cichlidy pomaly zomieraju



Akvarijné ryby - choroby, liečba

cichlidy pomaly zomieraju

Odoslaťod ferooo » 20 Feb 2021 15:36 pm

3 dni dozadu zacali kapat ryby, kazdy den vylovim jednu mrtvu, dnes dve :cry:
Zacalo to z nicoho nic, nic sa v akva nemenilo, len som asi pred tyzdnom vycistil jeden filter.
Vodu menim kazdy tyzden cca 1/3, dnes som vymenil 1/2.

akva - 2000l, jemny piesok, dekoracia len kamene
filtracia - 2x Fluval FX6
osadka - africke cichlidy (cca 100ks, 5-12cm)
krmenie - vlocky/granule, 2-3x denne

Meral som tieto hodnoty, vsetko vyzera byt ok:
Obrázok


Dve ryby som pozoroval asi 2dni, boli stale hore v rohu akva, tesne pri hladine, ale nelapali po dychu, len boli hned pod hladinou, dnes zomreli.

Dalsia ryba len tak "lezi" na dne, bez vyrazneho pohybu (tie male jemne bodky je zacinajuca krupica?)
Obrázok
Obrázok


Kde zacat hladat pricinu? Treba zmerat este nejake parametre vody?
Obrázok používateľa
ferooo
 
Príspevky: 28
Založený: 16 Nov 2019 18:23 pm

Reklama

Re: cichlidy pomaly zomieraju

Odoslaťod snajprik » 20 Feb 2021 17:43 pm

Na krupičku by bola viac obsypaná.
Akú teplotu máš v tom bazéne?
Dva aj keď FX6 na 2000L je fakt žalostne malo, filtračná naplň jednej FX6 je 5,9L to máš u dvoch cca 12L to je 0,6%? Filtráciu máš brutálne poddimenzovanú. To chce minimálne 4%.
Nechcel by si do tej nádrži pridať nejaký rožkatec a zopár plávajúcich rastlín? To by tiež trošičku pomohlo.
Foto celej nádrže by nebolo?
Inak u tlamovcov v piesku som mal zasadene tieto rastlinky, ma brutálny koreňový systém cca 40cm2 veľmi pekne sa jej u tlamovcov darilo. https://www.invitalshop.sk/eshop/rostli ... wn-invitro
K filtru FX6 nie je zlý len to chce pridať pred filter, niečo také https://www.vinarsky-dom.sk/kosh-50-l-p ... UwQAvD_BwE
https://www.madmat.sk/bandaska-na-vodu- ... 596-p46295
https://plastovesudy.eu/eshop/plastove- ... -50-l.html
Obrázok
Obrázok
https://line.17qq.com/articles/pfdhgdhhz.html
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: cichlidy pomaly zomieraju

Odoslaťod zdenok » 20 Feb 2021 19:25 pm

Fluval FX 6 nemá objem 5,9l- To je objem len vnútornej časti koša, ale médium je aj molitan a objem toho je ďalších 7-8l. Čo by v tom rozmere filtra asi bolo ak by bol jeho objem 5,9L?
Obrázok používateľa
zdenok
 
Príspevky: 159
Obrázky: 23
Založený: 04 Feb 2010 14:12 pm

Re: cichlidy pomaly zomieraju

Odoslaťod snajprik » 20 Feb 2021 20:44 pm

FX6 ma písane čistý objem špongii 5,9L ale je jedno aj keby 8L proste objem špongie ku akva ma tvoriť minimálne 4% to je 80L
+ píše že kŕmi ryby 2-3x denne, keď si spočítaš 100ks cca 10cm tlamovcov čo sú riadny bridilove, + prekrmovanie, to by chcelo aspoň 10 takých FX6 aby to zvládali. Ideálne by bolo 300L prepad, ale aj s veľkoobjemovými pred filtrami by sa to dalo zvládnuť. Taká nenápadná záhradka rýchlorastúcich nenáročných rastlín by pomohla.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: cichlidy pomaly zomieraju

Odoslaťod zdenok » 20 Feb 2021 22:50 pm

Nie je to čistý objem špongií, ale vnútornej časti koša.
3 koše = 5,9 l
Každý kôš ma po krajoch molitan 2ks ( rozmer 1ks je 4 x 8,5 x 38,3cm = 1,3L). Teda 6 x molitan po 1,3l = 7,8l + 5,9l stred koša = 13,7l. Prečo výrobca udáva objem médií 5,9 l je pre mňa nepochopiteľná záhada. ˇŠtandard je skôr preháňať
https://www..akvariumonline.sk/fluval-ha ... 02193.html
tu síce udávajú, že objem filtra je 20l, ale rovnako uvádzajú, že objem médií má 5,9. Čo by v tom filtri asi bolo??
Pekné porovnanie je
EHEIM classic 1500XL Rozmery filtra priemer 35,5cm, výška 57cm
Fluval FX6 Rozmery filtra dĺžka 39cm, šírka 30,5cm, výška 51cm
Čiže skoro totožné rozmery a udávaný objem filtračných hmôt Eheim - 18l Fluval - 5,9l ?????

Aby nedošlo k omylu netvrdím, že 2xFluval FX je v tomto prípade luxus a určite je bežnejšie pri týchto rybách a objeme robiť prepadový filter, ale fungovať to môže.
Kŕmenie 2-3 denne nemusí znamenať prekrmovanie. Ak dám rybám potrebnú dennú dávku tak je jedno či im ju dám v jednom kŕmení, alebo v troch ( ja kŕmim 1x) Ak tam, ale natrepeš 3 plné dávky tak prekrmuješ.
Ryby, ktoré tam má asi rastlinám nedajú pokoj a to čo sa sadí vyhrabú. Ja mám v práci Juwel 350 a v ňom Malawi. Fungujem so setovým Bioflow 6 čo je cca 4,7l médií. Vzhľadom na to aká je situácia fungujem už rok v rovnakom režime. 1x týždenne vymením 30-40 l vody a dosypem krmivo do automatického krmítka. Občas preperiem molitan. Mám tam 15 rýb

Otázka je ako si vyčistil ten filter? Tak ako sa má, alebo si ho vypral, že dočista pod tečúcou vodou?
Foto celého akva by pomohlo. Ja by som sa zameral na častejšiu výmenu vody a ak prekrmuješ ako naznačil snajprík hneď s tým prestaň
Obrázok používateľa
zdenok
 
Príspevky: 159
Obrázky: 23
Založený: 04 Feb 2010 14:12 pm

Re: cichlidy pomaly zomieraju

Odoslaťod ferooo » 22 Feb 2021 11:54 am

Daju sa rastliny udrzat pri zivote aj pri cichlidach? (nechcel by som pouzivat substraty..) uz som ich dvakrat sadil, ale vzdy "zvadli". Mam v plane trocha prerobit akva a rastliny by som tam zasa chcel vysadit :D
Plavajuce rastliny nebudu moc lietat po hladine (ked su filtre nastavene tak, aby cerili hladinu)?

Teplota vody je cca 26-27C.
Ryby krmim 2-3x denne ale v malych davkach, spracu to do 5min max.
Filter vzdy cistim vo vode z akva, nikdy nie pod tecucou vodou, spongie nezmykam uplne do cista.

snajprik, co by malo byt konkretne v tom "predfiltri"? (vsetky odkazy, su len bandasky) alebo nejaky link na DIY
Prílohy
IMG_3482.jpeg
Obrázok používateľa
ferooo
 
Príspevky: 28
Založený: 16 Nov 2019 18:23 pm

Re: cichlidy pomaly zomieraju

Odoslaťod RadoA » 22 Feb 2021 17:20 pm

Neblbnite s rastlinami do "afriky" - k tomu len toľko.

NO3 je dosť vysoké, ale ak to tak máš stále, tak to nemusí byť ono.
Nepribudli nejaké nové ryby, ktoré mohli zaniesť chorobu? Nejaké ďalšie príznaky nie sú? Napríklad nafúknutie, odstávajúce šupiny? To na tele vyzerá (aspoň na fotke) na nejakú bakterku, resp. okúsanie od iných rýb - ale nevidieť dobre (ostatné zvyknú útočiť, ako keby chceli chorú vyhnať).
Mne raz "padali" ryby ako muchy po daždi - postupne asi tretina osádky, a tiež na pohľad bez viditeľnejších príznakov. Vtedy som doniesol nové ryby a neboli v karanténe (či už zhoda náhod, alebo naozaj dačo doniesli...). Zo 2-3 týždne som vyťahoval skoro každý deň 1-2 ryby. Najsilnejšie ostali, potom sa to stabilizovalo.
Obrázok používateľa
RadoA
 
Príspevky: 678
Obrázky: 31
Založený: 25 Jún 2004 07:09 am
Bydlisko: Košice

Re: cichlidy pomaly zomieraju

Odoslaťod snajprik » 22 Feb 2021 18:54 pm

Do fitra môžeš použiť špongiu alebo toto.
https://hrackarstvo.eu/prislusenstvo-k- ... currency=1
Na bio filtráciu ideál pemza, v akvaristike to volajú matrix.
V Košiciach sa to predáva ako odpad na tony :) http://www.paskosice.sk/produkt-47.html
V bonsaj obchodoch Pemzu predavaju bežne https://www.bonequip.cz/Pemza-frakce-3- ... L-d322.htm
Hoď do google a nájdi si kde ti to predávajú najbližšie a najvýhodnejšie.
Špongie ideál v jazierkových obchodoch ak by si chcel.

Samozrejme hnojiť nemusíš, cichliďacke akvária majú strašne veľa prebytočných živín vo vodnom stlpci, dokonca ani sadiť nemusíš. Ja to robím tak, že mam dekoráciu 2cm od zadneho skla a tam ju zastrkávam rožkatec, ten sa nesadí .
https://rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
https://www.youtube.com/watch?v=heytpjz3nuM
Obrázok

PS: K tlamovcom nemôžeš dať hocijakú rastlinu to je jasné, alebo ju vyhrabú či zoženú :D ale niektoré druhy v pohode.
https://www.youtube.com/watch?v=qb0NY7EatjU
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: cichlidy pomaly zomieraju

Odoslaťod lubosmihula » 22 Feb 2021 22:06 pm

nedával si v poslednej dobe mrazené alebo živé krmivo?
Obtieraju sa ryby o predmety - dno, dekorácie...
Tipujem parazity možno oodinóza ak spomínaš malé bodky.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: cichlidy pomaly zomieraju

Odoslaťod ferooo » 23 Feb 2021 00:55 am

Dnes som musel vylovit dalsiu :cry:
Tato bola ale tak skoro na pol tela akoby zhnita, neviem ako to popisat presne, ale ako ked zhnije ovocie. Mala uplne makke brucho, dost smrdela, pol tela take tmavsie (presne ako zhnite).
Ked zomreli predtym, tak boli vsetky bez nejakych "poskodeni", tela mali take pevnejsie. Neviem ako by som vam to popisal..

O dno sa sem-tam nejaka obtrie, ale nelisi sa to od toho, co bolo doteraz, ked vobec nekapali.

Nic sa v akva nemenilo - osadka, dekoracia, strk, osvetlenie, teplota.. vsetko je take, ako pred mesiacom/dvoma/pol rokom..
Teraz ma ale napadlo, ze pred cca mesiacom som zmenil stravu :shock: To je jedina vec, ktoru maju ryby inu.
Doteraz som ich krmil len vlockami:
Obrázok

Pred mesiacom som vlocky zmiesal s tymito granulami (nie su ale na to zvyknute, granule ostavaju dlhsie na dne, nevedia ich zjest):
Obrázok
Obrázok používateľa
ferooo
 
Príspevky: 28
Založený: 16 Nov 2019 18:23 pm

Re: cichlidy pomaly zomieraju

Odoslaťod j » 23 Feb 2021 08:22 am

K umieraniu sa neviem vyjadriť, ale k rastlinstvu k "afrike" na základe vlastných skúseností ano.
Ja som bol celkom úspešný s anubiasmi. Tie sa nesadia do substrátu, ale prichytávajú k dekoráciám. Občas síce boli trochu ohlodané mladé výhonky, ale napriek tomu vcelku prosperovali.
Obrázok
Ono môže záležať aj od druhovej skladby rýb. U jedného chovatela cichlíd som videl v každom akváriu také tie dlholisté kryptokoryny a tiež to fungovalo. Len si už nepamätám ako ich mal posadené.
Je možné že pravoverný afrikári budú ohŕňať nos nad rastlinami, ale je to každého osobná vec. Takže ak sa ti to páči, kludne tam nejaké vhodné daj.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: cichlidy pomaly zomieraju

Odoslaťod matte » 23 Feb 2021 10:59 am

Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: cichlidy pomaly zomieraju

Odoslaťod ferooo » 24 Feb 2021 14:32 pm

ake testy by som este mohol spravit? za posledne tri dni som vymenil kazdy den cca 1/3, vcera pridal aj sol, trocha zvysil teplotu na 28C, pridal do vody aj vitaminy.. a vcera po praci som lovil dalsie dve :(
Obrázok používateľa
ferooo
 
Príspevky: 28
Založený: 16 Nov 2019 18:23 pm

Re: cichlidy pomaly zomieraju

Odoslaťod newsted » 24 Feb 2021 14:42 pm

Nespravne krmivo-Prvy obrazok. Malawi bloat. NO3 tiez nie je ideal.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: cichlidy pomaly zomieraju

Odoslaťod ferooo » 24 Feb 2021 15:32 pm

NO3 bolo take, lebo vodu testujem vzdy pred vymenou vody, takze po tyzdni. Po tom tyzdni byva NO3 tak 30-40, po vymene klesne.
Nafuknute brucha ale ryby nemaju, vykaly tiez nie su biele, neviem ci to bude "bloat".

Zla strava? To mi odporucili ako naj stravu pre cichlidy a lacne zrovna tie vrecka tiez neboli..
Obrázok používateľa
ferooo
 
Príspevky: 28
Založený: 16 Nov 2019 18:23 pm

Re: cichlidy pomaly zomieraju

Odoslaťod newsted » 24 Feb 2021 16:14 pm

Pisal som prvy obrazok, ten vivid color. To pre mbuny nie je spravne krmivo. Som vsak na fone a tazko sa mi hlada zlozenie. Inak frekvencia krmenia fajn, ja som krmil este castejsie v malych davkach. Mbuny nemaju travenie prispisobene na jednu davku ako hore nuekto pisal. V jazere sa krmia cely den. Tie 2 ryby hore v rohu mohli byt ustvane inym samcom. Ta ryba na obrazku vyzera ako po malawi bloat. Zrychlene dychanie, zvacsena brusna dutina. Inak ja som krmil tetra pro algae a nemal som problem (aj tropheusy). Sem tam pro energy.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: cichlidy pomaly zomieraju

Odoslaťod ferooo » 24 Feb 2021 18:57 pm

tym "vivid color flakes" ich krmim viac ako rok a zatial nebol ziaden problem. Zmenil som stravu na Dainichi a zacali hynut, no neviem ci to ma s tym suvis
Obrázok používateľa
ferooo
 
Príspevky: 28
Založený: 16 Nov 2019 18:23 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.