Svetlo pre rastlinkove akva



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Svetlo pre rastlinkove akva

Odoslaťod Stanok » 09 Feb 2021 01:03 am

Čo je lepšie pre rastlinkove akvárium ,t5-ove žiarivkove alebo LED osvetlenie?
Stanok
 
Príspevky: 3
Založený: 08 Feb 2021 13:50 pm

Reklama

Re: Svetlo pre rastlinkove akva

Odoslaťod snajprik » 09 Feb 2021 07:41 am

Je úplne u prdele aké ty svetlo použiješ na osvetlenie rastlinného akva, kludne žiarovky, žiarivky, výbojky, ledky. Podstatná je intenzita, aby na dne bola 3000-10000 Lux a farebne spektrum Ra 80+ Farebne podanie svetla je tiež irelevantne či 3000K 4000K 6500K ake sa ti páči je na tebe.
LED sa používa s toho dôvodu aby si ušetril za elektriku, nič viac nič menej.

https://www.cbelektro.sk/eshop/ziarivka ... 4142.xhtml
https://www.cbelektro.sk/eshop/ziarivka ... 1903.xhtml
https://www.cbelektro.sk/eshop/ziarivka ... 2008.xhtml
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Svetlo pre rastlinkove akva

Odoslaťod Stanok » 09 Feb 2021 23:59 pm

Ja som sa pýtal z praktického hľadiska.chcem si urobiť svetelnú rampu ,preto sa pýtam skúsených rastlinkárov,čo je lepšie pre zdravý rast rastlín.
Stanok
 
Príspevky: 3
Založený: 08 Feb 2021 13:50 pm

Re: Svetlo pre rastlinkove akva

Odoslaťod snajprik » 10 Feb 2021 01:28 am

Ja by som sa skôr opýtal teba s praktického hľadiska ako skúseného šoféra, čo by si mi poradil, aké auto je lepšie, tmavomodré či svetlomodré? :angel:
Tiež si toho názoru že tuto otázku by som mal poslať odborníkom čo vyrábajú auta ako VW škoda audi BMW meďak.., aby mi presne poradili ideálne auto pre mňa a moje potreby? :mrgreen:
PS: dúfam že som dostatočne vystihol hlbku tvojej otázky :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Svetlo pre rastlinkove akva

Odoslaťod I.P. Pavlov » 10 Feb 2021 11:31 am

Stanok napísal:Ja som sa pýtal z praktického hľadiska.chcem si urobiť svetelnú rampu ,preto sa pýtam skúsených rastlinkárov,čo je lepšie pre zdravý rast rastlín.

Led osvetlenie je terajší moderný trend. Ekologia, úspora. No tie klasické led pásiky môžu sklamať. Tak ak led, tak treba ísť po značkových. Tu ale treba rátať s počiatočnými vysokými nákladmi. Ja frčím už niekoľko rokov na trubicovom osvetlení ale na trubiciach s označením T5. Tam treba dohliadnúť na tkzv. Kelviny, pre akvária sú vhodné 4000K, a na rastlinné 6500K. V dnešnej dobe už netreba na trubicové osvetlenie ani štartér, ani tlmivku. Stačí elektronický predradník. Ešte pred pár rokmi to bola drahá záležitosť, ale dnes je cena naozaj prijateľná. Takže elektronický predradník a trubice T5
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Svetlo pre rastlinkove akva

Odoslaťod Stanok » 11 Feb 2021 22:00 pm

Chcel by som byť taký múdry ako je snajprik.
Stanok
 
Príspevky: 3
Založený: 08 Feb 2021 13:50 pm

Re: Svetlo pre rastlinkove akva

Odoslaťod snajprik » 11 Feb 2021 22:50 pm

Stále si mi neodpovedal ktoré auto je lepšie tmavomodré či svetlomodré :)
Alebo aké auto je lepšie benzínové či elektrické pre mňa.
Skade mam vedieť čo chceš, auto pre taxikára, kamionistu, autobusara, pretekára, kundolapku, do hôr, mestke...
Stanku stále si nenapísal to podstatne.
Objem akva, hĺbku akva, čo tam chceš chovať, rozpočet, či budeš hnojiť či budeš mať CO2, čo od svetla chceš, máš tu desiatky premenných čo ovplyvňuje vyber.
To či to bude LED či T5 je asi to najmenej podstatne u rastlinného akva.
Najlepšie svetlo čo som vo svojej praxi videl je toto, https://www.narva.sk/ziarivka-35w-bio-v ... 26037.html Nad akváriom ho nemám preto že spotreba akvária by mi podskočila o 500%
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Svetlo pre rastlinkove akva

Odoslaťod Igor010 » 12 Feb 2021 09:55 am

Nie som nejaky odborník ale odporucil by som asi LED. Nedavno som tiez riesil nove osvetlenie a nad inym ako LED som neuvazoval. Zalezi ako narocne rastliny chces pestovat, ake hlboke akvarium mas a kolko ma litrov. Ja mam 300l akvarium o hlbke 60cm. Akva ma 180cm. Volil som 2x led osvetlenie Chihiros A801 50W. Mam tam 100w co by malo byt na stredne narocne rasliny dost. Odporucam stranku rostlinnaakvaria kde su clanky ktore ti poradia co si vybrat. Pri akvaristike je treba vela citat a citat ... mnozstvo clankov si bude odporovat. Treba si nechat aj poradit na fore a urobit si vlastny nazor sam. Niekto bude zastanca LED, niekto zastanca trubic.
Igor010
 
Príspevky: 69
Založený: 25 Okt 2019 20:21 pm

Re: Svetlo pre rastlinkove akva

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Feb 2021 12:12 pm

Stanok napísal:Chcel by som byť taký múdry ako je snajprik.

Tak nemá oponentúru. Treba mu uznať, že chce pomôcť, len škoda, že za každú cenu
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.