pomoc pri výbere filtra



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod ciselko » 26 Júl 2020 14:42 pm

Ties mam tetru a spokojny, v dvoch kosoch vata v jednom 2l matrixu a v dalsom naukladane na stojaka valceky.
Super je ze asi v kazdom meste je super zoo kde maju aj diely na ne, minuly tyzden pri cisteny som si mojou chybou zlomil osku na cerpadle stat sa mi to na inom mam zrejme dost problem takto som zbehol kupil a do hodiny filter fungoval.
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Reklama

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Seraph » 26 Júl 2020 20:09 pm

matus v jednej teme tu na fore sa mi zdalo ze ides kupovat oase, ale asi to uz bolo par rokov dozadu pisane, mal si ho?

ciselko: ako ja mam tetra ex 600 v 54-ke a 400-ku mam v paludarku, akurat tak 600-ka sa po istom case znizi prietok a mam dost bordelu najma v hadiciach a tych vypustnych rurkach....ale ako som pisal, nemam to dobre vyskladane, nemam tam velmi nic, co by mi zachytilo hrubu spinu a mechanicky to precistilo, lebo TM 10 molitan to je malo...cez to prejde vsetko

preto chcem teraz naddimenzovat, ze by som do 80 cm akva dal bud Tetra 1200 alebo ten OASE biomaster 350
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod I.P. Pavlov » 26 Júl 2020 20:20 pm

Ja som už vyskúšal snáď všetky bežné filtre, oase, pochopiteľne nie. Pre mňa je tento rébus vyriešený a uzavretý, TeTra plus
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Seraph » 26 Júl 2020 20:45 pm

I.P. Pavlov napísal:Ja som už vyskúšal snáď všetky bežné filtre, oase, pochopiteľne nie. Pre mňa je tento rébus vyriešený a uzavretý, TeTra plus

prepac, ale nerozumiem: "oase, pochopitelne nie."
takze si oase nevyskusal?
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod matus.galan » 26 Júl 2020 21:11 pm

Oase je teraz brutalne propagovany, marketing ide na bomby lebo kazdy aquascaper alebo lepsi predajca akva veci to propaguje na bomby...pozname to, rovnako to ide pri svetlach, akvariach, ADA produktovh...ludia kupuju to co sa propaguje a este viac ak to propaguje niekto kto sa prexentuje aj na youtube a podobne...staci si pozriet videa za posledny rok, greenaqua, Jurijs, Geroge afarmer, freshwatertanks a mohol by som prokracovat spanielsko atd...kazdy zacal z nicoho nic propagovat Oase. Preco? No jasne,ze to budes propagovat ked ho dostanes zadara a podobne. To iste plati pri svetlach ako Twinstar atd...maju z toho svoje...

Ja netvrdim,ze oase je zly, su na neho dobre recenzie ale ma aj svoje muchy. Inac oase je topka v jazierkovej technike a len nedavno zacali s akvaristikou.

Takze ak si chces kusit filter za tu cenu tak neviem :) ale ja by som si znova kupil tetra ex lebo stoji o polovicu menej ako oase...a ten svoj filter cistim raz za 6mes a to v nom mam este na vrchu aj vatu. Tiez nepotrebujem mat v akva mixer, nemam rampu uz ale klasicky vystup, rampa davala vacsie prudenie ale to uz nepotrebujem. Ak by som robil stream akva kde potrebujem pre ryby prud vody tak bud by som siel do vykonnejsieho alebo by som dal Jet lili, kovovu alebo sklenenu a vybavene.

Podla mna su to zbytocne vynalozene peniaze ak si zoberiem,ze tetraex mam odskusany uz nejaky ten rok a funguje jak hodinky.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Seraph » 26 Júl 2020 21:32 pm

OK matus diky, viac menej teda rozhodnuty som ostanem u Tetry, ale pojdem do 1200ky, kedze ako sa poznam zase to bude scape kde bude dost frodo stone, nejake kopce, korene a tam ten prud bude potrebny....vdaka
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod matus.galan » 26 Júl 2020 22:23 pm

Seraph napísal:OK matus diky, viac menej teda rozhodnuty som ostanem u Tetry, ale pojdem do 1200ky, kedze ako sa poznam zase to bude scape kde bude dost frodo stone, nejake kopce, korene a tam ten prud bude potrebny....vdaka
Ja by som to neprehanal s tou 1200...inac si kukni toho kamosa co robi akvaria a aky dal na poslednom akva filtrik :D ja si nemyslim,ze potrebujes do takeho 1200. Ved to mas 80l akva tam 800 musi bohate stacit a prietok musi byt uplne postacujuci...podla mna 1200 zbytocna a a pokial budes mat hardskejp brutalny tak ti ti ani 1200 nepomoze lebo to prudenie cez tie kamene a korene jednoducho cez cele akva nedas. Nepoviem, ze ides robit ja neviem 150-200l akva tak ti poviem rovno 1200 ale aby potom nebol problem,ze budes musiet brzdit prudenie a zatazovat tak filter. Inac akva dlhe ale uzke a nizke, tam bude cisty objem nakoniec mozno ledva 70l ak nie menej. Takze ak to nebude stream akva co by na ten rozmer sedeli tak potom zbytocne sa snazis to cele pretlacit velkym filtrom.

Za mna 800 uplne v pohodicke do takeho objemu.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod I.P. Pavlov » 27 Júl 2020 12:33 pm

Seraph napísal:
I.P. Pavlov napísal:Ja som už vyskúšal snáď všetky bežné filtre, oase, pochopiteľne nie. Pre mňa je tento rébus vyriešený a uzavretý, TeTra plus

prepac, ale nerozumiem: "oase, pochopitelne nie."
takze si oase nevyskusal?

tak
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod jlp » 06 Aug 2020 00:16 am

Chlapci... otazocka...

500l akva, cichlidy z Malawi, Fluval 407 + Eheim Skim350

potrebujem vzduchovat??? momentalne mam napojeny na vystup vody difuzer na vzdychovanie od eheimu... ale moc to "susti"... :-)
jlp
 
Príspevky: 5
Založený: 17 Mar 2007 19:47 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Stando24 » 06 Aug 2020 21:52 pm

Tak môj názor nedostatočný filter na také akva tam fluval tak jedine FX6. Ja mám fluval 406 a fluval 407 v 350l akva rastlinnom a dosť rybami :)
Stando24
 
Príspevky: 363
Založený: 29 Mar 2019 21:23 pm
Bydlisko: Detva

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod tlacenka » 24 Sep 2020 20:15 pm

přátelé - po dlouhých útrapách se blíží životnost mého externího filtru ke konci a rád bych zase po dlouhých letech zkusil HMF - je tu někdo, kdo to používá (skutečně), má to v nádržích a byl by ochoten to se mnou konzultovat ?
zatím poskytnu informace: nádrž 250L
váhám mezi pohonem pomocí vzduchu (schego) nebo čerpadélka - neřeším cenu, beru to jako jednorázovou investici (doma se mi nic neválí).
v nádrži aktuálně nejsou žádné ryby s nedokonalým stravováním ani rostliny, které by to mohli zadělat - tak to bude i do budoucna - žádné CO2, proti pravidlu 1cm ryby/1 litr (dle mého dnes už překonaná teorie) mám přerybněno "dost".
tlacenka
 
Príspevky: 10
Založený: 17 Jan 2011 09:05 am

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod spojka13 » 26 Okt 2020 19:17 pm

Zdar,
po dlhšej dobe sa ozývam, keďže na jar som musel zrušiť akvárium, kvôli sťahovaniu sa cez celu republiku. Nastal teraz čas, chcem sa vrátiť asi k podobnému zariadeniu akvária ako som mal predtým:

pokus-c-1-nano-cube-60l-t17442.html

momentálne si chcem nechať vyrobiť skrinku na mieru, lebo sa mi nejak nedarí nájsť niečo originálne pod NANO CUBE 60, keďže aj s manželkou zariaďujeme byt, tak preto sa chcem vybrať smerom výroby skrinky na mieru. ale to je iná téma.

Keďže budem mať skrinku, tak by som asi aj rád vymenil vnútorný filter za externý, len momentálne sa neviem rozhodnúť pre aký.

Akvárium: plánujem ho mať dosť zarastene (podobne ako na linku vyššie)

Osadenstvo: nejaké razbory, poprípade iné malé (mikro) druhy rýb) a krevety možno nejaký slimák.

požiadavky: iba jedna, nech je čo najtichší. Ale ak to má byť na úkor kvality, nehrá to rolu

preto hľadám filter, ktorý by ste vedeli odporučiť. Za každý tip vopred Ďakujem :roll: :roll: :roll:
Obrázok používateľa
spojka13
 
Príspevky: 82
Obrázky: 1
Založený: 03 Mar 2018 19:29 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod matus.galan » 26 Okt 2020 21:00 pm

spojka13 napísal:Zdar,
po dlhšej dobe sa ozývam, keďže na jar som musel zrušiť akvárium, kvôli sťahovaniu sa cez celu republiku. Nastal teraz čas, chcem sa vrátiť asi k podobnému zariadeniu akvária ako som mal predtým:

pokus-c-1-nano-cube-60l-t17442.html

momentálne si chcem nechať vyrobiť skrinku na mieru, lebo sa mi nejak nedarí nájsť niečo originálne pod NANO CUBE 60, keďže aj s manželkou zariaďujeme byt, tak preto sa chcem vybrať smerom výroby skrinky na mieru. ale to je iná téma.

Keďže budem mať skrinku, tak by som asi aj rád vymenil vnútorný filter za externý, len momentálne sa neviem rozhodnúť pre aký.

Akvárium: plánujem ho mať dosť zarastene (podobne ako na linku vyššie)

Osadenstvo: nejaké razbory, poprípade iné malé (mikro) druhy rýb) a krevety možno nejaký slimák.

požiadavky: iba jedna, nech je čo najtichší. Ale ak to má byť na úkor kvality, nehrá to rolu

preto hľadám filter, ktorý by ste vedeli odporučiť. Za každý tip vopred Ďakujem :roll: :roll: :roll:
Tetraex 800 by ti mal bohate stacit a budes spokojny. Staci spravne vyskladat a bude ficat.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod spojka13 » 27 Okt 2020 18:01 pm

Ďakujem za radu, a iba dotaz, čo znamená správne vyskladať, :D dá sa aj nesprávne? Resp. čomu sa pri skladaní prvom spustení vyhnúť a načo nemám zabudnúť, čo ma môže poprípade prekvapiť. Nikdy som totiž nemal ext. filter.

a iba dotaz nakoniec, nebude ta 800ovka veľka pre to akva? :)
Obrázok používateľa
spojka13
 
Príspevky: 82
Obrázky: 1
Založený: 03 Mar 2018 19:29 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod matus.galan » 28 Okt 2020 01:22 am

Mam 800ku v kocke 40x40x40 je to akurat ak nepouzijes rampu. S rampou to je mixer a treba zvacsit dierky.

Moje odporucanie je poskladt to podla chlapika Pondguru na youtube.

800ka ma 4kose.

Uplne spodny by mal mat zakladny cierny molitan hruby (ten je v baleni) na to potom modry stredny molitan (ten si treba kupit a vyrezat na dany rozmer) a na to potom vata. Dalsie 3kose naplnis keramikou. Mne sa osvedcil Siporax netvrdim,ze nie je nic lepsie ale dovod preco ho mam verzus ine (mam aj eheim pro) je ten,ze su to valceky. Vies ich vyskladat v kazdom kosi do dvoch radov. Tym mas krasny prietok vo filtry, nic sa nespomaluje a o to ide. Kedze mas mechanicku filtraciu v prvom kosi, do dalsich 3kosov ti ide krasne cista voda. Tym zabezpecis,ze sa ti nebude zanasat keramika a tak bude skvele dungovat biologicka filtracia.

Mam to takto vyskladane uz nejaky cas a funguje to skvele. Dokonca som cakal,ze sa vata rychlo zanesie a nic. Menim ju po 6mes, vyzmikam molitany a to je vsetko. Keramika je krasne cista a nic sa nezanasa.

Samozrejme dodrzujem udrzbu akva takze filter netaha do seba bordel.

Ak mas viac penazi tak potom Oase biomaster, ten ma aj predfilter a ked si priplatis tak thermo ma aj integrovany ohrievac.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Pštros » 23 Feb 2021 11:48 am

Chcem sa opytat, ci ma niekto skusenost s tetra ex400 plus . Mam 800 a je neskutocne tichy. Je taka aj 400vka?
Mam v spalni eheim clasic 150 a sialene vrci...
Privadza ma do sialenstva.. odvzdusneny, oska aj vrtulka rozobrata, vycistena... nechapem. Alebo dajte nejaky tip ako to zlepsit. Dik.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod snajprik » 23 Feb 2021 14:52 pm

Veľmi záleží od vyváženia osky rotora. Trošku na krivo nalepená vrtuľka k rotoru a rachot neskutočný.
Na druhej strane eihem ma šialene ceny náhradných dielov, u iných značiek to stoji par € u eihemu rotor s oskou 30€!!!
Obrázok
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Hora » 24 Feb 2021 09:14 am

Pštros napísal:Mam v spalni eheim clasic 150 a sialene vrci...
Privadza ma do sialenstva.. odvzdusneny, oska aj vrtulka rozobrata, vycistena... nechapem. Alebo dajte nejaky tip ako to zlepsit. Dik.

Syn ho má v spálni od 2/2017,minulý rok začal jemne rezonovať,tak som ho rozobral v drese a jedna čiapočka z tyčinky mi spadla do odtoku,nenašiel som ju,musel som kúpiť celú osku s novými,pomohlo,neviem len,či by som napravil aj so starými gumkami.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Pštros » 27 Feb 2021 22:01 pm

Vdaka za odpovede.
Filter ma par mesiacov a robi to od nova... neviem, ci je to dovod na reklamaciu... keby bol aspon v skrinke, ale je priamo pod stolom na zemi a inak to nevyriesim.
Takze, uvazujem, ze ho necham ako taky rezervny, ked budem stahovat nejake akva, alebo pdobne...
Fakt tu nikto nema tu tetru EX 400 vku? Ak by bola taka ticha ako moja stara 800vka, tak ju vezmem a tento nepodarok odpracem do pivnice...
Dik
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Seraph » 28 Feb 2021 08:35 am

Ahoj, v tom mojom paludarku som mal 400-ku a ani som ju nepocul ....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Seraph » 28 Feb 2021 10:22 am

Pstros tu moju 400ku ti viem posunut, akurat ale dnes odchadzam prec a dlhsie nebudem doma...to jedine, ze mas cestu do PO a manzelka ti ho da... aj ked doma oen samotny filter, tie kolienka, nasavacie rury niekde v pivnici a to uz ona nenajde....jedine ze by si pockal ale dlhsie kym sa vratim...
Za 30-35 ho bez probleomov pustim
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod snajprik » 28 Feb 2021 10:43 am

Ja externe filtre nemusím, ale rozdiel medzi
Tetra EX 400 a Tetra EX 600 su 2€?
400 ma spotrebu 5,5W a 3L vnutorny objem
600 ma spotrebu 5,5W a 6L vnutorny objem
Ak je problém prietok, žeby sa dal priškrtiť?
Alebo sa bojiš velkeho filtračneho objemu vo filtri? Tak tam daj tehlu, alebo tam nedaj nič a raz dva ho zmenšíš :mrgreen:
Ja som velky držgroš, ale kvôli 2€ kupovať 2x horši filter?
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Seraph » 28 Feb 2021 10:47 am

Mam aj 600ku na predaj za 40 aj s naplnami (v strednom kosi matrix), kdesi na bazosi sa mi vala uz mesiac inzerat(asi preto ze som dal len osobny odber)
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: pomoc pri výbere filtra

Odoslaťod Pštros » 28 Feb 2021 10:52 am

Seraph, nestvi...
Ale toto je filter pre 10l akva, tak som bral eheim eco 150 s najmenším objemom a prietokom.
Vacsi tam nechcem kvoli prietoku v takom objeme.
Skrtenie na polovicu asi ziadnemu filtru nespravi dobre.
Idem do 400vky a ten vrciaci eheim necham ako zalohu.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.