Mojím rastlinám sa nedarí



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod Axiom123 » 14 Júl 2020 23:30 pm

Mam akvarium založené už cez tri mesiace a teraz mi začali odchádzať rastlinky priložím aj fotky. Čo sa týka vody tak objem je 90L. CL2-0 pH-7,6 KH-15 GH-8 NO2 a NO3-0 teplota je stabilne 26C°. Osadenstvo je samostatne samček bojovničky. A vedla je 6 neoniek, 9 tetier, 8 gubiek duhových, 2 samičky bojovnice a 4 prísavky a niake slimačiky ktoré prošli s rastlinamy
Prílohy
IMG_20200714_225351.jpg
IMG_20200714_225345.jpg
Axiom123
 
Príspevky: 59
Založený: 10 Jún 2020 22:29 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod matte » 15 Júl 2020 09:51 am

zaloz si samostatnu temu, daj poriadnu fotku celeho akvaria a strucny popis, tam mozes riesit vsetky problemy, mas tam malo rastlin, valisneria je moc v substrate, skus ju trochu povytiahnut a dosad viac nenarocnych rastlin, u mna v hlavnom akvariu sa tiez nedari vsetkym rastlinam, ale napriklad cryptocoryny, monosolenium, anubias a cladophora bez problemov, mam podobne dno ako ty, raz za rok napcham do dna vyzivne gulicky a teraz davam tyzdenne komplexne hnojivo aj do vody, pri vymene
tu amforu by som vyhodil, nevies co to je, moze ti to pustat nieco do vody, radsej daj kamen alebo drevo
sa mi zda, ze vidno zbytky potravy na dne, neprekrmuj, u mna na dno skoro nic nedopadne, krmim len tolko, co zozeru do 5 minut
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod snajprik » 15 Júl 2020 09:58 am

Máš doma nejaké rastliny v kvetináči? Jediný rozdiel medzi nimi je v tom, že tie v akváriu nemusíš polievať :mrgreen:
Okrem vody potrebuješ pre rastliny aj živiny a mramorová drť ich veľa v sebe neobsahuje. Svetlo to chce tiež, nie moc, nie malo, nie dlho, nie krátko. Jedine čo ti na to môžem povedať, je prijemne čítanie pri študiu :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod matus.galan » 15 Júl 2020 13:46 pm

Ziadne info o zaklade akva. To,ze bezi 3 mesiace je jedna vec ale nevieme ci mas pod tou drtou nejake hnojivo alebo nie. Rovnako aky objem akva, ake svetlo, kolko svietis, filter....

Ale uz ako bolo spomenute, rastliny nemaju co jest a tak postupne stagnuju. Potrebuju ziviny a lepsie dno, pripadne aj svetlo ale kedze nevieme zakladne veci nevieme poradit.


Matte, skus na buduce najpr dat zakladne otazky a potom radit lebo takto len davas rady abyludia zacali hnojit a neviem co ale vobec nevies o tomto akva este nic. Vieme,ze sa ti s akva tiez moc nedari takze by som to skusil trosku na buduce zjednodusit ;)


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod matte » 15 Júl 2020 14:14 pm

matus.galan napísal:Matte, skus na buduce najpr dat zakladne otazky a potom radit lebo takto len davas rady abyludia zacali hnojit a neviem co ale vobec nevies o tomto akva este nic. Vieme,ze sa ti s akva tiez moc nedari takze by som to skusil trosku na buduce zjednodusit ;)

nemas pravdu, pisal som nech da opis akva, a pisal som ako to mam ja, radil som akurat povytiahnut valisneriu a viac rastlin, s cim asi suhlasis aj ty, takze matus nabuduce sa najprv zamysli, kym mi zacnes nieco vycitat a hlavne casto tu nikto nic neporadi a z vlastnej skusenosti viem ake je to frustrujuce, tak sa snazim rozputavat diskusie :) a mojim 3 akvariam sa na moje pomery dari vyborne, len bohuzial sa tu zaciatocnikom casto radil kremicity piesok, takze v mojej 60l nemam aktivne/vyzivne dno, tuto chybu by som uz neurobil
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod matus.galan » 15 Júl 2020 20:05 pm

Vallisneriu netreba vobec povytiahnut von, ja som svoju sadil v pohode hlboko do substratu a nebol problem.

Tu je ale problem akva celkovo ake take.
Zly zvoleny strk, ziadne ziviny, netusime ake svetlo a kolko, rastliny mali byt rozdelene na mensie trsy a zasadene kusok od seba.

Preto pisat,ze tieto a tieto rastliny tam budu fungovat je blbost. Rovnako ako pisat,ze ak tam budu hnojivove gulicky a podobne tak to pojde.

Ano pisal si,ze treba viac info o akva pripadne vlastnu temu co by bolo najlepsie, ale tam by to malo koncit. Netreba sa rozpisovat co funguje tebe v akva.

Tuto treba celkovo vsetky info a hlavne to akva je predelene a nemam pocit, ze su tam dva filtre pripadne djeden dostatocne vykonny cize tu bude ciac problemov.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod I.P. Pavlov » 16 Júl 2020 13:15 pm

@Axiom123 ak nedáš foto celého akvária, tak všetky rady sú ako LOTO, teda tipy
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod Axiom123 » 17 Júl 2020 12:21 pm

Tak to mi je jasné pripajam fotku. A keď som začal čítať o rastlinách tak je logické že v tych kamenoch nemajú veľa výživy. Tak v super zoo čo je bohužiaľ jedine čo mám v meste poradili že dať pod tie kamene rašelinu. Na obale bolo napísané že je to rašelina na podporu trenia ... a pre niake kysle rastliny. A poučený skor ako som to kúpil pitam sa tu či to je dobre riešenie skúsim nájsť ten balik aj na nete a pripnuť
Prílohy
1594981145825-644573006.jpg
Axiom123
 
Príspevky: 59
Založený: 10 Jún 2020 22:29 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod Axiom123 » 17 Júl 2020 12:29 pm

Axiom123
 
Príspevky: 59
Založený: 10 Jún 2020 22:29 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod Stando24 » 17 Júl 2020 14:49 pm

Tak ako k akváriu filtrácia je nedostatočná není prúdenie v akváriu tak ako ho máš pre delené. A tu rašelina jednoznačne nie pod substrát tam sa používajú podkladové substráty aj chceš nie toto. A v super zoo majú podkladový jedine Tetra ktorý mám v jednom akváriu ale viac by som ho nedal lebo je to v podstate len akk keby detrid s pieskom. Lepšie je dať buď diverzu je lacnejší a je tam podstatný rozdiel alebo si pripraviť nie veľa za dáky prémiový či jak ich nazvať ako je Tropicana dennerle alebo ada
Stando24
 
Príspevky: 363
Založený: 29 Mar 2019 21:23 pm
Bydlisko: Detva

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod Seraph » 17 Júl 2020 15:31 pm

Nech sa autor tychto obrazkov neurazi ale skor pouci, je mi jasne, ze kazdy nejak zacinal:
- na to, ze ide o 90 litrove akva, je ten filter nedostatocny......hlavu z toho filtra mam teraz v 10 litroch !!! a ide skoro na plny vykon.
- raselina + na nej strk je dost nevhodna a oku nelahodiaca kombinacia......stacilo pouzit nejaky vyzivny substrat napr. Platinum SOIL, samozrejme si o nom aj nieco nastudovat
- to, ze tam kde byva autor akva je len Super ZOO je vyhovorka, staci sa poobzerat po kvalitnych akva eshopoch......vsetko co som si kedy do akva zaluby objednal bolo z eshopov.......akvazahrada, akvaland, rostlinna akvaria, shrimp.sk atd atd...
- rastlin zalostne malo a zrejme aj bez nastudovania ich narocnosti, je vsak pravda, ze nemaju z coho zit.....su zasypane v nejakom strku bez prisunu zivin to len tak nejde.,...
- to akva je predelene sklom? dobre vidim? aky to ma ucel? voda vpravo sa potom vobec nefiltruje
- pri zakladani akvaria je potrebne osadit aspon 3/4 plochy akvaria.....(odporucam)
- nedavat tam gycovite keramicke lodky, nadoby apod...ale ak niekto na tom trva tak nech ich ma.....
- zohnat si poriadne korene, kamene (eshopy) substrat a nieco si krasne vyskladat (vola sa to aquascaping)....urcite budes viac spokojny s vysledkom ako s tymto
- pre zaciatocnikov aspon toto: alebo akekolvek ine poucne video: https://www.youtube.com/watch?v=I8ZJ8dp-olU
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod Axiom123 » 17 Júl 2020 16:40 pm

Pridelené je lebo som si nechal poradiť že duhove gubky su v pohode z bettou tak som bol nútení ich oddeliť je to sice tenké sklo ale su tam medzere aby voda mohla prúdiť skrz a tak sa dostala ku filtru
Axiom123
 
Príspevky: 59
Založený: 10 Jún 2020 22:29 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod Axiom123 » 17 Júl 2020 16:43 pm

A ano esop mi je jasny len sa mi to ťažko objednáva keď neviem čo potrebujem a podobne. Hľadal som špecializovaný akva obchod no bohužiaľ v žiline bol jeden a ten sa zrušil takže petcentrum pd kial mi všetko umrelo a ešte som si aj baktériu dotrepal do akva a potom iba super zoo ale tam ide oto predať
Axiom123
 
Príspevky: 59
Založený: 10 Jún 2020 22:29 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod Axiom123 » 17 Júl 2020 16:47 pm

Učím sa za pochodu a koreň už mám objednany
Axiom123
 
Príspevky: 59
Založený: 10 Jún 2020 22:29 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod Stando24 » 17 Júl 2020 19:27 pm

Axion vo Vrútkach je jeden fajn obchod a je to kúsok, síce som tam bol raz ale bol som mile prekvapený koľko čoho tam mal majiteľ, substraty neviem ale koreňov rýb rastlín a niekoľko druhov krevetiek až som sa čudoval :) ja osobne to mám ďaleko ale mal som tade cestu tak som to tam okukol a kúpil 6ks albino sklárov štvor pruhých...
Stando24
 
Príspevky: 363
Založený: 29 Mar 2019 21:23 pm
Bydlisko: Detva

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod matus.galan » 18 Júl 2020 00:00 am

Ak mas auto v obci Petrovice nedaleko Ziliny mas jednu z naj akvaristik na Slovensku .akvariumonline.sk aj ked sa primarne zameravaju na cichlidy maju vsetko a vedia poradit.

Kedze to akva je cele zle zlozene dam to po bodoch na zaciatok.

1. Ten predl z akva von, nema to zmysel a je to zle urobene. Ak by si uz chcel mat akva predelene, je potrebne to urobit spravne a mat aj na to riesenu filtraciu, takto si len koledujes o dalsi problem.

2. Filter slaby

3. Ten strka nie je vhodny na sadenie rastlin. Na pekne rastlinky netreba predrazeny substrat. Staci ti strk 2-4mm zenitost a hnojivove kapsule ktore rozoberies a obsah vysypes na dno akvaria, zasypes strkom a sadis.

4. Rastliny su nasadene v kope. Ak si kupil rastliny v kosikoch tak ze jedneho kosika musis mat min 5 ak nie viac samostatnych rastlin. Tie treba zasadit no pozadovane miesta v mensim rozostupe od seba, nesadime celykosik na jedno miesto.

5. Ja by som osobne zacal nanovo, ak nemas ine akva kde by si dal ryby tak kupit v obchode vacsiu plastovu krabicu, to ta bude stat tak 10e hornbach a podobne, stiahnut vodu z akva do krabice, prehodit filter do krabice a presunut ryby. Bojovnicu mozes dat aj do sklenenej vazi ak mas na par dni, ona filter nepotrebuje len jej treba menit cast vody aspon kazdy druhy den, stacit jej bude aj svetlo z okna alebo priestoru.

6. Ked budes mat nakupene potrebne veci ako silnejsi filter, nove dno atd,potom vsetko z akva das von, rastlinky si das do vedra s vodou, pripavis si akva nanovo bez tej zabrany a zacnes znova sadit. Co ma ist dopredu tak dopred, co do stredu a co do zadnej casti akva...kedze nemas zabehnuty filter tak bud skusis zohnat vodu z ineho akvaria, alebo budes musiet cakat 4tyzdne kym sa akva zabehne a potom az presunies ryby spat. Apropo ta bojovnica by si najlepsie zasluzila svoje vlastne akva stacilo by 20L...ak ju budes chciet mat v spolocnom tak budes musiet upravit podmienky aj pre nu.

Tot sio...za mna


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod Axiom123 » 18 Júl 2020 23:00 pm

Ďakujem za rady a myšlienky zas som o niečo múdrejší a ziskal som nové obasti na skúmanie. Všetko sito beriem a idem to celé prerobiť už mám objednaný substrat tetra completeSubstrate a tetra activeSunstrate keď to príde vyskúšam aj domáci co2 systém a pridám aj rastlinky. Teraz mám ďalšie otázky čo sa týka toho celého chcel by som ku koreňom čo mi prídu kombinovať s kameňmi a tu su tie otázky na tie korene a kamene by som chcel dať niečo ako mach či ako sa to volá ale zatial neviem ako? A druha ako alebo s čím prilepiť kamene ku sebe aby som vytvoril požadovaný tvar. Prilepím niečo podobne ako by som chcel
Axiom123
 
Príspevky: 59
Založený: 10 Jún 2020 22:29 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod Axiom123 » 18 Júl 2020 23:18 pm

Niečo podobné mám v pláne aj keď viem že som ešte veľmi daleko ku niečomu takému ale všetko začína snom
Prílohy
Screenshot_2020-07-18-23-02-40.png
Screenshot_2020-07-18-23-15-11.png
Axiom123
 
Príspevky: 59
Založený: 10 Jún 2020 22:29 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod Axiom123 » 19 Júl 2020 01:51 am

Na lepenie kameňov som už tému našiel už iba definovať vhodnú trávu či mach alebo čo je na to naj
Axiom123
 
Príspevky: 59
Založený: 10 Jún 2020 22:29 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod ciselko » 19 Júl 2020 06:35 am

Na tom prvom je mach, na udrzbu narocnejsie ale kedze tam nieje nic ine da sa to, na druhom su riasogule, rozobrate a natlacene/prilepene, to je absolutne bezudrzbove teda az na vymenu vody.
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod snajprik » 19 Júl 2020 08:57 am

Obe akvária sú na aquascape-image proste ako tapeta, nesú určené na dlhodobé používanie či chov.
Ak fakt chceš rastlinne akvárium, tak to chce začať od znova.
Proste si objednaj jedno 8L balenie platinum soil power cca 20€ https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... y-substrat Ryby daj do väčšieho vedra na cca 2-3 dni. Akvárium vyčisti, nasyp tam to platinum nalej vodu zasaď rastliny, na druhy deň znova vymeň vodu cca 60% a rybičky môžu ísť na palubu. V tom by sa rastlinkám malo pekne dariť. Platinum funguje ako filter tak že mal by stačiť aj ten filter čo tam máš teraz.
A keby si chcel fakt plnokrvne rastlinne akvárium, tak na miesto vzduchovacej hadičky tam strč CO2 hadičku https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... as-co2-200
Samozrejme potrebuješ svetlo cca 5000Lux na dne. (mobil apka lux meter)
Je to úplne iný level pestovať rastliny na mramorovej drti, ako na čiernej hline s CO2 :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod Seraph » 19 Júl 2020 10:38 am

Axiom, hodim Ti link na kamosov FB: robi denne akvarka pre ludi na zakazku, rozne typy ale najcastejsie teraz robi low-tech (co najmenej udrzbove) akvaria s riasogulami, ktore robi casto aj jeden poliak na IG znamy ako aquaman-pl,
nedavam ten link preto, aby si mu pisal spravy, odpovedat nema cas a riesi serioznych zaujemcov...ale aspon toho vela popozeras a obkukas, nech sa paci : a keby si nieco nevdel ako sa robi, kludne pis sem na forum

tu je link: https://www.facebook.com/pages/category ... 161718962/

a ako pozeram ta druha fotka co si tu pridal je prave Davidove akva asi zdielane na nejakom UK profile
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod matus.galan » 19 Júl 2020 13:28 pm

Ja len tolko,ze myslim,ze uz ako zaciatocnik ides do akva nad svoje znalosti...este si ani nenastudoval zakladne veci a uz mas objednane substraty, uz ides riesit co2, este si ani filter neporiesil, ani svetlo....ja tomu jednoducho nechapem...stacilo kupit lepsi filter, netusim co za svetlo mas mozno trosku lepsie nejake so stmievanim, dat tam strk ako som pisal pod ten rozsypat hnojivo, dat tam kamene, koren, a sadit...dufam,ze nepohoris a neskonci to sklamanim lebo si dost necital a ponahlal si sa.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Mojím rastlinám sa nedarí

Odoslaťod Axiom123 » 20 Júl 2020 17:47 pm

Ja nehovorím že ho idem stavať hneď zajtra ale je dobré mať veľký cieľ ísť za nim postupne riešiť jednotlivé problematiky teda u mňa to aspoň tak funguje už od malička.
Axiom123
 
Príspevky: 59
Založený: 10 Jún 2020 22:29 pm
Bydlisko: Žilina

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.