesto a bude ti tam sadat bordel podla mna, skor si to mohol davat viac od steny aby pripadne ryby mohli poza korene plavat.

Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: ciselkove akva

Odoslaťod ciselko » 09 Mar 2020 13:56 pm

Tak tu rampu zatial predlzim hadickov a bude testovat ake bude prudenie.
Za tym korenom je 8-10 cm miesta, dostanem sa tam aj rukov, len s jednym vycnelkom sa dotyka zadnej steny kvoli opore, len ta spodna nizka cast ide dozadu.
Ten tenky konar to som spominal ma byt bonsaj, manzelka to videla chcela tak som vcera s takych korienkov, https://www.rostlinna-akvaria.cz/akvari ... sacek-500g, co som mal v minicku polepil, a uvidim ako dopadne ked sa ovesia anubiasom alebo machom, ak to bude zle pojde von.
Vcera mi to prislo aj fajn no ked teraz pozeram ties sa mi to moc nezda.
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Re: ciselkove akva

Odoslaťod matus.galan » 09 Mar 2020 14:01 pm

Ako neviem ake akva z toho ides robit ale nezabudaj,ze mangroove ak nie je vymocene bude mesiace pustat farbivo. Ten konar ak to ma byt bonsai no neviem na moj vkus malo konarov a vysoke, skor sa to hodi na iny layout. Tebe by sa na tie korene pekne hodil mach, anubiasy a podobne. Podra sa do tychto korenov zachytavaju a mach na tom tiez pekne rastie.

Trosku tomu chyba kompozicii na moj vkus ale tak nie je to moje akva :)

Ja by som dal zatial rampu na tu lavu stenu a sledoval po napusteni prudenie vody. Skor ci neskor ak to bude zarastat prudenie budes musiet pridat. Ale to uvidis casom, vzdy sa da pridat aj prudove cerpadlo z opacnej strany.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: ciselkove akva

Odoslaťod ciselko » 09 Mar 2020 14:19 pm

Ok, tak dav dolava, ten bonsaj teda vyhodim, a ano machy anubiasy, bucephalandry. No cele to menit uz nebudem mozno s kamenmi este daco ine skusim. A uvidime ake to bude ked to zarastie. Mocili sa skoro mesiac uz nefarbia, jeden trochu plava prilepil som k nemu kamene.
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Re: ciselkove akva

Odoslaťod matus.galan » 09 Mar 2020 14:27 pm

Za mna na tom prvom obrazku bez kamenov kde to mas zelene to vyzera lepsie ako ked si tam dal kamene. Skus ich pripadne zakomponovat ku korenom aby to tam nevyzeralo len tak nahadzane.

Skus tie kamene dat medzi korene, ako keby koren vyrastla medzi kamenmi, nemusis mat kamene po celom akva, staci ak budu spravne sustredene a to kolo korenov bude najlepsie, budes mat lepsiu kompoziciu, medzi kamene a korene zasa mozes dat mach a anubias pripadne nieco ine a volne miesto budes mat na sadenie rastlin. Takto si podla mna zabral vela dno tym,ze kamene su kade tade.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: ciselkove akva

Odoslaťod ciselko » 09 Mar 2020 14:50 pm

Na tej prvej boli este len tak polozene. Ok dam si poradit s kamenmi sa vecer pohram, strom vyhodim, a vypust s filtra otocim a budem sledovat. Vďaka.
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Re: ciselkove akva

Odoslaťod luko36 » 09 Mar 2020 15:41 pm

kamene su zas podla mna ok, len po case zarastu a stratia sa ako u mna, planujem este skusit vytvorit kopec z lavovej drte a zasypať substratom, inak sa ti takto blizko dna stratia.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: ciselkove akva

Odoslaťod Hora » 09 Mar 2020 16:54 pm

Keď nechceš CO2,aj tak je lepšie riešenie rampa po celej zadnej stene kvôli premiešavaniu vody ako zbytočne silné prúdové čerpadlá.Urob si to z takej trubice,môžeš obaliť čiernou izolepou,nech ju nevidno
https://www.rataj-spk.cz/filtrace/1017- ... gKfvvD_BwE
dierky si navrtáš podľa predznačených dierok alebo rozloženia dekorácii v akváriu,no na 300l objem je TT1200 na spodnej hranici skutočným prečerpaným výkonom a to ešte brzdíš Matrixom s vatou.
Vata je pri snahe o dobrú cirkuláciu nevhodná pri takom objeme,potom to chceš plátať čerpadlami.Osobne by som vyhodil aj Matrix (viem,že pri jeho ospevovaní to neurobíš :) ) aj Tetra (hladké nie pôrovité) válčeky,ktoré zaberajú miesto biologickej náplni,pretože sú na mechanické čistenie a pri starostlivej údržbe nebude vo vode hrubších častí.
x-krát lepší je obyčajný biomolitan TM 20,ale samozrejme skúšaj podľa seba.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: ciselkove akva

Odoslaťod ciselko » 09 Mar 2020 22:00 pm

Tak rampa po celej zadnej stene, zatial predlzena hadicov co mi ostala, dierky budem postupne dorabat aby som vyskusal kolko ich mozem spravit aby bol po poslednu bostatocny tlak, potom vymenim za trubicu ako pises a obalena bude super.
Filter teraz uz nepreskladam, biomolitanu je tam ale najviac, no dokupim ten modri TM20 a pri cisteni zakazdym jeden kos prerobim, valcekov od tetry pol kosa, matrixu je tam len 2 litre tak skusim s nim a s prazdnym kosom a rozhodnem sa co s nim, je to jedina vec s vatou co to brzdi, a vatu pri prvom cisteni vyhodim, na zaciatok som nechal ze bude fajn ked tam bude kadeco plavat, korene mozno trochu farbu pustia daky zakal zo substratu a tak.
Inak ked je filter na 250-500l akvarka myslel som ze 300vku s max 250litrami vody utiahne.
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Re: ciselkove akva

Odoslaťod Hora » 10 Mar 2020 13:15 pm

Necháp to zle a nemaj obavy,pri tvojom pláne bez CO2 v pohode budeš fungovať s tým filtrom,len maj snahu mať čo najlepšiu cirkuláciu,ktorú z neho dostaneš,aj tak to nebude nič silné.
Stále sa dostávajú na trh novšie a novšie média,kde sa výrobcovia predbehujú v číslach efektivity, no rovnako dobre si vystačíš s biomolitanom ako s predraženými výrobkami,hoc ho tie nové štúdie zavrhujú na posledné miesto napr.v osídlení plochy pre baktérie.
Ak nebudeš mať prerybnené a budeš rozumne krmiť + pravidelné výmeny vody,tak nezáleží až tak,čo máš v košoch.
Priorita je dostatok okysličenej vody cez filter a dostať ju až :!: na dno cirkuláciou,eliminovanie stojatej vody niekde v rohoch s minimálnou obmenou.Nitrifikačné baktérie sú závislé na obsahu kyslíka vo vode a čím viac sa zvyšuje teplota nad 25* kvôli potrebám rýb alebo slimákov,tak to platí dvojnásobne.
Pri jemných náplniach ako vata sa výtokový prúd skoro znižuje a môže nastať zavzdušňovanie vo filtri.
Jasné,nateraz ju ešte nechaj a pri viditeľnom znížení prúdu ju vyhoď.Filter bude roky fachčiť bez problémov aj bez nej.
Doporučenia výrobcov ber s rezervou.Môj filter je do 150l s 300l/hod. a mám ho v 30l,druhý do 600l akva s 1000l/hod. a je v 200-vke.Obidva sú výkonovo na tie objemy ideálne a tiež záleží na konštrukcii priechodu vody dnu-von,tzn. že rovnaké výkony rôznych výrobcov s rovnakými náplňami nemusia dať aj rovnaký precirkulovaný objem vody za určitý čas.
Skontroluj si ale válčeky,ak majú hladký povrch,tak sú zbytočne nevyužitý potenciál filtra,keď sú pôrovité sú fajn a nechaj ich tam.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: ciselkove akva

Odoslaťod ciselko » 10 Mar 2020 14:06 pm

Tie valceky som aj pekne ukladal ako to tu na fore niekto pisal aby bol prietok co najlepsi, no pozrem ake su, vaty ich cierne pomenim za TM20, tieto netusim co za porovitost. A s tou rurkov super rada, toto docasne s hadickov nafigu vypada a este horsie drzi.
Prílohy
IMG_20200310_115632.jpg
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Re: ciselkove akva

Odoslaťod mirec » 10 Mar 2020 14:38 pm

To osvetlenie budes mat v nejakom kryte alebo bude nad akva?
Obrázok používateľa
mirec
 
Príspevky: 228
Obrázky: 20
Založený: 08 Nov 2003 13:18 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: ciselkove akva

Odoslaťod ciselko » 10 Mar 2020 14:53 pm

Nad akva bude, dva take to len som tam pchal ruky tak zavadzali, ale bude aj kryt, ram mam urobeny s drziakmi no vrch dorobim cez vykend.
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Re: ciselkove akva

Odoslaťod mirec » 10 Mar 2020 15:44 pm

Ten sincor neviem ci moze byt priamo v kryte... keby to bolo otvorene ok ale ked uzatvoreny tak asi nie.
Obrázok používateľa
mirec
 
Príspevky: 228
Obrázky: 20
Založený: 08 Nov 2003 13:18 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: ciselkove akva

Odoslaťod ciselko » 10 Mar 2020 16:43 pm

Moc sa hreje? Odsledujem to ale miesta T a m bude mat dost a by sa chladil ak nie, porozmyslam nad niecim inym, ale vdaka za tip.
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Re: ciselkove akva

Odoslaťod Stando24 » 10 Mar 2020 17:01 pm

Nejde o hriaťie ale skôr o to či sa nebude rosit a on není vodotesný tak isto ako chihiros čiže kryt musí mať otvory na odvetranie aby ho nepoškodilo.
Stando24
 
Príspevky: 363
Založený: 29 Mar 2019 21:23 pm
Bydlisko: Detva

Re: ciselkove akva

Odoslaťod Hora » 10 Mar 2020 19:04 pm

ciselko je to v tvojej téme ale sa opýtam aj za teba.
Stando24 napísal:Nejde o hriaťie ale skôr o to či sa nebude rosit a on není vodotesný tak isto ako chihiros čiže kryt musí mať otvory na odvetranie aby ho nepoškodilo.

Si ma porušal teraz,lebo práve som si vybral nový kryt (vymaž jednu bodku za www nech to otvoríš)
https://www..akvariumonline.sk/bez-osvet ... lenia.html
Mám po rokoch zrušený starý kryt s T5,T8 a chcel som ísť bez s novým Chichiros 901,lenže práve uvažujem nad variantou kryt späť a chchrs pod kryt,pretože mi za ten mesiac vyskočili tri Razborky von :dead: :dead: :dead: ,robí sa mi povlak na hladine,za týždeň dolievam 7,8l vody,izba nechcene vysvietená a tieto veci som s krytom nemusel riešiť.V neposlednej rade sa mi zakapotované akva tiež viac pozdávalo.
Neviete niekto akú ipx má Chichiros :?: poprípade aj ten Sincor :?: lebo dosť ľudí ho používa pod nevetraným krytom,môže skondenzovaná voda na telese svetla poškodiť jeho funkciu časom :?:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.