Zacinam s 20l Krevetkariom



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod Servo » 29 Okt 2020 22:24 pm

Zdravim Vas,

Ako zaciatocnik som sa rozhodol zalozit si akvarium. Vzhladom na priestor a pripomienky zeny som sa rozhodol pre 20l krevetkarium( uvedomujem si ze cim mensie tym horsie/nestabilnejsie ale takto to zivot zariadil :)

Zalozene : 23.10.2020

Rastlinky : Hydrophila polysperma
Microsorum pteropus
Sagittaria subulata
Substrat : Japanese Soil
Filter : Dennerle nano eck ( zapnuty non-stop, nizky prietok ( cital som ze cierna riada ma rada pohyb vody)
Svetlo: Aquael Leddy plant 6w

Svietenie : 5-6 H denne (9-12/18-21)
Ohrievac : nemam , teplota v izbe 22-23 stupnov / tak isto teplomer v akvarku.

Po zalozeni aplikovane Seschem Prime / Stability

25.10. - vsimol som si stetinkatu riasu na Annubiase co som dostal gratis ku korenu ( dakujem pekne :))
-tak isto hneda riasa na rastlinach
26.10 - vymena vody 5-6 litrov (odstata z kohutika , nadavkovany prime + stability ), zredukoval som mach a to ze hodne
29.10 - vymena vody 5-6 litrov
- riasa hneda sa rozrasta , je uz na vsetkych rastlinach a zacina pomaly aj na skle
-doplnil som rastlinku Heteranthera zosterifolia do zadne casti asi 3 stonky ( kedze som sa docital viac rastlin , menej rias)
- zakupeny Seachem Flourish - ale nedavkujem, zatial to skusim nechat len na vymeny vody , uz teraz 5-6L kazdy druhy den.

Plan osadenstva: ak to vobec akvarko dotiahne do 3-4 tyzdna plan su krevetky a slimaky. Rozmyslal som povodne aj o par rybkach ale nebudem to silit vzhladom na velkost akvaria.
Prílohy
BB6D4479-E05F-423E-AE81-92BC3BC74927.jpeg
Po zalozeni
Servo
 
Príspevky: 12
Založený: 25 Okt 2020 22:50 pm

Reklama

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod Servo » 29 Okt 2020 23:33 pm

Chcem sa spytat , mam si kupit nejake testy na meranie latok vo vode? A podla toho sa zariadit , alebo proste pockat a dufat ze vymenami vody to bakterie casom zariadia ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Servo
 
Príspevky: 12
Založený: 25 Okt 2020 22:50 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod Seraph » 30 Okt 2020 09:16 am

vitaj na prvykrat nie zle, akurat mne sa nepaci, ze pri prednom skle je substrat zle rosypany, resp. nie je uhladeny do aspon nejakej rovinky, pripadne aspon do nejakej strany kopcek......s tymi kamenmi sa dalo este pohrat...ale ako pise ak je to na prvykrat nie zle.....neboj sa casom produ skusenosti.....

inack ak by som ja osobne zakladal akva: tak by som donho nikdy nedal rastlinku, ktora uz na sebe nejaku riasu ma.....a obzvlast nie ...ciernu stetinkovu...to je pre mna najhorsia pliaga...k sa ti aspon da, chyt list anubiasu a s druhou rukou skus tie male trsy co su na okrajoch listov dat prec...oni idu normalne "odtrhnut"

a chcelo by to nieco aj do substratu, napr. Hora by urcite poradil hellanthium tenellum

o hnedu riasu sa neboj to pojde prec...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod matte » 30 Okt 2020 17:15 pm

cauko, mam rovnake akvarium, ale bez filtra a nemam ziadny problem s nicim, nikdy som do neho nedal ziadnu zazracnu vodicku nic, len menim 5l vody raz tyzdenne a obcas zredukujem rastliny, v akvariu je zo 10 krevetiek, bojovnik, ampularia a rozny minislimaci, robi sa mi iba trochu prachovej riasy na skle od okna, na zaciatku som chvilu mal aj ja ciernu stetinkovu, nastastie rychlo zmizla, ked sa rozrastli rastliny, moje drevo uz ani nevidno
a ano aj mne Hora poradil hellanthium a som rad :)
drzim palce, celkom fajn zaciatok
download/file.php?id=22241&mode=view
Naposledy upravil matte dňa 30 Okt 2020 17:20 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod Servo » 30 Okt 2020 17:19 pm

Dikes, budem menit castejsie vodu a uvidime. Zda sa mi ze sa to kusok zlepsilo aj rastlinky vyzeraju uz kusok lepsie. Tuto “travu” som chcel ale povedali mi v obchode ze na to uz potrebujem COcko, tak som to hned zavrhol ako totalny zaciatocnik.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Servo
 
Príspevky: 12
Založený: 25 Okt 2020 22:50 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod Servo » 30 Okt 2020 17:21 pm

Cize mozem to tam dat aj ked nemam CO ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Servo
 
Príspevky: 12
Založený: 25 Okt 2020 22:50 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod matte » 30 Okt 2020 17:30 pm

hej ved ja nemam co2 a prosperuje mi
a dolej vodu do plna, ja mam 1-1,5cm od krycieho skla
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod Vajt123 » 03 Nov 2020 18:27 pm

Mám tiež presne také isté akvárium čo sa týka veľkosti vybavenia atd. Tiež iba 20l kôli pripomienkam ženy.
Substrát mám tiež Platinum Soil. Akva založené asi 2 mesiace.
Ten hnedý povlak som mal tiež. Aj nejaké riasy tam boli, tiež som začal mať stres. Po mesiaci som tam dal 11ks krevetiek neocaridina a behom 3 dní úplne zmizol hnedý povlak aj riasy.
Neviem či to bolo tým že sa to tam ustálilo alebo tým že to vyčistili krevetky, proste to zmizlo bez nejakého špeciálneho chemického zásahu.
Prajem veľa šťastia a čisté akva.
Obrázok

Odoslané z SM-G955F pomocou Tapatalku
Vajt123
 
Príspevky: 17
Založený: 03 Aug 2020 19:36 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod matte » 04 Nov 2020 09:21 am

tiez pekne :)
inak pri tychto denerle rohovych nano filtroch nechapem, ze v recenziach bud pisu, ze extra tichy, alebo extra hlucny, aj som rozmyslal, ci ho nevyskusam, ale asi ostanem bez fitra, zatial sa nikto nestazuje
https://akvarijni-filtry.heureka.cz/den ... r/recenze/
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod Vajt123 » 04 Nov 2020 09:33 am

matte napísal:tiez pekne :)
inak pri tychto denerle rohovych nano filtroch nechapem, ze v recenziach bud pisu, ze extra tichy, alebo extra hlucny, aj som rozmyslal, ci ho nevyskusam, ale asi ostanem bez fitra, zatial sa nikto nestazuje
https://akvarijni-filtry.heureka.cz/den ... r/recenze/
No ono je to tak, že filter treba dobre pripevniť. Ak je dobre pripevnený nieje ho počuť, no ak nevychytáš ideálne prilepenie je pravda že vibruje jak práčka.
A inak práve ty si mi nasadil chrobáka do hlavy že dám filter úplne preč, ale neviem so to celkom predstaviť keďže čerčením vody z filtra to akva prevzdušňujem. Ako to riešiš ty v 20tke ?

Odoslané z SM-G955F pomocou Tapatalku
Vajt123
 
Príspevky: 17
Založený: 03 Aug 2020 19:36 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod matte » 04 Nov 2020 10:12 am

ja mam 2 minicka bez filtra, obe zarastene, takze nie je problem s kyslikom, v 20l mam bettu a krevetky uplne v pohode
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod snajprik » 04 Nov 2020 10:17 am

Nič netreba cez hladinu sa dostatočne okysličí voda. Chovatelia pri veľkých množstvách krevetiek používajú na to oxydator v obchode to stoji 10-30€ da sa vyrobiť aj doma so štamprlíka :D taká fľaštička čo sa položí na dno a s nej sa uvoľňuje 100% kyslík, krevetky to nemusia mať, ale majú to rádií :) Jeden čas som toto použival, ale prišiel som na to že mi to netreba, lebo rastlinky mi bublinkuju jak beste pri silnom svetla a CO2 a oni takto vyrobia O2 10x viac :D https://www.shrimp.sk/oxydator-d-100l
https://www.shrimp.sk/oxydator-napln
https://www.shrimpworld.cz/sochting-oxy ... 60-l-i134/
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod matte » 04 Nov 2020 10:33 am

a netreba ani pri normalnom svetle a bez CO2 samozrejme :)
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod snajprik » 04 Nov 2020 10:43 am

Krevetky extra nenašpinia, tak že zopár rastliniek a je to na pohodu.
S oxydatorom je to o čosi lepšie :)
https://www.youtube.com/watch?v=w8HHVupLXzA
https://www.youtube.com/watch?v=0QqyDKN-ABE
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod matte » 04 Nov 2020 12:14 pm

:o tak to je celkom vtipne, asi krevetky "fetuju" cisty kyslik, ved su to velke vymyselnicky a mne pridu aj celkom inteligentne na to ako smiesne vyzeraju
snajprik pls ako dlho vydrzi ten oxidator na jednu napln podla teba? ked je k tomu mini 100ml naplne
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod matte » 04 Nov 2020 13:10 pm

a este jedna otazka, nevybija ten kyslik vzacne CO2 z vody? nie je to potom kontraproduktivne s ohladom na rast rastlin?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod snajprik » 04 Nov 2020 15:32 pm

1 OXYGEN mesiac vydrží jedno naplnenie pre 30L
2 oxygeny vydržia 2 týždne pre 60L
Tebe stači uplne 1 oxygen v skúmavke je tam na furt kým ho nestratíš :)
To je ten kamienok čo sa tam prikladá do skleničky.
To 10€ balene vydrží pol roka, peroxid sa da kúpiť v lekárni náklady v 1-2€ na rok
Používajú to krevetkary hlavne pre to čo si napísal sú viac nafetovane čistým kyslíkom su živšie, lepšie sa množia a aj viac vajíčok sa vyliahne :)
K rastlinka ak máš tam normálne nenáročne rastliny tak im to vôbec nevadí a vplyv na CO2 to tiež nemá.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod I.P. Pavlov » 05 Nov 2020 22:00 pm

matte napísal:tiez pekne :)
inak pri tychto denerle rohovych nano filtroch nechapem, ze v recenziach bud pisu, ze extra tichy, alebo extra hlucny, aj som rozmyslal, ci ho nevyskusam, ale asi ostanem bez fitra, zatial sa nikto nestazuje
https://akvarijni-filtry.heureka.cz/den ... r/recenze/

On tento filter sa trochu divne skladá a naopak rozoberá pri čistení. Ak sa poskladá správne je tichý. Môžem doporučiť. Je to divné, ale je i napriek veľkosti dobrý až výborný filter! Aquaely sú proti tomu filtru hučiace a brnčiace šunty.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod Servo » 09 Nov 2020 22:25 pm

Tak pomalicky sa to zabieha, hneda riasa sanstale drzi , par malickych lozisk ciernej odstranujem manualne. Vymena vody cca kazdy druhy den 1/3 az 1/4.

Chcel by som sa spytat kedy mozem nasadit slimaky (Ake?) a kedy krevetky. Kupil som si cisto orientacne testy ( len tie papierikove) a aspon podla toho vsetko vyzera v norme.

Viem ze do tychto miniciek sa rybycky neodporucaju ale predsa len by som sa spytal ci nie je ziadna moznost? Dcera by sa potesila ale nebudem to silit.

Este otazocka, ako casto cistit filter? Predpokladam ze pokial tam nieje osadenstvo tak netreba.

Dikes
Prílohy
image.jpg
Po 2 tyzdnoch
Servo
 
Príspevky: 12
Založený: 25 Okt 2020 22:50 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod I.P. Pavlov » 10 Nov 2020 14:30 pm

Filter bez osádky tiež vyčisti, ale vo vode odpustenej z akvária. Nie po vodovodným kohútikom. Ja nedoporučujem do takých akvárií rybky. Máš kopu druhov krevetiek. Ak už tak boraras brigitae. Nie však 20
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod matus.galan » 12 Nov 2020 14:47 pm

Za mna super aj ked ta vallisneria tam bude santit riadne :) ja mam takuto 20tku a v nej krasnu bojovnicu. Takze ak nie micro tpryby ktore sa boja, siel by som do bojonice, ktora nie je tak bojazliva a ak sa budete starat mala by robit zopar rokov radost.

Inac vodu doplnit este viac, 1cm od okraja bude stacit.

Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod Servo » 12 Nov 2020 15:06 pm

Este by som sa chcel spytat jednu vec. Teda 2 :)

1) Vsade sa pise (spon som sa docital nafore) ze pri zabehu akvaria je lepsie svietit menej. Akvarko ma cca 3 tyzdne. Doteraz som svietil cca 5 hodin. Nikde sa ale nepise kedy je ten spravny cas to posunut. Chcel by som pomaly svietit viac (cca 8h) , najme pre rastlinky. Ako to zrealizovat ? Posuvat po hodke alebo hned na 8.

2) chcel by som kupit externy filter. Jednak pre to aby vnutorny znytocne nezaberal miesto a jednak pre pohodlnost cistenia, ale spravi sa tym padom miesto na ohrievac. Chapem ze s externym je viac prace, ale
Minimalne s nim mozem pracovat/cistit bez toho aby som sa babral v akvariu. Zatial som nasiel eheim 2211 alebo tetratec 400 . Len sa chcem spytat ci to na takyto mini objem nebude moc velke.

3) ohladom svietena. Teraz mam svetlo 6w. Chcel by som kupit chihiros led a 25 ktore ma 15w. Nebude to moc sila?
Ked mam 6w a svietim 2 krat tolko povedzme je to ako 12w ? ( asi blba otazka ale tak co uz )

Dik moc za pomoc.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Servo
 
Príspevky: 12
Založený: 25 Okt 2020 22:50 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Nov 2020 16:50 pm

1) Môžeš postupne pridávať, trebars po hodine, nebál by som sa po dvoch
2) S externým nieje viac práce, omyl! Naopak čistenie je občasné. Ja čistím raz za 8 mesiacov, niektoré raz za rok. Je to skutočne tak! TT 400 bude moc, ten 2211 bude O.K. ale on nemá ventily. Popozeral by som sa i po takomto type
https://www..akvaobchod.sk/blau-externy- ... 360-p-3195
Skús vojsť do tejto témy:
aky-filter-do-30l-akvaria-t530.html
3) No svetlo musíš prispôsobiť rastlinám. U teba nevidím rastlinu, ktorá by bola náročná na svetlo, možno 10-12W
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zacinam s 20l Krevetkariom

Odoslaťod Servo » 12 Nov 2020 19:37 pm

Ej skoda, tek tetratec sa mi pozdaval viac. Chcel by som daco co potom mozem dat aj povedzme do 60-100 L akva. Cena moc nehra rolu, ten tetratec sa mi jednoducho paci ale teda skusim ten eheim ( su tu aj ludia co maju aj vacsie filtre ako 400 v 30L :D Este raz vdaka za rady.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Servo
 
Príspevky: 12
Založený: 25 Okt 2020 22:50 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.