130l nenarocne rastlinne



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

130l nenarocne rastlinne

Odoslaťod r.r.r » 14 Dec 2020 21:48 pm

Ahojte,
mam 130l - 34,5 x 96,7 x 39cm(+1cm po krycie sklo) a chcem ho komplet restartovat. Par rokov v nom zili tlamovce zlte 8ks a potom zrazu odisli. Uz je to nejaky cas, tak som akva zanedbal a je zariasene.

Sucasny stav:
na dne jemny svetly piesok, filter Aquael (ide do recycle-smetia), svetlo Daylight 30W T8 6500K a Sylvania GRO LUX F30W/GRO-T8(cerveno-ruzove svetlo), cca 15ks anubiasov (velmi sa im nedarilo, vobec neprosperovali, len sa trochu mnozili), bez zivocichov.

Planujem: primarne rastlinne akva a kedze som zaciatocnik, tak s nenarocnymi rastlinami a nejakymi rybkami , max 2-3 druhy, ale to naozaj neviem zatial ake, mozno dam len napr. 22 neoniek :D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :| :mrgreen: :angel: :dead: :kiss: :pivo: .

1. dno: biely strk 2-4mm. 3-5cm. Cital som par dni o vyzivovych substratoch, ale bojim sa, ze by to u mna dopadlo zle.
2. filter: Eheim Biopower 240 - neviem ci nie je prilis vysoky (ma 32,5cm). musi byt vnutorny.
3. ohrievac na 25C?
4. svetlo povodne. svietit 6hodin prvy mesiac, potom postupne na 10hod/den.
5. Koren - povodny je zariaseny, ale velmi pekny, je mozne ho ocistit, alebo ho mam vyhodit?
6. Kamene, ocistim, pripadne aj octom, vyvarim.
7. rastliny podla toho co zozeniem, alebo co mi odporucite. Chcel by som ocistit moje anubiasy od rias, ale neviem ci je nieco na to ako iba mechanicky listok po listku. Alebo ich mam radsej vyhodit? Kupim nejake nenarocne, kolko ma peniaze pustia, cim viac, tu chcem investovat zlate tehly.
8. Pridam nejake hnojivo ku korenom gulicky/tabletky, co budu mat v obchode, nikdy som nehnojil, pridam podla navodu.
9. napustim 1den odstatu vodu, vymienam pocas zabehu 2x za tyzden 1/3.
10. skusim po menej pridat aj Easy carbo uz pocas zabehu? CO2 nemozem mat. nemam priestor na nic mimo akva.
11. po zabehu uvidim , ake mam rastlinstvo, ako s rybickami, budem pozorovat rastliny, vymienat vodu, cistit filter vo vode z akva, atd ... .

Co je zle?
Dakujem pekne za kazdu dobru radu.
r.r.r
r.r.r
 
Príspevky: 6
Založený: 13 Dec 2020 16:13 pm

Reklama

Re: 130l nenarocne rastlinne

Odoslaťod snajprik » 14 Dec 2020 22:11 pm

130L tlamovce, zanedbaná údržba, nemusím byť veštec aby som vedel na čo pošli :)

130L na rastlinne akva je super.
1. Hneď vidím problém pri prvom bode, samozrejme že tam kúp aktívny výživoví substrát. Odpadnú ti problémy s hnojením na dlhé roky. https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... y-substrat
2. Filter. Je to predražené čerpadlo zo špongiou, čerpadlo maš, kup tam nejaku špongiu naň a maš po probleme https://abc-zoo.sk/263-bioakvacit-filtr ... tm-30.html
3. Ohrievač? Na čo?
4. Svetlo ...
5. Koreň vykup ho v Save.
6. Kamene netreba.
7. Rastliny ...
8. Hnojenie netreba
9. Výmeny vody, keď sa dobre zabehne stačí aj 2x za mesiac
10. uhlík sa môže pridávať kedykoľvek, len bacha na dávkovanie
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: 130l nenarocne rastlinne

Odoslaťod lubosmihula » 15 Dec 2020 10:14 am

Píšeš, že chceš cca 3 druhy rýb. Mne osobne sa veľmi od určitej doby začali páčiť akvária jednodruhové. Nazval si sa začiatočníkom, ale to som aj ja. Akvaristika je o vzdelávaní sa na dlhú dobu a tak by som bol rád, ak by som ti nasadil chrobáka do hlavy.
Skús biotopové akvárium (také, kde rybky a rastliny pochádzajú z jednej oblasti) napr, juhovýchodná Ázia, Afrika, Južná Amerika...
Pred tým, než začneš niečo podnikať, naštuduj si ryby, rastliny... A posunieš sa do inej úrovne. Tu na Akva.sk v sekcii KLUB - Časopis Akvárium nájdeš neviem v ktorom čísle presne túto problematiku. Myslím, že článok sa volá Je libo Juhovýchodní Ázii ?.
Popremýšľaj
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: 130l nenarocne rastlinne

Odoslaťod matte » 15 Dec 2020 10:24 am

eheim biopower je dobry vnutorny filter, naco by si ho zhorsoval skaredou spongiou, ked tam si vies vyskladat filtracne media, ja mam 200 a cistim raz za 1,5 mesiaca, spodne dve oddelenia daj spongie potom 2 oddelenia s keramikou a pred hlavou filtra spongia co tam je..
urcite chod do vyzivneho substratu, ten co snajprik navrhol je urcite jeden z najlepsich
s co2 by som sa nezatazoval byt tebou, ked chces nenarocne rastlinne akva
kup substrat, daj poriadny koren (ak vyhovuje tvoj ocisti ho poriadne), ja menim 20% raz tyzdenne
rastliny nenarocne https://www.aquascaperi.sk/rastliny/?pv63=321
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: 130l nenarocne rastlinne

Odoslaťod r.r.r » 15 Dec 2020 20:16 pm

Super. Dakujem Vam vsetkym.
Pozrel som si aj ten clanok v casopise akvarium. Viac veci som si precital. Inspiroval ma, biotopove, detto aj JV azia, jednodruhove mam povodne aj v plane(max 2-3druhy - myslel som tym, ze este nejaky druh poziarac rias a pod.) uvidim aku floru a faunu zozeniem, priorita bude flora.
1. DNO: 3ks INVITAL Japanese Soil 8l Powder
2. FILTER: mam konkretne Aquael Fan 3 plus. Je na nom zle riesena regulacia, casto sa mi samovolne rozobera a neviem to riadne opravit, preto ho chcem vymenit. Ak mi mozte poradit riesenie(vnutorne), budem rad. (Myslel som, ze kupit novy Eheim Biopower 240 je dobry napad) Inak ho tam asi skusim este raz nechat, ale asi kupim novu spongiu (aj ked vyzera uplne v pohode) nech minimalizujem zarodky rias. (stale bezi v akva)
5. koren do sava? Na ako dlho to mam dat do sava? Potom ho asi poriadne preplachnem v cistej vode. Savo nepouzivam.
r.r.r
 
Príspevky: 6
Založený: 13 Dec 2020 16:13 pm

Re: 130l nenarocne rastlinne

Odoslaťod j » 16 Dec 2020 07:32 am

Biopower je fajn - kludne si ho kúp. Mám ho v dvoch akváriách. Tá 240 je dosť vysoká - over si či sa ti do toho akvárka zmestí.
Myslím že by ti tam stačil aj menší model, hlavne ak to bude zariadené (a zarybnené) s rozumom.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 130l nenarocne rastlinne

Odoslaťod r.r.r » 16 Dec 2020 21:13 pm

Super Dakujem za radu.
Substratu kupim len 2x 8l. Na polochu 34,5 x 96,7cm by to malo s rezervou stacit.
Rastliny planujem tieto kupit (v kosickoch z rostlina akvaria cz):
3x Eleocharis parvulus / minima
2x Microsorum mini
2x Cryptocoryne nevellii
2x Vallisneria asiatica
a k tomu moje anubiasy (aj ked su povodom z afriky a nie z azie ako kupovane), ocistim ich mechanicky od rias v cistej vode z kohutika vo vedre. Mam 1ks asi s 25cm stonkou, asi 7ks 10cm gule a mnoho mensich.

Vybral som nieco nevhodne, alebo nieco co bez CO2 neprezije, a pod.?
Diki
r.r.r
 
Príspevky: 6
Založený: 13 Dec 2020 16:13 pm

Re: 130l nenarocne rastlinne

Odoslaťod r.r.r » 16 Dec 2020 21:46 pm

Asi si to budem musiet naprv nakreslit aj s korenom a pripadne kamenmi.
Vallisneriu chcem dat pred filter.
Microsorum mini na koren (ma cca 40cm vodorovne)
Tie Eleocharis parvulus / minima su asi trochu narocnejsie a preferuju chladnejsiu vodu, tak neviem aku teplotu dat, ci nechat bez ohrevu 21-22C co mame bezne v miestnosti.
Mam pocit, ze je to aj malo, ale ked pridam aj tie anubiasy(asi Anubias barteri) , tak by to na start mohlo byt akurat.
r.r.r
 
Príspevky: 6
Založený: 13 Dec 2020 16:13 pm

Re: 130l nenarocne rastlinne

Odoslaťod snajprik » 16 Dec 2020 22:40 pm

Eleocharis parvulus / minima. https://rybicky.net/atlasrostlin/eleocharis_pusilla Živiny máš, silnejšie svetlo nie je problém, ale čo s tým CO2?
Trochu mam s teba zmiešane pocity, tvrdil si že chceš nenáročne akvárium slabé svetlo bez CO2 a teraz vyrukuješ že chceš mať kobercovky na dne :) Tak ako si sa rozhodol dávkovať CO2? burčiak bomba tekuté CO2 :mrgreen:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: 130l nenarocne rastlinne

Odoslaťod r.r.r » 16 Dec 2020 23:01 pm

neviem dat burciak, nic externe, jedine prilievat rucne.
bude sa darit eleocharis s tekutym co2?
Ostatne mozno budu prosperovat aj bez pridavania CO2?

este sa mi paci Hygrophila corymbosa, len uz mam pocit, ze je to vela druhov, ci radsej nie viac kusov.

/EDIT:
Aj ja mam zo seba uz zmiesane pocity, tak sa trochu uzemnim a bude to bez CO2/s tym svetlom co mam.
Takze nekupim Eleocharis a radsej zvysim pocty kusov a pridam este 2 Hygrophila corymbosa
Tak by to mohlo byt ok?
r.r.r
 
Príspevky: 6
Založený: 13 Dec 2020 16:13 pm

Re: 130l nenarocne rastlinne

Odoslaťod j » 17 Dec 2020 07:28 am

Ak chceš mať niečo pri zemi, tak skús zohnať nejaké nižšie kryptokoryny. Časom vedia pekne pokryť väčšie plochy.
Len tak pre ilustráciu tu dám link na moju "áziu" - 80l, obyč. štrk, bez hnojenia, kryptokoryny, Eheim Aquaball, 2x15W T8: j-detske-akvarium-t14653-144.html (obtázky celkom na spodku stránky). Tento rok som robil nejaké experimenty s inými rastlinami, ale postupne sa to samovolne vracia do tohoto stavu.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 130l nenarocne rastlinne

Odoslaťod snajprik » 17 Dec 2020 07:40 am

Na štrku by ti kobercová neprežila učíte bez CO2, ale pre srandu skús jedno balenie kúpiť. Lebo ten aktívny substrát vodu upraví na potrebne parametre a keď to posadíš na miesto pod svetlo bez tienenia, možno nejaký uhlík si ta kobercovka nájde.
V krevetarku mam tiež Eleocharis parvulus, ako vyrástla na CO2, ale teraz som pol roka CO2 nedával a nezdá sa, že by jej to škodilo. Uvidíš
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: 130l nenarocne rastlinne

Odoslaťod r.r.r » 17 Dec 2020 13:43 pm

Dakujem za rady. Super ste mi pomohli. Ked sa nebude darit rastlinkam, kupim easy carbo.
Idem to uz objednat, nech tam ma zatial kapor miesto na stedry den, hhh :P Objednane.
A krasne mate akvarka, klobuk dole.
Ahoj /all
r.r.r
 
Príspevky: 6
Založený: 13 Dec 2020 16:13 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.