akva s mrenkami stvorpruhymi



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod I.P. Pavlov » 05 Apr 2020 18:12 pm

Viem, že táto moja odpoveď nepoteší, ale je v nej len čistá pravda. Pre mrenky je to malé. Mrenky sú zdatní plavci. Ak ich je v húfe málo, tak bez prestania sa obháňajú a okusujú, je to na nervy a nie na radosť z akvária. Choval som ich a prírodzene sa správali pri počte 14 a viac kusov.
Ten kto tu radí prisavníka, tak si neuvedomuje, že prísavník je ryba do veľkých akvárií, ideálne 150a viac litrov
https://www.youtube.com/watch?v=pchzPDtgIYI
agresivna-mrenka-stvorpruha-t4313.html
namiesto prisavníka by som doporučil túto rybku
https://www.shrimp.sk/otocinclus-affinis
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Reklama

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod Stando24 » 05 Apr 2020 20:06 pm

:lol: I. P. Pavol neradi je nik prisavnikov písala že by chcela a v 60 pár mávajú bez problémov, síce nieje to nič moc pre nich ale čo som bral od chlapíka dakedy tak on mal zlatých párik a krásne sa mu furt vytierali a nestíhal ich predávať :), ja čo mám tri akva pod 60 tak samozrejme mám tak otocinclus po 2-4 ks sú pekné zaujivame prisavníky jednopruhove.
Samozrejme súhlasím čím večšie akvárium tým sa klasické majú lepšie a omnoho večšie nárastu. A somozrejme si nemôže dať velkoplutveho :lol: :lol: :lol:
Stando24
 
Príspevky: 363
Založený: 29 Mar 2019 21:23 pm
Bydlisko: Detva

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod I.P. Pavlov » 05 Apr 2020 21:58 pm

Čítaj po sebe

akva-s-mrenkami-stvorpruhymi-t18229.html#p347387


Ja viem, že je dosť akvaristov, ktorí ho chovajú, alebo chovali v menších akváriách, ale stojí to zato? Prisavník je odolný, má ale veľký problém s nedostatkom kyslíka. V malej nádrži nieje možné zabezpečiť toľko kyslíka ako by bolo ideálne. Ak žije, vedzte, že to len prežíva, so spokojným životom to nemá nič zbytočné. Ľudia si kupujú prisavníkov i kvôli rozširenej fáme (je to fikcia)o tom, že čistí skla, je to nezmysel, on ma rád rastlinky a čerstvé výhonky zbožňuje.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod petrofka » 11 Apr 2020 15:25 pm

Predstavme si, ze tam nekupim tie mrenky. Comu by tam bolo uplne idealne?
petrofka
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 24 Aug 2006 11:04 am
Bydlisko: ZM

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod lubosmihula » 11 Apr 2020 15:55 pm

Toto je vhodná rybka, nenáročná priateľská, pekná. Dal by som cca 20 ks len tento jeden druh.
https://www.shrimp.sk/hyphessobrycon-amandae
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod matte » 11 Apr 2020 22:14 pm

a ktore akva si kupila?
ohnivky su fajn, pripadne cervene https://www.shrimp.sk/hyphessobrycon-flammeus
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod I.P. Pavlov » 14 Apr 2020 13:47 pm

Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod petrofka » 14 Apr 2020 15:02 pm

Dakujem, považujem.
Akvarko som este nekupila. Iba stol je objednany. Ale vybrala som napokon toto: https://m.heureka.sk/akvaria/tetra-aqua ... 5-cm-60-l/
petrofka
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 24 Aug 2006 11:04 am
Bydlisko: ZM

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod vilo » 16 Apr 2020 12:22 pm

petrofka: to akvárium má síce deklarovaný objem 60 l, ale v skutočnosti toľko vody v ňom ani nemôže byť. 57x30x35 cm sú vonkajšie rozmery telesa. Ak predpokladám hrúbku skla 5 mm, potom má akvárium objem 56 l a ak uvažujeme o substráte (výška asi 4 - 5 cm), dekoráciach a že hladina nebude po okraj, ale cca 2 cm pod okrajom, vychádza reálny objem vody cca 45 l (+- nejaký liter-dva). Z mreniek by tam mohla byť skupinka okolo 6 jedincov napr. tohto druhu https://rybicky.net/atlasryb/parmicka_perletova

Podľa mňa by vyzeralo akvárium pekne so skupinkou "endleriek" https://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_wingeova
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod I.P. Pavlov » 17 Apr 2020 08:18 am

Určite to neber ako oponovanie, endlérky sa namnožia a ak tak poriadne. Potom akvárium bude s prepáčením "nahnojené" a je zarobené na problém
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod vilo » 17 Apr 2020 08:40 am

Pavlov: je nejaký závažný problém populáciu endleriek regulovať ?
pozn.: mám v kocke 29x29x29 "dunajské gupky", veľkostne podobné endlérkam. Porast tvorí cca 11 ks Cryptocoryne affinis. Do populácie gupiek zasahujem minimálne, dlhodobo sa tam udržuje stav cca 10 dospelých kusov + mlaď. V akváriu sú zároveň aj drobné slimáky a zopár Asellus aquaticus, čo som si zavliekol bohvieodkiaľ (najskôr z prírody). Pravidelne cca 1x týždenne mením cca 1/4 objemu vody. Nejaké riasy na sklách sú, ale je ich málo, v podstate len z času na čas otriem predné sklo. Nemám dojem, že by malo akvárium problém z "nahnojenia"
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod I.P. Pavlov » 17 Apr 2020 14:04 pm

Ako? Sú možnosti, chytať, utrácať, alebo k ním dať predátora, napr. bettu, tá ale potrebuje k životu iné podmienky. Si jeden z mála šťastlivcov. Čo, to, som choval, ale počty endlériek a koralových plát sa mi nikdy nepodarilo udržať na úzde. Ver mi, viem o čom hovorím
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod vilo » 17 Apr 2020 14:42 pm

za predátora bettu ? :) prečo trochu nepritvrdiť a neskúsiť rovno rajovca ? :) ... síce to nie je veľké, ale 57 cm dlhé akvárium by jednému stačilo... mal som kedysi rajovce v spoločenskom akváriu (cca 70 l) aj so živorodkami (gupky, mečovky) a čerstvo narodený plôdik prechádzal v prvých dňoch silnou selekciou :) čo prežilo prvé dni, neskôr už rajovce ignorovali
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod petrofka » 18 Apr 2020 08:40 am

Na ten stolík sa mi zmesti este toto akvarko: https://www.aniplanet.sk/tovar/akvar-le ... 18w-cierne
Len tennobjem vo mne vyvolava strach, ze ked to prdne, vytopime sa, lebo tu na poschodi mame drevenu podlahu, takze to vsetko stecie dole.
Pravdupovediac sa mi tie "ostatne" rybky nepacia. Uz som namotana na tie mrenky :)
petrofka
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 24 Aug 2006 11:04 am
Bydlisko: ZM

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod Stando24 » 18 Apr 2020 09:59 am

Toto je lepšia voľba lepšia údržba a budeš s ním spokojná :) a no ja mám večšie akvária a aj menšie a pri tomto objeme tam už všetko čo budeš chcieť v rámci možností a mrenky budú úplne v pohode v ňom . Ďalší bonus máš že síce je tam jedno svetlo ale máš tamm držiaky na druhé ak ti nebude stíhať a vlastne do kúpiš a iba založiš a je to.
Stando24
 
Príspevky: 363
Založený: 29 Mar 2019 21:23 pm
Bydlisko: Detva

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod matte » 19 Apr 2020 17:44 pm

petrofka napísal:Na ten stolík sa mi zmesti este toto akvarko: https://www.aniplanet.sk/tovar/akvar-le ... 18w-cierne
Len tennobjem vo mne vyvolava strach, ze ked to prdne, vytopime sa, lebo tu na poschodi mame drevenu podlahu, takze to vsetko stecie dole.
Pravdupovediac sa mi tie "ostatne" rybky nepacia. Uz som namotana na tie mrenky :)

tak uz nas nenapinaj tolko a pod ho zalozit :)
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod vilo » 20 Apr 2020 08:25 am

petrofka napísal:Pravdupovediac sa mi tie "ostatne" rybky nepacia. Uz som namotana na tie mrenky :)


No tak potom skúsim ešte jeden tip, čo tak mrenka purpurová https://rybicky.net/atlasryb/parmicka_purpurova ? Táto rybka narastie na cca 5 -6 cm, je teda o málo menšia ako mrenka štvorpruhá, ale samičky sa jej vizuálne dosť podobajú (v mladosti aj samce, ale ako dospejú, pruhy im zanikajú, celé telo chytá tmavo sivú až čiernu farbu a hlava je tmavočervená).
Píše sa o nich, že sú húfové (čo by vyžadovalo pre ich pohodu chov väčšej skupiny), ale z mojej skúsenosti to tak nemusí platiť absolútne. Kedysi som videl tieto rybky v akváriu v botanickej záhrade v Bratislave, kde mali v akváriu 2 samce a zopár samičiek. Samci si držali od seba odstup, v podstate každý obsadzoval jednu polovicu akvária. Samičky plávali, kde sa im chcelo.
Veľmi sa mi vtedy zapáčili, tak som si v akvaristike kúpil 2 samce a 3 samičky. Keď dospeli, správali sa podobne ako tie v botanickej záhrade, t. j. samci si vyhradili vlastné teritóriá, ktoré pred sebou bránili (rituálne súboje bez zranení, skôr len predvádzanie, provokovanie a doťahovanie pri hraniciach). Samičky sa túlali po akváriu podľa chuti, prípadne pristupovali k samcom alebo pred ich dvorením unikali.
Akvárium malo rozmery 60x35x35 a zariadil som ho tak, že po stranách akvária som sa snažil o hustejší porast jemných rastlín (okrem iného húštinky "jávskeho machu"; dobré by boli aj Cabomby alebo Limnophily, či niečo podobné). Práve toto boli zóny, ktoré sa samcom páčili a kam vábili samičky na trenie. Stred akvária bol viac voľný.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod Stando24 » 23 Apr 2020 15:18 pm

No čo už si vybrala akvárium či ešte zvažuješ tu som kukal jeden set od rataja vyzerá celkom fajn celkom fajné svetlo a filter
https://www.rataj-spk.cz/akvarijni-komp ... advance-80
Stando24
 
Príspevky: 363
Založený: 29 Mar 2019 21:23 pm
Bydlisko: Detva

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod matte » 23 Apr 2020 17:22 pm

Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod petrofka » 26 Apr 2020 09:41 am

Ina varianta ako toto akva https://m.heureka.sk/akvaria/tetra-aqua ... 5-cm-60-l/ s mrenkami mi nepreslo. Ten pan, co mrenky chova vravel, ze to je v pohode. Uvidime. Ak by boli nespokojné, tak ich podarujeme a vymenime za iné rybky. Aktuálne stale cakam na stôl, lebo korona vsetko predlzuje. Uz mam vsetko premyslene, dufam,ze to zvladnem a hlavne, ze potom akva dojde v celku :))
A ďakujem všetkým za rady, ste moc mili :)
petrofka
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 24 Aug 2006 11:04 am
Bydlisko: ZM

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod Hora » 26 Apr 2020 10:43 am

Ahoj,na štvorpruhé to je malé akvárium,pretože radi rýchlo plávajú a hlavne ich počet ovplyvňuje chovanie voči ostatným rybám.
Atlasových doporučovaných 6ks je málo, budú sa chovať agresívnejšie.Tie rybky by som dal od 100l viac.Keď nemôžeš z akýchkoľvek dôvodov mať väčšie akvárium,tak ešte prehodnoť inú variantu.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod petrofka » 26 Apr 2020 11:36 am

Dame ine rybky :) Mozem zacat studovat odznova :))
petrofka
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 24 Aug 2006 11:04 am
Bydlisko: ZM

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod lubosmihula » 26 Apr 2020 21:33 pm

Hora, úplný súhlas, ja ich mám v 300 l a vidí sa mi, že by potrebovali aj väčšie. Keď sa začnú naháňať tak mám strach, že vyskočia cez krycie sklo :)
A potrebujú aj dobrý filter lebo víria bordel z dna
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: akva s mrenkami stvorpruhymi

Odoslaťod I.P. Pavlov » 28 Apr 2020 21:04 pm

Ja som to tu už písal(vyššie), hold niekto si povedať nedá
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.