Lahka filozofia na vecer



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod Barbara89 » 30 Nov 2020 21:04 pm

Ahojte,

Mojim snom je vacsie akvarko. Teraz este len zabieham25l, ale uz viem, ze chcem vacsie.

S polovicnym uvazkom si nemozem vyskakovat na jednorazovu velku investiciu.

Kedze ste tu skuseni, tak sa spytam vas, ze ake su moje sance na tento projekt :D kludne by som s nejakym skusenym akvaristom/akvaristkou skocila na pivo a popytala sa osobne :pivo: predsa len rozpravanie je rychlejsie ako pisanie.

Nachadzam vela inzeratov, kde ludia predavaju zabehnute akvarka.
Realne ako vyzera prevoz takeho akvarka min.80-90l? Vodu odcerpaju do bandasiek?
Na co si davat pozor pri kupe zabehnuteho akvaria?
Nevystupi vam spotreba vody velmi - ze by rocne vyrazne stupli naklady?
Kde nakupovat ryby, slimaky, krevetky v BA?
Ako sa vnutorne vysporiadavate s neuspechmi - umrtia rybiek, slepe hladiny, odumieranie rastlin, zly vyber rastlin, zly vyber ryb atd....

Vsimla som si, ze mnohi vracaju spat do akva predajni ryby. To ma celkom sokovalo.

Dakujem a ospravedlnujem sa za tolko otazok :) ak bude mat niekto cas, budem rada za akekolvek zodpovedanie mojich otazok.
Barbara89
 
Príspevky: 41
Založený: 16 Nov 2020 18:39 pm

Reklama

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod I.P. Pavlov » 30 Nov 2020 21:58 pm

Zbytočné náklady a starosti s kúpou zabehnutého akvária. Pri prevoze sa všetko anuluje. Ak zabieháš malé akvárium a zabehne sa, použiješ vodu z neho. Ak dodržíš všetko, čo je treba a budeš mať vhodnú filtráciu nonstop a živé rastliny, tak s úhynom rýb si starosti robiť nemusíš. Je mylné domnievať sa, že uhyn rýb je normálny. Možno to hovoria predavači v chov-obchodoch
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod Barbara89 » 30 Nov 2020 22:05 pm

@I.P.Pavlov - cize ak aj kupis akva z druhej ruky, treba vsetko zabehnut od znova - substrat, voda? Samozrejme mesiac nie je dlha doba, takze vydrzat sa da. Len mi potom unika zmysel, preco to inzeruju ako nejaku super bomba vec, ze kupis zabehnute akva. Ked mas s tym viac roboty - vymenit zaklad, vodu.
Barbara89
 
Príspevky: 41
Založený: 16 Nov 2020 18:39 pm

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod Azaza3l » 30 Nov 2020 22:21 pm

Ahoj, ja len z časti odpoviem, ak bývaš v RD tak môžeš risknut aj staršie akva, ak bývaš na poschodí v dome tak buď dobrú poistku alebo rátaj s tým že môžeš platiť tým pod tebou bývajúcim :) mne už žiadne staršie do bytu nesmie.

Odoslané z SM-G985F pomocou Tapatalku
Azaza3l
 
Príspevky: 315
Obrázky: 12
Založený: 24 Mar 2017 10:26 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod Barbara89 » 30 Nov 2020 22:29 pm

Azaza3l napísal:Ahoj, ja len z časti odpoviem, ak bývaš v RD tak môžeš risknut aj staršie akva, ak bývaš na poschodí v dome tak buď dobrú poistku.....


Very good point :dead: :lol: Asi radsej nasetrim na nove.

Oplati sa kupovat online/kamennej predajnj, ci dat vyrobit na mieru sklarom?
Barbara89
 
Príspevky: 41
Založený: 16 Nov 2020 18:39 pm

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod snajprik » 30 Nov 2020 22:43 pm

Kašli na staré akvária, normálne kúpiš nove za par €.
Pekne a veľké akvárium sa da urobiť aj za menej peňazí.
Napríklad také náklady môjho krevetarka.
Nove 300L akva za 86€ s dovozom domov zadarmo.
Stojan som si urobil sám zo smrekovej dosky. (Da sa aj lacný stolík s Jysku...)
Filtračný piesok 1,6-4mm 25kg za 4€, na štrkopieskoch ho predávajú 1t za 27€, + substrát pre vodne rastliny 20L za 3,4€
Filter eihem pickup 200 vnútorný za 22€. Da sa to riešiť aj ako čerpadlo 12€ + špongia 7x7x25 cca 2€
Pekne kamienky a drevo som si doniesol od potoka. Svetlo 20€ časovač 5€
CO2 fľaška 2,5L od pepsi + hadička na vzduchovací motorček + lepidlo cca 3€ ročne náklady na CO2 cca 1,2€
Rastlinky, akvaristi ponúkajú prebytky, za par € máš toho kopec.
Cca za 150€ ma vyšlo 300L akvarko a za 260€ ma vyšlo 600L akvarko komplet všetko kúpene nove, okrem rastlín.
Akvaristika ak sa tomu trošku rozumieš nie je dráhy koníček.
K vode a nákladom na ňu, ak urobiš funkčne biologicky sebestačne akvarium tak stači meniť cca 10% mesačne a dolievať odpar. Osobne vodu si vozim s chaty cca 40L + 100L filtrovanej cez uhlíkový filter dažďovej, raz mesačne mením. Kohútikovu vodu nepoužívam.

K tomu vracaniu rýb, sú ľudia čo kupujú akvárium rovno s rybami a to v lepšom prípade konči vrátením rýb... Treba si to prv dobre naštudovať.
Úhyn rýb nejak neriešim, v akváriu ich mam cca 150ks niektoré druhy sa dožívajú cca 2roky , iné 3-4 roky, niektoré 5-6 roky a zopár dlhovekých cca 15+ rokov, tak že raz ročne dokúpim cca 30 nových rýb aby som doplnil stavy.
Pri akvaristike menši rozpočet nie je problém, hlavným problémom sú vedomosti, tie si treba doplniť. Tých je vždy malo a musíš veľká si o tom prečítať :D
http://www.akvaria-teraria.sk/kategoria ... tandardne/
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod matte » 01 Dec 2020 11:28 am

co som pozeral vacsinou predavaju debilne nefunkcne nezarastene akvaria a ceny tiez nie zrovna nizke, pripadne daj linky co ta zaujalo
tento ma uplne zabil :) https://zvierata.bazos.sk/inzerat/11874 ... m-250l.php
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod ranko » 01 Dec 2020 13:06 pm

Vacšinu zariadenia (filter ,ohrievač, vzduchovač ako aj akva )som kuppval cez inzeráty, asi som šťastie lebo všetko už tretí rok funguje,ALE samotne akva by som už nekupoval, predsa len sa na skle nájdu škrabance. Inak som spokojný
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod snajprik » 01 Dec 2020 16:53 pm

Ani to sa neoplatí kupovať, ak trafíš dobru akciu tak napríklad externý filter pre 200L akva som kúpil za 35€. Najjednoduchšie riešenie filtrácie je čerpadlo + špongia a či tu špongiu budeš mať v akva, alebo mimo v kvetináči nad akváriom je na tebe.
Ohrievač noví s termostatom za 9€
Vzduchovač VTF... ten som použil na posledy pred 12 rokmi a aj to na poháňanie odkaľovacieho zvonu, v rastlinnom akva je to škodná.
Svetlo dnes priemyselne LED svietidla sú výkonne, účinne za rozumnú cenu 60, 90, 120, 150, 180cm cca 10-40€
Osobne nevidím ani najmenší dôvod kupovať techniku cez bazár. Nielen kvôli 2 ročnej záruke.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod I.P. Pavlov » 01 Dec 2020 21:37 pm

Barbara89 napísal:@I.P.Pavlov - cize ak aj kupis akva z druhej ruky, treba vsetko zabehnut od znova - substrat, voda? Samozrejme mesiac nie je dlha doba, takze vydrzat sa da. Len mi potom unika zmysel, preco to inzeruju ako nejaku super bomba vec, ze kupis zabehnute akva. Ked mas s tym viac roboty - vymenit zaklad, vodu.

Jediná výhoda je snáď to, že kúpiš staré dno, ktoré je zabehnuté a "nahnojené". Čo ale keď kúpiš od akvaristu, ktorý tomu nerozumie? Ja však hovorím o inom. Zabehnuté akvárium je osadené užitočnými baktériami, to je základ zábehu. No pri prevoze to môže byť opačne. Baktérie bez kyslíka dlho nevydržia. Prečo to inzerujú? No chcú zarobiť a chytili sa myšlienky slova "zabehnuté".Podstata ale uniká a chcú využiť nevedomosť kupujúceho. Veď aj predajne "žijú" z nevedomosti zákazníka. Peniaze, prachy, peňeži........
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod Barbara89 » 03 Dec 2020 18:32 pm

Studium mi nerobi problem a skor som ten typ, co si nastuduje poriadne, ked uz idem do niecoho trvaleho a velkeho. Takto som sa popalila, ked som sa nechala nalakat na Bettu na vystave. Vcera uz vytuhol :( uplne vybledol zo dna na den a len ztuhol. Nevyplaval, len bol otoceny bruchom hore a na dne akvarka. Ked som do neho stuchla, uz sa nehybal. Preto nechcem nic urychlit. 25l mam v zabehu.

Chcela by som velke akvarium - zadefinovat co je velke netusim. Ale aspon 200l.
Radsej mam hoci podcasty/videa, lebo ich pocuvam/pozeram na dvojitej rychlosti a dokazem nasat vacsi objem informacii. Nepoznate nejake zaujimave YT kanaly alebo podcasty (kludne aj v anglictine)?
Barbara89
 
Príspevky: 41
Založený: 16 Nov 2020 18:39 pm

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod snajprik » 03 Dec 2020 21:01 pm

Zadefinuj koľko máš miesta pre akvárium a koľko peňazí chceš minút. S toho sa potom da niečo vymyslieť.
Napríklad toto je celkom fajn čítanie http://e-akvarium.cz V týchto časopisoch sa nachádza zopár zaujímavých článkov o akvaristike.
http://e-akvarium.cz/archiv/
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod Seraph » 03 Dec 2020 22:13 pm

Barbara89 napísal:Studium mi nerobi problem a skor som ten typ, co si nastuduje poriadne, ked uz idem do niecoho trvaleho a velkeho. Takto som sa popalila, ked som sa nechala nalakat na Bettu na vystave. Vcera uz vytuhol :( uplne vybledol zo dna na den a len ztuhol. Nevyplaval, len bol otoceny bruchom hore a na dne akvarka. Ked som do neho stuchla, uz sa nehybal. Preto nechcem nic urychlit. 25l mam v zabehu.

Chcela by som velke akvarium - zadefinovat co je velke netusim. Ale aspon 200l.
Radsej mam hoci podcasty/videa, lebo ich pocuvam/pozeram na dvojitej rychlosti a dokazem nasat vacsi objem informacii. Nepoznate nejake zaujimave YT kanaly alebo podcasty (kludne aj v anglictine)?

na youtube kanal greenaqua ( v Madarsku obchod)
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod matte » 04 Dec 2020 10:55 am

Barbara89 napísal:Takto som sa popalila, ked som sa nechala nalakat na Bettu na vystave. Vcera uz vytuhol :( uplne vybledol zo dna na den a len ztuhol. Nevyplaval, len bol otoceny bruchom hore a na dne akvarka. Ked som do neho stuchla, uz sa nehybal.

to nie je zrovna najlepsi start a je to divne, nemal studenu vodu? menila si mu vodu? mojej dcery kamaratka ma bojovnicu 3 roky na pisacom stole v litrovej nadobe
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod I.P. Pavlov » 05 Dec 2020 14:46 pm

matte napísal:
Barbara89 napísal:Takto som sa popalila, ked som sa nechala nalakat na Bettu na vystave. Vcera uz vytuhol :( uplne vybledol zo dna na den a len ztuhol. Nevyplaval, len bol otoceny bruchom hore a na dne akvarka. Ked som do neho stuchla, uz sa nehybal.

to nie je zrovna najlepsi start a je to divne, nemal studenu vodu? menila si mu vodu? mojej dcery kamaratka ma bojovnicu 3 roky na pisacom stole v litrovej nadobe

@matte máš pravdu, všetky otázky sú presne na negatívnu odpoveď :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod I.P. Pavlov » 05 Dec 2020 14:46 pm

matte napísal:
Barbara89 napísal:Takto som sa popalila, ked som sa nechala nalakat na Bettu na vystave. Vcera uz vytuhol :( uplne vybledol zo dna na den a len ztuhol. Nevyplaval, len bol otoceny bruchom hore a na dne akvarka. Ked som do neho stuchla, uz sa nehybal.

to nie je zrovna najlepsi start a je to divne, nemal studenu vodu? menila si mu vodu? mojej dcery kamaratka ma bojovnicu 3 roky na pisacom stole v litrovej nadobe

@matte máš pravdu, všetky otázky sú presne na negatívnu odpoveď :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod Barbara89 » 09 Dec 2020 16:37 pm

matte napísal:
Barbara89 napísal:Takto som sa popalila, ked som sa nechala nalakat na Bettu na vystave. Vcera uz vytuhol :( uplne vybledol zo dna na den a len ztuhol. Nevyplaval, len bol otoceny bruchom hore a na dne akvarka. Ked som do neho stuchla, uz sa nehybal.

to nie je zrovna najlepsi start a je to divne, nemal studenu vodu? menila si mu vodu? mojej dcery kamaratka ma bojovnicu 3 roky na pisacom stole v litrovej nadobe


Mal teplu vodu, 28-29st. stabilne 5 mesiacov. Menila som mu vodu kazdy 3 den. cca.1.5l (z toho 5l akvarka), vzdy odstatu. Mal prikryte akvarko. Tiez som nasla pripady na webe, ze to ludia chovali v roznych podmienkach. No neviem.

snajprik napísal:Zadefinuj koľko máš miesta pre akvárium a koľko peňazí chceš minút. S toho sa potom da niečo vymyslieť.
Napríklad toto je celkom fajn čítanie http://e-akvarium.cz V týchto časopisoch sa nachádza zopár zaujímavých článkov o akvaristike.
http://e-akvarium.cz/archiv/


Buduci rok v decembri by som rada kupila vacsie akva a priestor mam pomerne velky- v spalni cela jedna 4metrova stena :lol: a som ochotna do toho dat 300 EUR na jeden nakup.
Barbara89
 
Príspevky: 41
Založený: 16 Nov 2020 18:39 pm

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod RenataCHv » 28 Jan 2021 23:16 pm

Dobrý deň, ja ako začiatočník určite nebudem mudrovať do ostatných Vašich otázok, čo ale mám osobnú skúsennosť je vrátenie rýb do predajne. Ja som z neznalosti do 30l akvária k zopár neónkam a zopár gubkám kúpila dve tetry medené. Tetry boli silno teriotoriálne, a hlavne boli 5 násobne rýchlejšie než gubky a neónky (to sú kludné, elegantné rybky, aspoň čo pozorujem). Tetry doobeda naháňali po akvárku jedna druhú, a poobede sa rozdelili, a jedna tetra naháňala neónky a druhá tetra naháňala gubky, a to skutočne s pravidelnosťou, každý deň. Tie chuďátka nevedeli, kam už majú utiecť. Napriek tomu, že to pôsobilo zábavne, volali sme tetry výtržníci, isté je, že pre rybky to až také zábavné nebolo. Po dvoch týždňoch nám uhynula jedna neónka, zašprajcovala sa medzi kamene. Padlo rozhodnutie, že tetry musia ísť preč. Vrátili sme ich do predajne. V PET centre ich zobrali úplne bez problémov. Plávu su tam teraz s inými tetrami a sú v pohode - chodím ich pozerať :). Namiesto tetier sme som si odniesla 2 platy - sú sice väčšie ako neónky a gubky, ale sú to zlatíčka - absolútne nekonfliktné. Odvtedy je v našom akvárku kľud a pokoj. Niekedy si podľa mňa treba priznať chybu a napraviť ju. Verím, že preto sa vracajú ryby do predajní. Čo Vám môžem poradiť, určite si pred kúpou rýb naštudujte, či sú húfové, teritoriálne, ako sa správajú atď, aby ste sa vyvarovali chýb ako ja.
RenataCHv
 
Príspevky: 5
Založený: 27 Jan 2021 15:09 pm

Re: Lahka filozofia na vecer

Odoslaťod snajprik » 29 Jan 2021 01:47 am

Hlavná chyba začínajúcich akvaristov je rozmer akvária, ak ryby majú svoj životný priestor sú kludne spoločenské nekonfliktne. Momentálne mam v akva 32 druhy rýb 150 kúskov a ani jedna na druhu neútočí a spokojne si nažívajú vedľa seba. Ale keby som tieto svoje bezkonfliktne kludne ryby dal do smiešneho objemu cca 200L kde by ryby nemali svoj potrebný priestor na život, je mi jasne že by začal boj, nastúpil by stres choroby a pruser. Fakt si treba zistiť odporúčaný objem pre danú rybu a ten zdvojnásobiť ak tam plánuješ aj iný druh.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.