Akva pre mamu 84 l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 16 Aug 2020 21:27 pm

Zdravím banda,
Zakladám mame k narodeninám akvárium a chcem, aby to bol môj doterajší „masterpiece“, čosi som sa už priučil a chcem to zužitkovať. Navyše sa veľakrát pristihnem pri tom, že sa tomu celému teším viac ako ona, proste radosť zo zakladania niečoho nového. Ale poďme k veci:

Akvárium: 80 x 35 x 30. (optiwhite sklo)

Filtrácia: Tetra EX 800 Plus + lily pipes 12/16 so skimmerom sklenené, ale zatiaľ som to neinštaloval, keďže si radšej asi počkám na kovové bez skimmeru plus držiaky na lily pipes

Substrát: Platinum Soil (INVITAL)

Svetlo: Chihiros A series 2. generácia so zabudovaným stmievačom ovládaným cez appku

Dekorácie: Frodo stone 4 kusy, Dark Wood 4-5 ks

Dodatočná technika: Chihiros doctor 2. generácia (prišla nová membrána z aliexpressu)

Posledné dva týždne som sledoval videá od greenaqua a Georgea Farmera, aby som sa niečomu priučil a snáď sa na mňa čosi nalepilo. Prvý pokus o hardscape bol ešťe pred týždňom, odfotil som a doma mi to nedalo spávať, pretože som videl, že celé zle. Tak som sa dnes na obed vybral na miesto činu a skúsil to odznova a už s nejakými vedomosťami navyše.

Dopadlo to takto, pripojím dve fotky....rozdiel je v jednom drievku, ktoré však už mám dlhšie doma v skrinke a nekupoval som ho spolu s týmito, avšak vyzerá, že sa jedná o rovnaký typ. Osobne mám pocit, že....neviem....raz sa mi zdá, že lepšie s ním a raz, že bez neho, musím si to uležať. Dokonca možno ma napadne niekedy myšlienka, že celé zmeniť.....avšak konečne mám aspoň aký taký pocit, že to nevyzerá úplne zle....z troch kusov dreva vzadu som dokázal vytvoriť jeden komplex, celok...

Má sa jednať o rastlinné akva s nenáročnými rastlinami bez CO2, navyše ten hardscape samozrejme mierne zanikne, ale je mojim cieľom, aby nezanikol úplne.

Ak sa vám páči niektorá z možností na foto, prosím napíšte a podporte a moje estetické vnímanie....prípadne ma kritikou usmernite, čo sa vám nepozdáva, práve preto zakladám túto tému.....vrelá vďaka vopred.
Prílohy
2.jpg
1.jpg
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Reklama

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod ciselko » 17 Aug 2020 08:01 am

Za mna fajn oba, no mam podobne drevo a ties mi trochu z neho trcalo von, no nerobilo to dobre, najskor sa len mrvilo potom trochu aj plesen tak som to pod vodou rezal, super zazitok. A to jedno drievko navise? Skus sadot rastliny a uvidis, ak nebude zavadzat nechal by som.
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod vincent van gogh » 17 Aug 2020 11:21 am

Seraph napísal: ... čo sa vám nepozdáva, práve preto zakladám túto tému.....vrelá vďaka vopred.

..No,čo sa napozdáva.

Minule som zaregistroval tvoj pokus a teraz som si všimol tento . Nepozdáva sa mi taká celková ,...... hovorím tomu "hrmostnosť" . Isteže časom bude vyzerat to akva úplne inak a hlavne, už sa s tým teraz asi nedá vela robit.
Takže z toho, čo vidím si dovolím pár postrehov.

- Ten jeden kamen preč. ( nechat bud prázdne/ alebo doplnit :bud maké kamene, alebo vhodná rastlina)
- To "drievko" preč . Orientovat ho (ak sa nenájde elegantnejší kus) v pravej časti. ...... tak ako som sa pokúsil narýchlo v kresbičke.
Prílohy
2020-08-17 10.30.00.jpg
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod luko36 » 17 Aug 2020 11:45 am

mne sa to páči ,ale tu hrmotnosť by som ja nazval objemovostou :) proste tých kamenov a dreva je tam na moj vkus privela, niekedy menej je viac. tot moj nazor.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 17 Aug 2020 14:06 pm

paaaaani, dakujem za postrehy,

skusim ako to bude vyzerat bez toho kamena, ktory si odstranil...mimochodom utesena kresbicka kokso....mensie kamene minimalne tyzden nezozeniem (kamos dodavatel je prec) a zrejme by ich pohltili rastliny aj tak...skusime ako bude vyzerat ked ho vezmem prec a ostane diera....
potom este budem zrejme musiet vyriesit to najmensie drevo, ktore dany kamen podopiera, pretoze nechcem aby lezalo na substrate ale nadalej ostalo ako je....uvidime, lepidlo som pouzivat nechcel velmi....

skusim najblizsie cez tyzden ked tam pojdem a nafotim ako by to mohlo vyzerat....na jednej strane nedobre lebo nemozem hned menit a na druhej strane fajn ze to nemam doma a mam dlhsi cas porozmyslat a dat na rady a skusenosti inych...
vdaka vincent, ciselko, luko,

ostatni piste kludne
hned ako budu fotky, postnem ich
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod luko36 » 17 Aug 2020 14:44 pm

tak ja tiež teraz hladam inšpiráciu a chystam sa do prerabky akvaria, takže potom si taktiež rad vypočujem pripomienky, len mna to caka u zabehnuteho 240l.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Marshall » 22 Aug 2020 09:18 am

Celkovy koncept je podareny. Pozeral som si tuto temu pred par dnami a potom zase a zase. Vincentov navrh mi pride ako najrozumnejsi, ako vytazit uz aj z tak velmi podareneho hardcapu maximum. Kamene sa mi najprv tiez zdali velke, ale vzhladom na to, ze to bude lowtech, tak to nejake kryptokoryny, tenellusy alebo subulaty daju ten spravny balans.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
Obrázok používateľa
Marshall
 
Príspevky: 162
Založený: 20 Jan 2018 21:28 pm

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 22 Aug 2020 14:13 pm

Vdaka Marshall,
dnes sa mi podarilo ist k mame a cosi poskusat.
Postnem jednu foto, hore povodny navrh, dole navrh podnieteny vincentovou kresbou a radami.
Komentar: vlavo koren nizsie aby netrcal nad vodu, jeden kamen prec, avsak koren ktory bol na nom uz nebolo mozne dat uplne rovnako, preto je trosku inac a ten maly, s ktorym som vtedy skusal vyplnit stred je vzadu vpraco, cca ako kreslil vincent...posudte sami. Vdaka
Prílohy
IMG_20200822_135407.jpg
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod robeno27 » 22 Aug 2020 17:26 pm

Za mňa určite ten spodný, vyzerá to lepšie bez toho jedného kameňa :pivo:
Obrázok používateľa
robeno27
 
Príspevky: 117
Obrázky: 10
Založený: 26 Máj 2011 21:45 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod ciselko » 22 Aug 2020 19:45 pm

Takto sa mi ties viac spodny, a ked to zarastie a nebude ich vidiet vzdy tam mozes nieco supnut.
ciselko
 
Príspevky: 90
Založený: 12 Feb 2020 12:17 pm

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod vincent van gogh » 23 Aug 2020 10:57 am

Seraph napísal:...posudte sami. Vdaka


Tak otázka je jednoduchá a mala by znieť : Ako si ty posúdil / posúdiš ?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 23 Aug 2020 12:15 pm

Je to lepsie, vzdusnejsie, priestrannejsie....dakujem za nasmerovanie, takto by to malo uz ostat, este porozmyslam kam lily pipes a mozem objednavat rastlinky
Planujem rastlinne osadenstvo, ktore to zvladne bez CO2, v predbeznom zozname mam zatial:
cryptocoryne parva,
echinodorus tenellus,
sagittaria subulata
samozrejme aj nejaky ten anubias (mensie kultivary)

kde mam dat nieco vyssie? do stredu medzi korene alebo uplne dozadu po stranach - popravde velke cryptocoryny sa mi nepacia

do uplneho popredia som rozmyslal: marsilea hirsuta, do stredu mezi korene lobelia cardinalis a bolbitis heudelotii....mal som v zozname aj juncus repens, ale ten asi radsej nie, nepasuje mi tam...a microsorum tentokrat nechcem - to mam doma vo svojom 54kovom akva

.skusim si urobit nacrt rozmiestnenia a postnem to sem, pretoze este som len maly rastlinkar a stale sa je comu ucit, nechcem zbytocne minat ale dobre si to naplanovat
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod vincent van gogh » 23 Aug 2020 12:55 pm

Seraph napísal:....skusim si urobit nacrt rozmiestnenia a postnem to sem...

Určite skús, sem s tým. Ak bude čas, skúsim aj ja. Istú predstavu mám..
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod matus.galan » 23 Aug 2020 20:08 pm

Odporucam si zobrat spajle, kazdu si farebne oznac podla rastlinky a strc do su stratu kde by si ju chcel mat. Mozes aj viac vedla seba kludne, takto potom odfotis a das sem. Je potom lepsi prehlad o tom co kde budes sadit :)


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 23 Aug 2020 21:50 pm

matus super napad, akurat by som musel dlho cakat, kedze akva je u mamy a nebyva v najblizsom okoli,
takze, aby to bolo rychlejsie, asi si budem musiet vystacit so skicarom a hodim to sem...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 23 Aug 2020 22:42 pm

no strateny som, je to podla mna tak na 50% dobre...ta lobelia v strede asi blud a nenaznacil som ani anubiasy, tie pojdu tam kde sa bude dat medzi kamene/korene apod...
cervena - lobelia (asi blud)
zelene linie - cryptocoryne parva
zlte plochy - echinodorus tenellus
modre plochy - sagittaria subuluta

vobec som nepouzil vsetky rastliny na ktore som myslel (ale marsilea hirsuta asi nie je dobry napad, takze ju zatial vyhadzujem zo zoznamu)....ako vidite, chce to odbornu radu....asi mi to nejde a sorry za ten nacrt, prvykrat som robil v niecom takom na macbooku

asi to chce aj nejaku vyssiu rastlinu, aby to nebolo vsetko pri zemi....
Prílohy
IMG_20200822_103701.jpg
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Marshall » 23 Aug 2020 23:15 pm

Pozri Limnophila sessiliflora alebo
Ceratopteris thalictroides dozadu. Tu druhu rastlinu mozes aj prilepit na drevo. Bude ti rast az k tomu Chihirosu :)
Marsilea vobec nebol zly napad, len by som ju porozdeloval na vela malych kuskov a piplal sa s tym osobitne, aby v tom lowtechu vznikol aspon aky-taky koberec. Inac tym emerzom na moj vkus trva dost dlho, kym sa rozbehnu.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
Obrázok používateľa
Marshall
 
Príspevky: 162
Založený: 20 Jan 2018 21:28 pm

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod matte » 24 Aug 2020 11:29 am

ja si samozrejme radit nedovolim, velmi sa mi paci hardscape, urcite to bude topkove akvarium
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 24 Aug 2020 11:38 am

Matte vdaka, poradit moze uplne kazdy...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod matus.galan » 24 Aug 2020 13:24 pm

Za mna ak sa na to pozriem z prednej strany tak mi tam do stredu nijako stonkovka (lobellia) nesedi, ale tot moj nazor na vec.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 24 Aug 2020 22:00 pm

ta lobelia veru nesedi ani mne....len rozmyslam, co tam....
cakam, kedy sa este zjavi vincent - od neho cakam doslova "zazraky" :) ale samozrejme vsetky vase navrhy zvazujem a rozmyslam, ako to bude vyzerat ked to uz bude zabehnute akva s rastucimi rastlinkami...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod vincent van gogh » 25 Aug 2020 09:40 am

Tak prvotný nástrel . Az po dokoncení som si všimol ten tvoj návrh a z neho vyplývajúcivh niekolko vecí.... No,nevadí.

Ak by sa to rozrástlo, tak tie drevá (skoro) úplne zaniknú, (čo som nekreslil ,ale určite by to bolo na škodu). Bude krajšie ich nechat vyniknút, čiže nový variant "B" : v zadných rohoch namiesto robustnejších stonoviek, Vallisneria nana a pred nou 2-ka. Tá určite.

Určite ponechat tú celú zadnú líniu v tvare takého "roztiahnutého" U. No a v prípade zadných rohov - stonoviek, tak ako počíta kresba (Pogostemon, Limnophila,Hygrophila - skôr polysperma...) by mohli byt tie rohy, čiže rastliny, rovnaké.

Dal som tam zopár menších kamenov a kombinácia 3,4,6

Na to malé miesto v strede (Lobelia ) by som dal Ricciu fluitans. Normálne klasika : ploský kamen a naviazat silonom . Presne na ten kúsok miesta.

Plus, ak by boli malé/mini Anubiasy, tak určite áno.

PS.
Keby nám,kua, fungoval skener, výsledok by bol o niečo lepší.
Prílohy
20200825_084920.jpg
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 25 Aug 2020 09:59 am

Vincent uzasne, posli mi potom fakturu, nech ti poslem aspon na par :pivo:
mam vsak par otazok/dotazov
1. ak tomu teda chapem spravne, kresba je neaktualna len v rohoch a teda do obidvoch rohov vallisneria nana a pred nu ten hemianthus micranthemoides (tu sa bojim ze ked nebude co2, tak to pre tuto rastlinku nebude dobre)?

2. male kamene este nejake zozeniem, kombinacia 3,4, 6 vyzera dobre...avsak mal som kedysi iwagumi, monte carlo dry start, po cca 3/4 roku vyzeralo monte carlo, tak ako prikladam na obrazku (viem, ze tentokrat uz som vyzretejsi akvarista, svetlo bude lepsie, bude aj po krajoch, avsak tie fotky dokazuju, ze bez co2 to s monte carlom nie je ziadna vyhra, ci nie? vid foto)

3. ten stred s riciou je velmi dobry napad.....avsak ten stred je dost vpadnuty, je tam akoby jama trosku, tak len polozim kamen obaleny riciou tam dole a ona po case vykukne az na drevo? tak si myslel? to bude asi dlho trvat trosku, ci nie?

vincent a naozaj, ta kresba je krasna, mas velky talent, az Ti ho zavidim....
vdaka zatial za tvoj cas a ochotu - to sa len tak nevidi a to plati o vacsine stlaych clenov tohto fora (matus.galan, Hora, snajprik, igor, Marshall,Pstros a dalsi,....
Prílohy
akva1234_30.jpg
akva1234_30.jpg (52.36 KiB) Zobrazená 10430 krát
akva123_30.jpg
akva123_30.jpg (38.02 KiB) Zobrazená 10430 krát
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod vincent van gogh » 25 Aug 2020 11:51 am

1. V skratke a schematicky....., akokeby dve možnosti . vid obr. (je ich samozrejme viac...) Je to na tebe.
2. Tak MC nahradit trebárs HC- Cuba. Tak to fungovalo u mna a bez CO2. Ale vychádzal som z toho ,že viacerým sa darilo c MT, a menej s HC- Cuba.

No a bude sa darit bez CO2 ? Nebude? Prečo niekomu áno a niekomu nie ? To sú presne, ako vieme, tie základné otázky života, vesmíru a tak vůbec...
:)

3. No však vyplň tú priehlbinku a šup na to kamen/ne s Ricciou. Vytvorí taký pekný polštářek jako... Presne to tam zapasuje.

Dakujem a skutočne oné..... niet za čo. :pivo:
Prílohy
20200825_112223.jpg
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.