Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Neonka58 » 10 Feb 2020 17:36 pm

Ahoj Jirko, aj ja obdivujem tvoje akvária bez techniky. Vlastne obdivujem aj Matteho akvárium bez techniky aj všetkých ostatných, čo sa na to dali. Nájsť tú správnu rovnováhu v akva, aby fungovalo co najviac samé s čo najmenej zásahmi.

A musím sa pochváliť, že sama už nejake tie roky prevádzkujem akva bez techniky.

Len občas, keď čítam otázky na fóre, nechápem. Niektorí tu píšu, že majú v akváriu okyslicovanie a keď ho v noci vypnú, jeho ryby lapaju ráno po dychu. Ja som si nikdy nič na svojich rybách niečo podobné nevšimla. Tak neviem, či majú špeciálne druhy alebo sú tak rozmaznané? :/
Neonka58
 
Príspevky: 23
Založený: 24 Jan 2020 00:25 am

Reklama

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Neonka58 » 10 Feb 2020 17:43 pm

Keď píšem bez techniky, myslím tým, žiadny filter, žiadny ohrievač, žiadny okyslicovac, žiadne prihnojovanie, žiadne pridávanie CO2. Preto nechápem, prečo niektorých ryby nedokážu žiť bez okyslicovania? Vďaka.
Neonka58
 
Príspevky: 23
Založený: 24 Jan 2020 00:25 am

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod snajprik » 10 Feb 2020 18:23 pm

Neonka
Lebo v akváriu stúpa koncentrácia škodlivých latok-plynov čpavok NO2 NO3 ako aj CO2 a nesú tam rastliny ktoré by to spracovali, preto sa na tento účel používa okysličovač ktorý v skutočnosti vodu neokysličí, lebo kyslík sa vo vode ťažko rozpúšťa, ale vodu premieša a dostane okysličenu vodu s hladiny na dno, odstráni napríklad CO2 lebo CO2 sa vo vode so vzduchom 80x lepšie rozpúšťa to znamená, že okysličovači kamienok veľmi účinne dokáže vydrbať CO2 s akvária.
Margo technika, ta nie je nutná, ale umožňuje nám v menšom objeme chovať viac rýb či pestovať viac rastlín.
Preklad filter ti umožni chovať ryby 1cm/L bez filtra to je 3cm/L preklade 3x viac ryb.
S CO2 ti 10g rastlinnej hmoty odstráni s vody toľko čpavku dusitanov dusičnanov ako 100g rastlín bez CO2 proste 10x viac.
Technika je dobrý sluha, ale zlý pán na to si treba dávať pozor aby sa s nas nestali otroci techniky :)
Ja mam v rastlinnom krevetarku filter ktorý neslúži na biologické filtrovanie, lebo je zapojený vo svetelným okruhu, ide len v tedy keď svieti svetlo a vtedy slúži na rozprášenie CO2 pre rastlinky + čisti vodu aby bola kryštálovo čista. Nič viac nič menej. To moje krevetarko by kludne mohlo fungovať bez filtra a CO2 len že 10x menej by filtrovali rastliny vodu a odčerpávali 10x menej škodlivín s akvária a caridina krevetky sú fakt náročne na čistú vodu. V akvarku je 3x čistejšia voda ako to čo mi tečie s kohútika :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod matte » 10 Feb 2020 22:01 pm

Jirka Scobak napísal:Tento člověk je spřízněná duše: https://novaplus.nova.cz/porad/rady-pta ... yYAWKl6bYQ

snajprik, tento nema zrovna malo ryb :)
a cpavok a dusitany rozkladaju bakterie, ci?
mne to vychvalovanie co2 pride prehnane, skor ako o cistotu vody tam ide o narocnejsiu floru a rychlejsi rast rastlin, o dizajn, samozrejme s dobrym svetlom a hnojenim a to sme uz dost daleko od temy tohto vlakna :)
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod snajprik » 11 Feb 2020 09:23 am

Matte
To hej ale v tom 5 ročnom akvarku nevidím staršiu rybu ako pol roka. Rastliny spracúvajú NO3 až potom keď nesú čpavky či NO2 to majú radšej, na spracovanie NO3 musia vynaložiť viac energie.
No veď ak rastlina ma CO2 tak oveľa rýchlejšie rastie a tým oveľa rýchlejšie spracováva živiny.
Silne svetlo rastliny potrebujú, aby mali dosť energie a dokázali premieňať CO2 na O2.
Zopár detailov vynechal, svetlo je dostatočne silne aby mu rastliny premieňali CO2 čo vyprodukujú ryby na O2 a mali rastliny dosť energie na premenu dusitanov a dusičnanov ale dosť slabé aby sa mu netvorila riasa + svieti 12 hodín. Hnojenie rastlinky mu zaberajú 50% objemu akvária a sú pekne zelene netrpia nedostatkom ani mikro ani makro prvkami či nedostatkom CO2 a svieti 12h. + zabudol spomenúť objem čim väčší tým je to jednoduchšie na udržanie stabilných podmienok a on ma cca 300-375L akva.
Poviem to takto, keď pozeráš na krasokorčuľovanie ako niekto ľahko skočí štvoritého axla a povie veď to nič neje stačí sa odraziť a je to :D Len za tím sa skrývajú roky tréningu to samozrejme zabudol povedať.
Ten chlapík za rok založí viac akvárií ako my dokopy za celý svoj život, ver že on to ma v maličkú.
Aj tuná na fóre je akvarista ktorý nepotrebuje ani techniku ani umele svetlo len mu stačí položiť akva na parapetnú dosku a bude mať krásne rastlinne akva bez rias, ale to už je fakt iný level akvaristiky :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Hora » 11 Feb 2020 15:51 pm

matte napísal:mne to vychvalovanie co2 pride prehnane, skor ako o cistotu vody tam ide o narocnejsiu floru a rychlejsi rast rastlin

-nahováraj si to ďalej, podobne ako vychvaľovanie externých filtrov je podľa teba prehnané,takými výrokmi si kompenzuješ osobnú bojazlivosť a nejaké pre teba neuskutočniteľné zásahy v akváriu,za dva roky už si sa mohol posunúť inde (nemyslím set ale vzhľad) ,no aj teraz si objednal tekuté CO2, načo teda ?
-odhnije ti nenáročná Valisnéria a už to s ňou vzdávaš,zohnaj si ďalšiu a skús ešte raz,2x,ja som Blyxu skúšal asi 15x a až potom som si povedal,že to nemá cenu a teraz mám Helanthium tenellum
-vôbec nejde o náročnejšie rastlinky,aj najodolnejšie lowtech však dokážu vytvárať viac biomasy a tým pádom odoberať prebytočné živiny z rozkladacích procesov (detrit,krmivo,odumierajúce rastliny,mrtvolky),kde by mohla nastať situácia zvýšenia dusikatých látok skôr,takže ide aj o ,,čistotu,, vody,netreba ani dobré svetlo a hnojenie,vždy bude niektorý aspekt (svetlo,živiny,CO2) určovať hraničné maximum podľa podmienok
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 11 Feb 2020 16:05 pm

Neonka58 napísal:Keď píšem bez techniky, myslím tým, žiadny filter, žiadny ohrievač, žiadny okyslicovac, žiadne prihnojovanie, žiadne pridávanie CO2. Preto nechápem, prečo niektorých ryby nedokážu žiť bez okyslicovania? Vďaka.


Každé akvárium je jiné. Pokud máš zarostlé rostlinami a dost světle, bude tam klidně dost kyslíku přes den a dost i ráno. Ale ne každý to tak musí mít. A pak mluví o tom lapání po dechu (jsou i druhy ryb, které potřebují proud).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 12 Feb 2020 12:39 pm

Až se odsud někdo přihlásíte do skupiny https://www.facebook.com/groups/213314309842242/ napište mi soukromě, kdo jste (asi na FB používáte jiné jméno), ať o vás vím :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Neonka58 » 12 Feb 2020 22:10 pm

Hej, neobuvajte sa do Matteho. Každý si robí akvárium, ako je pre neho najlepšie. Mňa by už nikto nepresvedčil na filter po tom, ako som s nim mala nehodu. Možno keby som byvala v dome... Ale keď máte pod sebou susedu, čo sa rada sťažuje, neriskujete ďalšiu nehodu. Preto u mňa víťazí akva čo najjednoduchšie.

Nechápala som to okyslicovanie aj preto, lebo ryby žijú v jazerách aj v moriach a nemajú tam hadičku, čo by im tam vzduchovala. :D Ale Marte, Snajprik aj Jirka mi to vysvetlili. :)

Ozaj, čo tu čítam fóra, neviem, či sa mi to zdá, ale občas ste k sebe dosť drzí a navazate sa do seba. :/ Predpokladala som, že chovatelia rybiek sú pokojné povahy.
Neonka58
 
Príspevky: 23
Založený: 24 Jan 2020 00:25 am

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Neonka58 » 12 Feb 2020 22:40 pm

Tiež túžim mať, ako vraví Jirko, blbuvzdorne a skoro samo fungujúce akva. U mňa sa akva spája s relaxom, nechcem byť jeho otrokom a chemickým laborantom. Veď v jednoduchosti je krása. :)
Neonka58
 
Príspevky: 23
Založený: 24 Jan 2020 00:25 am

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod snajprik » 12 Feb 2020 23:27 pm

Ak máš miesto pre akva u okna na severovýchodnej strane, tak nielen filter, ale ani svetlo ti netreba :D

Prírodne svetlo, automatické rozsvecovanie aj automatické stmievanie s premenlivou dĺžkou podľa ročného obdobia, ktoré pri zmene času s letného na zimný netrebalo ani prestavovať :D, plne svetelne spektrum, regulácia svetla pomocou veľkosti kvetov v okne ľahko sa dalo pridať aj ubrať na intenzite :D jojo to boli časí dlhe roky mi takto bežalo akvarko :D

Premávali sa mi v ňom majestátne mečunky s dlhými chvostmi, pestrofarebne gupky, po dne brázdili pancierničky a o krištáľovo čisté skla sa mi starali prisavniky s armádou slimákov jojo to boli časí :D Ale aj tie dnešné rastlinne akvária majú čo si do seba :D
Dnes už používam nielen umele svetlo či filter ale dokonca i CO2 a nemám pocit nejakej otrockej prace. CO2 raz za mesiac nasypem a rozmiešam vo fľaške 300g cukru s 2g droždia a nestarám sa, filter hamburger raz za 3 mesiace preplancem a nestarám sa, svetlo som nastavil pred dvomi rokmi cez časovač a nestarám sa.
Kto chce cestu nájde :angel:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Neonka58 » 13 Feb 2020 00:08 am

No vy ste machri, už to určite máte v oku, koľko čoho pridať. Viem však , že to nie je pre mňa a nechcem nič pokaziť.

Mám okno na východ a akva blízko okna, že na neho svieti slnečné svetlo, ale nie priamo na okne. Keď som ešte mala filter, rastliny mi skôr vyhynuli, okrem anubiasa a riasy som mala asi všade. Odkedy nemám filter, rastliny sú celkom v pohode a riasa je len na pár listoch, ale nič strašné.

Pamätám si ešte akva môjho dedka, keď sme boli deti . Zarastené celé asi valisneriou a žili tam zo začiatku 3 gupky a nejaké ďalšie rybky, už neviem, aké? Gupky sa stále mnozili, ale zároveň sa ich počet reguloval, väčšinu zjedli ryby a par ostalo. Bolo to len 30 l akva a keď nepočítam mladé gupky, dokopy tam bolo asi 10 rýb. A fungovalo niekoľko rokov bez filtra a techniky, akurát tam bola jedna žiarovka. To bol ďalší dôvod, mať akva bez techniky. Keď to islo vtedy, môže to ísť aj teraz.
Neonka58
 
Príspevky: 23
Založený: 24 Jan 2020 00:25 am

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod PetríkJ » 13 Feb 2020 00:23 am

Neonka58 napísal: Ozaj, čo tu čítam fóra, neviem, či sa mi to zdá, ale občas ste k sebe dosť drzí a navazate sa do seba. :/ Predpokladala som, že chovatelia rybiek sú pokojné povahy.

To ste nevideli motofórum to sú nadávky a potom sa všetci stretnú na preteku alebo zraze a chlascú, tomu nerozumiem :evil:
PetríkJ
 
Príspevky: 25
Založený: 23 Sep 2019 07:50 am

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod matte » 13 Feb 2020 13:54 pm

snajprik napísal:Ak máš miesto pre akva u okna na severovýchodnej strane,

ja ho mam na juznom okne s vyklopenymi zaluziami smerom hore
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Feb 2020 16:36 pm

Neonka58: Jsi můj člověk!
Na FB nejsi? Nebo jsem tě jen ve skupině neidentifikoval?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 13 Mar 2020 12:19 pm

Výběr z našich nejkrásnějších a nejzajímavějších low-tech akvárií
https://dennikn.sk/blog/1795468/vyber-z ... h-akvarii/
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod matte » 14 Mar 2020 17:24 pm

Wau krasne kusky, mna zaujalo paludarko s bojovnicou
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 15 Mar 2020 15:47 pm

Náhodou - na FB nejsi, aby jsi to autorce přímo napsal?
:D
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod matte » 15 Mar 2020 20:21 pm

fb mam z principu iba na pracovnu spionaz a politicke diskusie :)
ale sledujem Vas :pivo:
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 16 Mar 2020 00:23 am

Až se náhodou přihlásíš, napiš, že jsi to ty :pivo:
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod j » 17 Mar 2020 08:41 am

Ako pozerám na ten výber, tak v podstate aj ja spadám do tejto kategórie. Nikde nehnojím, všade je nejaký filter a v jednom ani nesvietim. :)
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod Jirka Scobak » 17 Mar 2020 23:30 pm

Nejsi náhodou na FB? :)
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod j » 18 Mar 2020 09:14 am

Nie.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvaristická Old School (prírodné akvária bez techniky)

Odoslaťod matte » 19 Mar 2020 15:09 pm

co je to za rastlinu ta trava v tomto lowtechu?
https://www.youtube.com/watch?v=8RdEdr7K6Os
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.