Zakladam akvarium - prosim o cenne rady :-)



Všetko okolo cichlíd z jazier Malawi, Tanganika, Victoria....

Zakladam akvarium - prosim o cenne rady :-)

Odoslaťod Animallover » 16 Jan 2021 18:52 pm

Ahojte, zakladam si nove akvarium o rozmeroch 90x45x50. V chove africkych cichlid som zaciatocnik a preto mam par otazok (snazim sa zohnat najprv co najviac informacii aby som vytvorila dokonale podmienky), popripada kazda rada je pre mna cenná. :-)
Uvazujem nad chovom tychto ryb : pseudotropheus saulosi, tropheus duboisi, aulonocara stuartgranti usisya
.... moze byt tato kombinacia ? (Podmienky co som pozerala sedia, nemali by na seba ani moc utocit, ale radsej sa pytam na realne skusenosti ako iba informacie z internetu)
.... Kolko rybiek mozem mat ? (Predpikladam tak 10-12, ale vzhladom na to, ze samec potrebuje aj 4-5 samic tak neviem, ci mozem mat tieto tri druhy, alebo len dva...)
Rozmyslam nad tymto filtrom : oase biomaster 350 - rada by som si precitala vas nazor na dany produkt, popripade nejaku variantu, na cene mi moc nezalezi, kvalita je pre mna primarna !!!
.... zevraj ked je dobry filter nie je potrebne okyslicovanie, plati tato informacia?
.... ake svetlo mam zvolit ?
.... kryt ideme vyrabat, nejaky napad na vhodny material ? Kedze mame trochu atypicke rozmery akvaria
Dakujem za napomocne odpovede :-)
Animallover
 
Príspevky: 3
Založený: 03 Jan 2021 19:03 pm

Reklama

Re: Zakladam akvarium - prosim o cenne rady :-)

Odoslaťod Animallover » 16 Jan 2021 19:05 pm

Este na napadlo - ake doplnky, rastliny a podobne by ste mi odporucili? Tak aby som nemala kazdy den inak zariadene :D
Animallover
 
Príspevky: 3
Založený: 03 Jan 2021 19:03 pm

Re: Zakladam akvarium - prosim o cenne rady :-)

Odoslaťod j » 16 Jan 2021 20:35 pm

Ja som mal v 200l podobnú osádku a nadobudol som silný pocit že by si tie ryby rozhodne zaslúžili väčší objem. Ale zase nejaký čas mi to vcelku bezproblémovo fungovalo, tak prečo by si to nemohol skúsiť.
Zariadené som to mal zopár väčšími vápencovými šutrami, na dne drobnejší štrk a ako filter som mal čerpadlo s molitanom.
Inak neviem či ešte funguje, ale bolo niekedy samostané cichlidárske fórum - tušém cichlidportál, alebo niečo podobné. Skús pohladať.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zakladam akvarium - prosim o cenne rady :-)

Odoslaťod snajprik » 16 Jan 2021 21:09 pm

Taká nadrž pre krevetky je veľa, pre tetry tak akurát a pre cichlidy je to žalostne malo, pre viacdruhové akva s cichlidami je minimum 350L. Cichlidy dorastajú cca 15cm a sú teritoriálne...
http://cichlidklub.sk/f/viewforum.php?f=35
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zakladam akvarium - prosim o cenne rady :-)

Odoslaťod Animallover » 16 Jan 2021 22:17 pm

200l neni zalostne malo, nechcem tam mat 50 cichlid a su aj take ktore rastu na 8-12 cm... menej a s vynikajucimi podmienkami musia vediet fungovat, mavaju ludia aj 200l akvaria, aj mensie, co som videla vo vela prispevkoch
Animallover
 
Príspevky: 3
Založený: 03 Jan 2021 19:03 pm

Re: Zakladam akvarium - prosim o cenne rady :-)

Odoslaťod snajprik » 17 Jan 2021 02:06 am

Tie druhy čo chceš ale dorastajú cca15cm... stuartgranti „U mladých jedinců minimálně 10 kusů - 3 samci a 7 samic. V dospělosti 1 samec a více samic nebo 1 pár v menším akváriu (min 200 litrů). Ve větších nádržích (nad 300 litrů) max. 2 samci/4 samice.“
Tlamovce sú nádherne ryby, ale sú náročne na objem, pre tieto druhy čo chceš 350L je fakt minimum.
Máš dva možnosti, prehodnotiť druhy ryb do 200L akva, alebo zväčšiť objem.
Ak budeš meniť 50% vody týždenne a nebudeš mať prerybnene, tak môžeš kašlať aj filter, stačí aj čerpadlo, ale objem musí biť, proste 120€ za akva je minimum pre tlamovce http://www.akvaria-teraria.sk/kategoria ... -8mm-sklo/

PS: Moja skúsenosť pred 5 rokmi som myslel že budem chovať tlamovce, jedna kočka s veteriny ich predávala po 1€, tak som ich kúpil 12ks a dal do 180L akva som si hovoril že teraz sú malé a kým vyrastú kúpim väčšie akva 600L. Lenže kým vyrástli, tak dominantný samec vytĺkol ostatne, že mi ostal jeden samec a 3 samice, skúsil som niečo k nim dokúpiť, ale do par týždňov boli mŕtve proste ich zabili. Dopadlo to tak že napokon to čo prežilo som daroval a do 600L akva som nakúpil tetry.
Tlamovce su to nádherne rybičky, ale kvôli ich povahe nikdy viac :dead:
Prílohy
P1080362.JPG
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Zakladam akvarium - prosim o cenne rady :-)

Odoslaťod j » 17 Jan 2021 10:29 am

Mne sa v tej 200ke vôbec netĺkli, ale aj tak si myslím že je to pre ne málo. Už len z optického hladiska - zober si že to akvárium je dlhé nejaký 8 - 9 násobok dĺžky dospelej ryby. To sa ani nedokáže poriadne rozbehnúť a už robí otočku. Možno by bolo riešením nájsť nejaké menšie druhy, ktoré si chránia malé teritórium okolo úkrytu. Už sa tejto disciplíne roky nevenujem, tak ti konkrétne druhy neporadím.
Ale k afrocichlidám by som sa za predpokladu, že by som im mohol poskytnúť patričné podmienky, určite rád vrátil. Len by som mal velkú dilemu či Tanganika, alebo Malawi. Asi by to chcelo dve velké nádrže :) . Ale to som už v ríši snov.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Africké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.