Akva pre mamu 84 l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 01 Okt 2020 13:10 pm

Matus: kebyze su este prazdniny a relativne krajsie pocasie, tak skocim do KE, momentalne to ale nejde, musim nieco pozhanat asi tu v PO alebo objednat...dikeska, vidina krevetiek zadarmo je veeeelmi lakava

Matte: toto mamine akva musi byt bez slimakov, resp bez malych nechcenych slimakov,

velke nejake kupim, asi objednam cosi zo shrimp.sk, a zrejme aj ryby ved po mesiaci snad mozem davat aj keby som ani raz vodu nemenil...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Reklama

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Marshall » 01 Okt 2020 14:04 pm

Musis pridat na svetle a viac vymien vody by tiez nezaskodilo.
S tymi krevetami by som trochu pockal. S hnedou riasou ti aj tak nepomozu a ked sa budu krmit, akurat ti poroznasaju a rozviria spory rias vsade, kde sa da. Skor nejakych otikov, alebo neritiny.
Shrimp.sk ma bezne cherry po 1,9€. To uz sa ti radsej oplati ist k Matusovi.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
Obrázok používateľa
Marshall
 
Príspevky: 162
Založený: 20 Jan 2018 21:28 pm

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod matte » 01 Okt 2020 14:32 pm

Seraph napísal:Matte: toto mamine akva musi byt bez slimakov, resp bez malych nechcenych slimakov,

to sa da bez chemie alebo bez helen?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 01 Okt 2020 15:47 pm

matte napísal:
Seraph napísal:Matte: toto mamine akva musi byt bez slimakov, resp bez malych nechcenych slimakov,

to sa da bez chemie alebo bez helen?

Taky je moj plan, ved ak si tam ziadne nedonesies s rastlinami, a pozuijes viac menej len in vitro veci, tak snad nebuduu.....aj ked uvidim pretoze samozrejme mam tam anubiasy, vallisneriu a s tymi som si to teoreticky doniest mohol....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod vincent van gogh » 01 Okt 2020 20:25 pm

No mohol by si pridať nejaké nové fotos. Nech s gustom pokritizujeme.....alebo pochválime. Ale pozor. Bez pomocnej mriežky ,ergo pravého uhla.....ňi krok!

Stav bez slimákov, to bude nadludský výkon. Ale šak v rozumniej miere ....
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 01 Okt 2020 22:34 pm

Najblizsie odfotim, akurat ta marsilea zatial sklamanie, rastie veeelmi pomaly, az musim porovnat fotky, ci vobec...vallisneria pekne odnozuje ale ma na sebe mnostvo hnedej riasy.....no pofotim najblizsie, ale s mobilom v ruke opat bude krivota...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod matus.galan » 03 Okt 2020 14:55 pm

Lukas ak mas niekoho v KE ako naposledy nie je problem, hodim krevetky do prepravneho sacka a donesiem aj tak pojdem do mesta. Pripadne ak potrebujes mam na predaj Clithon corona sun slimakov lebo som ich zobral viac ako potrebujem, tak mi napis a usetris si postovne zo shrimpu kedze to nie je dva krat lacne.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 03 Okt 2020 21:01 pm

Pripajam fotodokumentaciu:
marsilea hirsuta - myslim, ze rastie ale ultra pomaly....a samozrejme hneda zabehova
vallisneria: pekne odnozuje,
micranthemum: rastie, mnozstvo hnedej riasy v sebe
staurogyne: pomaly sa chyta ale hned riasa rovnako.

vo vseobecnosti riasa najviac na dreve ale samozrejme aj medzi rastlinami dost....
coskoro snad pridu nejaky pomocnici: matus by mi mal posunut nejake krevetky a predat nejakych slimacikov (velka vdaka) a chcel som este objednat aspon 4-5 ks otocinclus.....a zrejme rovno aj razbora espei....
Prílohy
IMG_20201003_154159.jpg
riasa na staurogyne a na crypto parva....
IMG_20201003_154202.jpg
s tymto bojujem vzdy ked k mame pridem, snad uz bude coskoro na ustupe....moje zbozne prianie
IMG_20201003_201957.jpg
celkovy pohlad po mojej udrzbe
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Pštros » 03 Okt 2020 22:08 pm

No, podla mna toto nieje riasa.
Isto nie hneda. Tu som mal viackrat a nikdy nebola takto 3D... skor nieco ako zelena prachhova, len hneda.
Naozaj casom sama vymizla, hlavne po doladeni svietenia.
Toto skor vyzera na nejaky bakterialny povlak.
Pred casom mi to zozralo novozalozene betarko u kamosky...
Z korena sa ten sliz rozvliekol po celom akva a o par dni zacali rastlinky hynut...
Nedokazem tam chodit castejsie ako raz mesacne, tak som len na fotkach sledoval totalnu skazu.
Inak, akvarko velmi pekne, vyzera to, ze to rozchodi.
Drzim palce.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 04 Okt 2020 09:52 am

trosku som patral, zrejme o "rhizoclonium"
http://www.apsa.co.za/xenforo/threads/r ... gue.15874/
co vy na to?
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 05 Okt 2020 20:54 pm

Dnes do akva pribudli od matusa clithoniky a krevetky....este som ich nevidel, davala ich tam bratova priatelka, tak snad preziju.....
skusim este otikov - necakam zazraky ale pomoct by mohli......robim teraz trosku castejsie vymeny vody, ale nemozem tam chodit, tak casto ako by som chcel.....a ak sa to nebude zlepsovat, tak poslednou moznostou bude, ze skusim aspon 3-4 dni blackout a uvidi sa...zatial ale chcem bojovat bez blackoutu
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod j » 06 Okt 2020 06:37 am

Clithony sú dobré čističe. Škoda že sa teraz dosť ťažko zháňajú. Aspoň v bežných akvaristikách čo mám na okolí som ich nevidel.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 06 Okt 2020 10:43 am

tak dnes rano som spravil cca 50% vymenu vody, pridal trosku excel, seachem prime (na odstranenie/naviazanie cpavku) a seachem stability (to davam po kazdej vymene) a vypol som svetle a akva prikryl/zatemnil....islo to zlym smerom a tej hnedej pliagy bolo uz celkom dost a malo to dost neblahy efekt na rastliny...stagnuju pripadne odhnivaju.....zajtra este pridu nejake rybky (otikovia) a amano krevetky, tak uvidime ale aspon 3-4 dni chcem ten blackout skusit.....
rozmyslam, kde mohla byt chyba (mam tam aj doctora, vo filtri je aj purigen) - napadaju ma dve moznosti, resp. isch spolukombinacia:
1. nie najcastejsie vymeny vody, kedze tam nebyvam a menil som cca kazdych 5 dni...zo zaciatku ale asi trebalo castejsie pri Platinum...no nedalo sa mi
2. neviem parametre vody, kedze je to vedlajsia obec a ta pliaga sa casto zajvuje ked je vela silikatov...aspon tak som sa docital....

uvidime po par dnoch.
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod j » 06 Okt 2020 10:59 am

Nepreháňaš to s tou chémiou? Vymenoval si kopu vecí čo do toho pcháš. Možno by bolo lepšie ísť na to prírodnou cestou, dať tam tie slimáky a krevetky a hlavne tomu dopriať viac času, aby sa to samé nejak zregulovalo.
Uvažujem aj či nemôže robiť problém tolko dreva na pomerne malý objem vody. Pri dreve si asi nikdy človek nemôže byť celkom istý či tam niečo skryto nehnije, resp či nevypúšťa nejaké sajrajty.

Inak sa mi to akvárko dosť páči a držím palce aby robilo radosť.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 06 Okt 2020 14:30 pm

nemyslim.....
od zalozenia som raz za tych par dni pri vymene vody dal aj seachem stability...jedno male viecko cca...a aj to som par krat vynechal...inak nic
a ano napadlo ma aj to drevo.....i ked mozno ako som pisal pri castejsich (kazde 2-3 dni) vymenach by som tomu bol predisiel...
tu chemiu (excel a prime) som dal prvykrat dnes...prime viaze cpavok a pru tejto pliage zvanej rhizoclonium, resp. brown diatom algae moze ist, ze boli hodnoty cpavku vyssie (kvoli menej castym vymenam ako by som chcel)

a ano davam tomu cas, aspon 3-4 dni chcem skusit ten blackout...snad to privelmi nepostihne rastliny...a snad clithony, krevetky, amano krevetky a otici zaberu aspon trosku....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod matus.galan » 06 Okt 2020 19:51 pm

Podla mna vela zivin a vela svetla, mam pocit ako keby to rastliny az spalilo a kedze zivin je vela riasa nabehla hned.

Osobne tento problem nepoznam a nikdy som ho nemal kedze pouzivam len klasicky strk a vsetko hnojivo ide na dno akva vo forme rozsypanych npk kapsul.

Dufam,ze sa to pozbiera lebo fakt by bola skoda keby to uplne odhnilo.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 06 Okt 2020 21:14 pm

ak by to bol nahodou fail, nevadi, posunie ma to dalej a raz to muselo prist, kedze zatial sa mi vacsie katastrofy vyhybali...
nehadzem ale flintu do zita...zajtra zrejme odkryjem na rychlo trosku, aby som vedel aspon 50% vymenu spravit, dolejem a zakryjem naspat...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Marshall » 07 Okt 2020 01:11 am

No myslim, ze si tu riasu diagnostikoval dost presne. Mal som ju jednym casom este v starom Groote. Objavila sa z nicoho nic a sirila sa fakt rychlo. Az som neveril. Zo zopar trsov tej riasy som mal za par dni celkom slusnu parochnu. Znicil som to 6% h2o2, ale dost to odniesli machy aj MC koberec.
Ak chces instantny vysledok, existuje jedna vec, na ktoru som narazil na Tom Barr report forum (to je ten chlapik, co vymyslel EI hnojenie) a to je JBL Algol. Ako sa on vyjadril, je to snad jedina vec proti riasam, ktora naozaj funguje.
Suhlasim a mozem potvrdit. Treba samozrejme dodrzat postup a vysledok je zaruceny.
Tiez nie som zastancom bezhlaveho liatia kdejakej chemie do akva. Toto je taka posledna instancia nervovym zrutenim.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
Obrázok používateľa
Marshall
 
Príspevky: 162
Založený: 20 Jan 2018 21:28 pm

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 07 Okt 2020 08:37 am

Marshall vdaka za tip, uvidim ako bude akva vyzerat tento tyzden,
ako pises: posledna instancia bude ten JBL Algol (akurat je trosku nedostatkovy po slovenskych strankach)
dnes pridu otikovia a nejake amano....uvidime, budem pisat :D
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Hora » 07 Okt 2020 09:19 am

Seraph napísal:tak dnes rano som spravil cca 50% vymenu vody, pridal trosku excel, seachem prime (na odstranenie/naviazanie cpavku) a seachem stability (to davam po kazdej vymene) a vypol som svetle a akva prikryl/zatemnil....islo to zlym smerom a tej hnedej pliagy bolo uz celkom dost a malo to dost neblahy efekt na rastliny...stagnuju pripadne odhnivaju.....zajtra este pridu nejake rybky (otikovia) a amano krevetky, tak uvidime ale aspon 3-4 dni chcem ten blackout skusit.....
rozmyslam, kde mohla byt chyba (mam tam aj doctora, vo filtri je aj purigen) - napadaju ma dve moznosti, resp. isch spolukombinacia:
1. nie najcastejsie vymeny vody, kedze tam nebyvam a menil som cca kazdych 5 dni...zo zaciatku ale asi trebalo castejsie pri Platinum...no nedalo sa mi
2. neviem parametre vody, kedze je to vedlajsia obec a ta pliaga sa casto zajvuje ked je vela silikatov...aspon tak som sa docital....

uvidime po par dnoch.

Môj názor je,že si si vsugeroval a aj to pravidelne prezentuješ,že je nutné u tohto substrátu meniť častejšie vodu,ale to nie je Amazonia.Tvoj substrát to nutne nevyžaduje,práveže dokáže v nepoužiteľnom stave sťahovať nejaké prebytočné živiny do seba a dusíkaté látky neuvoľňuje v štartovacej fáze,kým nie je po mesiacoch naakumulovaný prebytkami.
2x som použil Platinum a vždy som nabehol na dvojtýždňové výmeny od začiatku a v jednom mám,v druhom nemám cočkovanie.
Nepoužívaš plynné CO2,Platinum ti ustáli pri použití čerstvého substrátu pH na určitej hodnote +- 6,6,ty ale podporuješ sústavné kolísanie pH výmenami 50% vody,čo je veľa.Samozrejme všetko v súlade s nastavením sily % Chichirosa a dlžky svietenia.
Opätovné zastabilizovanie trvá určitý čas,neskúšal som merať (ani ma to nezaujíma s controlerom) koľko dlhých hodín,možno dní dosiahneš znova pH 6,6 a ty znova vymeníš do 5 dní litre vody.To je sústavný kolobeh.
Myslím,že kolísanie CO2 má svoj podiel.Tvoje úvahy o vypúšťaní čpavku si kde vyčítal? (ešte raz,to nie je Amazonia).
Používaním prípravkov je také nútené rýchlo dosiahnúť pekný vzhľad,no robíš zbytočnosti,ktoré nemusíš a sám :!: si rozhadzuješ stabilitu.
Ten JBL algol tu ako tutovku doporučoval aj snajprik,z núdze vyskúšaj,lebo budeš tieniť,meniť a stále budeš v smútku.
Potom akva nechaj žiť s rozumným nastavením svetla,keďže nevieš hodnotu CO2 a ostatných živín.

Pri používaní Platinum musím dopovať NO3,lebo to sa rýchlo vytráca,no mám dosť rastlín,ale je to dôležitý prvok pre rast.Keď ale meníš vodu tak často,v nejakom množstve ho určite obnovuješ,no prichádzaš o stabilné pH.To je všetko nekonečné polemizovanie bez údajov o zložení vstupnej aj akvarijnej vody,množstve živín a hľadanie príčin v iných faktoroch.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 07 Okt 2020 09:26 am

Hora rozumiem, ale tie vymeny vody prave neboli take caste.....kedze je to mimo mojho bydliska...
zo zaciatku som menil asi kazdych 5 dni niekedy az 7.....
prave pri tomto rhizoclonium, odporucaju menit teraz castejsie a dopomoct si napr. excelom...a ja uz vskutku neviem co robit...nechat zatienene? alebo kaslat na to a nastavit svietenie na menej (mal som asi 65 % nastavene 7 hodin)....to svetlo uz v sebe ma controller takze cez appku to nastavim ako chcem....

dnes tam idem a vlastne ani neviem co robit...chcel som troska excelu (odporucaju pri tejto pliage)....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Hora » 07 Okt 2020 09:39 am

neviem ako zareaguje tma,ja myslím,že nie,to nie je sinica a ak to je ten druh riasy,tak odstránenie nevhodných podmienok je viac
65% ? ja mám stabilné pH a nedovolím si tak svietiť,záleží však na výške osvetlenia od hladiny,ja ho mám v kryte neviem koľko cm
kým nemáš zelené povlaky,tak funguj a čo na to scaper z Prešova?
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod Seraph » 07 Okt 2020 10:06 am

scapera z Prešova som s tymto vobec neotravoval, ved nie som zaciatocnik...ale mam pocit, ze mi kedysi o blackoute ako o ucinnej metode rozpraval.....
chcem po tomto vsetkom nastavit svietnie na 50%, svetlo je blizko vodnej hladiny (do 1Ocm) kedze som nedokupoval ziadne nozky

do istej miery tam urcite zohralo ulohu aj drevo...na nom to myslim cele zacalo....
dnes pojdem ....vodu menit nebudem, i ked dost casto sa spomina zla udrzba ako pricina...a zle prudenie....tak ale s prudenim velmi nepohnem.....mozem vsak aspon jedno vedro skusit odsat a precitit filter v tej vode....dolejem vsak asi aj trosku excel....pretoze na viacerych zahranicnych forach odporucaju aj overdose excel....samozrejme nechcem to prehnat....rastlinky by mohli tu tmu chvilu prezit...musim to takto risknut...

edit: kamos (scaper) povedal, ze blackout je ucinna zalezitost, takze este aspon 4 dni vydrzim...potom by snad mala ist riasa lahsie prec, povysavame, .....a potvrdil mi, z vlastnych skusenosti, ze zaciatky trebalo aspon kazde 3 dni menit...taka je jeho skusenost, nehadam sa, len tiez som bol v tom, avsak okolnosti a to ze akva nemam pri sebe mi nedovolili....filter cistit nebudem...po blackoute dame vacsiu vymenu vody a snad bude dobre....
Naposledy upravil Seraph dňa 07 Okt 2020 10:19 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Akva pre mamu 84 l

Odoslaťod matte » 07 Okt 2020 10:19 am

Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.