pomoc s prvym akvarkom



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: pomoc s prvym akvarkom

Odoslaťod matte » 23 Máj 2020 23:38 pm

alebo bez filtra :D
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Reklama

Re: pomoc s prvym akvarkom

Odoslaťod lubs » 24 Máj 2020 00:57 am

fakt je to az tak zle? nerad by som zas prechadzal celym procesom vyberu znova, a najma rozmery mi akurat sedia
...ak by ten filter nefungoval tak ako mal, da sa to pocas zabehu nejako zistit? alebo to sa prejavi az pocas ostrej prevadzky?

kedtak by som dokupil iny filter, alebo aspon ten molitan co si poslal, to nie je problem


aktualne mam ale dilemu s korenom a kamenmi..rad by som to mal tak, aby tam mali rybky/krevety aj nejaky priestor na ukryt, no neviem aku velkost kamenov zvolit, a ci je lepsie jeden vacsi kamen, alebo 2-3 mensie a nejako ich poukladat k sebe?
..zatial pozeram https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... one-s-1-kg a https://www.rostlinna-akvaria.cz/akvari ... n-s-8-20cm , ale pojdem este do kamenneho obchodu pozriet aky maju vyber...idealne asi aby to nejako dokopy ladilo :D
lubs
 
Príspevky: 22
Založený: 03 Apr 2020 20:25 pm

Re: pomoc s prvym akvarkom

Odoslaťod Hora » 24 Máj 2020 09:14 am

matte napísal:alebo bez filtra :D

@lubs,takto ani nerozmyslaj,aj najmenší pick Up s molitanikom ako zapalkova krabička urobí viac osohu ako žiaden.Pat mini je už oproti tomu super a molitan môžeš vždy nasadiť väčší.Tieto cerpadlove hlavy sú x-krát lepšie,než vnútorné uzatvorené filtre a majú väčšiu filtracnu plochu.Neviem aká je zrnitost,no nasad molitan jemný na kôš.
30l akvárium by bolo ideálnejšie dlhšie ako vyššie,no keď si si vybral také,dobre.
Čím lepšie vyberies,nastavis filter,tým si môžeš dovoliť neskôr viac ks rybiek,ale skúsil by som to s týmto setovym bez problémov.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: pomoc s prvym akvarkom

Odoslaťod lubs » 24 Máj 2020 11:27 am

ok, dik za rady..inak co znamena cerpadlova hlava vs vnutorny uzatvoreny filter? :D
poznam akurat vnutorny a externy filter
lubs
 
Príspevky: 22
Založený: 03 Apr 2020 20:25 pm

Re: pomoc s prvym akvarkom

Odoslaťod Hora » 24 Máj 2020 12:16 pm

Pozri si napr.aquael fan,vlozis len malý kúsok,nejde improvizovať veľkosťou,je uzavretý,rýchlo sa zanasa,zoslabuje,treba častejšie preplachovat,mala filtračná plocha.
Pri tvojom aquael pat to je iné a po čase sa na povrchu molitanu budú kŕmiť krevety.
Tu sú rôzne používané zrnitosti
http://m.africkecichlidy.sk/biomolitan/
30 je paráda,45 je už veľmi jemna,to nakoniec písal aj Ľubo,že lepšie riesenie a podľa postupného zanasania si len budeš na hlave pridávať na sile prietoku vody.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: pomoc s prvym akvarkom

Odoslaťod Jirka Scobak » 24 Máj 2020 19:47 pm

Hora napísal:
matte napísal:@lubs,takto ani nerozmyslaj,aj najmenší pick Up s molitanikom ako zapalkova krabička urobí viac osohu ako žiaden.


http://e-akvarium.cz/casopis/akvarium48.pdf
Přečti si mé dva články od strany 28.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pomoc s prvym akvarkom

Odoslaťod I.P. Pavlov » 24 Máj 2020 20:02 pm

lubs napísal:ok, dik za rady..inak co znamena cerpadlova hlava vs vnutorny uzatvoreny filter? :D
poznam akurat vnutorny a externy filter

Nie čerpadlová hlava, stačí čerpadlo, na ňu sa nasadí molitán a je. Vnútorný uzatvorený filter je klasický vnútorný filter, molitán je vo filtri. Takže stačí ak poznáš vnútorný/interný filter a externý filter, potom máš ešte vonkajší zavesný filter

https://rybicky.net/clanky/357-hagen-aquaclear-20
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: pomoc s prvym akvarkom

Odoslaťod matte » 24 Máj 2020 22:22 pm

Jirka Scobak napísal:
Hora napísal:
matte napísal:@lubs,takto ani nerozmyslaj,aj najmenší pick Up s molitanikom ako zapalkova krabička urobí viac osohu ako žiaden.


http://e-akvarium.cz/casopis/akvarium48.pdf
Přečti si mé dva články od strany 28.

to som ja nepisal :)
Jirko zaujimavy prieskum
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: pomoc s prvym akvarkom

Odoslaťod Hora » 25 Máj 2020 12:09 pm

Jirka Scobak napísal:Přečti si mé dva články od strany 28.

Dík za link,neregistroval som,že vyšlo nové číslo,ale neviem,čo si tým nasmerovaním myslel.
Keď už som ho ale prečítal,tak skôr ma zaujalo toto :arrow:

,,Akvárium v dětském pokoji [8]Obsahovalo 20. prosince jen 4,27 mg/l a 17. ledna dokon-ce jen 3,14 a 3,36. Ukázal jsem tehdy výsledky MartinoviLangerovi (Maq), který navrhl, ať do nějaké nádrže dámdočasně filtr a zjistím rozdíl. Vybral jsem tuto. 31. ledna zdev 16:20 a stále bez filtru bylo 3,05 mg/l. Druhý den ráno,těsně začátkem svícení v 7:00, obsahovalo akvárium jen1,93 mg/l. Přidal jsem filtr. Malý, externí, bez náplně, výhrad-ně na pohyb vody. V 17:00 jsem změřil 5,62.,,
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: pomoc s prvym akvarkom

Odoslaťod Jirka Scobak » 31 Máj 2020 09:37 am

Horovi: Ok, ale čti dál :arrow:

"Filtr jsem dal zase pryč a přemýšlel. Šlo by podobný efekt získat přidáním třetí zárovky? Akvárium je zarostlé, řasy by zaútočit neměly. Přidal jsem třetí žárovku, nechal ji týden působit a 5. března v 16:20 strčil sondu do nádrže: 6,74, na jiném místě 6,91. V 20:45 dokonce 6,85 a 6,99! Následně to trochu pokleslo, o několik dní později jsem ve 20:35 změřil 6,39 a následně ráno v 8:25 před rozsvícením světel 2,34 a 2,62. Pak akvárium víc zarostlo sagitáriemi a 22. března jsem naměřil v 20:10 pouze 5,75 a následující ráno 2,19. Proto jsem prodloužil dobu svícení z 13 na 13,75 hod., obalil dvě jednoduchá malá stínítka alobalem, vyexpedoval patnáct velkých sagitárií a 31. března 2 hodiny před koncem světelné periody zjistil 7,86 mg/l (při 22,3 °C). Další den v podobné době to bylo 7,96. Ranní údaje po obou měřeních byly téměř stejné – 4,18 a 4,19. Konečně se zvedly i tyto hodnoty."

Jednou větou: Prací se světlem (a bez filtru) se kyslík dokázal zvednout o víc, než 2 mg/l víc, než s filtrem :!:

Taky si přečti článek o akváriích osmi akvaristů, kdy Ivan Pavček dosáhl zesílením světla po odstranění filtru dvojnásobek množství kyslíku. Atd., atd. Tolik k tématu, jaký je prospěch z filtru :idea: .
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pomoc s prvym akvarkom

Odoslaťod Hora » 31 Máj 2020 14:26 pm

Jirka Scobak napísal:Jednou větou: Prací se světlem (a bez filtru) se kyslík dokázal zvednout o víc, než 2 mg/l víc, než s filtrem :!:

Budeš prebíjať tie bezfiltrové akvária zubami-nechtami,je to tvoja vec,len ber do úvahy,že ty to robíš pokusnou formou.
22 *C je nižšia teplota,ako má väčšina v akváriu,ale dobre,príde leto,s teplotou (aj cez 30* normálne) ide dole hodnota rozpusteného O2 vo vode alebo budem chcieť mať napr. Tylomelánie,kde je vhodné 26-27*C a musím ísť hore,tu dodávanie žiaroviek vzhľadom na zvýšenie kyslíka nepomôže a v gro prípadoch s krytom alebo bez to je nezrealizovateľné kvôli celkovému výzoru akvária.
Prečo stále bojuješ proti filtrom? Low tech môže byť aj s filtrom,keď už ide o to alebo si potrebuješ dokazovať ešte niečo viac takým staromódnym prevádzkovaním?
Máme rozdielne vnímanie k akvaristickým požiadavkám,ale nechcem aby to vyznelo arogantne,dosť pokusov na fóre s bezfiltrovým akváriom dopadlo biedne a sám si si meraním potvrdil,že filter má svoju podstatu v akváriu minimálne s hodnotou O2 a to sme sa nebavili o ďalších výhodách.
Tvoj návod na navýšenie kyslíka vo vode je teda,že netreba filter,iba pridať na svetle je osobne pre mňa úsmevný a zložitý ako na vedomosti,tak realizáciu smerom k začínajúcemu akvaristovi.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: pomoc s prvym akvarkom

Odoslaťod Jirka Scobak » 31 Máj 2020 17:07 pm

Stavěl jsem na akváriích bez filtru, protože jsem měl pocit, že mi lépe rostou rostliny. A fungují mi tak, že jsem 16 let nemusel použít léčiva.

Kyslík jsem měřil od loňských vánoc, do poloviny apríla. Ke klasickým rostlinným akváriím bez filtru hovořím, že se v nich hladina kyslíku pravděpodobně nedostane nad 9 mg/l. Dobře vypadající rostlinné akvárium, nad kterým by srdce akvaristy plesalo, může mít v reálu kyslíku i "jen" 5-7 mg/l. Kdo chce filtrem vytvořit kyslík 8-9, měl by použít jednoduché, levné stojánkové biofiltry - o tom všem píšu v článcích. Nad 10 mg/l se pravděpodobně dostanou jen akvária sycená CO2 nebo naopak low-tech bez filtru, kvalitně zarostlá a osvětlená. V článku píšu, že teplota kupodivu nehraje až tak zásadní roli a světlo s rostlinami ji dovedou přetlačit. Uvádím měření z dubna, kdy koule s teplotou vody 25 °C měla nasycenost kyslíkem 16,90 mg/l. Dlouhodobě pozoruji, že akvária na oknech s přímo pražícím sluncem fotosyntetizují o život a přestože teplota vystoupí na 28 °C a výše, nezaznamenávám úhyny. Nezaznamenal jsem úhyn za poslední tři léta a teploty byly v Bratislavě občas hodně tropické - 37 °C.

Začátečníci - právě, že to je jednoduché. Velmi jednoduché. Uvádím příklady v článku. Kyslíku bylo často nejvíc v nádržích, o které se člověk nejméně staral. Nádrže, které zabraly minimum práce a starostí, ale byly od úvodu správně nastaveny s dobrým světlem a jednoduchými rostlinami (nebo řasami). Kdo na fóru zkoušel něco bez filtrace, asi neposlouchal mé rady. Nechci, aby to znělo arogantně, ale realita je, že za posledních pár let si desítky lidí ode mě nechaly poradit a zpětné vazby jsou jen pozitivní. Co jsem jim radil, jim často ze všech nádrží funguje nejlépe. Pokud si namlátili nos, pak na experimentech s jinými akvárii. V FB skupině Akvaristika bez techniky (která není nutná) je aktuálně 1 700 lidí a obrázky stovek nádrží dokazujících, že bez filtru to jde.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Predchádzajúca

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.