160l akva by Angelika



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod braniak17 » 11 Feb 2021 12:11 pm

Dakujem za info. V minulosti som tiez mal len Stare dno od Rataja a islo vsetko bez problemov, ale teraz chcem cierne dno. Tak asi pojdem tiez len do toho obycajneho strku, pripadne dam pod neho mozno trocha nejakeho vyzivneho substratu, nech nemusim moc hnojit /lenivost moja neopustaj ma :-) /
A pre panciernikov mozno nejaku tu malu "plaz" s jemnejsim strkom :-)
braniak17
 
Príspevky: 19
Založený: 23 Dec 2020 23:41 pm

Reklama

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod angelika » 11 Feb 2021 12:48 pm

Jj, keby sa mi chcelo to cele rozobrat, ako sa mi nechce, tak tam tiež niekde zakomponujem pláž :-)
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod matte » 11 Feb 2021 13:52 pm

braniak17 napísal:Dakujem za info. V minulosti som tiez mal len Stare dno od Rataja a islo vsetko bez problemov, ale teraz chcem cierne dno. Tak asi pojdem tiez len do toho obycajneho strku, pripadne dam pod neho mozno trocha nejakeho vyzivneho substratu, nech nemusim moc hnojit /lenivost moja neopustaj ma :-) /
A pre panciernikov mozno nejaku tu malu "plaz" s jemnejsim strkom :-)

black manado vyzera zaujimavo a funkcne!!!
https://www.invitalshop.sk/jbl-manado-d ... wrEALw_wcB
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod braniak17 » 11 Feb 2021 14:11 pm

to matte - ano, na to manado som tiez pozeral. Este niesom uplne rozhodnuty, co tam dam. Ale vdaka za info
braniak17
 
Príspevky: 19
Založený: 23 Dec 2020 23:41 pm


Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod angelika » 11 Feb 2021 14:59 pm

Ano, mám jej 6 litrov vo filtri :-D
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod braniak17 » 11 Feb 2021 20:53 pm

Nad tou Penzou = lavovou drtou do filtra som premyslal tiez, vyzera, ze by to mohol byt dobry a relativne lacny material na usadenie bakterii. Budem mat prepadovy filter, tak miesto na cca 20l medii tam bude. Ake s tym mate skusenosti?
braniak17
 
Príspevky: 19
Založený: 23 Dec 2020 23:41 pm

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod angelika » 11 Feb 2021 21:06 pm

Prečítaj si niečo o Seachem Matrix.. ten je vlastné zabalená pemza do krajšieho obalu :-)
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod angelika » 22 Feb 2021 21:27 pm

22.2 - necelé tri mesiace od založenia :pivo:
Prílohy
IMG_20210222_202515.jpg
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod matte » 23 Feb 2021 12:12 pm

super ho mas! a ze v strku nie je pekne rastlinne..
mas tam tusim furt riasu, ja som mal zelenu vlaknitu (cladophora) na anubiasoch a po 2 tyzdnoch davania 1ml seachem ecxel na 60l akvarium, kazdy druhy den, rano, riasa zmizla, az sa mi nechce verit
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod angelika » 23 Feb 2021 12:52 pm

Jo, ten staghorn je des. To CO2 v gelovej forme moc nepomáha, ani zatienenie pistiami.. a to aj mením teraz častejšie vodu, aj som prestala hnojiť.. ale staghorn si buji a buji. Musím skúsiť nejakú chemiu na to, aj keď nerada
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod JozefSC » 23 Feb 2021 13:00 pm

Keď prestanes hnojit rastliny začnú hladovať a riasa sa rozbehne ešte viac. staghorn sa dá ľahko zvládnuť s tekutým CO2 samozrejme kvalitné ako je seachem excel, normálne sa to robí tak že dáš dvojitú až trojitu dávku ako je predpísaná, ale u teba by som to nerobil valesneria je dosť náchylná aj niektoré krypt.

Skús použiť túto techniku s dobrým tekutym CO2 (Seachem) začína od druhej minúty 30sek.

https://youtu.be/ti5Dkz-3EC8
JozefSC
 
Príspevky: 362
Založený: 23 Sep 2020 01:43 am

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod angelika » 23 Feb 2021 13:08 pm

JozefSC on začal staghorn s druhým svetlom v kombinácii s hnojenim. Svetlo som ubrala a skrátila, aj hnojim menej - namiesto 3d týždenne podľa návodu asi len 1x za 14dni. Miestami to zvladaju okružáci, ale mám ich málo, neritina tým ohrdla. Tam, kde je to zatienene, tak stagnuje a kde svieti svetlo, tak tam sa tomu darí. A rampa z filtra je furt čierna, tu čistim, ale je to zbytočne, za tri dni je plyšová. Ten Seachem som zvažovala tiež, furt sa tomu bránim, ale asi to vzdam, lebo časť anubiasov už má korene tak čierne, že už ani nemôžu prosperovať :-(
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod JozefSC » 23 Feb 2021 14:06 pm

Jj vždy to nejaká zla kombinácia svetlo/živiny/CO2 nerovnováha. Mne sa tiež Staghorn ukázal pod silným svetlom keď som nasadil rýchlorastúce a chcel som im dopriat zmenil som nastavenia svetla, keď uberieš hnojivo(jedlo) rastlinam oslabnu a riasa ich napadne ešte rýchlejšie. Pri tom množstve rastlín čo tam máš a hlavne tie plávajúce čo ťahajú CO2 zo vzduchu a živiny z vody a silnom svetle mala by si hnojit denne a dosť veľa si myslim. Ono to potrvá ale určite nájdeš rovnováhu. Každá vec čo zmeniš bude mať odozvu až za dva týždne plus mínus takže nie všetko naraz ale trpezlivosť.

Ja som to mal tak do týždňa vybavené s excelom nevadí mi že to chémia, radšej to vynicim ako sa trápiť mesiace stým, sem tam nejaký ten list na krypt sa roztopí ale nič tragické.
Valesneria je určite viac náchylná na excel.

Peroxid vodíka je tiež možnosť, skús si prečítať niečo o tom možno sa ti to bude zdať lepšie.

Pri prírodnom boji proti tomu nebude jednoduché, u každého akva ine. Možno niekto má skúsenosti ako na to a poradí tiež by som sa rád poučil.

Takto nejak vyzeral po dvoch troch dňoch od dávkovania excelu, tuším že som dal dvojitú dávku(foto).

Hodne šťastia prajemObrázok
JozefSC
 
Príspevky: 362
Založený: 23 Sep 2020 01:43 am

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod angelika » 23 Feb 2021 14:22 pm

Vallisneriu prežijem, tá sa množi ako divá, takže par odnoží si dám na pár dní niekde do vázy na okno pro sichr. A čo mach? Ten Excel prežil? Nemáš skúsenosť? Viem, že väčšinou po "tekutom CO2" aka glutaraldehyde odídu aj machy :-/ a ten môj je tak pekný, navyše plný krevet, bezpečne ho asi nevyndam. Na plynné CO2 už šetrím peniaze, cca za mesiac až dva budem objednávať.
Myslíš, že mám hnojiť viac, jo? Tak skúsim pritlačiť, je fakt, že okrem staghornu nemám žiadne riasy. Len staghorn
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod snajprik » 23 Feb 2021 14:34 pm

matte napísal:super ho mas! a ze v strku nie je pekne rastlinne..

Jasne čistý štrk, musíš hnojiť, musíš CO2 umelo dodávať a v kuse sa ... s riasou kvôli kolísaniu živín, testovať a testovať čoho máš veľa a čoho malo, často meniť vodu, odkalovať ...
matte toto je tvoj sen o akváriu? :shock:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod angelika » 23 Feb 2021 14:42 pm

Snajprik - kym kvôli svetlu nenastupil staghorn, tak som žiadne CO2 nedávala, vodu netestujem, urobila som to jednou kvôli želez.. len pridávam železo, lebo na vodovode máme filter na odstraňovanie železa. Inak žiadne riasy nemám, len kvôli svetlu ten staghorn. Alebo neviem, prečo tam je. Proste prišiel spolu so svetlom. Neodkaľujem vôbec, len mením vodu docela často, to je fakt.. lebo ňou zalievam kytky doma a pri zbierke 200ks je proste spotreba vody väčšia, než veľká :-D
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod JozefSC » 23 Feb 2021 15:00 pm

Už len z toho čo píšeme obaja že sa to stalo po pridaní svetla, sa urobila nerovnováha, keď sme pridali svetlo rastliny začali pracovať viac, ak je nedostatok jednej látky nemôžu spracovať ďalšiu tá ostane vo vode a začne sa hromadiť, plus rastliny začnú odoberať chýbajúce látky zo starých listov a tie sa rozpúšťajú a zvýši sa aj amoniak a to je na čo čaká riasa. Mala to byť nejaká priama úmera medzi svetlom hnojivom a CO2 pridávať spoločne.

Na fotke je mach fissidens fontanus a mám tam aj weeping moss úplne bez ujmy, excel je náhrada za CO2 alebo lepšie povedané pomáha rastlinám uzitkovať CO2 z vody, takže tým rastlinám čo neuškodí (okrem Val) práve naopak pomôže a aj by si mala vidieť zlepšenie kondície rastlín. Môžeš začať pomalú stým, predpísaná dávka a len aplikovať na postihnuté miesta, neskôr možno pridať davkovanie ak by tie čo sa nedostali priamu dávku neustupovali.

Jedine čo sa mi podarilo poškodiť mach bolo keď som nastriekal excel má mach mimo vody a nechal pridlho pôsobiť ale to bolo len pol cm dával som to na drevo viac menej.

Ja hnojim denné s tropica premium nutrition polovičnú predpísanú dávku na týždeň plus ešte, fosfor a draslik 2-3 krát do týždňa v akva s CO2.
V akva bez CO2 denne micro tuším že tam bude aj nejaké macro, ale nie som si istý neštudoval som to hojivo mám ho už dlho a to akva nie je môje hlavne skôr mi ho je ľúto zrušiť, myslím si že ty máš viac rastlín ako ja pozri moj 100l, je tam aj slabšie svetlo, čo až tak nevadí že máš silnejšie len musíš nájsť svoju rovnováhu.

Ja by som tie plávajúce asi preriedil tiež mám ale držím to v malom množstve.

Nevšimla si si nejaké zmeny na listoch staré listy majú dierky alebo zmenu farby, nové bez farby deformované alebo spomalený rast?

Je ťažko niečo radiť z fotky keď je to hlavne o pozorovaní a zmenách.
JozefSC
 
Príspevky: 362
Založený: 23 Sep 2020 01:43 am

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod JozefSC » 23 Feb 2021 15:14 pm

snajprik napísal:
matte napísal:super ho mas! a ze v strku nie je pekne rastlinne..

Jasne čistý štrk, musíš hnojiť, musíš CO2 umelo dodávať a v kuse sa ... s riasou kvôli kolísaniu živín, testovať a testovať čoho máš veľa a čoho malo, často meniť vodu, odkalovať ...
matte toto je tvoj sen o akváriu? :shock:
V mojom prípade sa mi to stalo v high tech, Tropica growth substrate, Tropica soil, CO2, hnojenie, ale sme urobili rovnakú chybu narušili jednu vec nedorovnali ostatné si myslim.

Moja 100vka štrk/žiadne CO2 je stabilná, kým by som neurobil to isté zmenil jedno a ostatné nechal rovnaké, si myslim
JozefSC
 
Príspevky: 362
Založený: 23 Sep 2020 01:43 am

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod matte » 23 Feb 2021 15:26 pm

snajprik napísal:
matte napísal:super ho mas! a ze v strku nie je pekne rastlinne..

Jasne čistý štrk, musíš hnojiť, musíš CO2 umelo dodávať a v kuse sa ... s riasou kvôli kolísaniu živín, testovať a testovať čoho máš veľa a čoho malo, často meniť vodu, odkalovať ...
matte toto je tvoj sen o akváriu? :shock:

ja uz som z toho pako, ved Angelika, ked jej hentak idu pistie, tak musi mat mrte zivin vo vode, u mna vzdy plavajuce odchadzaju, okrem toho kde mam platinum
a snajprik ja som pisal o zpecenom ile skor ako o strku..a cize podla teba pri japanese soil by nebol staghorn?
Angelika, je to silnym svetlom, naco si vlastne pridavala? A ten excel vyskusaj, ved to pouzivaju aj profici akvaristi a vsetci to vychvaluju, ja som to ani nemieril na riasu a zmizlo hned
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod angelika » 23 Feb 2021 16:14 pm

JozefSC napísal:Už len z toho čo píšeme obaja že sa to stalo po pridaní svetla, sa urobila nerovnováha, keď sme pridali svetlo rastliny začali pracovať viac

Takto nejak to vnímam aj ja. Síce som svetlá stiahla z 90% na 60%, ale asi to nestačí. Predtým tam bolo len jedno na strede, ale prišlo mi, že to bola ani ryba, ani rak - ani poriadne dozadu nesvietilo a ani dopredu. Ale asi to bola len moja predstava, teraz je ho evidentne zas prebytok. Snažím sa to poladiť, ale na nejaké porovnanie zmien to chce aspoň pár dní a tak to neviem posúdit, teraz som zas menila nastavenie svetla, tak uvidím, čo to spraví

JozefSC napísal:Na fotke je mach fissidens fontanus a mám tam aj weeping moss úplne bez ujmy

Ja mám Creeping moss, jak som pridala svetlo, tak začal úplne skokovo rásť, predtým rástol, ale výrazne pomalšie. Tomu to evidentne prospelo, tak by som on nerada prišla. Ale tak natrhám pár výhonov niekde stranou pro sichr, nebol zrovna lacný na to, koľko mi ho (ne)neprišlo

JozefSC napísal:excel je náhrada za CO2

to úplne asi nebude, tipujem, že to je na rovnakej báze, ako zbytok "tekutého" CO2, tzn dezinfekcia, ale uvidíme, už ho mám v košíku, objednám ho

JozefSC napísal:Ja by som tie plávajúce asi preriedil tiež mám ale držím to v malom množstve.

Týždenne vyhodím toho fakt plnú misu, za 5 dní to zaplní celú 100x40cm hladinu, začalo to tak bujnieť, čo som začala hnojiť a to ani nehnojím podľa návodu

JozefSC napísal:Nevšimla si si nejaké zmeny na listoch staré listy majú dierky alebo zmenu farby, nové bez farby deformované alebo spomalený rast?

ne, po tom, čo som tam začala príležitostne liať Ferox NPK Complete, tak všetky rastliny ožili, začali rásť ako divé, len staré listy opadali, ale to boli beztak ešte emerzné listy.

JozefSC napísal:Je ťažko niečo radiť z fotky keď je to hlavne o pozorovaní a zmenách.

Je no, zatiaľ skúšam a uvidím. Jednou sa mi tam tá rovnováha spraví, len to musím poladit, budem končiť tretí mesiac, takže ma to zatial nevzrušuje. Len je mi tých anubiasov ľúto :)

matte napísal:ja uz som z toho pako, ved Angelika, ked jej hentak idu pistie, tak musi mat mrte zivin vo vode

týždenne zaplnia 100x40cm hladinu, trhám tie mladé rastliny, nechávam asi len 10 hlavných veľkých pistii, už majú v priemere tak 10cm, ale rastú rýchlejšie, ako by sa mi páčilo. Vždy v nedeľu vyhádžem plnú misu do koša. A to sú blízko rampy, ani priamy prúd vody im nevadí. Pritom hnojím skor menej, tak raz za týždeň-za 14 dní tam dám dávku Ferox Complete NPK, takže to sa im asi páči no :pivo:

matte napísal:Angelika, je to silnym svetlom, naco si vlastne pridavala?

Lebo som jedno pekné ráno nabyla dojem, že to svetlo svieti moc dole a tak to nesvieti ani dozadu, ani dopredu, len do stredu, tak reku, že tomu prilepším a ono prd, mala som sa na to asi vykašľať :angel: :mrgreen:

matte napísal:A ten excel vyskusaj, ved to pouzivaju aj profici akvaristi a vsetci to vychvaluju, ja som to ani nemieril na riasu a zmizlo hned

Takže si nedával striekačkou priamo na riasu, ale proste si to dávkoval priamo do vody? A dobrý, jo? lebo striekačkou by ma asi jeb.. pardon, kleplo - mám tam 23 anubiasov a všetky vypadajú ako chlpatá opička :| To by som tou striekačkou šaškovala asi týždeň

Musím to nejak poštelovať proste. Urobila som asi viac zmien najednou, ako by to bolo asi zvládlo. Normálne ma riasy netankujú, ale ten staghorn na tých anubiasoch, ten už ich začína požierať zaživa, je to fakt hnus :dead:
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod JozefSC » 23 Feb 2021 16:32 pm

Stou striekačkou je to na urýchlenie a hlavne na tie najhoršie napadnuté miesta a keď to dobre trafiš raz a dobre je vybavené(skús), každý deň to dáš na iné miesto, ináč už len pridávať do vody zastaví rast a nakoniec zabije riasu.
O anubias sa neboj ten to prežije v pohode.
Tie plávajú používajú väčšinu živín lebo majú optimálne podmienky svetlo CO2 a živiny a naopak rastliny vo vode sú na tom horšie bez svetla živín CO2.

Ja mám tiež ten Sinkor a rovnaký problém síce moja nádrž je iná nízka a o to horšie pol akva tmavé a pol presvetlené škoda že tie úchytky nie su tak 10cm vyššie to by bolo akurát.
JozefSC
 
Príspevky: 362
Založený: 23 Sep 2020 01:43 am

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod snajprik » 23 Feb 2021 16:46 pm

Ta riasa nie je problém, problém je rovnováha v akváriu.
Ak sa jej chceš zbaviť na 100% tak toto je ideal https://www.akvaland.sk/easy-life-algex ... vac-riasy/
Funguje na princípe acylpyrin https://vysetrenie.zoznam.sk/lieky/atc/N02BA/, bráni množeniu a deleniu riasových buniek, stará riasa postupne odumrie a nová nevznikne. Vyššie formy nemajú problém, rastliny krevetky, ryby.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: 160l akva by Angelika

Odoslaťod angelika » 23 Feb 2021 17:10 pm

JozefSC napísal:Ja mám tiež ten Sinkor a rovnaký problém síce moja nádrž je iná nízka a o to horšie pol akva tmavé a pol presvetlené škoda že tie úchytky nie su tak 10cm vyššie to by bolo akurát.

A to som aj kúpila iné držiaky, ale aj tak sú nízke. Musím to nejak vymysliet, defacto to svetlo smaží cca 3cm nad pistiami

snajprik napísal:problém je rovnováha v akváriu.

No zatial sa mi ju nedarí znova nastoliť. Tie zmeny sa neprejavujú tak rýchlo, ako by som chcela :angel: :mrgreen:

snajprik napísal:Ak sa jej chceš zbaviť na 100% tak toto je ideal https://www.akvaland.sk/easy-life-algex ... vac-riasy/

Máš to vyskúšané aj na staghorn? V popise ho nespomínajú a mne, nie že by bolo ľúto peňazí, ale nechce sa mi moc liať do akvarka zbytočné množstvo chémie, pretože to mi nerieši príčinu, ale len následky.. :angel:
Obrázok používateľa
angelika
 
Príspevky: 208
Obrázky: 24
Založený: 25 Máj 2009 17:01 pm
Bydlisko: Nepomuk, Plzeň-Jih

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.