Testovanie kamenov



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Testovanie kamenov

Odoslaťod tritrek » 09 Jan 2011 16:49 pm

Ahojte,
existuje nejaký test na kamene, aby som zistil, či sú vhodné do akvária? Myslím test, ako postup, napr. nakvapkám na to dačo a či reaguje. Zrejme ide o kamene, ktoré nie sú chemicky stabilné, resp. reagujú s látkami bežne vyskytujúcimi sa v akva vode. Čiže s kamenmi, o ktorých vieme, čo sú zač je ľahké, ale čo keď nájdeme pekný kus kamene a chceme dať do akvária? Ako zistiť, či je OK, alebo nie? To som sa už dočítal, že vápenec je e-éé...
Ďakujem!
PS: už som prehľadal fórum :roll: :twisted:
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Reklama

Re: Ako na kamene?

Odoslaťod martin_s » 09 Jan 2011 16:58 pm

Jediny takyto bezny test pre bezneho akvaristu je skuska octom, alebo inou kyselinou ci sa nenachadza v nom vapenec (ako si sa uz docital). Samozrejme, teoreticky by sa dali kamene odskusat aj na pritomnost niektorych latok/prvkov, ktore by mohli v akvariu posobit toxicky (napr. Cu), ale to nie je take jednoduche a potreboval by si vedomosti z geologie, analytickej chemie a pod. Preto je lepsie do akva davat iba kamene o ktorych vies co su zac...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Testovanie kamenov

Odoslaťod tritrek » 09 Jan 2011 17:01 pm

Aha... díky ;)
Obrázok používateľa
tritrek
 
Príspevky: 177
Založený: 04 Jan 2011 14:37 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Testovanie kamenov

Odoslaťod ciselko » 18 Feb 2020 11:37 am

Ahojte, tieto kamene co neprejdu skuskov octom sa do akvarii nesmu davat vobec? Ked aj v obchodoch sa take predavaju ako akvarijne. Ja som tak chcel nalepit na pozadie zvysny kameny obklad no po naliati octu ma to preslo.
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Re: Testovanie kamenov

Odoslaťod Stando24 » 18 Feb 2020 12:23 pm

No záleží akú máš vodu aké rastliny a ryby tam budeš mať, niečomu to môže vadiť ale niektorým rybám rastlinám aj vyhovovať, šumenie je vlastne že je tam vápenec čiže bude sa uvoľňovať a tým pádom budeš mat tvrdšiu vodu, ak dáš výživný dáky japonský substrát vápenec ti ho bude postupne odpaľovať :) a skracovať mu životnosť. Ak budeš mať cichlidy tie to aj potrebujú tvrdú vodu :)
Stando24
 
Príspevky: 363
Založený: 29 Mar 2019 21:23 pm
Bydlisko: Detva

Re: Testovanie kamenov

Odoslaťod ciselko » 18 Feb 2020 13:42 pm

Dik, a konkretne kamen, Seiryu Stone, mate niekto skusenosti vraj je ties vapencovy je to pravda a ak ano moc zvysuje tvrdost vody, nakolko mam dost tvrdu studnovu vodu.
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Re: Testovanie kamenov

Odoslaťod Seraph » 18 Feb 2020 22:00 pm

so seyriu som mal skusenost v mojom iwagumi,
popravde - obsahuju iste mnozstvo vapnika (netusim ake), ked som rusil iwagumi, tak som ich cistil a sumeli, sem tam mali moje kusky, cez seba take biele zilky ako vapenate...
v akva kruhoch sa vsak pouzivaju bezne.......najma do iwagumi scapov
mna najviac stvalo ze ten odpar vody, ktory mi vznikal bol vyrazne viditelny a spinil sklo....teraz ich nemam a aspon sa tolko nezlostim.....
ono ked ich je vela, podla mna mozu "odpalit" substrat po case
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Testovanie kamenov

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Feb 2020 22:19 pm

V obchodoch ti predajú všetko, tak ako všade. Už aj v potravinách je 90% výrobkoch škodlivých zdraviu, myslíš, že tu ti predajú všetko neškodné? Rastlinné akvária vápenec nemusia, naopak väčšina druhov cihlíd ho v pohode toleruje, takže si musíš naštudovať biotopy. Potom zistíš, že v obchode predávajú možno "dobré" veci, ktoré sa do tvojich plánov nehodia
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Testovanie kamenov

Odoslaťod ciselko » 21 Feb 2020 08:55 am

No len v potravinach ti pisu zlozenie a tu jedine co je je ze nemeni zlozenie vody, co teda pravda nieje, nech napisu ze zvysuje tvrdost vody a bude to ok. Cichlidy chovat nechcem, aj ked sa mi pacia no chcem rastline akva a to dokopy nejde.
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Re: Testovanie kamenov

Odoslaťod Seraph » 21 Feb 2020 10:35 am

do rastlinneho akva niekedy krasne zapasuje cierna lava (cierne lavove kamene), nepozeral si? aj v obycajnych predajniach s kamenmi a strkom toho clovek vie vela a lacno najst
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Testovanie kamenov

Odoslaťod snajprik » 21 Feb 2020 12:54 pm

S vápenatými kameňmi je to tak, ak ti stačí PH 7,5 tak s nimi nemáš problém, vápnik nad 7,5PH sa nerozpúšťa, ale keď chceš PH nižšie ako 7PH tak tu začína biť problém, lebo v tedy sa vápnik začína rozpúšťať a zvyšovať tvrdosť a PH.
Osobne som mal rastlinne akva na mramorovej (vapenatej) drti 6 rokov a bez problému PH som mal 7,6 keď som pridával CO2 tak PH bolo paradoxne 7,8 :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Testovanie kamenov

Odoslaťod ciselko » 21 Feb 2020 14:10 pm

Cierna lava bola prva moznost to by ladilo s podkladom tam mam volcano black od rataja, no nie a nie ju nikde zohnat. O toto som sa zacal zaujimat hlavne ked mi nevyslo pozadie z obkladu, vypadalo to pekne ked som to ulozil, no bolo by to asi moc vapnika na takej ploche, tak na toto zhanam bridlicu.
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Re: Testovanie kamenov

Odoslaťod Azaza3l » 21 Feb 2020 22:20 pm

Hornbach máva pravidelne lavove kamene.

Odoslané z SM-G975F pomocou Tapatalku
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Testovanie kamenov

Odoslaťod I.P. Pavlov » 22 Feb 2020 14:33 pm

ciselko napísal:No len v potravinach ti pisu zlozenie a tu jedine co je je ze nemeni zlozenie vody, co teda pravda nieje, nech napisu ze zvysuje tvrdost vody a bude to ok. Cichlidy chovat nechcem, aj ked sa mi pacia no chcem rastline akva a to dokopy nejde.

No o to ide, klamať, zavádzať, predávať, predávať, zarábať.......To by museli zmeniť v Bruseli :wink:
Nakoniec bielý kameň nikdy bielým nezostane, zhnedne, zozelená....Naj lepšie držať sa prírody, koreň, kokosový orech, alebo aj kameň, otestovať octom a vložiť. Krásnou dekoráciou sú jelšové šištice, dubové, či bukové listy :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Testovanie kamenov

Odoslaťod Axiom123 » 21 Jún 2020 00:10 am

Ako taký kameň bude reagovať na ten ocot? A čo tak kombinacia vapenatého kameňa a betta splendens?
Axiom123
 
Príspevky: 59
Založený: 10 Jún 2020 22:29 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Testovanie kamenov

Odoslaťod I.P. Pavlov » 21 Jún 2020 06:27 am

V žiadnom prípade! Žiadná betta! Čo tak preštudovať internet? Pogoogliť a zistiť v akom prostredí betty žijú. Chce to trocha vlastnej snahy a vlastnej iniciatívy. Je tu dosť tém o bettách. Ak si sa neurazil, tak klikni na odkaz a pozri si video:
https://www.youtube.com/watch?v=qt5jYm4XOxE
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Testovanie kamenov

Odoslaťod Axiom123 » 21 Jún 2020 10:55 am

Neurazim sa práve naopak no ťažko sa mi hľadá keď ani neviem čo mám hľadať ale pomaličky sa učím
Axiom123
 
Príspevky: 59
Založený: 10 Jún 2020 22:29 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Testovanie kamenov

Odoslaťod I.P. Pavlov » 21 Jún 2020 16:13 pm

Tak začni: Čo chceš chovať?
Aké rastliny?
Aké veľké akvárium?
Zábeh akvária? Toto daj do googla a tu si pozri atlas:
https://www.sozo.sk/wp/press/vodne-rastliny/
a bete by vyhovovalo asi toto:
https://www.youtube.com/watch?v=rBx9JI-9MAE
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.