Nový dom Nové akva



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Nový dom Nové akva

Odoslaťod I.P. Pavlov » 28 Dec 2020 21:11 pm

Bolo chybou meniť 70% vody. Proces týmto začal odznovu. Nechápem prečo doplňuješ CO2 vitalom, keď máš fľašu. Myslím si, že je to dôsledok presýtenia vody živinami a vitalom. Nastalo u teba biogénne odvápnenie. Teraz to už nechaj tak a sústreď sa na výmenu 1/3 vody. Pozor!, nie často. Vydržať, zastabilizuje sa to. Nechať a nič nemeniť (okrem vody). všetko chce čas
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Reklama

Re: Nový dom Nové akva

Odoslaťod Jozef881 » 28 Dec 2020 22:19 pm

Ten bordel čo mi pláve v akváriu, nie je z dreva a na dreve sa mi nič nerobí. Tak toto som vylúčil. Nalevnik to podľa mňa tiež nebude, nemám tam hmlu ale ako keby nakrmim rybky a ostane tam drobotina s krmiva. Povysaval som dno, časť vody som vypustil a vyčistil som predfilter, bolo to o mnoho lepšie ale prešli tri dni a je to podobné ako predtým, nechápem ako sa môže tak rýchlo zasviniť predfilter, už je zase hnedý ??? Mám ešte menšie akva dno som nečistil riadne dlho už je tam riadny sajrajt a voda je krištáľovo čistá. Posledné čo má napadá je že nemám zabehnuté akva a baktérie nestíhajú biologické čistenie. Ja už neviem...

Obrázok

Obrázok
Jozef881
 
Príspevky: 17
Založený: 18 Nov 2020 19:17 pm

Re: Nový dom Nové akva

Odoslaťod Jozef881 » 28 Dec 2020 22:29 pm

Odkedy som vymenil vodu a prerobil akva som vital nedal, CO2 dávam iba z fľaše aj to len po trošku.
Jozef881
 
Príspevky: 17
Založený: 18 Nov 2020 19:17 pm

Re: Nový dom Nové akva

Odoslaťod angelika » 28 Dec 2020 22:56 pm

Ja nechcem byť chytrá alebo tak, ale CO2 Vital a podobne tekuté akože CO2, je vlasne dezinfekcia, obsahuje to gutaraldehyd. Rastliny z toho zo začiatku rastú a potom svoj rast zastavia. Používa sa to injekčnou striekackou priamo na riasy, ktoré sa rozpadnú, ale inak to akvarku absolútne neprospieva.
Je to známa vec, fascinuje ma, koľko ľudí ntu na fóre to používa a zatiaľ sa nad tým nikto nepozastavil.
Už len to tekuté.. ab CO2 skapalnelo, musí byť pod tlakom. To by ta plastová fľaška fakt nevydržala

Odoslané z HRY-LX1T pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Re: Nový dom Nové akva

Odoslaťod snajprik » 29 Dec 2020 01:11 am

Angelika, o uhlíku je to cca s 80%. Je to stavebný prvok všetkého živého na tejto planéte. A aj Uhlík sám o sebe je dezinfekcia. Plní sa do fliaš s pitnou vodou aby vydržala dlhšie, malinovky, pivo... ak máš v akváriu viac ako 40mg/L uhlíku to zabíja spory baktérii a riasa ti nerastie, dáš ho tam trošku viac tak zabije ti aj rybičky. Testy na akváriových rastlinkách ukázali, že aj tým najnáročnejším vodným rastlinám stačí 7mg/l CO2...
Tekutý uhlík nie je iný, uvoľňuje sa po dobu 24h a ak to s nim preženieš zabije ti rastliny aj ryby. Tekutý uhlík nie je blbo vzdorný, niektorý majú akvária 50L a leju tam od oka 20-50ml trochu sklerózy a nalejú ho tam aj 2x za deň, alebo celu rodinu napadne tam uliať trochu tekutého CO2, alebo si nevedia spočítať skutočný objem akvária, napríklad 50L ale - sklo – substrát – dekorácie – nenaplnene po okraj a výsledok je 30L skutočný objem vody. Potom sa čudujú že keď tam nalejú 50ml tekutého uhlíka čo stači pre 2500L akva že im to spali rastliny a pokapú ryby.
Poznám rastlinkarov ktorý pestujú rastliny na tekutom uhlíku viac ako 5 rokov a nevedia si ho vynachváliť, krásne rastlinky bez rias. Aj ja som fungoval skoro rok na tekutom uhlíku a bez problémov, na droždiak som prešiel kvôli pohodliu, že ten stačí namiešať raz za mesiac či dva mesiace a mam pokoj blbovzdorne bezpečne, a veľmi jednoduché, najnáročnejšia časť pri droždiaku je navážiť 2g droždia na digitálnej váhe čo zvládne aj 3 ročne decko jediná vec čo sa pri droždiaku da pokaziť. Ale nájdu sa aj tu ľudia čo tam nasypú 10-20g droždia ať to buble :D
Bezpečne dodávanie uhlíka do akvária sa da robiť akýmkoľvek spôsobom, len treba na to tri základne veci, 1. vedieť čítať 2. vedieť počítať 3. nebrať invalidný dôchodok na hlavu.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Nový dom Nové akva

Odoslaťod angelika » 29 Dec 2020 06:44 am

Je vidieť, že na Slovensko ešte nedorazili všetky informácie, ale máš pravdu - treba čítať, tým by som v tvojom prípade začala. Každopádne nebudem ti to vyvraciať, máš právo veriť tomu, že "tekuté CO2" je akváriu prospešné. A poznámku o dôchodku na hlavu nebudem brať osobne, ale v ďalšej debate s tebou nemá zmysel pokračovať.
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Re: Nový dom Nové akva

Odoslaťod I.P. Pavlov » 29 Dec 2020 12:56 pm

angelika napísal:Je vidieť, že na Slovensko ešte nedorazili všetky informácie, ale máš pravdu - treba čítať, tým by som v tvojom prípade začala. Každopádne nebudem ti to vyvraciať, máš právo veriť tomu, že "tekuté CO2" je akváriu prospešné. A poznámku o dôchodku na hlavu nebudem brať osobne, ale v ďalšej debate s tebou nemá zmysel pokračovať.

Výborne si "snajpríka" vystihla! :pivo: Drž sa svojho, áno tekutý uhlík je glutaraldehyd, hlavne to "dehyd" je zavádzajúce. Niektorí akože "odborníci" s týmto prišli a prináša im peniaze, tak prečo by to nechválili?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Nový dom Nové akva

Odoslaťod I.P. Pavlov » 29 Dec 2020 12:59 pm

snajprik napísal:Angelika 3. nebrať invalidný dôchodok na hlavu.

Tiež si nedávam servítku na ústa, ale toto si trošičku prehnal! Radšej hamovať ako banovať.....
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Nový dom Nové akva

Odoslaťod I.P. Pavlov » 29 Dec 2020 13:02 pm

Jozef881 napísal:Odkedy som vymenil vodu a prerobil akva som vital nedal, CO2 dávam iba z fľaše aj to len po trošku.

Dávať CO2 po troške je dosť divné. Nemáš CO2 test? Dropschecker? Tak si ho urýchlene nasaď. Vieš kde je tvoj problém? Máš to pretechnizované. Nieje ten predfilter vlastne "zafilter"? Takto to nevidieť, neviem posúdiť. Použiť mosadzné "súčiastky" je riskantné. Ja by som ich okamžite nahradil plastovými. Prečo a načo ten "predfilter?"
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Nový dom Nové akva

Odoslaťod Jozef881 » 30 Dec 2020 12:56 pm

Mám aj test a mám aj dropschecker, tekutinu v dropscheckeru mám slabo zelenú no a mala by byť skôr tmavo zelená, CO2 dávkujem cez ihlový ventil, 1 bublinka skoro za 2sek. Je to asi dosť málo ale mám tam slabšie osadenstvo rastliniek. Predfilter mám pred vstupom do riadneho filtra, preto 2x lebo mám 2x nasavanie (Eheim 3 Prof. 1200xl). Tie mosadzné fitingy tak to máš pravdu. Ale sú v porovnaní z plastov. menšie z výborným prietokom. Viem že budú časom černať a pravdep. uvoľňovať nejaké látky. Vymením časom. Predfilter som dal kôli tomu aby som obmedzil nasávanie bordelu do hl. filtra, predfilter v hl. filtri je podľa mňa nič moc, no a do hl. filtra som pridal porezny materiál. Nechám to teraz tak akurát vyčistim predfilter a počkám čo sa bude diať. Len stále neviem pochopiť prečo sa ten predfilter tak rýchlo zakadil ? Ak by toto všetko išlo do hl. filtra tak neviem či by si stým poradil, keď tam je oveľa menší predfilter.
Jozef881
 
Príspevky: 17
Založený: 18 Nov 2020 19:17 pm

Re: Nový dom Nové akva

Odoslaťod I.P. Pavlov » 30 Dec 2020 21:19 pm

Mno, tak ja by som neriešil predfilter a to z toho dôvodu, že hlavný filter "trpí". Možno sa o tom čochvíľa presvedčíš. Ak je do neho obmedzovaný prítok, teda tok vody, znížuje sa výkon. Voda do neho musí ísť čo najľahšie a s čo najmenším odporom. No uvidíš. Či by veľký filter zvládol ten bordel? Určite áno, od toho predsa je a v ňom sa ten odpad pomocou nitrifikačných baktérií rozloží a vyprodukuje už len "potravu" pre rastliny. Toto je cieľom filtrácie. Ty ju však vnímaš ako mechanickú a tá je opakom toho, čo filtrom máme dosiahnúť, tou je biologická filtrácia. Mosadz zabíja úžitočné, teda nitrifikačné baktérie. Tu je mierená moja rada. Je na tebe ako s ňou naložíš. Svetlo zelená farba v DC je práve dobrá, taká má byť
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Nový dom Nové akva

Odoslaťod Igor010 » 31 Dec 2020 17:21 pm

angelika napísal:Je vidieť, že na Slovensko ešte nedorazili všetky informácie, ale máš pravdu - treba čítať, tým by som v tvojom prípade začala. Každopádne nebudem ti to vyvraciať, máš právo veriť tomu, že "tekuté CO2" je akváriu prospešné. A poznámku o dôchodku na hlavu nebudem brať osobne, ale v ďalšej debate s tebou nemá zmysel pokračovať.


https://www.youtube.com/watch?v=oMFGmYm ... kvaristika

Odporúčam pustiť od 48:30 kde sa k tekutému co2 vyjadrujú.
Igor010
 
Príspevky: 69
Založený: 25 Okt 2019 20:21 pm

Re: Nový dom Nové akva

Odoslaťod I.P. Pavlov » 01 Jan 2021 15:15 pm

Nepatrím do skupiny ľudí, ktorí sú konšpiratormi kadečoho, no čo si čakal, že povie ten, čo sa živí predajom tekutého uhlíka, teda nie len. Reklama ako každá iná, rozumieš? Ja radšej verím serióznému laborátoriu. Tam som si bol dať urobiť rozbor. Nebudem tu robiť antikampaň na reklamu. Vychádzajme z jednoduchého príkladu, ak by to bola pravda, nemali by sme problémy zo žiadným prírodným rybníkom
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Nový dom Nové akva

Odoslaťod snajprik » 01 Jan 2021 22:35 pm

No veď ten glutaraldehyd je čo? sumární vzorec C5H8O2 5x uhlik 8x vodik 2x kyslik, važi 102% vody tak že pekne ide ku dnu a postupne sa rozpúšťa za 24h
• CO2 je plyn ktory vo vode ma zloženie ako kyselina uhličitá H2CO3 2x vodik 1x uhlik 3x kyslik
• Nemysli si že plynne CO2 ktore vo vode ma zloženie H2CO3 nema podobny dezinfekčny efekt, lebo ma, len ho tam musime dať viac.

Taký detail, keď máš dobre zasvinení filter (akva) s hromadou nitrifikačnych baktérii s dostatkom žrádla, tak vedia vyprodukovať toľko CO2 ako burčiak, lebo ten tiež funguje na princípe baktérii čo papajú a produkujú CO2.
Napríklad taká potrava 1g sušenej potravy vyprodukuje 1000mg/l CO2. Stačí prekrmovať, +filter čo to zmakne spracovať a CO2 je dosť :D
Napríklad v mojom krevetarku rastliny krásne rastu bez CO2, mam cca 1cm bodrela na dne neodkalovane od založenia, kŕmenie sušená pokrýva, zelenina, ovocie, žrádlo pre ryby, tak že ten bordel dokáže zraziť PH 6,5 a aj CO2 je tam zopár mg/l Koberčeky mi rastú do krasy :mrgreen:
Osobne neodsudzujem žiaden spôsob dodávania uhlika, keď rastlinky pekne prosperujú a akvárium je krásne zelene :pivo:
Pri tekutom uhlíku ( glutaraldehyd C5H8O2 ) je ten problém, že sa da veľmi ľahko predávkovať akvárium, chce to striekačku, lebo podla tej odmerky je to +- 10ml. Potom niet divu že pri 10-20 násobnom prekročení je problém, ale to už nieje chyba tekutého uhlíka. Ja som bežal rok na tekutom uhlíku a machy nemali žiaden problém všetko pekne rástlo, 2,5L tekutého uhlíka prešlo mojim akváriom bez problémov.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.