Automatické akvárium



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Automatické akvárium

Odoslaťod melbymbo » 19 Jan 2021 19:39 pm

Ahojte chcel by som sa vás spýtať ako by ste spravili tieto procesy automatizované.
1. Dopĺňanie odparenej vody
2. Kontrolu vody, potrebné parametre pH, co2, nh3 ?iné?
3. Ohrievač je na termostat automaticky ale ako spraviť kontrolu pre prípad poškodenia termostatu ohrievača? Nikto nechce polievku keď príde z prace(Toto ma trápi asi najviac)
4. Tak isto kontrolu co2? Dávkovanie s elektromagnetickým ventilom OK, to mame automatické, ale ako spravit poistku? Čítal som o tom že sa môže elektromagnetický ventil zaseknut a ostať otvorený.

Nápady na ďalšie vychytavky? Napadá ma hneď
5. Prívod vody a odpad hneď k akvariu
6. Stmievanie ráno a večer pripadne aj s prechodom farebného spektra akože západ slnka (len estetika pre mna)

Niesom moc znali takejto "mikro" elektroniky (viem spraviť len základné káblovanie rozvody po novostavbe, zapojenie svetlá, vypinace, zásuviek, natahat vodu kúrenie) tak si to neviem predstaviť čo k tomu potrebujem, ak mi chcete poradiť tak prosím co najkonkretnejsie produkty a možno aj ich pospájanie

Chcem vedieť čo všetko po porade musím spraviť ako pred prípravu k plánovanému ak a do obývačky. Rozmery 200x60x80.
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Reklama

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod snajprik » 19 Jan 2021 20:04 pm

https://www.akvaland.sk/autoaqua-awc-au ... ie-odparu/
https://www.akvaland.sk/macro-aqua-ph-kontroler/
https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/automatika
K tomu je ešte automatické hnojenie automatické kŕmenie, či veľkoobjemové prepadové filtre čo sa čistia raz za rok či raz za dva roky...
Poznám zopár akvárií na kľúčik plnoautomatických. 2x do mesiaca chodí človek čo doplní žrádlo tekuté hnojiva či CO2, pristrihne rastlinky a ty sa len kocháš krásnym akváriom.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod Marecek » 21 Jan 2021 14:38 pm

A nebolo by jednoduchsie len nejaky velky displej a pustat tam nejaky stream volajakeho akvarka z netu ?
Tam ti staci riesit uz len backup internetoveho pripojenia a elektriky ;-)
Obrázok používateľa
Marecek
 
Príspevky: 68
Obrázky: 11
Založený: 30 Aug 2004 16:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 21 Jan 2021 18:45 pm

@melbymbo, prepáč mi moju drzosť, ale to nemyslíš vážne? Veď krásne na akvaristike je práve tá činnosť okolo akvária. To, čo píšeš, že sa môže stať mi príde paranoidné. Si ale už dlho doma, že? Čo sa týka CO2 tak máš pH sondu, ktorá ti to riadi úplne samostatne. Ak by i EMV sa zasekol, tak v akváriu nad 100L sa nič nestane, teda rybkám.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod melbymbo » 21 Jan 2021 20:27 pm

no a potom sa bojite ist aj na dovolenku :D nie sorry do nikoho sa nechcem navazat a viem ze to tak nieje, ani ja sa nehnevam a preto som tak pinkol naspät. no kazdy si na tom najde to co ho bavi ;-) ja si rad tie zakladne veci zjednodusim. nemusim potom cistit nepekny pruzok vodneho kamena na urovni hladiny, odkalovat budem musiet tak aj tak, len sa nebudem tahat s hadicami do zachoda a od kohutika. odpad aj vodu budem mat pri akva. nebudem sledovat kolko uz som napustil a upratovat hadice. odkalim a len zapnem aby mi to napustilo do plna,
tyzdenne sa prplat s testami vody aby som vedel ci je vsetko v poriadku a pripadny problem riesil este v predstihu, napriklad. ale sledovat ako sa rastlinkam aj rybkam dari a riesit pripadne problemi budem musiet aj tak. no a to s poruchou ohrievaca nieje az taka ojedinela vec a 40°C v akvariu asi ziadny zivocich nerozdycha
napriklad v moznosti stmievania vidim obrovku vyhodu ako si nadstavit vyhovujucu intenzitu osvetlenia. svietim vela? uberiem...
navyse sa mi to paci ked sa tak pozvolna zotmie
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod snajprik » 22 Jan 2021 01:02 am

Nič v zlom melbymbo ale očividne o tom nemáš ani paru :)
Prídu skúsenosti potom pochopíš.
Zaklad je aby sa to tebe pačilo, niekto si tam inštaluje stmievače, druhy disco osvetlenie, treti pieskový vodopád... Tebe to urobi radosť a rybam či rastlinkam to neubliži, účel splnený :mrgreen:


Ja fungujem blbovzdorne:
hnojenie, na dno používam výživové substráty, ktoré vydržia dodávať živiny rastlinám 4-6 rokov potom dno vymením a idem ďalej.
Výmena vody, akva mam nastavene na samočistenie, aj po troch mesiacoch ma voda vyhovujúce parametre, mam krycie skla to znamená, že voda sa mi skoro nevyparuje, vodu si miešam podľa potreby a žiaden vápnik sa mi neusadzuje na sklách. Vodu mením tak že koľko odkalím, toľko dolejem. S kohútika mi tečie veľmi tvrda voda čo je pre akva nepoužiteľne.
CO2 mam to nastavene na 1 bublinku za sekundu. CO2 v akva nemám veľa, ale je ho tam dosť aby sa aj náročnejším rastlinkám darilo.
Svetlo svieti od 6:00 do 22:00 0,15W/L rastlinkám sa dary a riasa žiadna. Jak som ho dal pred 4 rokmi nad akvarium a nastavil časovač, tak ide do dnes.
Ohrievač 150W mam to otestovane že keby sa aj sekol viac ako na 32°C mi vodu v akvariu neohreje, toto je zase moja bezpečnostná poistka. Dávnejšie som mal staré akvarko, kde ohrievač nemal reguláciu, boli tam dva ohrievače po 40W, na chodbe som mal 20°C pri zapnutí 1 ohrievača voda sa ohriala na 24°C po zapnutí druhého na 26°C
Jediný problém je kŕmenie :wink:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod barky » 22 Jan 2021 10:35 am

Troch off-topic poznamka - osobne nevidim na otazke a poziadavke od @melbymbo absolutne nic zle. Nechapem ale ze tu momentalne na fore je viacero uzivatelov ktory automaticky prejdu az priam do urazania uzivatelov a ustipacnych komentarov ktore aj tak nikomu nepomozu.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod Robo1 » 22 Jan 2021 13:03 pm

Čo sa týka svetla a jeho stmievania deň / večer a pod existujú svetlá so zabudovaným alebo externým kontrolerom. Zatial najväčšiu chválu v jednej FB akva skupine NAD som čítal a naživo aj videl na svetlá Juwel Helialux Spectrum. https://www.youtube.com/watch?v=PZXmaZaur8k ale zvládne to aj Chihiros WRGB 1 a 2 vezria len vraj majú strašne zlú aplikáciu. Samozrejme všetko sa ovláda cez mobil. Záleží aj od rozmerov akvária a finančných možností. U toho Helialuxu je problém v tom, že väčšinou treba tie svetlá dve a nie je to zrovna najlacnejšie.
Robo1
 
Príspevky: 180
Založený: 28 Sep 2015 19:44 pm
Bydlisko: Horný Bar

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod I.P. Pavlov » 22 Jan 2021 14:31 pm

barky napísal:Troch off-topic poznamka - osobne nevidim na otazke a poziadavke od @melbymbo absolutne nic zle. Nechapem ale ze tu momentalne na fore je viacero uzivatelov ktory automaticky prejdu az priam do urazania uzivatelov a ustipacnych komentarov ktore aj tak nikomu nepomozu.

Berieš moc osobne, to je bežná komunikácia, prečo tá precitlivelosť?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod snajprik » 22 Jan 2021 22:31 pm

Asi to blbo vyznelo nechcel som nikoho uraziť, aj ja som to pred dvomi rokmi skúšal zo stmievačom nad akváriami, 2,5m svietidlo 100W zdroj 150W RGB WIFI ovládane cez apku v mobile, kde sa nastaví intenzita farba a čas. Ako na tom videu od Robo1. Po dvoch týždňoch som to zrušil. Ani ryby ani rastlinky s toho nejak vo vytržení neboli a po čase už ani ja.
8 mesiace v roku mi skôr slnko zasvieti do izby, ako sa spusti osvetlenie, a aj keď sa mi akva vypína o 22:00 ja chodím spať kolo polnoci, tak že ryby majú smolu idu spať až so mnou :)
Teraz ráno mi svetlo nabehne o 6:00 ale o 6:30 klopem na sklo akvária aby ryby vstali a šli sa nažrať, to že im už pol hodiny svieti svetlo majú na háku, ryba nie sú citlivé na svetlo ale na pohyb a buchotanie kolo nádrži.
Výmena vody, základ výmeny vody je zbavenia sa výkalov a odkalenie, to vodu hlavne znečisťuje.
Za ďalšie liať studenu chlórovanú vodu do akvária priamo ma dve negatíva,
prvé, že všetky prospešne baktérie pozabíja v akváriu či vo filtri, akváriu trvá 3 týždne kým nabehne opätovne nitrifikácia, jemne povedane ako keby si si tam ulial sava do akva rovnaký efekt.
A druhy problém je teplota vody, rybičky poväčšina nemá rada keď im voda s 27°C padne na 18°C otužovanie je zdravé, ale zase to netreba preháňať :)
Ja fungujem tak že si pripravím deň dva pred tým 3x 20L nádoby (bandasky) s vodou, voda za ten čas sa odvetrá a ohreje. Potom odkalovaním odčerpám cca 60L vody a s bandasiek ich dolejem, je to cca 15% objemu, ale to bohaté stačí pre mňa. Voda zakoliše o cca 1°C čo je nič a viem že všetky baktérie a osadenstvo v akva či vo filtroch to v zdravý prežili.

Ako osobne nemam nič proti stmievačom a automatickej výmene vody, len že to ma zopár negatíva, ale ako som písal časom na to príde aj sam. Ja som sa to naučil tiež až na vlastných chybách :mrgreen:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod melbymbo » 23 Jan 2021 00:08 am

áha, nepokladal som za nutne pisat ze vodu nechcem doplnat do akvaria priamo z vodovodu a studenu. pre niekoho (mna) samozrejmost, ale ak si z tejto temy niekto iny bude chciet vziat nejaku myslienku tak bude dobre ze si aj tuto pripomienku precita.

na vodu do akvaria planujem vyuzivat vodu zo studne, podla potreby ju pretlacim osmozov, zmiesam, necham ohriat. a z tohto zdroja bude akvarium doplnane.
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod Pštros » 23 Jan 2021 00:43 am

No, ja to vidím tiež trocha inak.
Sú dni, kedy som pri akváriu dlhší čas, sú dni, kedy fakt nestíham A to, som si istý, poznáme všetci.
Pre mňa sú niektoré činnosti skôr príťažou, radšej sedím na schodoch a čumím pod vodu.
Mám obdobia, kedy čítam, pozerám videá, študujem, radím sa, fotím, prerábam, nakupujem... a sú týždne, aj mesiace, kedy som rád, že akvárium ide po svojom a len sa pristavím pozrieť, spočítam clithony, nakŕmim...
Prešiel som už asi všetkým. Miešaním vlastných hnojív, každodenným meraním, až po totálnu ignoráciu akvária...

Preto, čo funguje už dlhšie:
-->CO2 cez controller - najlepšia vec na svete. To by som už nepoisťoval ďalším systémom. Druhá vec je, že sa asi nedá za noc presýtiť 600l vody..
-->Automat na hnojivo... v súčastnosti oranžová tropica, ale prejdem na seachem
-->svetlo DYI, 5 vetiev LED chipov, ktoré zapínam a vypínam postupne cez sonoff a wifi
-->najnovšie automatická výmena vody = každý deň o 15.00 zapne čerpadlo vo vstavanom filtri, ktoré odčerpá odhadom 40l vody rovno do odpadu, keď sa zavzdušní, prestane voda odtekať. O tom istom čase sa zopne elmag ventil (origo na osmózu), ktorý otvorí napúšťanie do akva. Mám odsledované, že trvá cca 4 hodiny, kým dosiahne pôvodnú hladinu. Potom ventil zatvorí. Toto mám poistené plavákom (tiež origo), ktorý by po dosiahnutí hladiny zastavil prívod vody z RO. Toto trocha trvalo vyladiť, ale šlape to krásne...

-->Samozrejmosťou je voda a odpad pod akváriom, to bolo naplánované už pri stavbe domu. Pod akva je RO, CO2...
--> Teplotu vody neriešim, pri tom objeme sa drží celoročne okolo 23 stupňov v lete max 25.

Takže teraz smelo do mňa 8) . Tento projekt prechádza vývojom už veľa rokov, takže to zas nebola otázka jednej nvestície a veľmi veľa vecí mám poriešené tak posvojom... ale čo oči nevidia... :lol:

Riziko niektorých týchto "vychytávok" je asi zvýšené riziko totálnej potopy, ale preto tiež veci poisťujem nejakým záložným systémom (ideálne mechanickým). Nakoniec fotky a videá prasknutých akvárií by slabšie povahy odradili už nazačiatku.
Nazdarte, potápači.. :pivo: :pivo: :pivo:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod loksik.lubos » 23 Jan 2021 09:52 am

Ja mam doma automatizaciu reef-pi aj robotank
loksik.lubos
 
Príspevky: 82
Obrázky: 5
Založený: 13 Jan 2012 11:46 am

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod melbymbo » 23 Jan 2021 10:48 am

Pštros napísal:riziko niektorých týchto "vychytávok" je asi zvýšené riziko totálnej potopy, ale preto tiež veci poisťujem nejakým záložným systémom (ideálne mechanickým). Nakoniec fotky a videá prasknutých akvárií by slabšie povahy odradili už nazačiatku.
Nazdarte, potápači.. :pivo: :pivo: :pivo:


Presne takto si to ja predstavujem a som rád že si sa ozval. Môžeš popísať ako máš spravenu tu poistku na doplnenie vody? Napustanie a vypúšťanie budem mat automaticke autoaqa, rozmýšľam ako ešte spraviť poistku, a najlepšie mechanickú, ak by sa raz toto pokazilo. Jedna z vecí je ze to budem mat nastavene na čas kedy som doma a môžem na to občas hodiť očko. Druhá ze ak by sa prívod vody neuzavrel nejaký mechanicky plávať co by to zastavil.

Keby si sa ešte rozpísal co všetko si si tak po svojom spravil, doladil, čo si potreboval, nech mam predstavu. Stavba akvária sa chystá a chcem to premyslieť a pripraviť pri rekonštrukcii obývačky, odhadovaný objem cez 800l
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod barky » 23 Jan 2021 13:02 pm

S nazorom ze doplnanie studenej vody priamo do vodovodu ma tie dve negativa ktore popisujes nemozem suhlasit. Riesil som to takto pri da sa povedat desiatkach akvarii v mojich chovniach s vysokou hustotou ryb, a rovnako aj pri vsetkych mojich domacich "okrasnych" akvariach a nikdy som s tym nemal negativnu skusenost aj pri vymenie 3/4 vody. Pri objeme ako sa tu spomina nepredpokladam ani negativny dopad na nitrifikacne bakterie a ani na teplotu vody. Pokles na 18 stupnov by nastal len v pripade vymeny kompletneho objemu vody v akvariu.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod Pštros » 23 Jan 2021 23:39 pm

Barky, presne...vôbec to netreba nejako zvlášť prežívať... Ak nemáš nejaké šialené parametre.
A teplotu v 800l...

https://www.aquaobchod.sk/komponenty-k- ... tbhn2sqd34 takýto ventil mi spína sonoff.

https://www.aquaobchod.sk/komponenty-k- ... tbhn2sqd34 ... toto je plavak pre vypnutie napúšťania vody z RO... priamo cez plavák sa voda napúšťa, pri dosiahnutí hladiny vypne...

Určite takéto ventily existujú aj pre riešenie bez RO (tie ale zas asi budú vyžadovať čerpadlá, čiže elektrina)... Všetko záleží, odkiaľ budeš napúšťať. Či zo suda pod akva, či z rozvodu vody, ktorá je pod tlakom...

Jednu vec ľutujem, e som pod akva naumiestnil guličku na odtok vody... a tak ľahko sa to dalo pri stavbe doriešiť... škoda... ale snáď nebude nikdy potrebná...

Čus :pivo: :pivo:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod snajprik » 24 Jan 2021 02:18 am

Pštros aj ja som tvor lenivý a tiež sa snažím všemožne si to uľahčiť, ak by mi ta automatika ušetrila čas a peniaze, už by som ju mal tiež :mrgreen:
Ale takto to nefunguje, že máš automatické bezstarostne akvárium, kontroler je fajn, ale aspoň raz mesačne treba nakalibrovať PH sondu, aby neukazovala ptakoviny, CO2 bomba tiež sa sama neodpojí a sama skočí do auta, nenatankuje a znova sa nenamontuje.
Automatická výmena vody to tiež nie je bez starosti. Pravidelná výmena filtračných naplní, miešanie minerálov...
Ja to automatické nemám, ale strávim pri údržbe menej času ako ty.
Napríklad take 300L krevetarko, dno mam zásobný substrát, tak že nehnojím vôbec, neodkalujem vôbec, nieje to potrebne, tam len strčím hadicu zo zvonom, ktorý sa zavzdušni po cca 10cm, roztočenie a stočenie hadice zaberie 2 min. Počas tejto doby trošku pristrihnem rastliny, dolejem cca 2 bandasky vody a hotovo, cca 20 min mesačne. CO2, vylejem pet fľašku, do nej dam 2g droždia 300g cukru napustím vodu a naskrutkujem naspať 5 min mesačne a to mi dodáva 5-10mg/L CO2 čo s týmto množstvom si vystačia aj tie najnáročnejšie rastlinky. Filter nemám, len čerpadlo, tak že čistenie filtra 0 min. celková údržba 300L rastlinného akvária je cca pol hodiny mesačne, takto to už beží 3 roky. Pochybujem žeby mi to nejaká automatika ešte viac uľahčila.
Ja som lenivý až až, a vždy sa snažím to maximálne zjednodušiť. Jediná elektronika u akvária je časový spínač, ktorý mi zapne 35W svetlo a 2,2W čerpadlo, ktoré slúži na rozprašovanie CO2 na 8 hodín denne a to je všetko. Myslim že viac sa to zjednodušiť nedá, rastlinné akvárium s CO2, s koberčekmi na dne hightech keď nepočítam výmenu dna pred 3 rokmi, tak už mi to takto beží cez 8 roky :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod melbymbo » 24 Jan 2021 10:08 am

Ale ja som to s tým automatickým akvárium nemyslel tak sa nechcem o nič starať, ze sa mi nechce co2 bombu ísť vymeniť ci sondu nakalibrovant. Rastliny pokosit atď.
Kvasnice co2 neviem ako fungujú preto je mi jednoduchšie raz za čas naplniť bombu, neviem ako dlho vydrží keď chcem co2 minimálne len aby mi to rástlo, pozerám sa na to tak ze rastlinky bez co2 sú menej schopné potláčať výskyt rias pri tak výživnom dne. Toto je moja domnienka. K najbližšiemu odtoku od miesta kde bude akvárium to mam 12m hadíc. Tak to si radšej ten odpad vyvediem pri akváriu.

Výmena vody, keď si vezmem ze chcem používať vodu zo studne, musím ju načerpať, pretlačít osmozou, nechať postáť aby sa zohriala pripadne pomôcť ohrievačom, potom to ešte dostať do akvária tak to si to veľmi rád zautomarizujem.

No a hneď popredu chcem predísť tomu ze ak sa nejaká sonda pokazí tak mi pretečie akvátrium ci uvarím ryby. Tak ma zaujímalo ako to majú ľudia vymyslené.
K tým ohrievačom ani neviem ci mi ho bude treba, v obývačke mávame celoročne okolo 23-25°C.
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod Seraph » 24 Jan 2021 10:42 am

Ohrievac je zbytocnost, prva vec, co som prestal pouzivat uz davno...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Automatické akvárium

Odoslaťod loksik.lubos » 07 Feb 2021 11:58 am

Zdravim ja mam doma 300litrove akva kde chovam diskusi a kedze som vacsinou v zahranici tak som musel zaobstarat tiez automatizaciu ale samozrejme doma sa on staraju. Momentale som na nete dost studoval co a ako zostrojit tak som si s USA nakoniec objednal plne automatizovany kontroler pre akva volal sa robotank ktory som si cely prelozil do slovenciny
https://www.youtube.com/watch?v=5w2Cb6q ... =Robo-Tank

len kedze bol problem zo softwerom poslali mi nahradu ovladac Reef Pi ktory mi tiez dokaze plne ovladat:
16rele zasuviek
8pwm osvetleni
auto krmenie
3xteplota
6x port pre plavaky a rozne senzory pre kontrolu hladiny
4x chemie
8x dc porty pre pripojenie rozneho prislusenstva
ATO rezim pre kontrolu a vymenu vody
1x ph sonda samozrejme sa da doplnit aj ine ale tu uz je potrebne zakupit iny set
a neskutocne velke mnozstvo nastaveni podla vasich poziadavok.

Ak ty mozem poradit ak chces dokladnu automatizaciu hlavne na vymenu a dopustanie vody tak sa zameraj svoj na daky kontroler ktory je dost premysleny aj v priapade zlyhania. Uz som toho hodne prestudoval ale furt boli v tom velke muchy. Dopustanie vody sa da vytvoit pomocou plavaka a solenoid ventila vsetko samozrejme s alie. Moj kontroler toho dokaze hodne viac pri poklese vody vie dopustit vodu uplne sam pripadne vymenu vody. Hlavne treba dokladne premysliet zadne vratka pri zlyhani dake senzora alebo plavaka aby sa voda dalej nenapustala do akva
Prílohy
images (4).jpg
images (4).jpg (7.03 KiB) Zobrazená 6849 krát
loksik.lubos
 
Príspevky: 82
Obrázky: 5
Založený: 13 Jan 2012 11:46 am


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.