Akvárium bez zábehu



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Akvárium bez zábehu

Odoslaťod Luky1936 » 18 Máj 2020 10:49 am

Dobrý deň,
po dlhej dobe som si splnil detský sen keď mi človek ktorý sa venuje akvaristike už 30 rokov venoval cca 80l akvárium rozmerovo 80 x 40 x 50.
Na internete som si prečítal množstvo článkov ako treba akvárium zabehnúť čo všetko je potrebné a že rybky sa môžu dať do akvária minimálne po dvoch týždňoch zábehu.
Tu nastáva problém akvárium som založil vo štvrtok ale mam v ňom 1ks Betty, 6 tetier a 3 gupky a guramu(ktorá je podľa internetu neskutočne nevhodná do tak malého akvaria) a 5 prisavnikov (1 albín)
Je tam približne 15 rôznych rastlín, všetky sú od spomínaného akvaristu aj vrátane rybiek, chcel by som sa spýtať či môžem veriť človeku co ma 30 ročnú prax a doma 4 akvária v tom ze mi rybky nepokapú aj bez zábehu(celé ho zakladal so mnou) alebo veriť internetu a pripraviť sa na najhoršie? Keď som sa ho pýtal ci netreba počkať povedal ze vždy na pustil vodu z kohútika zapol čerpadlo a hodil ryby a nikdy sa im nič nestalo.
Čerpadlo mám s molitanovou vložkou prietok 470l za hodinu a bublinkovačom. ohrievač s termostatom nastavený na 25•C. Voda sa odkalila v priebehu niekoľkých hodín. Chcel som kúpiť aj nejakú chémiu pripadne testy ale povedal mi že je to zbytočnosť. Tak ma zaujíma Vás názor a prípadné rady čo a ako.
Ďakujem.
Luky1936
 
Príspevky: 22
Založený: 17 Máj 2020 03:03 am

Reklama

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod matte » 18 Máj 2020 13:15 pm

doporucuje sa mesacny zabeh, nedal ti aspon vodu zo stareho akvaria, alebo substrat?
ja byt tebou aspon nejake praskove bakterie kupim alebo nech ti ten akvarista vyzmyka molitan z filtra zo zabehnuteho akvaria
ryby to sice mozu prezit, ale mozu mat nasledky, predsalen budu v toxickej vode, kym nezacnu fungovat vsetky prospesne bakterie, bojovnici a gurame by to nemuselo vadit, kedze dychaju atmosfericky kyslik
zivorodky a prisavnici vela kadia, tetry ake? je ich malo, gurama aka?
su aj male druhy https://rybicky.net/atlasryb/cichavec_medovy
pridaj forku celeho akvaria
zabeh-t10782.html?hilit=zabeh
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod Luky1936 » 18 Máj 2020 14:07 pm

Ďakujem za odpoveď,
substrát je nový jedná sa o substrát UNISOIL akvarijní substrát 10 l .
Tetra je tetra medená a tetra neónová. Gurama je modrá má asi 10 cm presný názov neviem.
Z pôvodného jeho akvária nemám nič len osvetlenie s časovačom ( čas svietenia je od 8:00 do 12:00 a od 14:00 do 22:00), rastliny a možno 5l vody v ktorom mal tie rastliny. Nakoniec som neodolal a dal som tam pre lepší pocit prípravok TetraAqua SafeStart 100ml + nitrif. bakterie a Rataj CO2 Vital 500 ml.
Akvárium momentálne vypadá takto:
Prílohy
Screenshot_2.png
Prvé minúty
Screenshot_1.png
Momentálne
Luky1936
 
Príspevky: 22
Založený: 17 Máj 2020 03:03 am

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod Stando24 » 18 Máj 2020 17:35 pm

Počkaj to si tam dal Rataj co2 celého pol litra? A všetko čo si napísal?
Stando24
 
Príspevky: 363
Založený: 29 Mar 2019 21:23 pm
Bydlisko: Detva

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod matus.galan » 18 Máj 2020 19:59 pm

Stando24 napísal:Počkaj to si tam dal Rataj co2 celého pol litra? A všetko čo si napísal?
To by som aj ja rad vedel, verim,ze cital davkovanie...


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod Luky1936 » 18 Máj 2020 20:10 pm

Čítal som dávkovanie, necelý 1 vstrek som do toho dal, je tam písané 1ml na 100l ale kopíroval som názov z internetu a nevšimol som si ten objem tam :o . A safe start je jeden prípravok s bacteriami toho som tam dal cca 50ml.
Luky1936
 
Príspevky: 22
Založený: 17 Máj 2020 03:03 am

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod Seraph » 18 Máj 2020 21:10 pm

hmmm, nechcem byt zlym prorokom, ale
zalostne malo rastlin + svietis dokopy 12 hodin = riasa na seba nenecha dlho cakat
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod Luky1936 » 18 Máj 2020 22:00 pm

Take svietenie mi bolo doporučené od vyššie zmieneneho akvaristu, ak mám ubrať alebo pridať rad sa poučím, čítal som viac príspevkov už na fóre a ideálny čas sa pohybuje od 6 do 12 hodín. Takže neviem co si mam myslieť.
Ďakujem za prípadnú radu.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Luky1936
 
Príspevky: 22
Založený: 17 Máj 2020 03:03 am

Akvárium bez zábehu

Odoslaťod matus.galan » 18 Máj 2020 23:06 pm

Na ten pocet rastlin co tam mas svietis vela a hlavne nevieme ake rastliny.

Potrebujes toho zaplnit ovela viac lebo tie bakterie co si tam vlozil vela neurobia. Rastliny akekolvek lacne, rychlo rastuce. Bazos je toho plny atd...

Scietit v tvojom pripade tak max 8 hod. Ak chces kludne aj na dva krat rano 4hod a poobede 4hod. Hlavne treba aby to bolo konstatne. Neskor potom mozes pridavat alebo uberatoolda toho ako akva bude prosperovat. Viac ako 8hod je momentalne pri tom co tam mas zbytocne a len si rychlo nazenies riasu.

Vysvetlim to jednoducho...cim viac svetla tym rastliny potrebuju viac zivin. Ak mas malo rastlin ktore by to svetlo vyuzili pride riasa, ta prva bude zelena na skle a potom hneda atd..

Cize treba nastavit co najlepsi pomer na mnozstvo rastlin a potom na ich narocnost. V tvojom pripade 6hod max.

Apropo tie ryby tam fakt nemali zatial co robit :( nemaju sa nie len kde schovat ale ani im to neurobi v nezabehnutom akva dobre.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod Robo1 » 19 Máj 2020 05:54 am

Ja len jednu poznámku a neber to prosím ako rýpanie. To akva podla udaných rozmerov nemá 80 ale 160l :)
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod Luky1936 » 19 Máj 2020 07:02 am

Robo1 napísal:Ja len jednu poznámku a neber to prosím ako rýpanie. To akva podla udaných rozmerov nemá 80 ale 160l :)
Obrázok
Približne podľa rozmerov áno, ale sú to vonkajšie rozmery, rátal som do úvahy aj hrúbku skla a hladinu substrátu, a priestor medzi krytom nádrže a hladinou vody, ako hovorím som začiatočník ale nemyslím si že treba brať do úvahy celý objem... Podľa výpočtu pokiaľ neberiem hrúbku skla by mal byť objem napustenej vody 96l od toho keď od rátaš ešte 3-7mm vrstvu substrátu tak ti vznikne niečo okolo 80l, ak som zle rátal tak ma kľudne oprav.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Luky1936
 
Príspevky: 22
Založený: 17 Máj 2020 03:03 am

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod Luky1936 » 19 Máj 2020 07:17 am

Luky1936 napísal:
Robo1 napísal:Ja len jednu poznámku a neber to prosím ako rýpanie. To akva podla udaných rozmerov nemá 80 ale 160l :)
Obrázok
Približne podľa rozmerov áno, ale sú to vonkajšie rozmery, rátal som do úvahy aj hrúbku skla a hladinu substrátu, a priestor medzi krytom nádrže a hladinou vody, ako hovorím som začiatočník ale nemyslím si že treba brať do úvahy celý objem... Podľa výpočtu pokiaľ neberiem hrúbku skla by mal byť objem napustenej vody 96l od toho keď od rátaš ešte 3-7cm vrstvu substrátu tak ti vznikne niečo okolo 80l, ak som zle rátal tak ma kľudne oprav.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk



Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Luky1936
 
Príspevky: 22
Založený: 17 Máj 2020 03:03 am

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod matte » 19 Máj 2020 12:50 pm

no drzim palce, urcite skrat svietenie a pridaj rastliny, a pls nabuduce fot vecer, pri zhasnutom svetle v miestnosti a kolmo
a po mesiaci, podla toho co prezije doplnis stavy fauny
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod Luky1936 » 19 Máj 2020 12:57 pm

matte napísal:no drzim palce, urcite skrat svietenie a pridaj rastliny, a pls nabuduce fot vecer, pri zhasnutom svetle v miestnosti a kolmo
a po mesiaci, podla toho co prezije doplnis stavy fauny
Obrázok
Tu je lepšia fotka tu pôvodnú fotila priateľka, dúfam že sa co najlepšie uchytí a ze to nebola chyba ale podla toho akvaristu nie, 90% rastlín sa chytilo a podrástli, prihodil mi tam ešte pár tetier. Svietenie som skrátil na hodinách od 8:00 do 12:00 a od 18:00 do 22:00 tak dúfam že pomôže.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Luky1936
 
Príspevky: 22
Založený: 17 Máj 2020 03:03 am

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod matte » 19 Máj 2020 13:11 pm

lepsie, ale v noci pri zapnutom svetzle v akva a bez filtra to bude este lepsie
akvaristu poziadaj o gucu ceratophylum na odcerpavanie dusika
tusim mas pustene vzduchovanie na filtry, to vypni, vybijas si tym CO2 z vody, ktore potrebuju rastliny
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod Luky1936 » 19 Máj 2020 13:17 pm

matte napísal:lepsie, ale v noci pri zapnutom svetzle v akva a bez filtra to bude este lepsie
akvaristu poziadaj o gucu ceratophylum na odcerpavanie dusika
tusim mas pustene vzduchovanie na filtry, to vypni, vybijas si tym CO2 z vody, ktore potrebuju rastliny
Ako myslíš bez zapnutého filtra?
Všade som sa dočítal ze filter ma bežať 24/7 aj on mi povedal ze ho nikdy nemám vypínať a ze si mam zohnať naň založák.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Luky1936
 
Príspevky: 22
Založený: 17 Máj 2020 03:03 am

Akvárium bez zábehu

Odoslaťod matus.galan » 19 Máj 2020 13:19 pm

Len si nechavaj dalej poradit tym akvaristom a prihadzuj pekne rybkyjednu za druhou....k tomu tam mas etse bojovnicu...nic v zlom ale cele zle.

Ak ti zacnu zdochynat ryby nebud prekvapeny z akeho dovodu. K tomu nie je nic lepsie ako fajnova kombinacia ryb, azia, amerika atd...gupky, neonky, tetry, bojovnica ... slusny mix.

Celkom by ma zaujimalo aku teplotu vody mas. Rovnako bysom chcel vediet ako casto a kolko vody planujes menit. Vies ako cistit filter? Planujes pridat rastliny alebo budes cakat ci z toho co tam mas nieco bude?


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod Luky1936 » 19 Máj 2020 13:26 pm

matus.galan napísal:Len si nechavaj dalej poradit tym akvaristom a prihadzuj pekne rybkyjednu za druhou....k tomu tam mas etse bojovnicu...nic v zlom ale cele zle.

Ak ti zacnu zdochynat ryby nebud prekvapeny z akeho dovodu. K tomu nie je nic lepsie ako fajnova kombinacia ryb, azia, amerika atd...gupky, neonky, tetry, bojovnica ... slusny mix.

Celkom by ma zaujimalo aku teplotu vody mas. Rovnako bysom chcel vediet ako casto a kolko vody planujes menit. Vies ako cistit filter? Planujes pridat rastliny alebo budes cakat ci z toho co tam mas nieco bude?


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Ohrievač mam 200W nastavený na 24C voda má okolo 24C-25C.
Vodu by som rad menil každý druhý týždeň,
Dočítal som sa ze sa ma meniť 1/4 vody a filter vyplachovat vo vode z akvária raz za 4-6 týždňov. Rastliny určite plánujem pridať čím skôr ďalšie ale moc sa nevyznám do toho aké takže si pomaly čítam odporúčania tu na fóre a snažím sa vyskladat nejaký rozumný zoznam.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Luky1936
 
Príspevky: 22
Založený: 17 Máj 2020 03:03 am

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod matte » 19 Máj 2020 13:31 pm

Luky1936 napísal:
matte napísal:lepsie, ale v noci pri zapnutom svetzle v akva a bez filtra to bude este lepsie
akvaristu poziadaj o gucu ceratophylum na odcerpavanie dusika
tusim mas pustene vzduchovanie na filtry, to vypni, vybijas si tym CO2 z vody, ktore potrebuju rastliny
Ako myslíš bez zapnutého filtra?
Všade som sa dočítal ze filter ma bežať 24/7 aj on mi povedal ze ho nikdy nemám vypínať a ze si mam zohnať naň založák.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk

prepac chcel som napisat bez BLESKU :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod Luky1936 » 19 Máj 2020 13:46 pm

Mal by niekto nejakú radu čo mám vlastne teraz spraviť keď je akvárium bez zábehu aby boli škody čo najmenšie ? Prípadne ako to zachrániť ? Technika a peniaze nerobia problém. Ďakujem.
Luky1936
 
Príspevky: 22
Založený: 17 Máj 2020 03:03 am

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod matte » 19 Máj 2020 13:54 pm

nahadzat tam vela plavajucich rastlin, najlepsie https://rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
tu vidis ako cca. sa vyvija a chova dusik pocas zabehu, tak ja by som to asi meral a ak by boli kriticke hodnoty, tak studoval ako ich znizit
Prílohy
zabeh dusik.jpg
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod Luky1936 » 19 Máj 2020 14:04 pm

matte napísal:nahadzat tam vela plavajucich rastlin, najlepsie https://rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
tu vidis ako cca. sa vyvija a chova dusik pocas zabehu, tak ja by som to asi meral a ak by boli kriticke hodnoty, tak studoval ako ich znizit


Ďakujem za radu. Pôjdem obehať po práci akvaristiky a zhánať, pokiaľ by bola zlá hodnota NO máš nejakú skúsenosť s prípravkom TetraAqua Nitrate Minus ? Či tieto prípravky sú len dobrý marketing a reálne nefungujú ?
Luky1936
 
Príspevky: 22
Založený: 17 Máj 2020 03:03 am

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod matus.galan » 19 Máj 2020 14:06 pm

Rastliny som ti pisal v prvom mojom prispevku, rozne nenarocne druhy ktore kupis vsade od bazosa az cez internetove obchody. Takze si precitaj moj prispevok.

Vodu men zatial aspon 20/30% kazdy druhy den. Filter nechaj bezat non stop a zatial ho nijako necisti. Filter budes cistit az ked bude prietok slaby.

Ak neplanujes menit rovno z vodovodu ale cez vedra tak si vodu nechaj kludne cez noc odstat alebo ju pred pridanim do akva poriadne premiesaj pripadne sa dajukupit produkty na odburanie chloru a podobne a tak vies pridavat vodu do akva hned.

Hlavne netreba kupovat blbosti. Ty teraz potrebujes co najviac rastlin lebo tam nemas ani 10%. Mas tam zopar trsov roznych rastlin a otazka je co z toho porastie a kedy. Preto treba nakupit.


https://www.rostlinna-akvaria.cz/akvari ... na-olivova


https://www.rostlinna-akvaria.cz/akvari ... a-petchova


https://www.rostlinna-akvaria.cz/akvari ... ezstopecna


https://www.rostlinna-akvaria.cz/akvari ... a-wendtova


https://www.rostlinna-akvaria.cz/akvari ... ka-sidlata

Vallisneria nie je skladom ta by sa hodila niekde okolo filtra. Ak si to zoberies niesu to ziadne palky. Z kazdeho jeden kosik a mas pol akva rastlin lebo z kazdeho kosika bude mat min 5x trsov ktore po akva rozmiestnis podla potreby.

Takze za par eur mas plne akva schpnych rastlin a nie take kusky co tam mas.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akvárium bez zábehu

Odoslaťod Luky1936 » 19 Máj 2020 16:51 pm

matus.galan napísal:Rastliny som ti pisal v prvom mojom prispevku, rozne nenarocne druhy ktore kupis vsade od bazosa az cez internetove obchody. Takze si precitaj moj prispevok.

Vodu men zatial aspon 20/30% kazdy druhy den. Filter nechaj bezat non stop a zatial ho nijako necisti. Filter budes cistit az ked bude prietok slaby.

Ak neplanujes menit rovno z vodovodu ale cez vedra tak si vodu nechaj kludne cez noc odstat alebo ju pred pridanim do akva poriadne premiesaj pripadne sa dajukupit produkty na odburanie chloru a podobne a tak vies pridavat vodu do akva hned.

Hlavne netreba kupovat blbosti. Ty teraz potrebujes co najviac rastlin lebo tam nemas ani 10%. Mas tam zopar trsov roznych rastlin a otazka je co z toho porastie a kedy. Preto treba nakupit.


https://www.rostlinna-akvaria.cz/akvari ... na-olivova


https://www.rostlinna-akvaria.cz/akvari ... a-petchova


https://www.rostlinna-akvaria.cz/akvari ... ezstopecna


https://www.rostlinna-akvaria.cz/akvari ... a-wendtova


https://www.rostlinna-akvaria.cz/akvari ... ka-sidlata

Vallisneria nie je skladom ta by sa hodila niekde okolo filtra. Ak si to zoberies niesu to ziadne palky. Z kazdeho jeden kosik a mas pol akva rastlin lebo z kazdeho kosika bude mat min 5x trsov ktore po akva rozmiestnis podla potreby.

Takze za par eur mas plne akva schpnych rastlin a nie take kusky co tam mas.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk

Zatiaľ sa mi podarilo z toho zoznamu zohnať tieto, ostatne som objednal z invitalu tak hádam neprídu neskoro Obrázok
Obrázok
Obrázok


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Luky1936
 
Príspevky: 22
Založený: 17 Máj 2020 03:03 am

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.