projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod melbymbo » 12 Jan 2021 15:44 pm

Juuu, skvelý odkaz, chlapík na to ide presne podľa mojich predstáv, večer idem študovať. Snáď tam bude kopec skvelých informácií. Veľká vďaka
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Reklama

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod snajprik » 12 Jan 2021 16:23 pm

Larix akva, to je kapitola sama o sebe, ja tomu hovorím alchýmia najvyššieho stupňa,
to ťa čaká veľa písmenkovej polievky aby si to dal ako on :mrgreen:
Ale k veci.
Sú akvária čisto na štrku piesku či íle, lenže dúfam, že si s chémie mal jednotku, bo ja nie :) to musíš hnojiť tekutými hnojivami, testovať a týždenne meniť 50% vody. Je to celkom slušná alchýmia. Ja kým som ju pochopil a zvládol aspoň základne, tak mi to trvalo 2 roky a lacné to nie je ani pri 100L akva nie to ešte u 1000L :D
Používa sa to hlavne pri trochu hrabavých rybách. Takto mam robene svoje 600L akva. To bolo plánovane ako rastlinne akvárium s cichlidami. Tu som si nemohol dovoliť ľahký substrát, ten by lietal až ku hladine, tu som musel improvizovať.
Akva 160x60x60
Dno 20L substrát pre vodne rastliny, 25kg filtračný piesok 0,8-1,6mm , 50kg filtračný piesok 1,6-4mm
Filter, tak 600L akva s cichlidami len tak hoci čo nepotiahne, prepad sa mi videl komplikovaný, tak to som riešil DIY rohovým filtrom (hamburger), 11L špongia 30 zrnitosť, za nim sa schováva CO2 ohrev 2L filtračných guličiek 2L zeolit a samozrejme čerpadlo.
Problém je v tom že som tam pred cca 4 rokmi dal len 20L substrátu pre vodne rastliny ktorý došiel, až som na seba nasraty, že som ho tam nedal viac, tak že začiatkom leta ma čaká prerábka.
Teraz aby mi to neskolabovalo, tak hnojím a častejšie mením vodu. Pred tým mi stačilo meniť raz do mesiaca vodu, niekedy som nemenil ani 3 mesiace a v poho všetko rástlo voda bola čista, total bez údržbové, lenže teraz živiny došli rastlinky chradnú a vodu nečistia, tak že musím ja. Je to makačka týždenne 20% vody + hnojenie aby to zase bolo pekne zelene, nejak to tie 2-3 mesiace vydržím.
Len tak zo srandy na prednú časť som hodil koberček, či dostatočne hnojim a COčkujem a začína sa pekne rozrastať :roll:
Prílohy
akva.jpg
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod matte » 12 Jan 2021 18:24 pm

no samozrejme viacero vas je tu velkych machrov :pivo:
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod melbymbo » 12 Jan 2021 18:39 pm

Cichlids som mal kedysi v 200l akva, je to krása pozerať ich život,ako sa hrajú, bijú, piesok prenášajú, ulity zabyvaju. Aj je mi za nimi smutno

No chémia, keď mi to niekto vysvetli tak pochopím. Najlepšie sa mi učí takto. Keď to čítam niekde z kníh, kde to moc odborné, je s tým pochopením horší problém, hlavne keď to niekto vysvetľuje tak ze ráta ze vieš o com hovorí
Ale trpezlivosť mam aj chuť do toho tak sa toho nebojím. Keď by mi len 2 roky trvalo do toho volať by dom bol rad
Času na to tiež mám dosť. Sme si prešli s manželku co treba spraviť na dome a co ma prioritu, k tomu deti, nepočítam ze skôr ako 2 ci 3 roky sa k realizácii dostanem
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod snajprik » 12 Jan 2021 20:26 pm

Larix to pestuje na štrku a všetky živiny dodáva chemicky.
https://rybicky.net/nadrz/26708/83.jpg?a=1610233200
https://rybicky.net/nadrz/13966/203.jpg?a=1456353441
Rastliny sa skladajú zo 60% s uhlíka čo pre rast je nevyhnuteľne, bežný akvaristi dodávajú plynne CO2, ktoré keď sa zmieša s vodou vytvára slabú kyselinu H2CO3 CO2 + H2O = H2CO3 a tu prijímajú rastlinky, jej vedľajší efekt je že znižuje PH.
LARIX je iný on dodáva uhlík ako HCO3 CO2 + H2O = H+ + HCO3-
Obrázok
Preto aj keď ma PH 7,7 tak valysei mu rastu 10cm za deň! :D Preto si s nás bežných akvaristoch robí prdel, my musíme bublať CO2 aby sme dodali rastlinám uhlík ako H2CO3 (Kyselina uhličitá), on ide inou svojou cestou dodáva im HCO3
Mg(HCO3)2 → MgCO3 + H2O + CO2
Ca(HCO3)2 → CaCO3 + H2O + CO2
Ale žeby to bola jednoduchšia cesta, ani omylom.
Preto 90% akvaristov nad nim gula očami ako je to možne že ma krásne zdravé rastliny a CO2 nikde :shock:
Preto som písal že LARIX je iny level :mrgreen:
https://rybicky.net/nadrze/26708
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod matte » 13 Jan 2021 10:29 am

ale nejako mu to odchadza tusim ked si pozriem timeline
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod snajprik » 13 Jan 2021 13:52 pm

Vyše mesiaca nehnojil, samozrejme že mu to odišlo, lebo to ma na čistom štrku, ak pravidelne hnojil a aj menil vodu 30% týždenne, tak mu to rástlo ako hightech, jediny rozdiel medzi hightechom a larixovim akva je spôsob dodávania CO2, pri bežnom bublaní plynného CO2 máš PH pod 7. On šiel cestou HCO3 preto mal PH blízke 8. Ako písal nemal čas par mesiacov na akva, tak mu to skolabovalo ako by mu skolaboval aj hightech.
Preto ja preferujem kvalitne stabilizovane dno, pri ktorom rastlinky majú prístup k živinám stále niekoľko rokov. Ja tiež pravidelne cez leto zanedbávam akvárium, ale keď ja doň 3 mesiace nesiahnem nič sa nedeje.
Prvikrat ked som videl jeho akva tak mi padla sanka, že bez CO2 som ho s fleku vyhlasil za klamara, lebo ma tam rastlini ktore bez CO2 do mesiaca odhniku, napriklad Pogostemon helferi https://www.shrimp.sk/pogostemon-helferi-kosik
Mal som tuto rastlinku a rastla do krasy, ale po vypnuti CO2 do mesiaca a do dňa bolo po nej. A jemu tam krasne spokojne rastla, a to nehovorim o tych krasne syto červenych rastlinach :D
Vela pismenkovej polievky som popapal kym som prišiel na to že nielen cez CO2 sa da dodavať uhlik rastlinkam :D
Už teraz aj ja viem urobiť krásne rastlinné akva spokojne bublajuce pri PH 8,1 :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod melbymbo » 13 Jan 2021 18:14 pm

No niečo som si o tom precital a to low-tech není až tak low tech. Respektíve áno, nevyžaduje to skoro žiadnu technológiu, zato každodenné nalievanie hnojiva. To mi viac vyhovuje výživný substrát, a ísť zlatou strednou cestou
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod j » 14 Jan 2021 08:09 am

Ale, s prepáčením, prdlajz treba liať kadejaké hnojivá. Za cca 40 rokov akvarisrističenia som hnojivo takmer vôbec nepoužíval. Mal som iba pár pokusov s ratajovými gulkami pod echinodorus a aj to som si nie celkom istý či to malo nejaký význam. Všade používam iba čistý štrk a rastlinám sa vcelku darí, niekedy som nestačil rozdávať. Na druhú stranu ale musím priznať že som nikdy nešiel do nejakých extra náročných rastlín - tam extra starostlivosť asi má svoj zmysel.
Čiže kludne sa to dá aj bez kadejakých chemických orgií, COčiek a neviem čoho ešte. Stačí jen správny výber rastlín a dávku trpezlivosti.
Nejaké príklady, nech iba nekacám - žiadne hnojenie, len čo rybky naserkajú:
Obrázok
Tuto dokonca takmer nesvietim (v zime tak hodinku-dve ráno), inak na chvýlku trochu slnka (časť je stále v tieni). Fotka je už dosť stará - teraz je ešte zarastenejšie:
Obrázok
200 litrov:
Obrázok
A to si stále spomínam na bratrancovo akvárium totálne zarastené Limnophila Aquatica. Dno zrejme obyčajný piesok, asi pol metra nad alvárkom visela nejaká ozdobná lampa s obyč. žiarovkou. V tej húštine žili dve guramy. A hlavne si nemyslím že by používal nejakú chémiu. Neviem či v tých časoch vôbec nejaká bola.

Nechem týmto povedať že na nejakých špeci substrátoch, COčkovaní a hnojení je niečo zlé, len mi nedalo poukázať na to že to ide aj bez toho a celkom jednoducho.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod snajprik » 14 Jan 2021 08:52 am

Ide o to že rastliny bez CO2 a živín čo prosperujú v akváriu nie je veľa a ani nesú nejak extra pestrofarebne, na sušenej hline už viac rastlín prežije a lepšie sa rozrastajú, lebo rastliny majú prístup aj k nejakému uhlíku v dne.
CO2 je kvôli močiarnym rastlinám, ktoré rastu nad hladinou a len na par mesiacov v roku sa dostanú pri záplavách pod vodu. Aby prežili dlhodobo pod vodou, potrebujú CO2 ako keby boli nad hladinou, kvôli nim sa buble CO2.
K živinám, low tech si vystačí aj s výmenami vody, ale keď ma prístup k viac živinám to nie je na škodu.
PS: to moje 300L krevetarko ma od začiatku leta vypnute CO2 filter je tam len ako čerpadlo, a keby som svetlo vypol, tak tiež by sa mu nič nestalo lebo je na juhozápadnej strane pri okne a slnečného svetla je tam požehnane. Nehnojím ho vôbec a v pohode by si vystačilo s dolievaním odparenej vody.
Je nadimenzovane ako čistokrvný low tech, to že pri štarte sa mi nechcelo čakať rok kým sa zazelená a s CO2 som to dal za mesiac drobatko som ho popovitahnul :D To ešte s neho nerobí hightech, proste som na par mesiacov zrýchlil rast rastlín 10x :mrgreen:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod vagascan » 14 Jan 2021 12:02 pm

Urcite by som nesiel do tak vysokeho stlpca. Mal som vysku 70 cm (-8 cm substrat - 62 cm cista hlbka cca. ). Kazde sadenie, a strihanie bol boj. Mam 193 cm, ruky dlhe a ked som riesil rastliny v zadnej casti, bol som namoceny pomaly az po plece. Ak budem v buducnosti riesit monstroznu nadrz, tak cista vyska maximalne 60 cm. Nech mi udrzba robi radost a nie starost. (:
vagascan
 
Príspevky: 337
Založený: 08 Jan 2010 00:50 am

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod snajprik » 14 Jan 2021 13:52 pm

Problém je niekde inde a nie v hĺbke akvária.
Naposledy čo som sa dotkol dna akvária bolo pri zakladaní, od vtedy pinzeta nožnice odkalovaci zvon. Ja zase mam 60cm hlboké akvária a budúce plánovane pod 80cm mať nebude.
Predávajú nožnice pinzety aj 70cm. Odkaľovacie zvony cca 60cm, čistenie skiel magnetkou, da sa robiť údržba aj bez namočenia čo by len 1 prsta :)
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... aria-70-cm
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... -cm-5-3-cm
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/ ... ovac-82-cm
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod j » 14 Jan 2021 13:56 pm

Na druhú stranu sú ludia čo sa v akvárku radi vymáchajú, aj ryby majú väčšie vzrúšo. Krevetky sa rady prechádzajú po ruke ....
:)
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod melbymbo » 14 Jan 2021 18:46 pm

Stále viac si uvedomujem ze som nemal napísať že chcem niečo na holandský štýl akvária. Ste sa toho samozrejme na začiatku chytili a je to moja chyba. Chcem to nejako takto.
Nedavat tam ak nebude vyslovene treba nejakú hi-tech chémiu, max zásobny substrát a výživné dno, trošičku co2 a k tomu nadimenzovane svetlo, filter.
Rozmýšľam nad zabudovanou uv lampou niekde za filtrom (pustím ju 1 až 2x za týždeň na chvíľku, ved prečo si trosku nepomohlo keď to má pomôcť komforru).
Neviem ci rastliny nemajú problém s tvrdou vodou a ci nie. Chcem použiť studňu na réžiu okolo akvária, pripadne kúpim osmózu a budem to miesat na potrebné hodnoty

Zatiaľ to vidím takto:
Akva 200x60x75, vodný stĺpec asi 65-68 cm odhadom
Svetlo 2x 7200lm, 180cm
Dno sušený IL (mam dat aj zásoby substrát? Keď chcem mať pokoj co najdlhšie)
Co2 áno podľa potreby

Ryby a rastliny zúžiť výber podľa podmienok co budem mat.
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod snajprik » 14 Jan 2021 21:52 pm

O substrátoch zaujímave čítanie. Všetko sa dá použiť na dno akvária :)
https://www.bonsaj.sk/blog/zivot-bonsaj ... resadzani/
https://www.e-bonsai.eu/n/presadzanie-b ... -substraty
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod melbymbo » 14 Jan 2021 22:20 pm

Ďakujem
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod melbymbo » 19 Jan 2021 08:41 am

Ako vyriešiť ohrievač? Dávať dva či jeden? Oslovil ma jeden 500w prietokový ohrievač co sa pripevnuje na výtlakovu hadicu filtra.

Taktiež filter, bude stačiť 30l objem s keramickými valčekmi a binolitanom? S prietokom 5800l/h.
Podotykam ze nádrž síce bude mať rastlinky ale ide skôr o spoločenskú nádrž s rybami, a aj o distribúciu co2 najskôr asi vaporizerizer do hadice od filtra. Množstvo co2 bude minimálne
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod melbymbo » 13 Apr 2021 23:38 pm

otazka na rastlinkarov, este som nemeral testami vodovodnu vodu ale z informacii od vodarni by voda mala mat tvrdost 3,57 mmol/l = 20°N (nejaka nemecka stupnica) gro rastlin na internete ma v narokoch na pestovanie uvadzanu tvrdost maximalne do 15°. su schopne rastliny v takej vode bez problemov fungovat alebo bude nutne tvrdost znizit?
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod melbymbo » 14 Apr 2021 01:17 am

tak mi to nedalo a strcil som do vody tie snad 8 rokov stare JBL 6 v jednom testy. sprvu som chcel skratka kupit nove testy ked zacnem uz realizovat to akva lebo kto vie co take stare testy vypluju za udaje...
ajked boli dlllhe roky zatvorene v tom ich obale nepouzivane takze by mali byt v pohode kedze nikde nevidim vyrazeny datum expiracie. no a tu su vysledky. o ich presnosti sa aj tak da polemizovat ze

NO2 nebadane ziadne zafarbenie pasiku
NO3 detto
GH >14<21 (odhad asi 16)
KH 15
PH >7,6<8 (odhad 7,7)

udaje z oficialnej strany vodarni obec cachtice
Dusicnany 10,5 mg/l
Dusitany 0,007 mg/l
Ph 7,3
Zelezo 0,05 mg/l
Tvrdost vody 3,57 mmol/l 20°N
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod vilo » 14 Apr 2021 08:30 am

máš riadne tvrdú vodu, čo sa ináč v oblasti Čachtíc dá čakať, nakoľko je to krasová (vápencová) oblasť
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod Hora » 16 Apr 2021 03:45 am

melbymbo napísal:Nedavat tam ak nebude vyslovene treba nejakú hi-tech chémiu, max zásobny substrát a výživné dno, trošičku co2 a k tomu nadimenzovane svetlo, filter.Dno sušený IL (mam dat aj zásoby substrát? Keď chcem mať pokoj co najdlhšie)

Áno ono mne ani nejde o to nedať tam zásobny ci výživný substrát, skôr som za. Len neviem keď je v tom substrátu potom toľko živín ci potom úmerne k tomu nemusím aj svietiť, pridávať co2 a zas budem kde nechcem ze to bude hi-tech a bude to rast raketovou rýchlosťou. Chcem to všetko nadymenzovat svetlo, substrát, co2, hnojenie... Tak aby to fungovalo, nie uplne lowtech ale skôr bližšie tomu ako hitech. Ale nemám skúsenosti. A zisťujem ze bez nich to co čítam mi moc nepomôže takto tu nádrž nadstavit.

Pripadne videl som par videii a type mal pekne rastlinky a používal vyslovene len štrk alebo piesok, žiaden vyslovene substrát
.

Budeš mať niekoľkonásobne väčší objem,ale gro úspechu je v substráte.
V minulosti som rastlinky dlhodobo pestoval v bezvýživovom hagene gallery/hora-a2534/200-p47934.html
ale CO2 bolo konštantné :!: po celú dobu.Jediné živiny dodalo 40ks Razboriek espei.Limitujúcim faktorom bolo svetlo.
Robiť takéto veľké akvárium dám určite minimalne výživový substrát pod vrchný íl,ale ešte lepšie,len nákladnejšie je substrát,ktorý ti dokáže prvé roky pomáhať s ustálením chemizmu a nemusíš dokupovať osmozu alebo si komplikovať údržbu.
Medzi nenáročnými rastlinkami nájdeš dosť alternatív do tvojej neupravenej vody,nemá cenu kvôli trom,štyrom,piatim druhom robiť úpravy a náklady navyše.Keď ťa lákajú pestovateľské výzvy ako larixa,skúsiť ich udržať,ale je to príroda a nemožno očakávať stále uspokojivé výsledky :wink:
Len pre predstavu,roky som mal Valisnériu spiralis a Heterantheru zosterifolia v obyčajnom štrku v hustých skupinách,po výmene za Platinum sa nedokázali adaptovať vo vode (prežívali oslabené),ktorú táto zem ovplyvňuje a treba skúšať iné druhy.
Taktiež po výmene trubíc za Chichiros som ostal u osvedčenej skúsenosti limitovať rast svetlom (vieš,že živín a hodnota CO2 je dostatočná) a nastavenie 8 hodinového postupného rozsvecovania na max. 53% 5 hodinového svietenia v tomto programe akváriu postačuje.Pri zvyšovaní % začínajú náznaky rias a rastliny sú vyťahanejšie v poschodiach.
Presný recept nečakaj,každý názor bude iný ,niekedy protichodný,všetko bude na tvojom dlhšom pozorovaní,čo bude ideálnejšie nastaviť,rozhodnutie aktívny alebo obyčajný substrát je na tvojej peňaženke,ale svetlo si daj jednoznačne regulovateľné.
Testy som používal JBL kvapky,vtedy som svietil 0,7W/l ,trebalo dodržiavať Riedfeldov pomer a ostatné živiny s chemizmom na chcených hodnotách,po svetelnom prechode k ,,low tech,, nemusím nič merať ani s aktívnym dnom.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod melbymbo » 16 Apr 2021 06:53 am

Hora napísal:Hora

Ďakujem za príspevok trošku si ma popostrcil smerom ktorým by som sa chcel uberať.

Aktuálne by som to chcel spraviť takto.
Na dno nejaký zásobny substrát( čím viac tým lepšie ?), prekryť 1cm vrstvou kremičitého piesku, dať sieťku aby sa k tomu nedostali ryby ak by chceli moc hrabať , na to zas vrstvu kremičitého piesku 5-x cm. Rastliny chcem sadiť medzi kamene aby sa nedali vyhrabať. Kamene chcem spolu polepit ,aj o dno, aby pri hranami nepadli. Rastliny chcem prevažne rýchlo rastúce , nejaké anubiasy, cryptokoriny, sagitariu subulatu možno sa ešte niečo nájde ale nechcem veľký mix rastlín. A to za čo ma všetci budú kritizovať. Výber rýb.
Viem je to riadny mix ale o biotop mi nejde
Tetra kráľovská 2+4, tetra konzska 18, panciernicky 15, nejakého pekného L sumca 1+3, akra Modra blue neon 1+2, Pseudotropheus acei sp. black 2+6
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod vilo » 19 Apr 2021 08:10 am

tie Pseudotropheusy určite nie !!
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod melbymbo » 19 Apr 2021 08:22 am

vilo napísal:tie Pseudotropheusy určite nie !!

Môžeš prosím bližšie rozviesť dôvod ? Viem že sú každá ryba z iného súdka a kontinentu. Ale nárokmi na vodu vopodstate hlavne ph 7,5 je možné vytvoriť prostredie pre všetky spomínané druhy. Tiež okrem akary ide všetko o mierne nekonfliktne ryby. o pseudotropheusoch som čítal veľa postrehov od ľudí čo ich mali a vyjadrili sa že sú bezproblémové. Prostredie im tiež chcem vytvoriť v časti nádrže príbuzné ich domovine. Tak ma len zaujíma či vieš ešte niečo čo som nezvazil
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.