e-časopis Akvárium



literatura, casopisy, VHS/CD/DVD

Moderátor: barky

V časopise Akvárium mě zajímají:

ryby
96
15%
rostliny
99
15%
bezobratlí
57
9%
aquadesign
70
11%
biotopy
73
11%
reportáže
52
8%
rozhovory
42
7%
technika
65
10%
praxe (voda, krmiva, nemoci...)
82
13%
jiné - upřesněte v příspěvku :-)
3
0%
 
Celkový počet hlasov : 639

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Raviolka » 21 Jan 2019 21:25 pm

Právě jsme zveřejnili číslo 43! Můžete ho stahovat jako vždy zdarma na našich stránkách http://www.e-akvarium.cz

S tímto číslem ale přichází jedna velká novinka. Chceme po vás peníze. Ne jako odměnu za časopis, ale jako váš příspěvek pro společnou věc. Vaše prohlášení, že se cítíte být akvaristou, přináší vám to radost a chcete se za to rybám aspoň trochu odvděčit. Vše se dočtete v časopise ;-)

Obrázok
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Reklama

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod prasan » 22 Jan 2019 00:20 am

Nech tie naše lososy plávajú.Pekná vec,ešte krajšia myšlienka - držím im palce,nech sa ich potom i čo najviac vráti. Za ne i za seba ďakujem. :wink:
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Jan 2019 00:48 am

Já se díky tomuto článku dozvěděl o Scolichthys iota. Už vím, kde je sehnat.

A je tam super článek o vodě od strany 36 - upřímně, budu ho muset číst víckrát.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Jan 2019 01:04 am

P.S. Přispějte na lososy!
IBAN: CZ8120100000004442019444, SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Viz strana 4.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod snajprik » 22 Jan 2019 09:32 am

Zaujímavé čítanie napríklad téma „aby nám rastliny nehynuli“
Je to celkom poučne, jedine s čim nesúhlasím je zaver, asi dotyčný nemá CO2 v akváriu, lebo zo zapnutím vzduchovania na noc by to pekne pohnojil :) Lebo ked mam vodu nasýtenú CO2 cca 20mg/L a v noci by som zapol vzduchovanie a vydrbal ho s vody, to by mi PH za 8 hodín kolísalo +- 1ph nehovorím o tom že ráno by som musel 3x viac sýtiť s CO2 aby som to dostal na požadovanú úroveň.
Myslím si že večer po perličkovom kúpeli je dostatok kyslíku vo vode na prečkanie noci, jedine keď CO2 v noci vypnúť, ale určite nie zapínať okysličovanie v rastlinnom akva.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Raviolka » 22 Jan 2019 21:23 pm

Děkuju za milé ohlasy na lososí akci, jen houšť, ať máme pořádné hejno :D

snajprik napísal:Myslím si že večer po perličkovom kúpeli je dostatok kyslíku vo vode na prečkanie noci, jedine keď CO2 v noci vypnúť, ale určite nie zapínať okysličovanie v rastlinnom akva.
Snajprik, zkus si ten článek přečíst ještě jednou, včetně těch pasáží o vzduchování kontra sycení CO2. Osobně mám dojem, že upozornění na podceňování kyslíkového deficitu je jeho největším přínosem - a taky že nejde tak docela o "prečkanie", ale zajištění ještě lepších podmínek :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod prasan » 23 Jan 2019 08:24 am

Mojim Rio Belém som už dávnejšie zaviedol kyslík počas noci.Dve samice som si takto množstvom CO2 a nedostatkom kyslíku odpísal.Nijako im zmeny pH nevadia.Vytierajú sa mi čo dva týždne.Aj teraz mám niekoľko z odchovu.Tento systém neviem ale porovnať voči rastlinám,kedže tam mám len dva anubiasy a jeden echináč.Hladinu z časti tieni salvinia.Rias tam mám požehnane - staré dno po cichlidách a neúnosná banda vežoviek tomu nepomáhajú.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod snajprik » 23 Jan 2019 09:45 am

Ak sa akvárium nesýti s CO2 tak vzduchovanie je dobra vec, s tým súhlasím a hlavne u rýb, napríklad v Košiciach mame 0,9mg CO2 v ovzduší, tak že vzduchovaním dokážem zvýšiť obsah CO2 v akváriu, u rastliniek pri svietení zabránim poklesu CO2 na 0mg, lebo cez vzduchovanie dodám CO2 do vody aj keď len cca 1mg/L to stačí, nenáročným či menej náročným rastlinkám. Cez noc zase naopak zabránim nahromadeniu CO2.
Ale pri náročných rastlinách čo sa udržuje obsah CO2 vo vode 15-30mg/L to narobí problémy.
Vo všeobecnosti zo vzduchovaním súhlasím, aj keď rastlinárky čo pestujú náročne rastliny a citlivé ryby ty čo udržujú stabilitu vody cez PH controler tých sa to netyká :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod vincent van gogh » 25 Jan 2019 12:39 pm

Návrat lososov do NP České Švýcarsko je perfektná,zmysluplná idea. Rovnako ako aj nápad "spoločnej" adopcie. To by stálo o 5 rokov za návštevu.
Existuje nejaká podobná iniciatíva ...trebárs taký Pstruh .....aj u nás ?
______________________________________

V aktuálnom čísle časopisu je na str. 52-53 malý článoček k téme akvafoto: Není to ono?
To ma privádza k jednej marginálnej poznámke. Marginálnej preto, že sa netýka časopisu, ale len užívatelov tohto fóra.

Rozmohol sa tu taký nešvár : Tapatalk. Rsp. fotky odoslané pomocou Tapatalk. Fotky poslané cez túto aplikáciu sa nezobrazujú v plnom formáte, vždy je to len úsek. Časť. Fragment. Skrátka : Nie je to ono,( lebo nie vždy je chuť to uložiť a potom znovu rozlkiknúť, aby človek videl celý záber. )
Úplne zle je to na mobile. Uf.

Ako hovorím, je to banalita. Ale niekedy na škodu veci...
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod matte » 25 Jan 2019 16:06 pm

fuu ten clanok aby nam rastliny nehynuli je velmi zaujimavy/poucny
normalne teraz rozmyslam ci mam dost kysliku a ci nenarvem seachem purigen do filtra
a teda nebudem odkalovat, presadzat, prekrmovat, ked bude problem nekrmim, zvysim teplotu a vzduchujem..
ta myslienka ohladne frekvencie cistenia filtra zostala tusim nedopovedana
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Jan 2019 16:26 pm

matte: :pivo:
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Jirka Scobak » 02 Feb 2019 07:50 am

Autor článku "Aby nám rostliny nehynuly" zde není registrovaný a poprosil mě o vložení odpovědi:

"Raviolka přesně vystihla ten nejdůležitější praktický význam článku: Nemějme za zaručené, že kyslíku je dost, pokud se ryby vyloženě nedusí. Kdykoli řešíme problém/hádanku, vzpomeňme si na kyslík jako jeden z důležitých faktorů. A "rostliny" jsem dal do názvu proto, že rostlináři mívají sklon všechny trable řešit z úhlu hnojení, ale on je velmi často problém jinde, mimo jiné v režimu organické látky - uhlík - kyslík.

snajprik: Máš pravdu, jsem nesytič. V přírodě běžně nastávají situace značného posunu pH (a chemismu vody); během dne, při změnách počasí, atd. Tím ale nenabádám k bezstarostnosti, je třeba opatrně vyzkoušet pro dané podmínky, ryby, rostliny.
V daném případě jde proti přírodě to, že během dne pH klesne a v noci stoupne. V přírodě je to samozřejmě naopak.

matte: Dobrý postřeh. Otázka frekvence čištění filtru zůstala opravdu nedopovězená, a ještě přinejmenším nějaký čas zůstane. Filtraci jako takovou dlouhodobě zkoumám z různých stran. Výsledky mám leckdy takové, že se lidem "nelíbí" a oponují mi. Přitom je to na experimentální prozkoumání velmi náročná věc a možnosti mám skromné. Je těžké něco natvrdo prokázat. Takže ohledně filtrace jsem raději zdrženlivý; všechno je možné, dokonce i to, že filtry fungují tak jak si lidé myslí.
=====
Díky.
Maq"
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Raviolka » 27 Sep 2019 19:31 pm

Obrázok

Moji milí čtenáři a akvakamarádi. Naše lososí výzva vrcholí. Máme v našem virtuálním hejnu krásných 1155 rybek! Kdo chcete a můžete, přijeďte je s námi vlastnoručně vypustit do Kamenice - 19. října.

Děkuju všem, kteří přispěli, zahřálo mě to u srdce. Kdo to ještě nestihl, poprosím vás, pošlete svůj třeba i jen symbolický příspěvek během následujících dvou týdnů tak, aby peníze dorazily nejpozději 14. října.

Transparentní účet 4442019444 / 2010, každých 30 korun je jeden symbolický losos. Za nás za všechny akvaristy ;-)
Účet je zde: https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=4442 ... 31.12.2019

Markéta Rejlková
http://e-akvarium.cz

P.S. Říjen je október :lol: Máme v hejnu i lososy ze Slovenska, vážím si toho!
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod barky » 31 Júl 2020 11:56 am

Raviolka a cely team ktory sa na aktualnom cisle podielal - mate moj obdiv, paradne clanky - pre mna jednoznacne najlepsi od Raviolky o odchove motylkovca - titulna fotka ma nadchla a rovnako aj fotky poteru.
Rovnako paradny je clanok Za rybami do Afriky - zhodou okolnosti som v poslednom cisle Amazonasu cital clanok o tejto expedicii od ineho autora ale clanok v Akvariu je o x tried lepsi - parada.
A do tretice sa mi rovnako velmi pacil aj clanok od Raviolky Okenko do Zoo Ostava - velmi prijemne citanie.

Drzim palce aj nadalej !
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: e-časopis Akvárium

Odoslaťod Jirka Scobak » 01 Aug 2020 01:05 am

Dejme ještě link na aktuální číslo http://e-akvarium.cz/casopis/akvarium49.pdf
Prílohy
Screen Shot 2020-07-26 at 18.17.27.png
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Predchádzajúca

Naspäť na Literatúra

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.