Vyroba filtru



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod newsted » 10 Mar 2016 14:02 pm

Obrázok

Takto mam ja.
Akva stojan priblizne 360L (6x40L + 2x60L)
Sump
114 x 43 x 36 (vyska hladiny cca 25cm, cize 122L vody).
Prva sekcia vstup a ohrievac (z dovodu dlzky nevojde inam)
4xmolitan roznej hustoty v druhej sekcii.
Tretia a stvrta sekcia, plasticke medium (gulicky)
Posledna sekcia cerpadlo Ocean Runner 6500L/H automaticky pritok vody a vyssie vyvrtany odtok v pripade vypadku el.

Prva sekcia mi niekedy sluzi na ryby, ktore nemozu byt v hlavnych akvariach (poter, agresor atd).
Odtok z akvarii mam ako ty v hornej casti. Vyhodu vidim pri vypadku el, ze voda klesne len do ustia odtoku. Ak sa ti bude vyparovat voda, hladina ti bude klesat pri cerpadle, teda podla tvojho obrazku posledne 3 sekcie urcuju kolko vody bude v sekcii s cerpadlom pri jej ubudani.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Reklama

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod Hryzo » 10 Mar 2016 14:05 pm

1. takze menej je podla teba viac ... takze toto je lepsie riesenie?
nakres filtra.jpg

dvojita prepazka je kvoli vytvoreniu spadu kvoli okyslicovaniu vody pre bakterie v druhej komore

2. velkostou som obmedzeny stojanom ... maximum, co by som tam narval je 60x35x50 pricom hlbka 35 je presne od kraja po kraj dosky a vyska 50 mi pride moc na hrane, kedze by mi tam ostalo miesta takych 14cm na urdzbu takze asi skor 40/45 ... viem, ze kazdy liter navyse je len a len plus, avsak ak chcem udrzat aj rozpocet na uzde (nemam ho ako jofre), tak som si povedal, ze vyuzijem co mam doma, a pripadne neskor, ked bude par eur navyse alebo miniem na akva menej ako myslim, mozem kupit nove akva na filter s presnymi romermi ...

3.
Hryzo napísal:... dvojita prepazka medzi 3. a 4. komorov je tam kvoli oddeleniu filtracnych medii ...
takze som tym myslel, ze ked tam dam 2 rozne media ako napriklad trepnem keramicke kruzky a lavovy kamen, tak nech sa mi nemiesaju
(aj ked viem o sackoch na filtr media) ... takze cez tu chodbicku sa mala dostat voda dalej ...
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod Hryzo » 10 Mar 2016 14:08 pm

newsted napísal:114 x 43 x 36 (vyska hladiny cca 25cm, cize 122L vody).
Prva sekcia vstup a ohrievac (z dovodu dlzky nevojde inam)
4xmolitan roznej hustoty v druhej sekcii.
Tretia a stvrta sekcia, plasticke medium (gulicky)
Posledna sekcia cerpadlo Ocean Runner 6500L/H automaticky pritok vody a vyssie vyvrtany odtok v pripade vypadku el.


hold, take velke tam ja nedam ... :)
takze na filtrovanie vyuzivas len 2 komory, druhu s molitanom a tretiu s gulickami?
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod newsted » 10 Mar 2016 14:25 pm

Ano. Myslim, ze ani tie gulicky by neboli potrebne, ale holt su tam.
Ja by som tu mech filtraciu posunul do stredu a prvu sekciu nechal cistu, tam sa ti bude zbierat najhrubsi kal, ktory odsajes. Alebo mozes natiahnut na vypust `ponozku`. Mas open top?
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod Hryzo » 10 Mar 2016 14:34 pm

takze by som mal ist podla teba takto:
nakres filtra.jpg


1. komora zachytavanie kalu, 2. mechanicka filtracia na necistoty, 3. biologicka filtracia, 4. cerpadlo (v komore na cerpadlo sa v pripadne potraby da pouzit este nieco na filtraciu)

a neviem co je open top ... akoze nekrytu nadrzku s moznostou odparovania? je tam krycie sklo ak mas na mysli toto :)

p.s. na nakresoch samozrejme niesu realne rozmery rozlozenia, len hruby nacrt
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod newsted » 10 Mar 2016 14:48 pm

Nemam skusenosti so skladanim sumps, pockaj si na niekoho skusenejsieho, len som ti postol ako to mam ja. Takto to mam ja az na tu tenku strednu sekciu, ktora ti rozdeluje mech a bio. Pod mech filtraciu (predpokladam, ze molitan) daj nieco co oddeli posledny blok od dna aby prietok vody nesiel len cez tu malu strbinu vpravo. Ja tam mam plasticke trojuholniky.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod maros12345 » 10 Mar 2016 14:52 pm

Nieže by som sa do tochto vyznal,ale tá tretia komora ( pred čerpadlom)mi príde,no neviem ako nazvať zbytočná? Veď voda prejde iba" vrchom"
Iné by bolo, keby bol otvor na spodku. Ale ako vravím nevyznám sa,ale mi to príde účinnejšie..
( Nedal som si ani námahu si to niekde vyhľadať,len tak nahlas rozmýšľam)

Odoslané z E2303 pomocou Tapatalku
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod Pštros » 10 Mar 2016 15:06 pm

Prepazka celkom vpravo by, podla mna, mala byt hore, teda nasavanie poslednej komory zo spodu. Tak prinutis vodu prejst stlpcom filtracnych medii.
Ja mam prostrednu najsirsiu a tam molitan a v cerpadlovej naspodku Matrix a cerpadlo umiestnene vyssie... asi v jednej tretine vysky. Lava - nasavacia komora je prazdna, mohol by tam ist napr ohrievac.

Nemam vsak na to patent, len mi to tak celkom ok funguje.

Suhlasim, ze privela komor nema zmysel.

Tak sa spravne rozhodni.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod Hryzo » 10 Mar 2016 18:44 pm

tak sa dostavam k dvom verziam

verzia 1 -
nakres filtra.jpg


verzia 2 -
nakres filtra 2.jpg


alebo som stale mimo? :D mne osobne sa pozdava viac verzia 1 ...
a stale sa tu nikdo nevyjadril k sile cerpadla :(
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod maros12345 » 10 Mar 2016 22:03 pm

Určite by som to čerpadlo oddelil,jednou komorou.

Odoslané z E2303 pomocou Tapatalku
maros12345
 
Príspevky: 438
Založený: 11 Jún 2014 10:00 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod newsted » 11 Mar 2016 01:07 am

Cerpadlo vyzera ako to, ktore mame v akvariu s rastlinami. Nepaci sa mi na nom, ze sa pomerne rychlo zanesie molitan, ktory je dnu. Ci je to to iste ti nepoviem, nechce sa mi ho vyberat z akva :)
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod Caiman » 11 Mar 2016 07:07 am

Na sladkovodne akva mozes spravit filter aj bez prepazok, vid obrazky. Je to jednoduchsie, nieje potrebne tak casto cistit tie filtracne peny nakolko voda prechadza cez celu ich plochu. medzi filtracne peny mozes dat material na bio filtraciu atd. Dalsia vyhoda filtracie bez prepazok je,ze podla odparenej vody ti bude hladina klesat v celej filtracii,nie len v nejakej par litrovej poslednej komore. V kazdom pripade odporucam automaticke doplnanie odparu lebo je otravne neustale rucne dolievat.

Cerpadlo pocitaj aspon 10nasobok objemu akvaria,radsej aj viac a potom ho radsej skrtit ako mat malo vykonu. Skontroluj si aj vytlak cerpadla podla vysky tvojho akvaria. Pri lepsich cerpadlach najdes aj tabulky ake bude mat prietok pri konkretnej vytlacnej vyske. Tu v tomto akvariu bolo pouzite jebao DC-12000 na osemsto litrove akva http://akvaland.sk/2986-cerpadlo-jebao- ... oller.html

Vo filtracii navyse pocitaj vysku pre vodu, ktora Ti do filtracky stecie po vypnuti elektriny. V pripade tychto nakresov to bola polovica,takze filtracia samotna ma 20cm vysku a dalsich 20cm je na vodu co dotecie z nadrze.
Prílohy
filtracne akva.jpg
filtracia a potrubie.jpg
filtracne akva - rozmer prepazok.jpg
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod Caiman » 11 Mar 2016 07:10 am

Takto to vyzera napustene. Sorry za bordel okolo,to bolo len skusobne napustanie tak zato este kable navolno a vsetko len tak. Foto po dokonceni teraz nemam
Prílohy
Eu5.jpg
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod Luker13 » 07 Júl 2020 10:38 am

kedze planujem nove akva a hladam na nete odpovede a v eshopoch mi moc neporadili, tak sa spytam tu.

zhanam velmi tiche cerpadlo do prepadoveho filtra. pri akvarku planujem spat a chcem co najtichcie cerpadlo. zatial som objavil len hsbao... malo by mat vykon 2500L/hod a viac
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod mrmajco » 07 Júl 2020 15:29 pm

Ja mám na dvoch sumpoch odskúšané, že je dobré mať komoru a okysličovací prietok. Prvý som mal na 5 komôr, teraz kvôli novému stolíku, kam pôvodný nevošiel mám 4.
1. - molitan na hrubú špinu a voda steká priamo do neho - vedľa mdoplnené na celú šírku iným (bio)
2. - Zeolit 3 druhy
3. - veľké množstvo purigenu v dámskej silonke cez celú šírku komory
4. - čerpadlo (najsilnejší JK Animals - veľká spoko, tichý a účinne výkonný, tlačí s fajn prietokom 2m hodicu a stĺpec je 1.65m) a keramické valčeky
- medzi komorami tenké prietoky na okysličenie vody.....
mrmajco
 
Príspevky: 27
Založený: 22 Sep 2007 14:20 pm

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod Luker13 » 07 Júl 2020 17:39 pm

neviem ci si odpovedal mne ale ak hej tak toto vsetko mam uz rozplanovane ... jedina vec ktora ostava je doriesit moj spanok :D kedze akvarko budem mat kusok od postele a preto zhanam nejake cerpadlo, co bude maximalne tiche.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod mrmajco » 07 Júl 2020 19:14 pm

Luker13 napísal:neviem ci si odpovedal mne ale ak hej tak toto vsetko mam uz rozplanovane ... jedina vec ktora ostava je doriesit moj spanok :D kedze akvarko budem mat kusok od postele a preto zhanam nejake cerpadlo, co bude maximalne tiche.
Ano aj.. a cerpadlo nepocut, len vodu, ktoru tlaci

Odoslané z SM-A505FN pomocou Tapatalku
mrmajco
 
Príspevky: 27
Založený: 22 Sep 2007 14:20 pm

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod Luker13 » 27 Júl 2020 13:07 pm

ludia mam na vas dalsiu prosbu...

viete mi niekto povedat alebo prilozit tabuľku prietokov vody cez potrubia? ja konkretne hladam kolko litrov za hodku samospadom pretecie cez 40mm potrubie. zhruba nieco cez meter bude vyska samospadu.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod Luker13 » 25 Sep 2020 20:36 pm

Pouzivate niekto lepidlo mamut aj pod vodou? Dlhodobo to ako zvlada pod vodou
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Vyroba filtru

Odoslaťod matus.galan » 25 Sep 2020 23:19 pm

Nie, pouzivam sekundak a cigaretove filtre, funguje ako kamen do par sekund, za mna najlepsie riesenie. Nikde som nevidel aby niekto pouzival mamuta. Green aqua pouzivaju nejaku hmotu na kamene aj v najnovsim videu to maju, skus kuknut.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Predchádzajúca

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.